نوشته‌های منتشر شدهٔ کتابک در می ۲۰۲۲

پتریک مک دانل

پتریک مک دانل

ترجمه: شیرین سلیمی


پتریک مک دانل[۱] (متولد ۱۷ مارس ۱۹۵۶) یکی از پرفروش‌ترین نویسندگان نیویورک‌تایمز و خالق داستان مصور کمدی «ماتس»[۲] است که در بیش از ۷۰۰ روزنامه در سراسر دنیا چاپ می‌شود. او جوایز متعددی را در عرصه‌ی بین‌المللی دریافت کرده است؛ از جمله جایزه‌ی روبن[۳] انجمن ملی کاریکاتوریست‌ها.

ادامهٔ نوشته ...
کتاب مقوایی چیست؟

کتاب مقوایی چیست؟

خواندن را می‌توان بلافاصله برای کودکان شروع کرد ... حتی زمانی که خیلی کوچک‌اند! بسیاری از خوانندگان کودک، هنگام خواندن و دنبال کردن تصاویر، سرگرم و تشویق می‌شوند. کتاب‌های مقوایی معمولاً اولین صفحه‌هایی هستند که ورق می‌زنیم؛ زیرا برای نوزادان و کودکان نوپا بسیار بادوام‌اند!

ادامهٔ نوشته ...
فعالیت پیشنهادی برای کتاب فرمانروای عالم هپروت

فعالیت پیشنهادی برای کتاب فرمانروای عالم هپروت

همه‌‌ی ماجرا از آنجایی شروع می‌شود که پسرکی از تختش می‌افتد. اگرچه موضوع داستان ساده است، نویسنده به‌سادگی از کنار این موضوع نمی‌گذرد و آن را به ماجرایی خیال‌انگیز تبدیل می‌کند. «کریس ریدل» یکی از آن افرادی است که خواب‌های رنگی و عجیب ‌وغریب زیادی می‌بیند. برای همین هم یکی از جذاب‌ترین خواب‌هایش را در کتاب فرمانروای عالم هپروت برای ما به تصویر کشیده است.از همان تصویر روی جلد پیداست که در این کتاب با داستانی سرراست مواجه نیستیم. در حقیقت، ما با ورق زدن «فرمانروای عالم هپروت» به سرزمین عجایب و شگفتی‌ها وارد می‌شویم؛ سرزمینی که در آن هیچ‌چیز آن‌طور که به نظر می‌‌رسد نیست.

ادامهٔ نوشته ...
کتابخانه‌ای برای کودکان عشایر

کتابخانه‌ای برای کودکان عشایر

گشایش کتابخانه‌‌ی با من بخوان «پرواز» در نرماشیر کرمان

دسترسی به کتاب‌های باکیفیت و محیطی امن،‌ زیبا و سرشار از سواد حق همه‌ی کودکان است. چه کودکانی که در حاشیه‌ی کلان‌شهرها ساکن‌اند، چه کودکانی که در روستاها زندگی می‌کنند و چه کودکان عشایر. «با من بخوان» در ادامه‌ی فعالیت‌های ترویجی‌اش برای عشایر زاهدان، عشایر خراسان جنوبی و کودکان کوچ‌رو در لرستان، در اردیبهشت ۱۴۰۱ کتابخانه‌ای را برای کودکان عشایر کرمان در روستای علی‌آباد شهر نرماشیر راه‌اندازی کرد.

ادامهٔ نوشته ...
کتابخانه‌ها گنجینه‌ی خاطرات

کتابخانه‌ها گنجینه‌ی خاطرات

گشایش کتابخانه‌ی با من بخوان «مینا» در روستای سعیدآباد هشتگرد

کتاب‌ها راویان داستان‌های بی‌زمان‌اند و کتابخانه‌ها گنجینه‌ای از روایت‌ها. روایت‌هایی از زندگی‌های گوناگون، تجربه‌های شیرین و تلخ، غم‌ها، شادی‌ها و نگرانی‌ها، دوستی‌ها و هم‌دلی‌ها، مشکلات و راه‌‌حل‌ها،‌ خاطرات جمعی انسان‌ها و آن‌چه بدان اندیشیده‌اند. بعضی کتاب‌ها اما فراتر از رسالت‌ نخستین‌شان، افزون بر خاطره‌های جمعی، یاد و خاطره‌ی دیگری را زنده نگه می‌دارند. خاطره‌ی یک عزیز. کتابخانه‌ی با من بخوان «مینا» با پشتیبانی خانم فاطمه قضات و به یاد فرزند ایشان مینا رجبی در روستای سعیدآباد، که در جنوب شهر هشتگرد در فاصله‌ی ۱۳ کیلومتری غرب کرج واقع شده است، راه‌اندازی شد تا دری به سوی دانش، آگاهی و لذت از دنیای کتاب‌ها برای کودکان این روستا باشد.

