مقاله ها و نوشته های فرهنگ و آموزش

آموزش الفبا با حیوانات الفبایی: نقدی بر مجموعه کتاب الفباورزی با کاکاکلاغه

بسته کتاب الف باورزی با کاکاکلاغه مجموعه ای است که جهت آموزش الفبای فارسی، با پژوهش محمد هادی محمدی پدید آمده است. تصویرگری و هم چنین طراحی گرافیک آن را حدیثه قربان بر عهده داشته است. محمدهادی محمدی در طی دهه اخیر آثار ارزشمندی را جهت آموزش کودکان و به ویژه کودکان خردسال تآلیف نموده است. در مجموعه حاضر بخش پژوهشی اثر، از اهمیت بسیار بالایی در محتوا و ساختار اثر برخوردار است. راهنمای این مجموعه به نام کتاب راه‌نمای الفبا ورزی، علاوه بر بیان ویژگی‌های این مجموعه، اطلاعات تئوریکی را درباره کودک و آموزش او در اختیار والدین و مربین قرار می دهد.

نوشته : editor3 /
تعداد دیدگاه: ۰ /
بررسی کاربرد نمایش در تعلیم و تربیت

کاربرد نمایش در تعلیم و تربیت، موضوع یادداشتی است که مسلم قاسمی، عضو هیئت مؤسس بنیاد نمایش کودک ایران، به مناسبت روز جهانی کودک و گرامی‌داشت صدمین سال نخستن اجرای نمایش در مدرسه، از سوی جبار باغچه‌بان بانی نمایش کودک (دانش آموزی) در ایران نوشته است.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: ۰ /
نویسنده باید بمیرد تا قدرش دانسته شود

بی‌توجهی بنیاد ملی نخبگان به نویسندگان کودک

برگزیدگان ادبی کشور در برخی حوزه‌ها، بر اساس آئین‌نامه‌های موجود در بنیاد ملی نخبگان، به عنوان نخبه شناخته می‌شوند و می‌توانند در ردیف اعضای بنیاد ملی نخبگان قرار گیرند اما بسیاری از افرادی که در حوزه‌های دیگر مانند کودک و نوجوان صاحب تالیفات مهم و اثرگذار هستند، نمی‌توانند مشمول شرایط عضویت در بنیاد ملی نخبگان شوند.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: ۰ /
چیدمان بلوکی در آموزش خواندن و نوشتن به نوآموزان (بخش دو)
آسیب‌شناسی آموزش سوادآموزی پایه در ایران (۵): چیدمان بلوکی در آموزش خواندن و نوشتن به نوآموزان (بخش دو)

«بالش پر از پر است.»

سرگذشت زبان‌آموزی به کودکان این سرزمین و همه کودکانی که می‌خواهند خواندن و نوشتن زبان فارسی را بیاموزند مانند این جمله یا عبارت است. (بالش پر از پر است.) هیچ کسی در ابتدا نمی‌تواند ادعا کند که قصد یا معنای این جمله را متوجه شده است. نادرست خواندن این جمله، گزاره‌ای یقینی برای  بی‌سوادی یا کم‌سوادی آدم‌هایی که این جمله را می‌بینند و می‌خوانند، نیست. این از ویژگی‌های خطی است که کودکان، فارسی با آن می‌آموزند.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: ۰ /
هفت اسب هفت رنگ، داستانی پر از خیال و رنگ و زایش

غزل برهانی در یادداشتی نگاهی داشته به کتاب «هفت اسب هفت رنگ» اثر محمدهادی محمدی که با تصویرگری نوشین صفاخو از سوی انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان منتشر شده است.

داستان فانتزی «هفت اسب هفت رنگ» داستان خیال است و رنگ و زایش؛ و بازی اعداد و کلمات. در این داستان مؤلف، نشانه‌های اسطوره‌ای کلاسیک را با نگاهی مدرن به معنا کشانده است. هر کلمه و هر عدد در داستان حکایتی دارد. بی‌شک انتخاب عدد هفت هم در این داستان از رمز و رازی خبر می‌دهد.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: ۰ /
گفت‌وگوی دو نسل

این ویدیو گفت‌وگوی دو نسل است.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: ۰ /
چیدمان بلوکی در آموزش خواندن و نوشتن به نوآموزان (بخش یک)

آسیب‌شناسی سوادآموزی پایه در ایران (۴)، چیدمان بلوکی در آموزش خواندن و نوشتن به نوآموزان (بخش یک)

در سه جستار پیشین (۱)، (۲) و (۳) موضوع ساده‌سازی خط فارسی از کژنگار تحریری به راست‌نگار آموزشی و برگشت دوباره آن به کژنگار تحریری باز شد. مهم این است که بدانیم ساده‌سازی خط فارسی همراه با ساده‌سازی شیوه نوشتار فارسی بود. این ساده‌سازی‌ها که با درست‌نویسی همراه شد، برآمده از منطقی کردن خط و نوشتار فارسی بود که برخی از بزرگان فرهنگ و ادب ایران در یک سده گذشته پی گرفتند.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: ۰ /
درست نویسی بر زیبانویسی تقدم دارد

آسیب‌شناسی سوادآموزی پایه در ایران بخش سوم-درست نویسی بر زیبانویسی تقدم دارد

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: ۰ /
سوادآموزی پایه و شکل‌گیری خط راست‌نگار در برابر خط کژنگار تحریری

آسیب‌شناسی سوادآموزی پایه بخش دوم-سوادآموزی پایه و شکل‌گیری خط راست‌نگار در برابر خط کژنگار تحریری

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: ۰ /
حق چپ‌ دستی ، رهایی کودک از بندهای پدرسالاری

حق چپ دستی 

میان جامعه پدرسالار و مناسبات تولیدی شبانی یا چوپانی پیوند سرراست وجود دارد. جامعه پدرسالاری زاییده مناسبات چوپانی است. چوپان همواره خدایگان رمه است و به هر سو و به هرجا که بخواهد رمه را می‌کشد و سرانجام رمه در زیرپای چوپان قربانی می‌شود. در این جامعه حقوقی به نام حقوق اقلیت یا کمترینه‌ها وجود ندارد.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: ۰ /

عضویت در کانال تلگرام