مقاله ها و نوشته های فرهنگ و آموزش

آموزش الفبا با حیوانات الفبایی: نقدی بر مجموعه کتاب الفباورزی با کاکاکلاغه

بسته کتاب الف باورزی با کاکاکلاغه مجموعه ای است که جهت آموزش الفبای فارسی، با پژوهش محمد هادی محمدی پدید آمده است. تصویرگری و هم چنین طراحی گرافیک آن را حدیثه قربان بر عهده داشته است. محمدهادی محمدی در طی دهه اخیر آثار ارزشمندی را جهت آموزش کودکان و به ویژه کودکان خردسال تآلیف نموده است. در مجموعه حاضر بخش پژوهشی اثر، از اهمیت بسیار بالایی در محتوا و ساختار اثر برخوردار است. راهنمای این مجموعه به نام کتاب راه‌نمای الفبا ورزی، علاوه بر بیان ویژگی‌های این مجموعه، اطلاعات تئوریکی را درباره کودک و آموزش او در اختیار والدین و مربین قرار می دهد.

نوشته : editor3 /
تعداد دیدگاه: 0 /
تاثیر بازی‌های آموزشی بر یادگیری دانش‌آموزان

ایجاد موقعیت‌های یادگیری تعاملی، روش‌های مطلوب آموزش و پرورش به شمار می‌آید. پژوهشگران و دانشمندان در حوزه‌ی آموزش و پرورش، ارزش‌های والای «تعاملی بودن محیط‌های آموزشی» را پیوسته مطرح و بر آن تأکید کرده‌اند. این محیط‌ها شامل موقعیت‌هایی هستند که در آن‌ها دانش آموزان به جای اینکه گیرندگان غیرفعال اطلاعات از منابع آموزشی باشند، خود به طور مستقیم در فرایند یادگیری شرکت فعالانه دارند. یکی از موقعیت‌های تعاملی بین شاگرد و معلم، «بازی‌های آموزشی» است که در بطن خود، دارای هدف آموزشی است؛ یعنی انتقال نکته‌ای خاص، برجسته کردن قابلیت‌های ویژه با تعمیق مهارت‌ها. در مقاله‌ی حاضر،‌ ضمن ارائه تعریف بازی آموزشی، تأثیر این بازی‌ها در یادگیری دانش‌آموزان بررسی شده است.

نوشته : editor71 /
تعداد دیدگاه: 0 /
کودکانی شاد و آسوده از اجبار آموزش در کودکستان‌های فنلاند

مقاله‌ای که در ادامه می‌خوانید درباره‌ی کودکستان‌های فنلاند و برنامه‌هاییت که در این کودکستان‌ها دنبال می‌شود.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: 0 /
بهبود وضعیت پیش‌دبستانی‌های ایران با اندیشه‌های ویگوتسکی

جامعه‌ی ما هم چندان به ژرف‌کاوی عادت ندارد. در این دوره نه حق ویگوتسکی در جامعه‌ی ما ادا شد و نه حق کسانی که کوشیدند این اندیشمند بزرگ را به جامعه معرفی کنند. در جهان امروز چه در شرق و چه در غرب، ویگوتسکی را هم‌ارز ژان پیاژه می‌شناسند. ویگوتسکی خود به طور مستقیم درگیر آموزش کودکان نشد؛ اما از نظریه‌ها و کاوش‌های او درباره ذهن کودکان چنان اندیشه‌های راهبردی برای آموزش‌وپرورش کودکان پیش‌دبستان به دست آمد که امروزه بخشی از پیشرفته‌ترین نظام‌های آموزش‌وپرورش پیش‌دبستان در جهان بر پایه این اندیشه‌ها شکل گرفته است. کتاب «کلید یادگیری، آموزش کودکان سه تا هفت ساله با رویکرد ویگوتسکی» بر پایه‌ی دیدگاه‌های این اندیشمند بزرگ می‌تواند در گام اول نشان دهد تا چه میزان یک برنامه‌ی جامع و عملی می‌تواند نظام پیش‌دبستانی ما را دگرگون کند و در گام دوم همین برنامه‌ی عملی و کاربردی برای هر مهد، کودکستان یا مرکز پیش‌دبستانی می‌تواند تا چه اندازه راهگشا باشد.

نوشته : editor71 /
تعداد دیدگاه: 0 /
توران میرهادی در سفری تازه

پیش از آن‎که فردا برآید!

توران، دختر ایران تو بزرگی، نه برای این که مدرسه فرهاد را پایه گذاشتی، که الگوی مدرسه‎های پیشرو و خلاق انسان‎گرا بود.

