خبرهای با من بخوان

خبرهای با من بخوان

در این برگه خبرهای با من بخوان منتشر می شود. برنامه با من بخوان یک برنامه ترویج کتابخوانی برای کودکان است؛ به ویژه کودکان کار و محروم. یکی از شعارهای محوری عبارت است از «همه کودکان حق دارند کتاب های باکیفیت بخوانند.» برای آشنایی بیشتر با برنامه با من بخوان می توانید به وب سایت با من بخوان مراجعه فرمایید.

مرکز فرهنگی مهر بروجرد میزبان با من بخوان!

مرکز فرهنگی مهر بروجرد میزبان با من بخوان!

امسال کودکان بروجرد می‌توانند تعطیلات تابستانی خود را با «با من بخوان» بگذارنند! چند ماهی است که به همت مرکز فرهنگی مهر، شماری از کودکان مناطق کم‌برخوردار شهر بروجرد از خدمات برنامه‌ی «با من بخوان» بهره‌مند شده‌اند. این مرکز که کار خود را از سال ۱۴۰۰ در یکی از محله‌های محروم شهر بروجرد با هدف ارائه‌ی خدمات رایگان فرهنگی، آموزشی و هنری به کودکان و نوجوانان و مادران محل آغاز کرده است، با راه‌اندازی کتابخانه‌ی محلی کوچکی بر پایه‌ی روش‌های ترویجی «با من بخوان» می‌کوشد کتاب‌های باکیفیت را به دست کودکان برساند.

۱۴۰۱-۰۴-۱۴ ۱۳:۳۸
سند راهبردی کتابخانه‌های «با من بخوان» منتشر شد!

سند راهبردی کتابخانه‌های «با من بخوان» منتشر شد!

برنامه‌ی «با من بخوان» طی بیش از ده سال تلاش برای ترویج کتاب و کتاب‌‌خوانی و بهبود و گسترش سواد توانسته است صدها کتابخانه‌ی کودک‌محور کلاسی، آموزشگاهی و محلی در شهرها و روستاهای گوناگون ایران راه‌اندازی کند. کتابخانه‌ی «با من بخوان» فرصتی است برای کودکان تا مکانی کودک‌محور و سرشار از سواد را تجربه کنند. مکانی که همه‌ی اجزاء و برنامه‌های آن کودک را به خواندن، گفت‌و‌گو و انجام فعالیت‌های در پیوند با کتاب تشویق می‌کنند. کتابخانه‌‌ی «با من بخوان» مکانی است که کودکان در آن‌جا آرامش و شادی را احساس می‌کنند و می‌توانند خلاقیت و تخیل خویش را پرورش دهند. کتابخانه‌ی «با من بخوان» پایگاهی برای گسترش برنامه‌های کتابخوانی در آموزشگاه‌های پیرامون و مرکزی برای ترویج کتاب و کتاب‌خوانی در منطقه است.

۱۴۰۱-۰۴-۰۷ ۱۱:۴۳
چرخی در تاریخ ادبیات کودکان ایران

چرخی در تاریخ ادبیات کودکان ایران

گزارش هفدهمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»

در روزهای پایانی بهار ۱۴۰۱ فرصتی فراهم شد تا آموزگاران، ترویجگران و کتابداران «با من بخوان» در فضای مجازی گرد هم آیند و با تاریخ ادبیات کودکان ایران آشنا شوند. فرزانه طاهری، مدیر موزه کودکی ایرانک، مهمان هفدهمین نشست ماهانه‌ی کتابداران «با من بخوان» بود. این نشست، در تکمیل نشست شانزدهم، به مرور جلد‌های پنجم تا دهم مجموعه کتاب‌های «تاریخ ادبیات کودکان ایران» اختصاص داشت. در ادامه، گزارش این نشست دو ساعته را، که در ۲۳ خرداد ۱۴۰۱ برگزار شد، خواهید خواند.

