خبرهای با من بخوان

خبرهای با من بخوان

در این برگه خبرهای با من بخوان منتشر می شود. برنامه با من بخوان یک برنامه ترویج کتابخوانی برای کودکان است؛ به ویژه کودکان کار و محروم. یکی از شعارهای محوری عبارت است از «همه کودکان حق دارند کتاب های باکیفیت بخوانند.» برای آشنایی بیشتر با برنامه با من بخوان می توانید به وب سایت با من بخوان مراجعه فرمایید.

گرامی‌داشت روز آتش‌نشان در مراکز «با من بخوان»

گرامی‌داشت روز آتش‌نشان در مراکز «با من بخوان»

هفتم مهرماه روز ملی آتش‌نشان نامیده شده است. «با من بخوان» به این مناسبت از کتابداران و ترویجگران خود در مناطق مختلف درخواست کرد تا در این روز فعالیت‌ها و برنامه‌هایی را ترتیب دهند و کودکان را با شغل آتش‌نشانی و ارزش‌هایی چون دیگردوستی آشنا کنند. مراکز و ترویج‌گران بسیاری از مناطق گوناگون ایران، از روستاهایی در دامنه‌ی البرز گرفته تا کتابخانه‌هایی در حاشیه‌ی ساحل نیلگون جزیره‌ی قشم، به این پیشنهاد جامه عمل پوشاندند. به این ترتیب، در این روز کودکان و نوجوانانی در استان‌های کرمانشاه، قزوین، تهران، هرمزگان و لرستان با دشواری‌های کار آتش‌نشانی و فداکاری‌های آتش‌نشانان آشنا شدند و نکاتی را درباره‌ی مواجهه با آتش، ایمنی و راه‌های پیشگیری از خطر آموختند. بازدید از ایستگاه‌های آتش‌نشانی، بلندخوانی کتاب «هزار پرنده رنگی و آهوی سرخ» و تقدیر از آتش‌نشانان از جمله فعالیت‌های مراکز «با من بخوان» برای آشنایی کودکان با این روز و تلاش‌های آتش‌نشانان بود.

۱۴۰۰-۰۷-۲۱ ۱۰:۳۱
کتابخانه‌ی ریجاب: از زلزله کرمانشاه تا ساختمان جدید

کتابخانه ریجاب: از زلزله کرمانشاه تا ساختمان جدید

گزارش جشن بازگشایی کتابخانه‌ی «با من بخوان» ریجاب

دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ جشن بازگشایی کتابخانه‌ی «با من بخوان» ریجاب کرمانشاه در مکان جدید برگزار شد. در این مراسم، کودکان و نوجوانان عضو کتابخانه، کتابداران، نماینده‌ی «با من بخوان» در منطقه، و تعدادی از والدین حضور داشتند.

۱۴۰۰-۰۷-۱۸ ۰۹:۲۸
بازگشایی کتابخانه روستای ملکی در جزیره قشم

بازگشایی کتابخانه روستای ملکی در جزیره قشم

امسال در یکی از روزهای گرم شهریور ماه ۱۴۰۰ کودکان و نوجوانان روستای مِلْکی در جزیره‌ی قشم شاهد بازگشایی کتابخانه‌ی «با من بخوان» بودند و با راه‌اندازی دوباره‌ی این کتابخانه در مکانی جدید، به استقبال سال تحصیلی پیش‌رو رفتند.

۱۴۰۰-۰۶-۲۹ ۲۰:۵۸

بررسی اصول گزارش‌نویسی در نهمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»

بررسی اصول گزارش‌نویسی در نهمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»

نهمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»، چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ با موضوع «گزارش‌نویسی» برگزار شد و کتابداران و ترویج‌گران کتاب درباره‌ی اهمیت و اصول گزارش‌نویسی در کتابخانه‌های «با من بخوان» گفت‌وگو و تبادل نظر کردند. مهمان این نشست هورزاد عطاری از کمیته‌ی کتابخانه‌های «با من بخوان» بود.

۱۴۰۰-۰۶-۲۷ ۱۱:۲۴
تقدیر از کرم‌های کتاب در کرمانشاه

تقدیر از کرم‌های کتاب در کرمانشاه

گزارش مراسم کرم کتاب در کتابخانه‌های «با من بخوان» استان کرمانشاه

۱۴۰۰-۰۶-۱۳ ۱۹:۰۶
هر کوچه یک کتابدار!

هر کوچه یک کتابدار!

