خبرهای با من بخوان

خبرهای با من بخوان

در این برگه خبرهای با من بخوان منتشر می شود. برنامه با من بخوان یک برنامه ترویج کتابخوانی برای کودکان است؛ به ویژه کودکان کار و محروم. یکی از شعارهای محوری عبارت است از «همه کودکان حق دارند کتاب های باکیفیت بخوانند.» برای آشنایی بیشتر با برنامه با من بخوان می توانید به وب سایت با من بخوان مراجعه فرمایید.

به مناسبت بیستمین سالروز پایه‌گذاری موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان

به مناسبت بیستمین سالروز پایه‌گذاری موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان

بیست سال با شما

بزرگ نشدیم،

اما در این بیست سال بسیار کارهای بزرگ کرده‌ایم

۱۳۹۹-۱۲-۱۵ ۱۷:۳۴
گزارشی از دو کتابخانه‌‌ی فعال «با من بخوان» در منطقه‌ی درمیان خراسان جنوبی

گزارشی از دو کتابخانه‌‌ی فعال «با من بخوان» در منطقه‌ی درمیان خراسان جنوبی

کتابخانه‌های «با من بخوان» شهرستان درمیان واقع در استان خراسان جنوبی در دوره‌ی کرونا به فعالیت خود ادامه می‌دهند. همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ و تعطیلی مدرسه‌ها اگرچه شیوه‌ی فعالیت‌های این کتابخانه‌ها را تغییر داده است اما همچنان کودکان دوستدار کتاب از کتاب‌های باکیفیت این کتابخانه‌ها بهره‌مند می‌شوند.

۱۳۹۹-۱۲-۱۳ ۰۱:۱۱
استقبال خانواده‌ها از برنامه «خواندن با خانواده» در جزیره قشم

استقبال خانواده‌ها از برنامه «خواندن با خانواده» در جزیره قشم

از دی ماه ۱۳۹۹ مؤسسهٔ پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان برنامهٔ «خواندن با خانواده»‌ را در جزیره قشم با مشارکت ۱۰ مربی و ترویج‌گر و پیوستن بیش از ۱۰۰ خانواده آغاز کرده است.

۱۳۹۹-۱۲-۰۳ ۱۱:۰۶
بازگشایی کتابخانه‌ی زنده‌یاد یحیی مافی در معلم‌کلایه‌

بازگشایی کتابخانه‌ی زنده‌یاد یحیی مافی در معلم‌کلایه‌

کتابخانه یحیی مافی شهر معلم‌کلایه پس از مدت‌ها دوباره میزبان کودکان منطقه است.

۱۳۹۹-۱۱-۲۷ ۱۳:۴۸
سومین نشست کتابداران «با من بخوان»؛ با موضوع مشارکت کودکان و نوجوانان در اداره‌ی کتابخانه‌ها

سومین نشست کتابداران «با من بخوان»؛ با موضوع مشارکت کودکان و نوجوانان در اداره‌ی کتابخانه‌ها

سومین گردهمایی مجازی کتابداران «با من بخوان» روز چهارشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ برگزار شد. موضوع این نشست «همیاران کودک و نوجوان کتابخانه» بود. در این نشست یک ساعت و نیمه، کتابدارانی از سراسر کشور گرد هم آمده بودند و درباره‌ی تجربه‌ی همکاری کودکان و نوجوانان در اداره کردن کتابخانه و برگزاری نشست‌های بلندخوانی گفت‌وگو و تبادل نظر کردند. در این گفت‌وگو‌ها تعدادی از کتابداران «با من بخوان» و یکی از کتابداران نوجوان تجربه‌های خود را به اشتراک گذاشتند.