۱۴۰۱-۰۴-۰۵ ۰۰:۵۵
از درخت آسوریک تا نمایش پیر و ترب

از درخت آسوریک تا نمایش پیر و ترب

مروری بر تاریخ ادبیات کودکان در شانزدهمین نشست ماهانه‌ی کتابداران «با من بخوان» (بخش نخست)

در روزهای پایانی اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ فرصتی فراهم شد تا آموزگاران، ترویج‌گران و کتابداران «با من بخوان» بار دیگر در فضای مجازی دور هم جمع شوند و با تاریخ ادبیات کودکان ایران و موزه‌ی کودکی ایرانک آشنا شوند. فرزانه طاهری، مدیر موزه‌ی کودکی ایرانک، مهمان شانزدهمین نشست ماهانه‌ی کتابداران «با من بخوان» بود. در ادامه، گزارش این نشست دو ساعته را، که در ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ برگزار شد، خواهید خواند.

۱۴۰۱-۰۳-۱۸ ۱۳:۳۸
کتابخانه‌ای برای کودکان عشایر

کتابخانه‌ای برای کودکان عشایر

گشایش کتابخانه‌‌ی با من بخوان «پرواز» در نرماشیر کرمان

دسترسی به کتاب‌های باکیفیت و محیطی امن،‌ زیبا و سرشار از سواد حق همه‌ی کودکان است. چه کودکانی که در حاشیه‌ی کلان‌شهرها ساکن‌اند، چه کودکانی که در روستاها زندگی می‌کنند و چه کودکان عشایر. «با من بخوان» در ادامه‌ی فعالیت‌های ترویجی‌اش برای عشایر زاهدان، عشایر خراسان جنوبی و کودکان کوچ‌رو در لرستان، در اردیبهشت ۱۴۰۱ کتابخانه‌ای را برای کودکان عشایر کرمان در روستای علی‌آباد شهر نرماشیر راه‌اندازی کرد.

۱۴۰۱-۰۳-۰۸ ۱۲:۳۱
کتابخانه‌ها گنجینه‌ی خاطرات

کتابخانه‌ها گنجینه‌ی خاطرات

گشایش کتابخانه‌ی با من بخوان «مینا» در روستای سعیدآباد هشتگرد

کتاب‌ها راویان داستان‌های بی‌زمان‌اند و کتابخانه‌ها گنجینه‌ای از روایت‌ها. روایت‌هایی از زندگی‌های گوناگون، تجربه‌های شیرین و تلخ، غم‌ها، شادی‌ها و نگرانی‌ها، دوستی‌ها و هم‌دلی‌ها، مشکلات و راه‌‌حل‌ها،‌ خاطرات جمعی انسان‌ها و آن‌چه بدان اندیشیده‌اند. بعضی کتاب‌ها اما فراتر از رسالت‌ نخستین‌شان، افزون بر خاطره‌های جمعی، یاد و خاطره‌ی دیگری را زنده نگه می‌دارند. خاطره‌ی یک عزیز. کتابخانه‌ی با من بخوان «مینا» با پشتیبانی خانم فاطمه قضات و به یاد فرزند ایشان مینا رجبی در روستای سعیدآباد، که در جنوب شهر هشتگرد در فاصله‌ی ۱۳ کیلومتری غرب کرج واقع شده است، راه‌اندازی شد تا دری به سوی دانش، آگاهی و لذت از دنیای کتاب‌ها برای کودکان این روستا باشد.

۱۴۰۱-۰۳-۰۸ ۱۱:۵۱
از یک ترویج‌گر تا یک کتابخانه

از یک ترویج‌گر تا یک کتابخانه

گشایش کتابخانه‌ی «باران» در بندر کوهستک

ترویج کتاب و کتابخوانی از آن راه‌های پر پیچ‌و‌خمی است که انتها ندارد. هر‌چه پیش بروی زیبایی راه بیش‌تر می‌شود و دشواریِ پیمودنِ مسیر لذت‌بخش‌تر. گام‌های نخست همیشه کوچک‌اند اما آهسته، شکیبا و استوار. کتابخانه‌ی «باران»، دومین کتابخانه‌ی «با من بخوان» در شهرستان سیریک، ثمره‌ی همین گام‌های استوار است.

۱۴۰۱-۰۲-۲۷ ۱۶:۰۰
گشایش بیستمین کتابخانه‌ی با من بخوان در استان تهران

گشایش بیستمین کتابخانه‌ی با من بخوان در استان تهران!

