خبرهای با من بخوان

خبرهای با من بخوان

در این برگه خبرهای با من بخوان منتشر می شود. برنامه با من بخوان یک برنامه ترویج کتابخوانی برای کودکان است؛ به ویژه کودکان کار و محروم. یکی از شعارهای محوری عبارت است از «همه کودکان حق دارند کتاب های باکیفیت بخوانند.» برای آشنایی بیشتر با برنامه با من بخوان می توانید به وب سایت با من بخوان مراجعه فرمایید.

فراخوان هفته‌ بلندخوانی، ۲ تا ۸ بهمن‌ ماه

فراخوان هفته‌ بلندخوانی، ۲ تا ۸ بهمن‌ ماه ۱۴۰۰

همه برای تو می‌خوانیم! بلند می‌خوانیم!

۱۴۰۰-۱۰-۲۹ ۱۱:۳۷
کارگاه نمایش‌درمانی در خانه‌ی «با من بخوان» برگزار شد!

کارگاه نمایش‌درمانی در خانه‌ی «با من بخوان» برگزار شد!

روز جمعه دهم دی ماه ۱۴۰۰ دوباره‌ پس از مدت‌ها خانه‌ی «با من بخوان» از گرمای حضور شماری از ترویجگران خواندن و دوستداران کودکان سرشار شد. در این روز مهرانگیز مکی، روان‌درمانگر و متخصص نمایش‌درمانی، برای ۱۷ نفر از مربیان و کتابداران کارگاهی در خانه‌ی «با من بخوان» برگزار کرد.

۱۴۰۰-۱۰-۱۴ ۰۹:۳۱
گزارش «با من بخوان» از روز جهانی کامی‌شی‌بای 2021

گزارش «با من بخوان» از روز جهانی کامی‌شی‌بای ۲۰۲۱

۷ دسامبر برابر با ۱۶ آذر روز جهانی «کامیشیبای» بود. امسال دومین سالی بود که به سبب همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ جشن روز کامی‌شی‌بای با حال و هوایی متفاوت برگزار شد. اگرچه مدت‌ها دوری کودکان از مدرسه‌ها و کتابخانه‌ها به سبب شیوع کرونا، دشواری‌هایی را برای آموزگاران و کتابداران ایجاد کرده است اما با فروکش کردن تدریجی این بیماری در پاییز  ۱۴۰۰ در اغلب مناطق کشور، ترویجگران «با من بخوان» امسال هم همانند سال‌های گذشته همراه با دیگر دوستداران کامی‌شی‌بای در سراسر جهان این روز را جشن گرفتند. کتابداران، آموزگاران و مروجان زیادی از شهرها و روستاهای گوناگون ایران در این روز برای کودکان کامی‌شیبای اجرا کردند.

۱۴۰۰-۱۰-۰۷ ۱۰:۳۷
از «دهتولوک» تا «مهمان‌های ناخوانده»

از «دهتولوک» تا «مهمان‌های ناخوانده»

میراث فرهنگی در کتابخانه‌های «با من بخوان»

دوازدهمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»، دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ برگزار شد. موضوع این نشست «میراث فرهنگی در کتابخانه‌های با من بخوان» بود. کتابداران و ترویج‌گران کتابخانه‌های «با من بخوان» از سراسر کشور در این نشست گفت‌وگو و تبادل نظر کردند. مهمان این نشست لیلا کفاش‌زاده، کارشناس میراث فرهنگی و عضو شورای کتاب کودک، بود. در ادامه گزارش این نشست یک ساعت و نیمه را بخوانید.

۱۴۰۰-۰۹-۳۰ ۰۹:۵۰
استقبال خانواده‌ها از برنامه‌ی «خواندن با نوزاد و نوپا» در موسسه ندای ماندگار

استقبال خانواده‌ها از برنامه‌ی «خواندن با نوزاد و نوپا» در موسسه ندای ماندگار

در روزگار ما آموزه‌های بسیاری برای پرورش کودک دهان به دهان می‌چرخند و یا در تلفن‌های همرا‌ه‌مان دست به دست می‌شوند. در انبوه این پیام‌ها کم‌تر از اهمیت خواندن برای نوزادان می‌شنویم. بسیاری خواندن را برای کودکی که هنوز حرف زدن را نیاموخته است، بیهوده یا دست‌کم نالازم می‌دانند.

۱۴۰۰-۰۹-۱۶ ۱۵:۲۰
برای روز جهانی کامی‌شی‌بای سال 1400 آماده شویم!

برای روز جهانی کامی‌شی‌بای سال ۱۴۰۰ آماده شویم!