۱۳۹۹-۱۱-۲۵ ۱۲:۴۱
هفت‌ سال خواندن با کودکان شیرخوارگاه آمنه

هفت‌ سال خواندن با کودکان شیرخوارگاه آمنه

گفت‌وگو با دست‌اندرکاران شیرخوارگاه آمنه درباره‌ی تاثیرات برنامه‌ی کتابخوانی «با من بخوان» بر کودکان

۱۳۹۹-۱۱-۲۱ ۱۰:۳۲
کتابخانه‌های «انجمن یاران دانش و مهر» فعالیت خود را از سر گرفتند

کتابخانه‌های «انجمن یاران دانش و مهر» فعالیت خود را از سر گرفتند

 همه‌گیری کرونا اگرچه مدارس و بسیاری از فعالیت‌های آموزشی را تعطیل کرد اما نتوانست کتابخوانی و علاقه‌ به کتاب را متوقف کند.

۱۳۹۹-۱۱-۱۱ ۱۶:۲۳
فراخوان هفته‌ی بلندخوانی- ۲ تا ۸ بهمن‌ماه ۱۳۹۹

فراخوان هفته‌ی بلندخوانی- ۲ تا ۸ بهمن‌ماه ۱۳۹۹

در خانه‌ با هم بخوانیم!

۱۳۹۹-۱۰-۲۹ ۰۹:۴۲
دومین نشست کتابداران «با من بخوان» با موضوع ایمنی، امنیت و سلامت در کتابخانه‌ها

دومین نشست کتابداران «با من بخوان» با موضوع ایمنی، امنیت و سلامت

روز چهارشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۹ دومین نشست مجازی کتابدارانِ «با من بخوان» برگزار شد. موضوع این نشستِ مجازی «ایمنی، امنیت و سلامت در کتابخانه‌ها» بود.

۱۳۹۹-۱۰-۲۷ ۱۴:۱۰
یادگیری و شکوفایی در انجمن شکوفان ادامه دارد

یادگیری و شکوفایی در انجمن شکوفان ادامه دارد

گزارشی از «با من بخوان» در انجمن آموزشی حمایتی کودکان محمودآباد

بسیاری از کودکان در روستاهای حاشیه‌ای تهران، به دلایل گوناگون سال‌هاست از آموزش باکیفیت بی‌بهره‌اند و برای دست‌یابی به حق آموزش با چالش‌های بسیاری روبه‌رو هستند.

۱۳۹۹-۱۰-۲۴ ۱۱:۴۶
گزارشی از پروژه «خواندن با خانواده» در مؤسسه توانمندسازی مهروماه

یادگیری و خواندن از خانه آغاز می‌شود

۱۳۹۹-۱۰-۲۱ ۱۱:۲۵
تبریک سال نو میلادی با تصویری از «دختر انار»

تبریک سال نو میلادی با تصویری از «دختر انار»

شاخه‌ی ملی دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY) در هلند، امسال تبریک سال نو میلادی ۲۰۲۱ خود را با تصویری از کتاب «دختر انار» نوشته‌ی محمدهادی محمدی و تصویرگری ندا راستین‌مهر همراه کرده است تا پیام‌آور صلح و دوستی میان فرهنگ

۱۳۹۹-۱۰-۱۷ ۱۳:۳۰
همکاری برنامه‌ی «با من بخوان» و انجمن حمایت از کودکان کار

طعم شیرین لذت یادگیری و نشاط کودکی: ارمغان همکاری برنامه‌ی «با من بخوان» و انجمن حمایت از کودکان کار

با همه‌گیر شدن بیماری کووید-۱۹، در سراسر جهان، آموزش کودکان دچار وقفه‌ها و محدودیت‌های فراوان شده است. در این دوران، بسیاری از کودکان به دلایل گوناگون امکان بهره‌مندی از حق آموزش را از دست داده‎‌اند یا با چالش‌ها و دشواری‌هایی روبه‌رو شده‌اند. در کشور ما، کودکانی که به سبب کار در کودکی یا مهاجرت، در شرایط عادی نیز برای برخورداری از آموزشِ باکیفیت محدودیت‌های فراوانی دارند، اکنون در وضعیتی بسیار دشوارتر به سر می‌برند. انجمن حمایت از کودکان کار و برنامه‌ی «با من بخوان» که سال‌ها برای کاستن از موانع موجود در راه رشد این گروه از کودکان کوشیده‌اند، بر آن شدند تا در سال تحصیلی جدید، همکاری مشترکی را برای آموزش کودکان در مراکز زیر پوشش این انجمن آغاز کنند.