ابتکار جالب کتابخانه‌ی «با من بخوان» در خرم‌آباد برای کودکان محله

تابستان حال‌وهوای خود را دارد؛ از آب‌بازی، دوچرخه‌سواری و فوتبال بازی کردن در کوچه گرفته تا خوردن بستنی‌یخی که چه کیفی دارد. در فصل تابستان کوچه‌های پیرامون کتابخانه‌ی «با من بخوان» در شهر خرم‌آباد همانند بسیاری از محله‌های مناطق مختلف ایران پر از سروصدای بازی بچه‌هاست. بچه‌هایی که اغلب بدون امکانات تفریحی و فرهنگی روزهای گرم تابستان را در کوچه‌ها سپری می‌کنند.

۱۴۰۰-۰۶-۰۶ ۰۰:۱۷
چگونه کودکان دارای نیازهای ویژه را به کتابخانه جذب کنیم؟

چگونه کودکان دارای نیازهای ویژه را به کتابخانه جذب کنیم؟

گزارش هشتمین نشست کتابداران «با من بخوان» در فضای مجازی

هشتمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»، چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ برگزار شد. موضوع این نشست «کودکان با نیازهای ویژه در کتابخانه»‌ بود. کودکان دارای نیازهای ویژه طیف وسیعی از کودکان را در برمی‌گیرد، از کودکان دارای معلولیت و مشکلات ذهنی، جسمی و حرکتی تا کودکانی که در طیف اوتیسم قرار دارند. این کودکان باید خدمات ویژه‌ای دریافت کنند و در روند آموزش، به توجه، امکانات و یا تدابیر ویژه‌ای، علاوه بر آن‌چه برای همه‌ی کودکان موجود است، نیاز دارند. آن‌ها نیز مانند دیگر کودکان حق دارند کتاب‌های باکیفیت بخوانند؛ اما متاسفانه به دلایل گوناگون حضورشان در جامعه و نیز کتابخانه‌ها کم‌تر از دیگر کودکان است. به دلیل اهمیت این موضوع نشست مردادماه کتابخانه‌های «با من بخوان» به نیازها و راه‌های ارتباط گرفتن با کودکان دارای نیازهای ویژه اختصاص یافت و کتابداران، ترویجگران کتاب و مربیان بلندخوانی درباره‌ی روش‌های ارتباط بهتر کتابخانه‌ها با کودکان دارای نیازهای ویژه در کتابخانه‌های «با من بخوان» گفت‌وگو و تبادل نظر کردند. مهمان این نشست طاهره بشیر، کتابدار و مربی مرکز فراگیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، بود. گزارش این نشست یک ساعت و نیمه را در ادامه بخوانید.

۱۴۰۰-۰۵-۲۴ ۱۱:۲۴
تازه‌ترین رهنمودهای ایفلا برای خدمات کتابخانه‌های کودکان

رهنمودهای ایفلا برای خدمات کتابخانه‌های کودکان

گروه کودک و نوجوان کتابخانههای ایفلا (فدراسیون بین‌المللی انجمن‌ها و مؤسسات کتابداری) رهنمودهای خدمات کتابخانهای برای کودکان را که در سال ۲۰۰۳ منتشر شده بود، با هدف کارآمدی بیشتر در ارائهی خدمات بازبینی کرده است. استانداردهای ایفلا به صورت بینالمللی بررسی، منتشر و بهروزرسانی میشوند. این رهنمودها  قواعد، راهنماها و بهترین شیوههای برنامهریزی و اجرای یک فعالیت یا خدمت را بازتاب میدهند و تا امروز دربارهی آنها توافق جمعی وجود دارد.

۱۴۰۰-۰۴-۲۸ ۰۹:۳۶
نشست مجازی کتابداران «با من بخوان» با موضوع فعال کردن نوجوانان در کتابخانه‌

نشست مجازی کتابداران «با من بخوان» با موضوع فعال کردن نوجوانان در کتابخانه‌

هفتمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»، چهارشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۰ برگزار شد. موضوع نشست این ماه جذب نوجوانان و فعال کردن هر چه‌ بیش‌تر آنان در کتابخانه بود. کارشناسان، کتابداران و ترویجگران کتاب در این نشست درباره‌ی روش ارتباط‌گیری بهتر کتابخانه‌ها با نوجوانان در کتابخانه‌های «با من بخوان» گفت‌وگو و تبادل نظر کردند. کارشناس مهمان این نشست شیدا اکبری بود. گزارش این نشست دو ساعته را در ادامه بخوانید.

