خبرهای با من بخوان

خبرهای با من بخوان

در این برگه خبرهای با من بخوان منتشر می شود. برنامه با من بخوان یک برنامه ترویج کتابخوانی برای کودکان است؛ به ویژه کودکان کار و محروم. یکی از شعارهای محوری عبارت است از «همه کودکان حق دارند کتاب های باکیفیت بخوانند.» برای آشنایی بیشتر با برنامه با من بخوان می توانید به وب سایت با من بخوان مراجعه فرمایید.

ده پُلی که من را با ترویج کتاب‌خوانی پیوند داد!

ده پُلی که من را با ترویج کتاب‌خوانی پیوند داد!

ماریت تورنکِویست[۱]

سخنرانی مسکو

مادرم نخستین پل ارتباطی من را با کتاب برقرار کرد. ما در خانه‌ی قدیمی‌مان در اوپسالای سوئد[۲]، روی کاناپه می‌نشستیم و او برای من و برادرم داستان می‌خواند. صدای آرام او و دامن گرم‌اش و تصویرهای کتاب‌هایی را که در آن‌ها گم می‌شدم، به یاد دارم.

من و مادر و برادرم به هم بسیار نزدیک‌ بودیم. خانه‌ی ما پر از کتاب بود؛ چون مادرم ترجمه می‌کرد و می‌نوشت، و پدرم فرد تحصیل‌کرده‌ای بود و ادبیات اسکاندیناوی[۳] درس می‌داد.

۱۴۰۱-۰۹-۰۹ ۱۱:۴۳
معرفی کتاب و فیلم ماتیلدا

معرفی کتاب و فیلم ماتیلدا

ماتیلدا یکی از پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین رمانی‌هایی ست که برای کودکان نوشته شده است.

۱۴۰۱-۰۹-۰۸ ۱۳:۳۳
معرفی مجموعه کوکو و پوپو

معرفی مجموعه کوکو و پوپو

«ماجراهای کوکو و پوپو» مجموعه‌‌ای چهارجلدی از یک فانتزی شگفت است در جهانی که جهان آدم‌ها نیست، اما برای آن‌ها بیگانه هم نیست. فانتزی شگفت چگونه فانتزی‌ای است؟

۱۴۰۱-۰۹-۰۷ ۱۲:۲۷
«با من بخوان» بار دیگر در فهرست نامزدان جایزه‌ی آسترید لیندگرن قرار گرفت

«با من بخوان» بار دیگر در فهرست نامزدان جایزه‌ی آسترید لیندگرن قرار گرفت

در ۲۱ اکتبر فهرست نامزدان جایزه‌ی جایزه جهانی یادبود آسترید لیندگرن (آلما) ۲۰۲۳ اعلام شد و نام برنامه‌ی «با من بخوان» نیز در میان ۲۵۱ نامزد پیشنهادی از ۶۴ کشور برای دریافت این جایزه قرار داشت. امسال هفتمین سال پپاپی است که نام «با من بخوان» در فهرست نامزدهای این جایزه‌ی معتبر جهانی جای می‌گیرد. هیات داوران این جایزه که از کارشناسان برجسته‌ی ادبیات کودکان سوئد هستند، برنده‌ی جایزه‌ی آسترید لیندگرن سال ۲۰۲۳ را در ۷ مارس اعلام خواهند کرد.

۱۴۰۱-۰۹-۰۷ ۰۸:۲۷
بازی دزد و پلیس

بازی دزد و پلیس

کودکان می‌توانند «دزد و پلیس[۱]» و یا (نجات بازی[۲]) را در فضای بسته یا محیط بیرون بازی کنند. این بازی در چندین کشور و با نام‌ها و قوانین گوناگون انجام می‌شود و خاستگاهش مشخص نیست. بازی سنتی «دزد و پلیس» برای تربیت بدنی بسیارعالی است. یادگیری روش این بازی به اندازه‌ی خود بازی جالب است. بازی حدود بیست دقیقه طول می‌کشد و کودکان زمان زیادی دارند که خوش بگذرانند.

۱۴۰۱-۰۹-۰۲ ۱۵:۳۶
یادت می‌آید

یادت می‌آید

«یادت می‌­آید» عنوان کتابی است که گرچه کودکانه است، با یک بار خواندنِ آن همه چیز دستگیر خواننده نمی‌شود. در این کتابِ داستانی مصور، یک زندگی معمولی از نگاه دو کودک بازگو می‌شود.

۱۴۰۱-۰۸-۲۹ ۱۳:۵۵
فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی پیشگیری از کودک‌آزاری، 28 آبان

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی پیشگیری از کودک‌آزاری، ۲۸ آبان

۲۸ آبان‌ماه برابر با  ۱۹ نوامبر« روز جهانی پیشگیری از کودک‌آزاری» است که از سال ۲۰۰۰ ایجاد شد. متاسفانه در سال‌های اخیر کودک‌آزاری یکی از جرم‌های رو به افزایش بوده است. از انواع کودک‌آزاری می‌توان به آزار عاطفی، آزارپزشکی، غفلت و بی‌توجهی، آزار آموزشی، آزار جسمی و آزار جنسی نام برد.