۱۳۹۹-۱۰-۰۹ ۱۱:۴۳
کتابداران کتابخانه‌‌های «با من بخوان» در فضای مجازی گرد هم آمدند

کتابداران کتابخانه‌‌های «با من بخوان» در فضای مجازی گرد هم آمدند

گزارش نخستین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»

روز چهارشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۹ نخستین نشست مجازی کتابداران کتابخانه‌های «با من بخوان» برگزار شد. این نشست‌ها با هدف پیگیری فعالیت‌های کتابخانه‌ها، به اشتراک گذاشتن تجربیات کتابداران از سراسر کشور با یک‌دیگر و پرداختن به موضوعات مورد نیاز کتابداران تدارک دیده شده است.

موضوع نشست نخست کتابداران، فعالیت کتابخانه‌ها در زمان همه‌گیری بیماری کووید ۱۹بود. در این نشست مجازی دو نفر از کتابداران «با من بخوان» از تجربه‌ی متفاوت چند ماه گذشته گفتند و فعالیت‌های خود در دوره‌ی همه‌گیری ویروس کرونا را به‌طور مفصل شرح دادند.

۱۳۹۹-۱۰-۰۷ ۱۱:۵۶
خواندن با خانواده: برنامه‌ا‌ی نو از گروه «با من بخوان»

خواندن با خانواده: برنامه‌ا‌ی نو از گروه «با من بخوان»

برنامه‌ی «خواندن با خانواده»، پروژه‌ی تازه‌‌ی موسسه‌ی پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و زیرمجموعه‌ای از برنامه‌ی «با من بخوان» است. هدف اصلی این پروژه بردن برنامه‌ی کتابخوانی و سوادآموزی به درون خانواده‌ها و تبدیل خانه‌ها به محیط‌های سرشار از سواد است. محیط‌هایی که در آن کودکان از راه کتابخوانی، آواورزی و الفباورزی و انجام ‌فعالیت‌های در پیوند و قرار گرفتن در فضای طراحی شده، در معرض سواد قرار می‌گیرند و مهارت‌های سواد را از نوزادی و نوپایی تا ورود به مدرسه می‌آموزند و کودکان بزرگ‌تر درسال‌های بالاتر دبستان و دبیرستان با خواندن کتاب برای خود و خواهران و برادران کوچک‌تر مهارت‌های خواندن خود را تقویت می‌کنند و بر دامنه‌ی دانش و آگاهی خود می‌افزایند. این برنامه در مناطق کم‌برخوردار اجرا می‌شود و گروه هدف خانواده‌هایی هستند که در شرایط معمول نمی‌توانند برای فرزندان‌شان کتاب فراهم کنند، بیش‌تر والدین کم‌سواد یا بی‌سوادند و از نقش خود در بهبود شرایط آموزشی کودکان‌شان آگاه نیستند.

۱۳۹۹-۰۹-۲۹ ۱۹:۰۶
گزارش تصویری «با من بخوان» از روز جهانی کامی‌شی‌بای 2020

گزارش تصویری «با من بخوان» از روز جهانی کامی‌شی‌بای ۲۰۲۰

۷ دسامبر برابر با ۱۷ آذر روز جهانی کامیشیبای نامیده شده است. امسال اگرچه همهگیری کرونا، دسترسی کودکان به کتاب و کتابخانه را دشوارتر کرده است اما ترویجگران «با من بخوان» همراه با دیگر دوست‌داران کامی‌شی‌بای در سراسر جهان امسال هم این روز را جشن گرفتند و برای کودکان کامی‌شیبای اجرا کردند.