۱۴۰۰-۰۴-۲۲ ۱۲:۳۵
گشایش شش کتابخانه‌‌ی «با من بخوان» در بهار 1400

گشایش شش کتابخانه‌‌ی «با من بخوان» در بهار ۱۴۰۰

زندگی در سال ۱۴۰۰ نیز با محدودیت‌‌های ناشی از همه‌گیری ادامه پیدا کرد. محدودیت‌هایی که زندگی کودکان آسیپ‌پذیر و محروم را بیش از دیگران دستخوش تغییر کرده است. بسیاری از تحصیل باز مانده‌اند و بسیاری هم تنها به آموزش بی‌کیفیت دسترسی دارند. از این رو خواندن و تجربه‌ی لذت ادبیات در زندگی‌ این کودکان جایی ندارد. در چنین شرایطی ضرورت ترویج‌ کتابخوانی و به‌کارگیری شیوه‌های آموزش خلاق از راه ادبیات روشن‌تر می‌شود. گشایش ۶ کتابخانه در ۵ استان تهران، سیستان و بلوچستان، کرمانشاه، لرستان و هرمزگان در بهار ۱۴۰۰ بخشی از تلاش‌های برنامه‌ی «با من بخوان» برای ماندن در کنار کودکان این سرزمین و پشتیبانی از حق دسترسی آنان به آموزش و کتاب‌های باکیفیت است.

۱۴۰۰-۰۴-۰۵ ۱۱:۱۸
سفر ترویج‌گر «با من بخوان» به منطقه‌ی بشاگرد هرمزگان

سفر ترویج‌گر «با من بخوان» به منطقه‌ی بشاگرد هرمزگان

کتاب‌خوانی و راه‌اندازی کتابخانه‌های کلاسی در روستاهای کمدارک، دولت‌آباد و حسین‌آباد

زهرا شوندی از سفیران فعال «با من بخوان» است که از سال ۱۳۹۷ به کار ترویج‌ کتابخوانی در منطقه‌‌ی بشاگرد در استان هرمزگان مشغول است. منطقه‌ی بشاگرد در شرق استان هرمزگان و در فاصله‌ی حدود ۳۰۰ کیلومتری از بندرعباس واقع است. بشاگرد روستاهای متعددی در اطراف خود دارد، فاقد جاده‌‌های آسفالت است و به دلیل دوری از مرکز استان و نداشتن امکانات اولیه‌ی زندگی، از جمله‌ی محروم‌ترین مناطق استان هرمزگان به شمار می‌آید.

۱۴۰۰-۰۴-۰۱ ۰۹:۳۳
ارتباط کتابخانه با خانواده‌ها: فرصت‌ها و چالش‌ها

ارتباط کتابخانه با خانواده‌ها: فرصت‌ها و چالش‌ها

در ششمین نشست مجازی ماهانه کتابداران با من بخوان چه گذشت؟

ششمین نشست مجازی کتابدارانِ «با من بخوان»، چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ برگزار شد. موضوع این نشست ارتباط کتابخانه و خانواده‌ها بود. در این جلسه‌ی آنلاین که کتابداران، ترویجگران کتاب و مربیان بلندخوانی از مناطق مختلف کشور در آن حضور داشتند درباره‌ی روش‌های بهبود و گسترش ارتباط با خانواده‌ها در کتابخانه‌های «با من بخوان» گفت‌وگو و تبادل نظر شد. مهمان این نشست زهره قایینی، سرپرست موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و برنامه «با من بخوان»، بود.

۱۴۰۰-۰۳-۲۵ ۱۵:۴۶
گزارش پنجمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»

گزارش پنجمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»

چگونه برای فعالیت‌های کتابخانه برنامه‌ریزی کنیم؟

۱۴۰۰-۰۲-۲۷ ۱۴:۲۰
گفت‌وگو با مارلون مارمل ترویج‌گر اهل فیلیپین

گفت‌وگو با مارلون مارمل ترویج‌گر اهل فیلیپین

ترویج‌گران خواندن در سراسر دنیا انگیزه‌ها و دل‌مشغولی‌های مشترکی دارند. هر چند ترویج کتاب و کتاب‌خوانی در هر گوشه‌ای از جهان با توجه تفاوت‌های اقتصادی، فرهنگی و جغرافیایی هر منطقه، شیوه‌ی منحصر به خود را می‌طلبد، ارتباط و تعامل ترویج‌گران و استفاده از تجربه‌های جهانی می‌تواند در ارتقای سطح سواد و مهارت‌های ترویج خواندن و گسترش فرهنگ کتابخوانی موثر باشد و به بهبود وضعیت کودکانِ جهان بیانجامد. برنامه‌ی «با من بخوان» توانسته است الهام‌بخش مارلون مارمل، ترویجگر فیلیپینی، باشد. او و دانش‌آموزان‌اش در هفته‌ی بلندخوانی با برنامه‌ی «با من بخوان» و کودکان و خانواده‌های ایرانی همراه شدند.

