راهنما

نمایشنامه های آسان (برای اجرا در کلاس درس و صحنه ی تئاتر)
کتاب کودک و نوجوان: نمایشنامه های آسان (برای اجرا در کلاس درس و صحنه ی تئاتر)
خرید از کتاب هدهد
پدیدآورندگان: 
حسن دولت آبادی
نویسنده: 
حسن دولت آبادی
سال نشر: 
۱۳۸۷
گروه‌بندی سنی: 
بزرگ‌سالان

نبود نمایشنامه های همخوان با «مقدورات و محدودیت های امکاناتی، مقرراتی و وقتیِ آموزشگاه ها»، و نا آشنایی بیشتر مربیان، دبیران و دانش آموزان علاقه مند با چگونگی تولید تئاتر، دو انگیزه مهم برای حسن دولت آبادی بوده است تا او را به تدوین مجموعه ی ده جلدی «نمایشنامه های آسان برای اجرا در کلاس درس و صحنه تئاتر» وادار سازد.

مجموعه ١٧٨٠ صفحه ای «نمایشنامه های آسان برای اجرا در کلاس درس و صحنه تئاتر»، در برگیرنده متن ٥٠ نمایشنامه است که جلد ١ و ٢ آن (١٠ نمایشنامه) برای مخاطبین خردسال و کودکان دبستانی، ١٥ نمایشنامه (جلدهای٣، ٤ و ٥) برای نوجوانان ١٢ تا ١٤ سال (دوره تحصیلی راهنمایی) و ٢٥ نمایشنامه (جلدهای ٦ تا ١٠) برای نوجوانان ١٥ تا ١٨ سال (دوره تحصیلی دبیرستان) نوشته و تدوین شده است.

هر جلد از این مجموعه، دربرگیرنده متن ٥ نمایشنامه است. نویسنده در آغاز هر جلد، افزون بر پیشگفتار و مقدمه، در بخش «راهنمای اجرا» اشاره هایی گذرا به پاره ای از نکته ها و «اصول عملی مربوط به تولید تئاتر به ویژه آثار این مجموعه» دارد.

متن هر نمایشنامه با سه بخش همراه است:

یک. «طرح پیشنهادی برای کارگردانی و بازیگری».

دو. «تحلیل شخصیت های نمایشنامه».

سه. «گفت و گوی پیش از اجرا»، که متناسب با درون مایه هر نمایشنامه، جمله هایی از اندیشمندان دنیا گزینش و ارائه شده است. به باور نویسنده، با این جمله ها می توان «قبل از اجرای هر اثر، فرصت بحث متنوع و همه جانبه با دانش آموزان تماشاچی را فراهم ساخت».

نویسنده همچنین در پایان هر کتاب به «منابع اثر» که پاره ای از نمایشنامه ها بر اساس آن نوشته شده، اشاره دارد.

حسن دولت آبادی در گفت و گویی درباره این مجموعه می گوید: «شش سال برای ١٠ جلد کتاب کار کرده ام ... این مجموعه برای اولین بار با این نوع طرح در دنیا منتشر می شود. [و در این رابطه] یونسکو از بنده تقدیر کرده ... با نوشتن این مجموعه کتاب، سعی کردم آنچه کودک می خواهد را به شکل عملی درآورم. نمایشنامه های من و مضامین درونی آن ها همه مربوط به فضای مدرسه می شود.».

پدید آمدن فرصتِ آموزش برای مربیان علاقه مند به تئاتر کودک و دانش آموزی، افزایش تولید تئاترهای مناسب در آموزشگاه ها، یاری به رشد و بالندگی جشنواره های تئاتر دانش آموزی، و پرورش شهروند موفق، می تواند از دیگر هدف های مجموعه «نمایشنامه های آسان ... » باشد.

نشر قطره این مجموعه را نخستین بار در سال ١٣٨٥ منتشر کرده است.

اگه میشه یکم دسترسی به متن هارو ساده تر کنبن مرسی از وبلاگ

اگه میشه یکم دسترسی به متن هارو ساده تر کنبن مرسی از وبلاگ خوبتون

نمایش نامه

سلام من یک کتاب نمایش برای بچه های پیش دبستانی می خواهم لطفا مرا راهنمایی کنید

سلام

گروه تئاتر ما قراره بره اداره لطفا نمایشنامه های جالب برای گروه سنی 15 سال بگذارید واقعا احتیاج دارم

نمایش نامه های اسان

من به این کتاب خیلی احتیاج دارم،برای گروه سنی 6 سال.لطفا راهنماییم کنید تا بتونم تهیه کنم

سلام دوست گرامی برای تهیه ی این کتاب با نشر قطره تماس

سلام دوست گرامی

برای تهیه ی این کتاب با نشر قطره تماس بگیرید
تلفن نشر قطره: 3-88973351

hodak.png