از اهداف روز جهانی پیشگیری از کودک آزاری می‌توان به آگاهی‌بخشی والدین و مربیان و شناخت انواع و علایم کودک آزاری و آموزش نکاتی درباره پیشگیری از آزار جنسی کودکان و آموزش اینکه با کودک آسیب‌دیده جنسی چگونه رفتار کنیم و ... است.

۱۴۰۱-۰۸-۲۷ ۱۰:۵۶
کتاب‌خوانی اشتراکی و کتاب‌های تعاملی

کتاب‌خوانی اشتراکی و کتاب‌های تعاملی

            داستان‌خوانی اشتراکی[۱] به فعالیتی گفته می‌شود که کودک و بزرگسال با یک‌دیگر در محیط مدرسه یا خانه به خواندن داستان می‌پردازند.

۱۴۰۱-۰۸-۲۵ ۰۹:۴۳
گربه دارم چه زرنگ

گربه دارم چه زرنگ

کتاب «گربه دارم چه زرنگ» روایتی کودکانه است که داستان گربه‌ای پرانرژی و پر‌تحرک را در قالب ترانه‌‌ای کودکانه روایت می‌کند. گربه‌ی زرنگِ داستان از شهر‌ها و کشورهای گوناگون دنیا دیدن می‌کند و در این سفر دورودراز کالاها و اجناسی را با خود می‌برد و می‌آورد. در اولین بخش کتاب، به شغل گربه، که خریدو‌فروش کالاست، اشاره می‌شود؛ شغلی که تجربه‌ها و سفر‌های زیادی را با خود به همراه دارد.  

۱۴۰۱-۰۸-۲۴ ۱۱:۳۱
بازی‌های مشارکتی

بازی‌های مشارکتی

در این بازی‌ها کودکان هدف مشترکی را پی می‌گیرند. نمونه‌هایی از این بازی‌ها خانه‌سازی، جور کردن پازل یا لذت بردن از بازی نمایشی است.

۱۴۰۱-۰۸-۲۴ ۱۰:۰۰
 برندگان چهارمین دوره «جایزه جبار باغچه‌بان، هم‌زاد سیمرغ» سال  1401

برندگان چهارمین دوره جایزه «جبار باغچه‌بان، هم‌زاد سیمرغ» سال ۱۴۰۱

سرانجام بر آن شدیم به‌رغم این روزهای دشوار، برگزیدگان چهارمین دوره‌ی جایزه‌ی «جبار باغچه‌بان، هم‌زاد سیمرغ» را همانند سال‌های گذشته معرفی کنیم. باور داریم آفریدن فردایی روشن برای کودکان در گروی تلاش چنین عاشقان گم‌نامی است که دمی از کوشش بازنمی‌ایستند.

۱۴۰۱-۰۸-۲۳ ۱۲:۰۶
معرفی بازی هه‌توس‌کونه گیلانی

معرفی بازی هه‌توس‌کونه (ha tuskune) گیلانی

«هه‌توس‌کونه» (ha tuskune) بازی است که بیشتر در نواحی سیاهکل و دیلمان رواج دارد. برخی وسایل بازی‌های سنتی و بومی بر اساس محصولات کشاورزی که در آن شهر به عمل می‌آید، انتخاب می‌شود.

۱۴۰۱-۰۸-۲۲ ۱۵:۱۴
پیشی در باغ گردش می‌کند

پیشی در باغ گردش می‌کند

کتاب «پیشی در باغ گردش می‌کند» روایتی ساده و روان برای مطالعه در اولین سال‌های کودکی است. بنا به باور نظریه‌های سوادآموزی سنتی، سواد خواندن و نوشتن از سنی مشخص شروع می‌شود.

۱۴۰۱-۰۸-۲۲ ۰۹:۵۳
فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی مهربانی، 22 آبان

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی مهربانی، ۲۲ آبان

۱۳ نوامبر برابر با ۲۲ آبان‌ماه روز جهانی مهربانی است. این روز بر اهمیت مهربانی با یکدیگر، با خود و با جهان تاکید می‌کند. هدف ازنامگذاری این روز، درک این موضوع است که مهربانی آن چیزی است که همه ما را به هم پیوند می‌دهد.

روز جهانی مهربانی این فرصت را به ما می‌دهد تا در مورد یکی از مهم‌ترین و متحدکننده‌ترین اصول انسانی تأمل کنیم. در روزی که به پتانسیل مثبت کارهای بزرگ و کوچک محبت‌آمیز اختصاص داده شده است، سعی کنید این ویژگی مهم را که افراد از هر قشر را دور هم جمع می‌کند، ترویج و گسترش دهید.