تهران استانی بزرگ و پرجمعیت است که بسیاری از کودکانش، به‌رغم منابع قابل توجهی که به آن اختصاص داده می‌‌شود، از دسترسی به مراکز و منابع فرهنگی بی‌بهره‌اند. همین موضوع سبب شده است که برنامه‌ی «با من بخوان»، با یاری پشتیبانان، اقدام به راه‌اندازی کتابخانه‌های کودک‌محور متعددی در مناطق حاشیه‌ای و شهرستان‌های این استان کند. کتابخانه‌‌ی کودک و نوجوان دکتر عزت‌الله و دکتر علیرضا خسروی (سرلک) بیستمین کتابخانه‌ی با من بخوان در استان تهران است.

۱۴۰۱-۰۲-۰۷ ۱۲:۰۰
گزارشی گوتاه از همکاری «با من بخوان» و انجمن دوستداران کودک پویش

گزارشی کوتاه از همکاری «با من بخوان» و انجمن دوستداران کودک پویش

انجمن دوستداران کودک پویش از سال ۱۳۸۷ در محمودآباد، روستایی در نزدیکی شهر ری آغاز به کار کرد. ۱۲ سال است که این انجمن و برنامه‌ی «با من بخوان» در کنار هم برای کودکان آسیب‌پذیر تلاش می‌کنند. کودکانی که تعدادشان در حاشیه‌ی کلان‌شهرها، به‌ویژه تهران، هر روز بیش‌تر می‌شود و محرومیت‌های مضاعفی بر زندگی آن‌ها سایه انداخته است.

۱۴۰۱-۰۱-۲۱ ۱۱:۴۰
کتابخانه‌ای دیگر در کارخانه!

کتابخانه‌ای دیگر در کارخانه!

گزارشی از راه‌اندازی کتابخانه‌ی کودک و نوجوان شرکت صنعتی مهرآباد

روزهای پرمشغله‌ و پرتب‌وتاب نزدیک عید نوروز بود، اما باید کتابخانه‌ی کودک و نوجوان کارخانه‌ی «شرکت صنعتی مهرآباد» را پیش از تعطیلات سال نو راه‌اندازی می‌کردیم تا بچه‌ها عید را بی‌کتاب نمانند.

۱۴۰۱-۰۱-۲۱ ۱۱:۱۵
زهره قایینی برنده‌ی جایزه‌ی ایبی- آی‌رید سال 2022 شد!

زهره قایینی برنده‌ی جایزه‌ی ایبی- آی‌رید سال ۲۰۲۲ شد!

روز ۲۱‌ مارس ۲۰۲۲ در کنفرانس مطبوعاتی سالانه‌ی «دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (ایبی)»، که پس از دو سال وقفه به سبب همه‌گیری کرونا سرانجام بار دیگر به صورت حضوری در نمایشگاه کتاب کودک بولونیا برگزار می‌شد، برندگان دومین دوره‌ی جایزه‌ی ترویج‌گر برجسته‌ی خواندن ایبی- آی‌رید IBBY-iRead (من می‌خوانم) اعلام شدند و این جایزه‌ی ارزش‌مندِ بین‌المللی به زهره‌ قایینی از ایران و جین کرتس از ایالات متحده تعلق گرفت. هیات داوران در بیانیه‌ی اهدای جایزه‌ی ایبی- آی‌رید IBBY-iRead، این دو زن فوق‌العاده را نمونه‌هایی الهام‌بخش از ترویج‌گران کتاب‌خوانی دانست که به ما نشان می‌دهند چگونه یک فرد می‌تواند تغییر ایجاد کند، به‌ویژه هنگامی که در کنار هم و با هم کار ‌کنیم!

۱۴۰۱-۰۱-۱۶ ۱۷:۱۲
چشم‌انداز کتابخانه‌های «با من بخوان» در سال 1401

چشم‌انداز کتابخانه‌های «با من بخوان» در سال ۱۴۰۱

گزارش پانزدهمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»

در روزهای میانی ماه پایانی سال ۱۴۰۰ فرصتی فراهم شد تا کتابداران و ترویجگران «با من بخوان» در فضای مجازی دور هم جمع شوند و درباره‌ی‌ چشم‌انداز کتابخانه‌های «با من بخوان» با هم گفت‌وگو کنند. گزارش این نشست دو ساعته را که در روز ۱۱ اسفند ماه ۱۴۰۰ برگزار شد در ادامه بخوانید.

