نوشته‌های منتشر شدهٔ کتابک در نوامبر ۲۰۱۴

خانم! اجازه... منو دوست دارید؟

خانم! اجازه... منو دوست دارید؟

نقش معلم در بهداشت روانی دانش آموزان

امروزه بیشتر روان شناسان تربیتی معتقدند کارکنان مدرسه در سلامت روان دانش آموزان دارای نقش‌های حرفه ای هستند. مسوولیت اولیای مدرسه فقط در پرورش نیروی عقلی و آشنا کردن دانش آموزان به مسائل اجتماعی و اخلاقی خلاصه نمی‌شود. مدرسه مسوول تغییر و اصلاح رفتارهای ناسازگارانه و تامین بلوغ عاطفی و سلامت روانی دانش آموزان نیز است.

ادامهٔ نوشته ...

نشست نقش تئاتر در تربیت خانواده

نشست نقش تئاتر در تربیت خانواده با حضور حسن دولت آبادی در فرهنگسرای اشراق برگزار می شود.

ادامهٔ نوشته ...
احمد عربلو: کتاب خوب وجود دارد ولی لذت مطالعه را درکودکان ایجاد نکرده‌ایم

کتاب خوب وجود دارد ولی لذت مطالعه را درکودکان ایجاد نکرده‌ایم

احمد عربلو، نویسنده و مترجم کتاب‌های کودک و نوجوان گفت: به عقیده من آموزش و پرورش می‌تواند متولی خوبی در نهادینه کردن مطالعه میان بچه‌ها باشد. این وزارتخانه،‌ طیف متنوعی از کودکان و نوجوانان را در زیرمجموعه خود دارد و می‌تواند به منظور راه‌اندازی نهضت مطالعه فعالیت گسترده‌تری داشته باشد.

ادامهٔ نوشته ...
کتاب کودک و نوجوان: کتاب کوچک برای داستان نویسی

کتاب کوچک برای داستان نویسی

من فکر می کنم این کتاب را باید به همه ی نوجوان ها و حتی جوان هایی که می خواهند راه نوشتن را یاد بگیرند هدیه داد. نمی گویم معجزه می کند، اما یاد می دهد که چه طور با صبوری وقدم  به قدم نوشتن را یاد بگیریم. کتاب های زیادی درباره ی داستان وداستان نویسی نوشته شده اند، اما مطمئن نیستم آن ها هم همین شوق و علاقه به نوشتن را در خواننده به وجود بیاورند. چون کسی که این را نوشته در هر قدم راهی را پیدا می کند تا سختی های نوشتن با شیرینی طی شوند.

ادامهٔ نوشته ...
بومی‌سازی فلسفه برای کودکان با کلی‌گویی به جایی نمی‌رسد / منتقدانی که بدون خواند

بومی‌سازی فلسفه برای کودکان با کلی‌گویی به جایی نمی‌رسد / منتقدانی که بدون خواندن کتاب‌ نظر می‌دهند

اعضای هیات علمی گروه فلسفه برای کودکان پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی معتقدند برنامه بومی‌سازی فلسفه برای کودکان و تولید کتاب در این زمینه تنها با کلی‌گویی و نقد برنامه «متیو لیپمن» امکان‌پذیر نیست و نیاز به راهکارهای جایگزین است. همچنین منتقدان می‌گویند که لیپمن با توجه به پراگماتیسم جان دیویی این برنامه را تدوین کرده و به ابعاد احساسی و عاطفی کودک توجه ندارد در حالی که اگر حتی یک کتاب از لیپمن را خوانده بودند یا تورق می‌کردند متوجه می‌شدند که خلاف این صادق است.

ادامهٔ نوشته ...
کتاب کودک و نوجوان: گل های شادی

گل های شادی

می گویند آدمی باید روزی یک تصویر زیبا ببیند، یک شعر کوتاه بخواند و یک موسیقی کوتاه بشوند تا علایق دنیوی و مادی نتوانند حس زیبایی شناسی انسان را که خداوند به او بخشیده از بین نرود.

ادامهٔ نوشته ...
تصویرگران کتاب به نقاشی و طراحی داخلی روی آوردند

تصویرگران کتاب به نقاشی و طراحی داخلی روی آوردند

مدیر نشر طلایی با اشاره به اینکه ما از تصویرگران خود به لحاظ مادی و معنوی حمایت نکرده‌ایم گفت: تصویرگران ما مهمترین جایزه های جهانی را به خود اختصاص داده اند اما صنعت نشر ما آنقدر بیمار است که بهترین تصویرگران کار اصلی خود را رها کرده و به نقاشی و طراحی داخلی روی آرودند.

ادامهٔ نوشته ...
مرادی کرمانی: نویسنده باید ذهنش را مشغول دیدن ندیدنی‌ها کند

نویسنده باید ذهنش را مشغول دیدن ندیدنی‌ها کند

هوشنگ مرادی کرمانی درباره اثر تازه اش، مجموعه داستان «ته خیار» گفت:من در اغلب کتاب‌هایم سعی کرده‌ام هر دو روی زندگی را به خواننده یادآوری کنم و این رویکرد را در داستان‌های این کتاب هم می‌توان دید.

ادامهٔ نوشته ...
شعبانی: برای آموزش کودکان بیشتر به آمار فکر می‌کنیم/عمیق: بین ناشران و آموزش و پ

برای آموزش کودکان بیشتر به آمار فکر می‌کنیم

اسدالله شعبانی، شاعر کودک در نخستین همایش اقتصاد نشر کودک گفت: در قلمرو آموزش کودکان بیشتر به آمار فکر می‌کنیم. آیا صرفا کتاب‌های درسی باید بر این مبنا باشد و فقط آمار تولید را بالا ببرد؟ مجید عمیق هم در این همایش گفت: نقدی وجود ندارد تا کتاب‌های بازاری را از دکه‌ها و سوپرمارکت‌ها بردارد و عرصه را برای جمع‌آوری افراد سودجو تنگ کند. در واقع بین ناشران و آموزش و پرورش گسست وجود دارد.

ادامهٔ نوشته ...
باغبان باغ الفبا: به بهانه سالروز درگذشت جبار باغچه‌بان

باغبان باغ الفبا: به بهانه سالروز درگذشت جبار باغچه‌بان

امروز در تقویم ایرانی، سالروز درگذشت جبار باغچه‌بان، بنیانگذار نخستین کودکستان و نخستین مدرسه ناشنوایان ایران در تبریز است. وی همچنین نخستین مؤلف و ناشر کتاب کودک در ایران محسوب می‌شود.

ادامهٔ نوشته ...