۱۴۰۱-۰۸-۲۲ ۰۹:۳۵
بازی پرش با گونی

بازی پرش با گونی

در بازی سرگرم‌کننده‌ی پرش با گونی[۱] کودکان می‌پرند تا به خط پایان برسند. آن‌ها هر دو پای‌شان را در یک گونی می‌گذارند و آن را تا کمر، بالا می‌کشند و می‌پرند. شکل ساده‌ی این بازی، به کودکان امکان می‌دهد در هر محیط بازی که قرار دارند، فعالیت داشته باشند و از بازیگوشی لذت ببرند! هرچه شمار شرکت‌کنندگان در این مسابقه بیشتر باشد، بازی جالب‌تر می‌شود. در این بازیِ سرگرم‌کننده، بازی‌کنان درحالی‌که پاهای‌شان در گونی جای گرفته است به طرف خط پایان می‌پرند. پرش با گونی، یک بازی گروهی عالی‌ است که می‌شود به‌عنوان یک برنامه‌ی شاد و سرگرم‌کننده برای جشن تولد کودکان در فضای آزاد نیز در نظر گرفت.

۱۴۰۱-۰۸-۱۷ ۱۲:۰۸
فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت و قلدری در مدرسه از جمله آزار اینترنتی، ۱۲ آبان

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت و قلدری در مدرسه از جمله آزار اینترنتی، ۱۲ آبان

کشورهای عضو یونسکو، نخستین پنجشنبه ماه نوامبر را روز جهانی مبارزه با خشونت و قلدری در مدرسه از جمله آزار اینترنتی اعلام کردند و بر این باورند که خشونت در همه اشکال آن نقض حقوق کودکان و نوجوانان است. آزار ﻭ اذیت در فضای مجازی شامل تحقیر، مزاحمت، آزار عاطفی، تهدید، تجا‌وز به حریم شخصی،‌ زورگویی در مدرسه، استثمار نوین کودکان در فضای مجازی می‌شود. 

دراین روز یونسکو، دانش‌آموزان، والدین، اعضای جامعه آموزشی و مقامات آموزش و پرورش را به مشارکت جهت حفظ ایمنی و رفاه کودکان از خشونت آنلاین فرا می‌خواند. از اهداف این روز می‌توان به پیشگیری از آزار جنسی کودکان، شناخت انواع و علایم کودک آزاری توسط والدین و مربیان، آموزش مربیان و مسوولان مدارس نسبت به اینکه با کودکان قلدر چگونه برخورد کنیم؟، آگاهی‌بخشی و شناخت پیامدهای قانونیِ آزار ﻭ اذیت در فضای مجازی است.

۱۴۰۱-۰۸-۱۱ ۱۵:۳۹
معرفی کتاب و فیلم مری پاپینز

معرفی کتاب و فیلم مری پاپینز

زنی پا پیراهن بلند چین‌دار و چتری در دست که خودش را به باد سپرده فقط یک شخص را در ذهن ما پدیدار می‌کند، مری پاپینز! بخش پر رنگی از خاطرات کودکی بسیاری از ما!

۱۴۰۱-۰۸-۰۹ ۱۱:۱۹
خانه‌ی ابر و هنر

خانه‌ی ابر و هنر

رمان «خانه‌ی ابر و هنر» داستان ابرها، جنگ و صلح، دوستی و مرگ و یک دنیا عشق تمام‌نشدنی است...

۱۴۰۱-۰۸-۰۳ ۰۸:۳۱
فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی هنرمند، 3 آبان

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی هنرمند، ۳ آبان

۳ آبان ماه برابر با ۲۵ اکتبر روز جهانی هنرمند است. این روز توسط کریس مک کلور، هنرمند کانادایی مشهور در سبک رئالیسم عاشقانه در سال ۲۰۰۴ نامگذاری شد. این روز همچنین روز تجلیل از یکی از مشهورترین هنرمندان یعنی پابلو پیکاسو است. این هنرمند اسپانیایی در ۲۵ اکتبر ۱۸۸۱ به دنیا آمد. او افزون بر نقاشی، در زمینه‌های دیگری مانند مجسمه‌سازی، طراحی صحنه و سرامیک نیز فعال بود.

هنرمند شامل افراد زیادی مانند نقاشان، عکاسان، مجسمه سازان، نوازندگان، نویسندگان، بازیگران، هنرمندان دیجیتال و... می‌شود. معمولا هنگامی که فردی با یک موهبت خلاق به دنیا می‌آید، این خلاقیت و هنر در حوزه‌های مختلف خود را نشان می‌دهد. 

۱۴۰۱-۰۸-۰۲ ۱۵:۳۰
نقطه‌بازی

نقطه‌بازی

در قرن نوزدهم ریاضی‌دان فرانسوی، ادوارد لوکاس [۱]، مطلبی درباره‌ی این بازی[۲] چاپ کرد.

۱۴۰۱-۰۸-۰۱ ۱۱:۳۲