هر سال هفتم دسامبر جشن روز جهانی کامی‌شی‌بای در کشورهای گوناگون جهان برگزار می‌شود.

۱۴۰۰-۰۹-۰۹ ۱۶:۵۱
آغوش گشوده‌ی کتابخانه «با من بخوان» صباشهر به روی کودکان

آغوش گشوده‌ی کتابخانه «با من بخوان» صباشهر به روی کودکان

خانه‌ی کودک صباشهر در انتهای یک کوچه‌ای باریک قرار دارد، پس از گذر از حیاطی کوچک به ساختمانی می‌رسیم که محل برگزاری کلاس‌های درس است و در بخشی از آن کتابخانه‌ی کودک‌محور «با من بخوان» آغوش خود را به روی کودکان و نوجوانان گشوده است.

۱۴۰۰-۰۹-۰۸ ۲۳:۵۴
تقویت فعالیت‌ کتابخانه‌های کودک با تکیه بر شبکه‌سازی

تقویت فعالیت‌ کتابخانه‌های کودک با تکیه بر شبکه‌سازی

گزارش یازدهمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»

یازدهمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان» چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۴۰۰ برگزار شد. موضوع این نشست «شبکه‌سازی کتابخانه‌ها» بود. کتابداران، ترویج‌گران کتاب و مربیان کتابخانه‌های «با من بخوان» از سراسر کشور در این نشست گفت‌وگو و تبادل نظر کردند. مهمان این نشست صنعان صدیقی، نماینده‌ی «با من بخوان» در استان کرمانشاه، بود. او از تجربه‌های خود در برقراری ارتباط با همه‌ی افراد و نهادهایی که به شیوه‌های گوناگون به گسترش و بهبود فعالیت‌های کتابخانه کمک می‌کنند سخن گفت. دیگر کتابداران نیز در جای‌جای نشست از تجربه‌های مشابه‌شان و راه‌هایی که برای ساختن شبکه‌ی ارتباطات کتابخانه‌ی خود پیموده‌اند گفتند. در ادامه گزارش این نشست دو ساعته را بخوانید.

۱۴۰۰-۰۹-۰۷ ۱۴:۱۱
گرم و روشن و پر امید: کتابخانه‌ی «امید» اسفراین کار خود را آغاز کرد!

گرم و روشن و پر امید: کتابخانه‌ی «امید» اسفراین کار خود را آغاز کرد!

«مریم شجاعی» داوطلب ترویج‌گر کتابخوانی برنامه‌ی «با من بخوان» در خراسان شمالی و شهرستان اسفراین است که از سال ۱۳۹۹ با شرکت در کارگاه‌های موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در سامانه‌ی آموزشی «آموزک» و آشنایی با برنامه‌ی «با من بخوان» به این گروه پیوست. او از اسفند ۱۳۹۹ با خرید تعدادی کتاب و پیوستن به کمپین «یک ترویج‌گر، یک کیسه کتاب» کار خود را به عنوان ترویج‌گر آغاز کرد و برای خواندن کتاب به مراکز بهزیستی نگه‌داری از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست در اسفراین و شیروان می‌رفت. متاسفانه با اوج‌گیری بیماری در دوره‌های مختلف امکان حضور در این مراکز محدود شد و به درخواست ایشان و با هماهنگی‌های صورت‌گرفته با مسئولان مرکز نگه‌داری از کودکان بی‌سرپرست امام حسن، بنا شد برای فراهم کردن امکان دسترسی همیشگی کودکان و نوجوانان ساکن مرکز به کتاب‌ها کتابخانهای در این مرکز راه‌اندازی شود. کتابخانه‌های پارچه‌ای دیواری نیز برای مراکز دیگر فرستاده شد تا کتاب‌های این کتابخانه در دسترس کودکان و نوجوانان دو مرکز دیگر نیز قرار بگیرند.

۱۴۰۰-۰۸-۱۵ ۱۳:۱۷
بررسی رهنمودهای ایفلا در دهمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»

بررسی رهنمودهای ایفلا در دهمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»

دهمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»، چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ در سامانه آموزک برگزار شد. موضوع این نشست «رهنمودهای ایفلا برای کتابخانه‌های کودک و نوجوان» بود. کتابداران، ترویجگران کتاب و مربیان بلندخوانی کتابخانه‌های «با من بخوان» از مناطق گوناگون کشور در این نشست با یکدیگر گفت‌وگو و تبادل نظر کردند. مهمان این نشست ندا کمال هدایت، کارشناس کتابداری و از همراهان برنامه‌ی «با من بخوان»، بود.

۱۴۰۰-۰۸-۱۱ ۱۲:۰۲
کاترین پترسون نویسنده نام‌آشنای جهان «با من بخوان» را نامزد جایزه‌ی آسترید لیندگرن کرد!