۱۴۰۱-۰۱-۱۶ ۱۳:۳۶
گزارش فعالیت‌های کتابخانه‌های با من بخوان در سال 1400

گزارش فعالیت‌های کتابخانه‌های با من بخوان در سال ۱۴۰۰

سال ۱۴۰۰ نیز مانند سال پیش از آن همچنان درگیر کرونا و موج‌های بیماری و سویه‌های آن، یکی از پی دیگری بودیم. اما در کنار چالش‌ها، تجربه‌های نویی نیز به دست آوردیم. تجربه‌ی سال گذشته به ما نشان داد که کتابخانه‌های کودک ظرفیت بی‌نظیری برای کار مستقل و گسترده دارند.

۱۴۰۰-۱۲-۲۵ ۱۴:۱۵
گزارش برنامه‌های سوادآموزی با من بخوان در سال 1400

گزارش برنامه‌های سوادآموزی با من بخوان در سال ۱۴۰۰

برخورداری از آموزش حق همه‌ی کودکان است. به‌کارگیری شیوه‌های کارا و خلاقانه نیز. با این حال کم نیستند کودکانی که از تحصیل بازمانده‌اند. بازماندنی که نخستین حلقه‌های زنجیر محرومیت در طول زندگی‌شان خواهد شد. موسسه‌ پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و برنامه‌ی «با من بخوان» بیش از ده سال است برای کاستن از این محرومیت تلاش می‌کنند. امید که سوادآموزی و پیوند با ادبیات امروز و فردای این کودکان را دگرگون کند.

۱۴۰۰-۱۲-۲۴ ۱۲:۰۲
گزارش فعالیت‌های کمپین یک ترویج‌گر، یک کیسه کتاب در سال ۱۴۰۰

گزارش فعالیت‌های کمپین یک ترویج‌گر، یک کیسه کتاب در سال ۱۴۰۰

هدف و انگیزه‌ی ترویج‌گران کتاب در شرایط دشوار گزندی نمی‌بیند. مدرسه‌ها باز باشند یا نباشند، آموزش حضوری باشد یا مجازی، ترویج‌گران باانگیزه راهی برای سهیم شدن کتاب‌ها با کودکان پیدا خواهند کرد. همان‌طور که در سال ۱۴۰۰، با وجود فراز و نشیب‌ها، ترویج‌گران بسیاری به کمپین «یک ترویج‌گر، یک کیسه کتاب» پیوستند. این کمپین زیرمجموعه‌ای از برنامه‌ی «با من بخوان» است که با همکاری «گروه دوستداران با من بخوان» اجرا می‌شود، با این هدف که گروه بزرگ‌تری از کودکان، مربیان، آموزگاران، ترویجگران و کتابداران در گستره‌ی وسیع‌تری از ایران از خدمات این برنامه بهره‌مند شوند.

۱۴۰۰-۱۲-۲۳ ۱۵:۰۰
گزارش فعالیت‌های گروه دوستداران با من بخوان در سال 1400

گزارش فعالیت‌های گروه دوستداران با من بخوان در سال ۱۴۰۰

گروه «دوستداران با من بخوان» از سال ۱۳۹۷ و با همکاری گروهی از علاقه‌مندان ترویج کتاب و کتاب‌خوانی برای همراهی با برنامه‌ی «با من بخوان» و در راستای اجرای بهتر این برنامه و پشتیبانی اجرایی و مالی از پروژه‌های گوناگون در مناطق محروم شکل گرفت.

۱۴۰۰-۱۲-۲۱ ۱۴:۱۹
برگزاری بیش از 60 دوره‌‌ی آموزشی آنلاین در سامانه‌ی آموزک

برگزاری بیش از ۶۰ دوره‌‌ی آموزشی آنلاین در سامانه‌ی آموزک

گزارش کارگاه‌های آنلاین موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در سالی که گذشت

در پی همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ و تغییراتی که در زندگی و کار همه‌ی مردم جهان به وجود آمد، افراد و نهادها برای ادامه‌ی زندگی و فعالیت تغییراتی در شیوه‌های پیشین خود ایجاد کردند.

