نوشته‌های منتشر شدهٔ کتابک در ژوئن ۲۰۲۰

فهرست کتابک به مناسبت جشن تیرگان، 10 تیر

فهرست کتابک به مناسبت جشن تیرگان، ۱۰ تیر

برگزاری جشن‌های ایرانی یکی از راه‌هایی است که به کمک آن می‌توان کودکان را با میراث فرهنگی ایران آشنا کرد.در آستانه تیرماه به تقویم ایرانی که نگاهی بیاندازیم، یکی از جذاب‌ترین جشن‌های ایرانی خودنمایی می‌کند؛ جشن تیرگان.

ادامهٔ نوشته ...
سخنرانی جانی روداری نویسنده ایتالیایی برنده جایزه هانس کرستین آندرسن

سخنرانی جانی روداری نویسنده ایتالیایی برنده جایزه هانس کرستین آندرسن، بخش دوم

جانی روداری تنها نویسنده‌ی ایتالیایی است که توانست در سال ۱۹۷۰ جایزه‌ی «هانس کریستین آندرسن» را به دست آورد. در ادامه متن سخنرانی او را هنگام دریافت جایزه می‌خوانیم. 

ادامهٔ نوشته ...
گندمی

گندمی

هر شب مثل شب قبل بود. مارتی و میمسی، دو موش تپلی،اونقدر صبر می‌کردن که ماه کاملاً در آسمون بالا بیاد و بعد، با عجله به سمت مزرعهٔ گندم ادوارد به راه می‌افتادن. اون‌ها که خیلی گرسنه بودن، خوشه‌های گندم رو می‌خوردن و در چند ثانیه، از گندم فقط ساقه‌اش رو باقی می‌گذاشتن.

ادامهٔ نوشته ...
روداری نویسنده‌ی معاصر و پیشگام در حوزه‌ی کودکان

روداری نویسنده‌ی معاصر و پیشگام در حوزه‌ی کودکان، بخش نخست

جانی روداری (۱۹۲۰-۱۹۸۰) نویسنده‌ی داستان، داستان کوتاه، و شعر؛ روزنامه‌نگار؛ و ویراستار.

آثارمهم وی عبارتند از: داستان‌های تلفن (۱۹۶۵)، کیک آسمانی (۱۹۷۱)، داستان‌های ماشین تحریر (۱۹۷۶).

ادامهٔ نوشته ...
گوزن و بازتاب تصویرش در آب - افسانه‌های ازوپ شماره 8

گوزن و بازتاب تصویرش در آب - افسانه‌های ازوپ ۸

گوزنِ تشنه از چشمه‌ی زلالی آب می‌خورد که تصویرش را در آب چشمه دید. گوزن از دیدن قوس‌های بزرگ و زیبای شاخ‌هایش در آب، بسیار لذّت بُرد، اما با دیدن پاهای تازک و لاغرش شرمنده شد.

ادامهٔ نوشته ...
درست زیر دماغته!

درست زیر دماغته!

گیلبرت میو کرد: «امشب می‌خوام اون موش رو بگیرم و برا شام بخورمش. الان چند هفته است که به پنیرها ناخنک می‌زنه و با این کارش منو توی دردسر میندازه. فقط صبر کن ببین چطوری می‌گیرمش و چه بلایی به سرش میارم!» سختی کار اینجا بود که گیلبرت اصلاً این موش ناقلا رو ندیده بود!

ادامهٔ نوشته ...
فهرست کتابک به مناسبت زادروز صمد بهرنگی، 2 تیر

فهرست کتابک به مناسبت زادروز صمد بهرنگی، ۲ تیر

صمد بهرنگی، نویسنده، آموزگار و گردآورنده ادبیات عامیانه مردم آذربایجان است.

ادامهٔ نوشته ...
رازهای بابابزرگ قورباغه

رازهای بابابزرگ قورباغه

دو موجود یکسان از دو نسل متفاوت را تصور کنید، شاید فقط تصویر یک پدربزرگ و یک نوه‌ی آدمیزاد به ذهنتان برسد. اما دنیای خلاق کودکان، چیزی فراتر از این حرف‌هاست؛ جایی که دوتا قورباغه هم می‌توانند از دو نسل مختلف هم‌صحبت‌ و حتی راهنمای خوبی برای هم باشند! اجازه دهید کمی عقب‌تر برویم تا ببینیم ماجرا از چه قرار است.

ادامهٔ نوشته ...
انتشار پنج نمایش‌نامه برای نوجوانان

انتشار پنج نمایش‌نامه برای نوجوانان

«الهه دهقان‌پیشه»، زاده‌ی سال ۱۳۶۲ در شیراز، دانش‌آموخته مهندسی نرم‏ افزار کامپیوتر و کارشناسی ارشد مدیریت امور فرهنگی است. تاکنون بیش از ده نمایش‌نامه، داستان، طنزنوشته و پژوهش‌هایی در زمینه‏‌ی سیاست‏‌های هنری از او چاپ و منتشر شده است. برخی از نمایش‌نامه‌‏های دهقان‌پیشه برگزیده‏‌ی جشنواره‏‌های گوناگونی مانند «مسابقه‌ی نمایش‌نامه‏‏‌نویسی جشنواره‏‌ی تئاتر کودک و نوجوان»، «جایزه ادبی کومِش» و «جشنواره‌‏ی سراسری نمایش‌نامه‌‏نویسی سخن» بوده است. نمایش‌نامه‌ی «کاشف گیج» او چندین‌بار برای عموم خوانش شده و یا روی صحنه رفته است.

ادامهٔ نوشته ...

اتفاقی شگفت‌انگیز به رنگ کتاب و کتابخانه برای کودکان روستای زلان

اتفاقی شگفت‌انگیز به رنگ کتاب و کتابخانه برای کودکان روستای زلان

کودکان روستای زلان بیش‌ از سایر کودکان چشم‌انتظار پایان کرونا هستند. آن‌ها مشتاق حضور در کتابخانه‌اند. کتابخانه‌ا‌ی که پیش از کرونا وجود نداشت و در بهار ۹۹ راه‌اندازی شده است.

ادامهٔ نوشته ...