کاترین پترسون نویسنده نام‌آشنای جهان، «با من بخوان» را نامزد جایزه‌ی آسترید لیندگرن کرد!

روز ۲۱ اکتبر فهرست نامزدان دریافت جایزه جهانی یادبود آسترید لیندگرن (آلما) سال ۲۰۲۲ اعلام شد و نام برنامه‌ی «با من بخوان» برای ششمین بار پیاپی در این فهرست جای گرفت.

۱۴۰۰-۰۸-۰۳ ۰۹:۳۴
پرواز «پرنده قرمز» از ویمربی تا قاسم‌آباد

پرواز «پرنده قرمز» از ویمربی تا قاسم‌آباد

 امید به پرنده‌ می‌ماند. پرنده‌ای کوچک که دیدن و یافتن‌اش چشمانی جوینده و اندیشه‌ای پوینده می‌خواهد. پرنده‌‌ای که با بال‌های کوچک‌اش آرام پرواز می‌کند و گاهی بسیار دور است اما همیشه راهی به‌سوی کودکان می‌یابد. پرنده‌ای که آسترید لیندگرن،‌ نویسنده‌ی نامدار ادبیات کودکان، ‌گمان می‌کرد قرمز است و بال‌زنان کودکانِ جهان را به سوی مرغزارهای زیبا و شاد می‌برد. پرنده‌ای که ماریت تورن‌کویست، تصویرگر هلندی، به آن رنگ و جان بخشید تا کودکان با دیدن تصویرش احساس قدرت کنند.

۱۴۰۰-۰۸-۰۱ ۱۶:۰۴
گرامی‌داشت روز آتش‌نشان در مراکز «با من بخوان»

گرامی‌داشت روز آتش‌نشان در مراکز «با من بخوان»

هفتم مهرماه روز ملی آتش‌نشان نامیده شده است. «با من بخوان» به این مناسبت از کتابداران و ترویجگران خود در مناطق مختلف درخواست کرد تا در این روز فعالیت‌ها و برنامه‌هایی را ترتیب دهند و کودکان را با شغل آتش‌نشانی و ارزش‌هایی چون دیگردوستی آشنا کنند. مراکز و ترویج‌گران بسیاری از مناطق گوناگون ایران، از روستاهایی در دامنه‌ی البرز گرفته تا کتابخانه‌هایی در حاشیه‌ی ساحل نیلگون جزیره‌ی قشم، به این پیشنهاد جامه عمل پوشاندند. به این ترتیب، در این روز کودکان و نوجوانانی در استان‌های کرمانشاه، قزوین، تهران، هرمزگان و لرستان با دشواری‌های کار آتش‌نشانی و فداکاری‌های آتش‌نشانان آشنا شدند و نکاتی را درباره‌ی مواجهه با آتش، ایمنی و راه‌های پیشگیری از خطر آموختند. بازدید از ایستگاه‌های آتش‌نشانی، بلندخوانی کتاب «هزار پرنده رنگی و آهوی سرخ» و تقدیر از آتش‌نشانان از جمله فعالیت‌های مراکز «با من بخوان» برای آشنایی کودکان با این روز و تلاش‌های آتش‌نشانان بود.

۱۴۰۰-۰۷-۲۱ ۱۰:۳۱
کتابخانه‌ی ریجاب: از زلزله کرمانشاه تا ساختمان جدید

کتابخانه ریجاب: از زلزله کرمانشاه تا ساختمان جدید

گزارش جشن بازگشایی کتابخانه‌ی «با من بخوان» ریجاب

دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ جشن بازگشایی کتابخانه‌ی «با من بخوان» ریجاب کرمانشاه در مکان جدید برگزار شد. در این مراسم، کودکان و نوجوانان عضو کتابخانه، کتابداران، نماینده‌ی «با من بخوان» در منطقه، و تعدادی از والدین حضور داشتند.

۱۴۰۰-۰۷-۱۸ ۰۹:۲۸
بازگشایی کتابخانه روستای ملکی در جزیره قشم

بازگشایی کتابخانه روستای ملکی در جزیره قشم

امسال در یکی از روزهای گرم شهریور ماه ۱۴۰۰ کودکان و نوجوانان روستای مِلْکی در جزیره‌ی قشم شاهد بازگشایی کتابخانه‌ی «با من بخوان» بودند و با راه‌اندازی دوباره‌ی این کتابخانه در مکانی جدید، به استقبال سال تحصیلی پیش‌رو رفتند.