موسسه‌ی پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان بیش از ده سال است که در چارچوب برنامه‌ی «با من بخوان» مجموعه کارگاه‌هایی را در حوزه‌ی ادبیات کودکان و بلندخوانی، آواورزی و الف‌باورزی، هنر و دیگر کارگاه‌های در پیوند با کتابخوانی برای مربیان، آموزگاران، کتابداران و خانواده‌ها در مناطق مختلف ایران برگزار کرده است. تیم آموزشی برنامه‌ی «با من بخوان» متشکل از کارشناسان و آموزشگران باتجربه در همه‌ی این سال‌ها تلاش کرده‌اند بهترین کیفیت آموزشی را در کارگاه‌ها به مخاطبان ارائه کنند.

۱۴۰۰-۱۲-۱۷ ۱۲:۴۹
گزارش فعالیت‌های برنامه‌ی خواندن با خانواده در سال 1400

گزارش فعالیت‌های برنامه‌ی خواندن با خانواده در سال ۱۴۰۰

برنامه‌ی «خواندن با خانواده» از پروژه‌های «موسسه‌ی پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان ایران» و زیرمجموعه‌ای از برنامه‌ی «با من بخوان» است. هدف اصلی این پروژه، که در روزهای کرونا آغاز شد، بردن برنامه‌ی کتابخوانی و سوادآموزی به درون خانواده‌ها و تبدیل خانه‌ها به محیط‌های سرشار از سواد است. این برنامه در مناطق کم‌برخوردار اجرا می‌شود و گروه هدف آن خانواده‌هایی هستند که در شرایط معمول نمی‌توانند برای فرزندانشان کتاب فراهم کنند، و از نقش خود در بهبود شرایط آموزشی کودکان‌شان آگاه نیستند.

۱۴۰۰-۱۲-۱۷ ۱۰:۲۷
پرواز بادبادک‌ها بر فراز کتابخانه‌‌ی روستای زلان

پرواز بادبادک‌ها بر فراز کتابخانه‌‌ی روستای زلان

جشن کودکان کرمانشاهی به مناسبت روز جهانی بادبادک

پرواز آرزوی دیرینه‌ی بشر بوده است و ساختن بادبادک نخستین تلاش‌های او برای برآوردن این آرزو. گویی انسان‌ها با هواکردن بادبادک‌ها و تماشا‌کردن‌شان پرواز خود را در آسمان آبی خیال می‌کردند. اکنون مدت‌هاست با اختراع هواپیما آرزوی پرواز جامه‌ی عمل پوشیده اما هنوز بادبادک برای بسیاری، به‌ویژه کودکان و نوجوانان، وسیله‌ای جذاب است. پرواز بادبادک‌ها در روزهایی که باد موافق می‌وزد و آسمان شفاف است، فراتر از بازی، شور و شوقی وصف‌ناپذیر برای کودکان می‌آفریند. بزرگسالان هم با تماشای پرواز بادبادک‌ها روزهای خوش کودکی را به یاد می‌آورند.

۱۴۰۰-۱۲-۰۹ ۱۵:۳۶
حقوق کودک، کتابخانه، عصر کودکی

حقوق کودک، کتابخانه، عصر کودکی

گزارش چهاردهمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»

چهاردهمین نشست مجازی ماهانه‌ی کتابداران «با من بخوان»، چهارشنبه ۲۰ بهمن ماه ۱۴۰۰ برگزار شد. موضوع این نشست «حقوق کودک در کتابخانه‌های با من بخوان» بود. کتابداران و ترویجگران کتابخانه‌های «با من بخوان» از سراسر کشور در این نشست گفت‌وگو و تبادل نظر کردند. مهمان این نشست زهره قایینی، مدیر موسسه‌ی پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و سرپرست برنامه‌ی «با من بخوان» بود.

۱۴۰۰-۱۲-۰۱ ۲۳:۴۱