تو بزرگی، نه برای این که از پایه‎گذاران شورای کتاب بودی و ادبیات کودکان نو را در ایران شکل دادید.

تو بزرگی، نه برای این که فرهنگنامه کودک و نوجوان را با همراهان خود سرپرستی می‎کردی تا الگوی پژوهیدن را در آموزش و پرورش ایران بدمی.

تو بزرگی، بیش از همه برای این که الگویی برای چگونه زیستن هستی.

 تو بزرگی برای این که فراتر از فرهاد رفتی و فرهادها ساختی.

نوشته : admin /
تعداد دیدگاه: 0 /
هفت وصیت و هفت آرزو از بانوی بزرگ کودکی‏‌ها توران میرهادی

یک

تبدیل کار تربیتی به عشق، به فضای محبت و احترام. فضایی که کودکان با عشق بزرگ شوند، رشد کنند، توانایی های شان شکوفا شود و بیش از هر چیز احساس امنیت کنند.

دو

برداشتن رقابت به هر شکل از محیط تربیتی. رقابت ویرانگر است. معنا و مفهوم هر کار را دگرگون و تخریب می‏‌کند. برتر، بهتر، ترها و ترین‏‌ها وجود خارجی ندارند. فریب رقابت را نباید خورد.

سه

جایگزین کردن مشارکت در همه‏‌ی کارها و در همه‏‌ی سطوح. در خانواده، در مهد کودک، در جامعه‏‌ی کوچک، در جامعه‏‌ی بزرگ. لذت کار دسته‌جمعی سازنده است، توان و اعتماد، دوستی و محبت به وجود می‏‌آورد.

نوشته : admin /
تعداد دیدگاه: 0 /
سیر تاریخی ترجمه معاصر در ادبیات کودکان

اگر به ۷۰ الی ۸۰ سال پیش برگردیم یعنی زمانی که ترجمه در کشور ما شروع شده، می‌بینیم که در سال‌های ۱۳۳۵ تا ۱۳۵۰ اغلب آثار که در این حوزه منتشر می‌شد، مربوط به حوزه بزرگسال بوده است و پس از این‌که کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان در سال ۱۳۴۴ شکل گرفت، کم‌کم تالیف و ترجمه در این حوزه نیز پررنگ شد. در آن دوران کتاب‌های طلایی انتشارات فرانکلین و همچنین آثار ترجمه شده‌ای از سوی کانون پرورش فکری کودک و نوجوان منتشر می‌شد. تا سال ۱۳۵۷ به‌صورت پراکنده ترجمه‌های خوبی در حوزه کودک منتشر می‌شد که تعدادشان بسیار کم و اندک بود. مانند «لک‌لک‌ها بر بام» اثر میندرت دویونگ که با ترجمه باهره انور از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به چاپ جدید رسید. اما عمده‌ی دوران ترجمه در حوزه کودک و نوجوان در ایران مربوط به ۳۷ سال اخیر است که می‌توانیم آن‌را در قالب چهار دهه بررسی کنیم.

نوشته : editor71 /
تعداد دیدگاه: 0 /
چگونگی پرورش عدالت در کودکان جای‌جای دنیا

پژوهشی در مورد هفت کشور دنیا نشان می‌دهد تمام کودکان بیزارند از اینکه کمتر از همسالانشان چیزی به آن‌ها داده شود؛ اما فقط برخی از آنان از گرفتن سهم بیشتر هم ناراحت می‌شوند.

نوشته : editor71 /
تعداد دیدگاه: 0 /
گزارشی از زندگی توران میرهادی باغبان کودکی‌ها

گزارشی از زندگی توران میرهادی، بنیانگذار مدرسه فرهاد و شورای کتاب کودک باغبان کودکی‌ها

نوشته : admin /
تعداد دیدگاه: 0 /
شش روند آموزشی لازم

هر روز روش‌های آموزشی جدیدی در جهت پرورش کودکانی آگاه‌تر و مسؤل‌تر ارائه می‌شود. آزمون‌های استاندارد، که معیار «موفقیت» و «هوش» کودکان به حساب می‌آیند، قادر به سنجش سلامت روحی، فکری و اجتماعی کودکان نیستند. پس مصمم شدیم به هدف تربیت کودکانی سالم، شاد، مسؤل و نیز بازسازی جماعت‌های سالم، با نظر به روندهای آموزشی در دنیا، آنچه را ضروری یافتیم ولی در نظام آموزشی‌مان جایی نداشت، ارائه کنیم. نتیجهٔ این پژوهش شش روند آموزشی پیش‌دبستانی است که در زیر آمده‌اند.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: 0 /

عضویت در کانال تلگرام