۱۴۰۰-۰۶-۲۹ ۲۰:۵۸

بررسی اصول گزارش‌نویسی در نهمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»

بررسی اصول گزارش‌نویسی در نهمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»

نهمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»، چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ با موضوع «گزارش‌نویسی» برگزار شد و کتابداران و ترویج‌گران کتاب درباره‌ی اهمیت و اصول گزارش‌نویسی در کتابخانه‌های «با من بخوان» گفت‌وگو و تبادل نظر کردند. مهمان این نشست هورزاد عطاری از کمیته‌ی کتابخانه‌های «با من بخوان» بود.

۱۴۰۰-۰۶-۲۷ ۱۱:۲۴
تقدیر از کرم‌های کتاب در کرمانشاه

تقدیر از کرم‌های کتاب در کرمانشاه

گزارش مراسم کرم کتاب در کتابخانه‌های «با من بخوان» استان کرمانشاه

۱۴۰۰-۰۶-۱۳ ۱۹:۰۶
هر کوچه یک کتابدار!

هر کوچه یک کتابدار!

ابتکار جالب کتابخانه‌ی «با من بخوان» در خرم‌آباد برای کودکان محله

تابستان حال‌وهوای خود را دارد؛ از آب‌بازی، دوچرخه‌سواری و فوتبال بازی کردن در کوچه گرفته تا خوردن بستنی‌یخی که چه کیفی دارد. در فصل تابستان کوچه‌های پیرامون کتابخانه‌ی «با من بخوان» در شهر خرم‌آباد همانند بسیاری از محله‌های مناطق مختلف ایران پر از سروصدای بازی بچه‌هاست. بچه‌هایی که اغلب بدون امکانات تفریحی و فرهنگی روزهای گرم تابستان را در کوچه‌ها سپری می‌کنند.

۱۴۰۰-۰۶-۰۶ ۰۰:۱۷
چگونه کودکان دارای نیازهای ویژه را به کتابخانه جذب کنیم؟

چگونه کودکان دارای نیازهای ویژه را به کتابخانه جذب کنیم؟

گزارش هشتمین نشست کتابداران «با من بخوان» در فضای مجازی

هشتمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»، چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ برگزار شد. موضوع این نشست «کودکان با نیازهای ویژه در کتابخانه»‌ بود. کودکان دارای نیازهای ویژه طیف وسیعی از کودکان را در برمی‌گیرد، از کودکان دارای معلولیت و مشکلات ذهنی، جسمی و حرکتی تا کودکانی که در طیف اوتیسم قرار دارند. این کودکان باید خدمات ویژه‌ای دریافت کنند و در روند آموزش، به توجه، امکانات و یا تدابیر ویژه‌ای، علاوه بر آن‌چه برای همه‌ی کودکان موجود است، نیاز دارند. آن‌ها نیز مانند دیگر کودکان حق دارند کتاب‌های باکیفیت بخوانند؛ اما متاسفانه به دلایل گوناگون حضورشان در جامعه و نیز کتابخانه‌ها کم‌تر از دیگر کودکان است. به دلیل اهمیت این موضوع نشست مردادماه کتابخانه‌های «با من بخوان» به نیازها و راه‌های ارتباط گرفتن با کودکان دارای نیازهای ویژه اختصاص یافت و کتابداران، ترویجگران کتاب و مربیان بلندخوانی درباره‌ی روش‌های ارتباط بهتر کتابخانه‌ها با کودکان دارای نیازهای ویژه در کتابخانه‌های «با من بخوان» گفت‌وگو و تبادل نظر کردند. مهمان این نشست طاهره بشیر، کتابدار و مربی مرکز فراگیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، بود. گزارش این نشست یک ساعت و نیمه را در ادامه بخوانید.

۱۴۰۰-۰۵-۲۴ ۱۱:۲۴
تازه‌ترین رهنمودهای ایفلا برای خدمات کتابخانه‌های کودکان

رهنمودهای ایفلا برای خدمات کتابخانه‌های کودکان

گروه کودک و نوجوان کتابخانههای ایفلا (فدراسیون بین‌المللی انجمن‌ها و مؤسسات کتابداری) رهنمودهای خدمات کتابخانهای برای کودکان را که در سال ۲۰۰۳ منتشر شده بود، با هدف کارآمدی بیشتر در ارائهی خدمات بازبینی کرده است. استانداردهای ایفلا به صورت بینالمللی بررسی، منتشر و بهروزرسانی میشوند. این رهنمودها  قواعد، راهنماها و بهترین شیوههای برنامهریزی و اجرای یک فعالیت یا خدمت را بازتاب میدهند و تا امروز دربارهی آنها توافق جمعی وجود دارد.

۱۴۰۰-۰۴-۲۸ ۰۹:۳۶