ادامهٔ نوشته ...
کارگاه وندل

کارگاه وندل

تسلط ماشین‌ها بر آدم‌ها موضوعی است که در دهه‌ی اخیر بسیار مطرح شده و حتی بن‌مایه‌ی رمان‌ها و فیلم‌های بسیاری شده است. «کریس ریدل» نویسنده‌ی توانای کتاب‌های کودک در کتاب «کارگاه وندل» به ساده‌ترین و جذاب‌ترین شکل ممکن سعی دارد به همین موضوع اشاره کند.

ادامهٔ نوشته ...
مجموعه کتاب‌های اتولاین

مجموعه کتاب‌های اتولاین

«اتولاین» نام دختری است که در جایی به نام بیگ سیتی به همراه بهترین دوستش آقای مونرو زندگی می‌کند. مشخص نیست که بیگ سیتی در کدام کشور است، همین‌طور معلوم نیست آقای مونرو دقیقاً چیست. اما آنچه مشخص است اینکه آقای مونرو بهترین دوست اتولاین است. فقط از باران و شانه‌‌کردن موهایش خوشش نمی‌آید. پدر و مادر اتولاین مجموعه‌دار و جهانگرد هستند؛ برای همین همیشه در سفرند. تمام کارهای اتولاین مثل پختن غذا، مرتب‌کردن خانه، تا کردن لباس‌ها و... را کارکنان شرکت‌های تخصصی انجام می‌دهند.

ادامهٔ نوشته ...
گلن سینگلتون

گلن سینگلتون

ترجمه: شیرین سلیمی


گلن سینگلتون نویسنده و بیش از آن تصویرگر است. او بیش از ۲۰ سال است که در استودیوی خود در استرالیا، آثار هنری شگفت‌انگیزی از جمله کاریکاتور و تصاویر خنده‌دار خلق می‌کند. او آثارش را با استفاده از تصویرگری دستی و هنر دیجیتال می‌آفریند؛ تصاویری که در هر چیزی، از کتاب کودکان گرفته تا تقویم، کارت‌های تبریک، هنر تبلیغات و نقشه‌های مصور پارک دیده می‌شوند. تصویرگری دستی او در کتاب کودکان با خطوط سیاه یا تصاویر کاملاً رنگین است. کار او از داستان و مفهوم آن شروع می‌شود و سپس با تصویر کاملی که با مداد و با دست کشیده می‌شود، پایان می‌یابد.

ادامهٔ نوشته ...
از یک ترویج‌گر تا یک کتابخانه

از یک ترویج‌گر تا یک کتابخانه

گشایش کتابخانه‌ی «باران» در بندر کوهستک

ترویج کتاب و کتابخوانی از آن راه‌های پر پیچ‌و‌خمی است که انتها ندارد. هر‌چه پیش بروی زیبایی راه بیش‌تر می‌شود و دشواریِ پیمودنِ مسیر لذت‌بخش‌تر. گام‌های نخست همیشه کوچک‌اند اما آهسته، شکیبا و استوار. کتابخانه‌ی «باران»، دومین کتابخانه‌ی «با من بخوان» در شهرستان سیریک، ثمره‌ی همین گام‌های استوار است.

ادامهٔ نوشته ...
یک روز با خانم آنجلیکا در کتابخانه

یک روز با خانم آنجلیکا در کتابخانه

بلندخوانی کتاب جیب‌های آنجلیکا اسپراکت در کتابخانه‌ی صدرالواعظین خوانسار

در دنیای کودکی همه چیز ممکن است، خیال کودک محدودیتی نمی‌شناسد. در دنیای کتاب هم هر چیزی امکان‌پذیر است، زیرا جهان داستان‌‌ها بی‌کران و گسترده است. با کتاب‌های داستان می‌توان قوه‌ی تخیل کودکان، به‌ویژه خردسالان، را تقویت کرد. کتاب‌ کودک دریچه‌ای می‌گشاید تا خیال کودک به پرواز درآید، تا جهانی را تصور کند که در آن ناممکن‌ها ممکن می‌شود. دنیایی که هر چیزی در جیب‌های پالتو جا می‌شود! کتاب «جیب‌های آنجلیکا اسپراکت» با تصویر‌های گیرا و طنزآمیز «کوئنتین بلیک» نویسنده و تصویرگر انگلیسی یکی از این کتاب‌هاست.

ادامهٔ نوشته ...