مقاله‌ها و نوشته‌های ترویج خواندن و ادبیات کودکان

درس یکم، ترس از کاغذ سفید

درس‌هایی درباره نوشتن برای کودکان

ترس از کاغذ سفید

بسیاری از علاقه‌مندان به داستان‌نویسی در شروع کارشان جمله مشابه‌ای را تکرار می‌کنند:

«من از کاغذ سفید می‌ترسم!»

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: ۰ /
رهنمودهای گام‌به‌گام بلندخوانی از بارداری تا دو ماهگی
مرحله پیش از تولد

از آن جا که سیستم شنوایی کودک تا ماه ششم حاملگی مادر کامل می‌شود، این مرحله از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. جنین پس از ۶ ماهگی می‌تواند صدای مادر و دیگر صداها را بشنود. در واقع گوش سپردن به محرک‌های خارجی برای رشد شنوایی جنین لازم است.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: ۰ /
ده نکته برای لذت‌بخش کردن کتابخوانی هنگام خواب کودکان

فرانچسکا سیمون نویسنده «هنری زلزله» می‌گوید: «لذتی بالاتر از ۲۰ دقیقه در روز کتاب خواندن برای فرزندتان نیست. بنابراین کتابی را بردارید و همدیگر را در رخت‌ختواب در آغوش بگیرید.»

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: ۰ /
پنج توصیه برای نوشتن از زبان نیل گیمن
توصیه نوشتن

یکی از حسن‌های ارزشمند تکنولوژی این است که دسترسی خواننده‌ها را به نویسنده‌های مورد علاقه‌شان ساده کرده است. به‌ تازگی، نیل گیمن، نویسنده انگلیسی، در صفحه Tumblr خود توصیه‌هایی منتشر کرده در باب نوشتن و آن را در اختیار خواننده‌ها و علاقه‌مندان کتاب‌هایش قرار داده.

رمان «اقیانوس انتهای جاده» این نویسنده را فرزاد فربد به فارسی ترجمه کرده است. با کلیک روی لینک زیر معرفی کتاب اقیانوس انتهای جاده و سایر کتاب‌های نیل گی‌من را بخوانید. 

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: ۰ /
هنر برای خواندن: دکتر سوس

تئودور سوس گیزل (Theodor Seuss Geisel)، ملقب به دکتر سوس، نقاش، کاریکاتوریست، هنرمند، فعال سیاسی، نویسنده و تصویرساز قصه‌های کودکان (۱۹۰۴-۱۹۹۱) در آمریکا است.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: ۰ /
المر فیل رنگارنگ چگونه خلق شد؟

دیوید مک‌کی درباره خلق «المر فیل رنگارنگ» در گفت‌وگو با نشریه گاردین گفته است: روزی همراه همسرم و دخترم در پیاده‌رو می‌رفتیم. دختر من به سبب این‌که مادرش یک زن امریکایی – افریقایی تبار است، رنگ پوست تیره‌ای دارد. در این هنگام از آن سوی خیابان پسرکی که همراه خانواده‌اش بود، فریاد زد: کاکاسیاهه!

نوشته : editor71 /
تعداد دیدگاه: ۰ /
فعالیت‌هایی در مقابل تلویزیون برای تقویت مهارت خوانش و درک کودکان

تلویزیون و رایانه می‌توانند ابزارهای آموزشی بسیار خوبی برای کودکانتان باشند، به شرط این‌که آنچه کودک در این برنامه‌ها می‌بیند را با تجربه‌های زندگی واقعی پیوند دهید. همچنین، می‌توانید به کودکانتان عادت‌های خوب تلویزیون دیدن و مهارت‌های  رایانه‌ای را آموزش دهید.

نوشته : editor71 /
تعداد دیدگاه: ۰ /
هر روز همراه با کودکتان کتاب بخوانید، گفت‌وگو کنید و آواز بخوانید

این مقاله شامل نکته‌هایی برای خانواده‌ها، نوزادان و نوپایان درباره کتاب خواندن، گفت‌وگو کردن و آواز خواندن با کودکان است.

نوشته : editor71 /
تعداد دیدگاه: ۰ /
به‌‌مناسبت پایان سال تحصیلی به کودکان کتاب هدیه بدهید

سایت ترویج کتابخوانی کتابک به‌مناسبت پایان سال تحصیلی ۹۷-۹۶ فهرست کتاب‌هایی منتشر می‌کند تا بزرگ‌سالان به‌مناسبت پایان سال تحصیلی به کودکان هدیه دهند.

نوشته : editor71 /
تعداد دیدگاه: ۰ /
تمام کودکان قادر به کتاب خواندن هستند (حتی اگر نتوانند واژگان را بخوانند)

اوایل ماه سپتامبر، دختر کلاس اولی من روی تختش نشست و مشغول ورق زدن کتابی تصویری شد که از سطح سواد خواندنش بالاتر بود و رو به من گفت: «مامان، خودم دارم این کتاب را می‌خوانم! دارم عکس‌ها را می‌خوانم! معلمم می‌گوید که این یک راه برای کتاب خواندن است!»

نوشته : editor71 /
تعداد دیدگاه: ۰ /

عضویت در کانال تلگرام