۱۳۹۹-۰۹-۲۶ ۱۱:۴۳
کتابخانه روستای پارنده‌ در پنجشیر افغانستان: رویایی که به واقعیت پیوست!

کتابخانه روستای پارنده‌ در پنجشیر افغانستان: رویایی که به واقعیت پیوست!

پاییز امسال به جز سرما، برای مردم افغانستان خشونت و ناامنی نیز به همراه داشت اما در میان صدای گلوله‌ها و اشک‌ها، صدای خنده و شادی کودکان نیز به گوش می‌رسید. خنده‌ای که ارمغان کتاب و یادگیری سواد بود. کتابخانهی روستای پارنده در منطقه‌ی پنجشیر افغانستان همان مکانی است که شور و شوق خواندن را برای کودکان و نوجوانان این منطقه به ارمغان آورده است. ۱۱ آبان ماه ۱۳۹۹ بود که کتابخانه‌ی پارنده گشایش یافت و این کتابخانهی زیبا در دره‌ی پنجشیر افغانستان به‌طور رسمی کار خود را آغاز کرد و قرار است بخشی از فعالیت‌های آن به برنامه‌ی «با من بخوان» اختصاص یابد. «گروه دوستداران با من بخوان» نیز در تامین منابع کتابخانه‌ای و آموزش کتابداران و ترویج‌گران این کتابخانه همکاری دارد تا با کتاب‌های باکیفیت و روش‌های خلاق آموزشی، فضای فرهنگی کودکان این منطقه را غنی‌تر سازد.

۱۳۹۹-۰۹-۲۴ ۱۴:۰۵
آموزگاران سیریک، نخستین شرکت‌کنندگان دوره‌‌های آموزش مجازی ادبیات کودکان

آموزگاران سیریک، نخستین شرکت‌کنندگان دوره‌‌های آموزش مجازی ادبیات کودکان

همه‌گیری ویروس کرونا بسیاری از برنامه‌ریزی‌ها را دستخوش تغییر کرد. مانند برنامه‌ی گروهی از آموزگاران منطقه‌ی سیریک، در استان هرمزگان، که با شور و اشتیاق آماده‌ی اجرای برنامه‌ی «با من بخوان» در سیریک و روستاهای مجاور بودند. این آموزگاران پس از تهیه‌ی کتاب‌ها و بسته‌های آموزش خلاق سواد پایه در زمستان سال گذشته، پس از ماه‌ها انتظار به سبب همه‌گیری بیماری کرونا، سرانجام توانستند با پشتیبانی یکی از نیکوکاران و پی‌گیری و تلاش‌های خود در نخستین کارگاه مجازی ادبیات کودکان موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان شرکت کنند. 

۱۳۹۹-۰۹-۱۵ ۱۵:۳۰
به استقبال روز جهانی کامی‌شی‌بای 2020 برویم!

به استقبال روز جهانی کامی‌شی‌بای ۲۰۲۰ برویم!

امسال ۷ دسامبر برابر با ۱۷ آذر روز جهانی کامی‌شی‌بای است. انجمن بین‌المللی کامی‌شی‌بای ژاپن (IKAJAاز سال ۲۰۱۸ این روز را به نام روز جهانی کامی‌شی‌بای نام‌گذاری کرده است و در این روز از علاقه‌م

۱۳۹۹-۰۹-۱۰ ۱۰:۵۰
کتابخانه «با من بخوان» شهرستان روانسر گشایش یافت

افتتاح کتابخانه‌ای دیگر در روزگار کرونا: کتابخانه «با من بخوان» روانسر گشایش یافت

کتابخانه‌ی «با من بخوان» دیگری روز چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ در دبستان نیایش شهرستان روانسر استان کرمانشاه افتتاح شد.

۱۳۹۹-۰۹-۰۹ ۱۱:۲۲