۱۴۰۰-۰۲-۰۶ ۱۱:۵۲
نامه‌ی پرمهر باب گراهام به کودکان گوریه در استان خوزستان

نامه‌ی پرمهر باب گراهام به کودکان گوریه در استان خوزستان

باب گراهام  نویسنده و تصویرگر برجسته‌ی استرالیایی و نامزد جایزه‌ی هانس کریستین اندرسن ۲۰۱۲ که در ایران اغلب او را با کتاب «چگونه می‌توان بال شکسته‌ای را درمان کرد» می‌شناسند، پس از دیدن عکس‌هایی از نشست بلندخوانی کودکان کتابخانه‌ی «با من بخوان» در

۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۱۲:۱۵
دوستی با درختان را به کودکان بیاموزیم!

دوستی با درختان را به کودکان بیاموزیم!

گزارشی از فعالیت‌های «با من بخوان» در هفته‌ی درخت‌کاری

۱۴۰۰-۰۱-۱۸ ۱۰:۱۱
گزارش چهارمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»

اهمیت حفظ محیط زیست و ترویج آن در کتابخانه‌ها

گزارش چهارمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»

۱۴۰۰-۰۱-۱۶ ۱۱:۰۳
گزارش فعالیت‌های کمپین «یک ترویج‌گر، یک کیسه کتاب» در سال 1399

گزارش فعالیت‌های کمپین «یک ترویج‌گر، یک کیسه کتاب» در سال ۱۳۹۹

کمپین «یک ترویج‌گر، یک کیسه کتاب» زیرمجموعه‌ای از برنامه‌ی «با من بخوان» است که با همکاری «گروه دوستداران با من بخوان» اجرا می‌شود با این هدف که گروه بزرگ‌تری از کودکان، مربیان، آموزگاران، ترویجگران و کتابداران در گستره وسیع‌تری از ایران از خدمات این برنامه بهره‌مند

۱۳۹۹-۱۲-۲۵ ۱۴:۳۲
کتابخانه‌های با من بخوان در سال ۱۳۹۹

کتابخانه‌های با من بخوان در سال ۱۳۹۹

سال ۱۳۹۹ به دلیل همه‌گیری ویروس کووید- ۱۹ و دیگر مسایل اجتماعی و اقتصادی ناشی از آن، بسیارمتفاوت با تمام آن چه پیش از آن برنامه‌ریزی کرده بودیم و انتظار داشتیم گذشت. در این سال پرچالش همه‌ی همکاران کتابخانه‌های «با من بخوان» از کارشناسان و آموزشگران گرفته تا کتابداران، ترویج گران و پشتیبانان مالی تلاش کردند به هر شکلی ممکن ارتباط کودکان با دنیای کتاب‌ها را حفظ کنند. در سال ۱۳۹۹ نوع و حجم فعالیت کتابخانه‌های «با من بخوان» همانند همیشه نبود، اما متوقف نشد و به شیوه‌های دیگری ادامه یافت. در این سال باز هم کتابخانه‌های جدید افتتاح شدند، باز هم کتاب‌ها به دست کودکان رسیدند، شبکه‌ی‌ کتابداران «با من بخوان» تقویت شد و همه‌ی ما دست در دست هم تلاش کردیم نور امید را در دل‌های خودمان و کودکان زنده نگه داریم.

۱۳۹۹-۱۲-۲۴ ۱۵:۲۱
گزارش فعالیت‌های گروه دوستداران با من بخوان در سال ۱۳۹۹

گزارش فعالیت‌های گروه دوستداران با من بخوان در سال ۱۳۹۹

دوستداران با من بخوان، گروهی از علاقه‌مندان و کوشندگان ترویج کتاب و کتاب‌خوانی هستند که از سال ۱۳۹۷ همچون هاله‌ای گرد برنامه‌ی «با من بخوان» شکل گرفتند تا با هم‌فکری و تلاش خود برنامه‌ی «با من بخوان» را در ابعاد اجرایی، به‌ویژه تأمین مالی پروژه‌های آن در مناطق محروم، پشتیبانی کنند. این گروه که ابتدا با سه نفر از علاقه‌مندان پایه‌گذاری شد، اکنون با همکاری بیش از ده تن اداره می‌شود.

۱۳۹۹-۱۲-۲۴ ۱۳:۲۰