ویژه‌نامه هفته کتاب کودک

هفت روز هفته دارم

هفت روز هفته دارم

امروز جمعه است. من یک برگ کاغذ چهارخانه دارم. یک جعبه آب رنگ هم دارم
جعبه آب رنگ هفت رنگ دارد. هفت روز هفته داردم

ادامهٔ نوشته ...
پری دریایی کوچک و چند قصه ی دیگر

پری دریایی کوچک و چند قصه ی دیگر

"توی جاده، سربازی قدم رو می آمد – چپ، راست! چپ، راست! کوله بارش را به دوش گرفته بود و یک شمشیر به کمر بسته بود، چون رفته بود جنگ و حالا داشت به خانه بر می گشت. توی راه، به جادوگر پیری برخورد: جادوگر آن قدر زشت بود که لب پایینش درست روی سینه اش آویخته بود. جادوگر گفت:

ادامهٔ نوشته ...
شاهزاده خانم و نخود و داستان‌های دیگر

شاهزاده خانم و نخود و داستان‌های دیگر

"در زمان های پیش، شاهزاده ای بود که می خواست با شاهزاده خانمی اصیل ازدواج کند. به این منظور به دور دنیا سفر کرد. او شاهزاده خانم های بسیاری را دید ولی هیچ کدام را نپسندید و از هر کدام ایرادی گرفت.

ادامهٔ نوشته ...
کتابی در انتظار تو است، آن را پیدا کن!

شعار و پیام روز جهانی کتاب کودک ۲۰۱۰/۱۳۸۹

کتابی در انتظار تو است، آن را پیدا کن!

ادامهٔ نوشته ...
چند پیشنهاد به آموزگاران

چند پیشنهاد به آموزگاران

 • پیش از آغاز تعطیلات نوروز، درباره پیشینه و چگونگی روز و هفته جهانی کتاب کودک با دانش آموزان سخن بگویید تا با آن آشنا شوند. پیام های سال های گذشته و پیام امسال و داستان آن را برای دانش آموزان بخوانید و پوستر را به آن ها نشان دهید. اگر می توانید پوستر امسال را چاپ کنید و آن را پیش از آغاز تعطیلات نوروز، در کلاس قرار دهید.
 • پیام امسال روز جهانی کتاب کودک، این است: "کتابی در انتظار توست آن را پیدا کن!". با توجه به این پیام، از دانش آموزان خود بخواهید تا به کتابخانه خود سری بزنند و کتابی را که از مدت ها پیش، خوانده نشده مانده، بیابند و آن را در کلاس برای دوستان شان بخوانند.
 • دانش آموزان را تشویق کنید تا با توجه به پیام روز جهانی کتاب کودک، خود برای آن پوستری طراحی کنند.
 • پیام های پیشین روز جهانی کتاب کودک را برای دانش آموزان بخوانید و از آن ها بخواهید تا برای یکی از آن ها داستانی بنویسند.
 • اگر دانش آموزان بخواهند برای سال آینده روز جهانی کتاب کودک پیامی بنویسند، آن پیام چه خواهد بود؟
 • زندگی نامه اندرسن را برای کودکان بخوانید و از آن ها بخواهید تا بر اساس آن و با کمک تخیل خود آن را به شکل یک نمایشنامه درآورند. کودکان را با کتاب های اندرسن که در ایران منتشر شده آشنا کنید. با تهیه ی نقشه ای از اروپا و یا کره زمین شهرها و کشورهایی را که اندرسن به آن ها سفر کرده است را ردیابی کنید. اگر به اینترنت پر سرعت دسترسی دارید از موزه هانس کرستین اندرسن بازدید کنید. شخصیت های داستان های اندرسن را با گل،‌ خمیر یا شیوه ی کاغذ - برش بسازید و نمایشگاهی از این آثار برگزار کنید.
 • از دانش آموزانتان بخواهید ترجمه های گوناگون از یک داستان اندرسن را با هم مقایسه کنند و بهترین را انتخاب کنند.
 • یکی از کتاب های اندرسن را به انتخاب دانش آموزان و همراه با آن ها بخوانید و از دانش آموزان بخواهید تا پایان دیگری برای آن بسازند.
 • با دانش آموزانتان درباره ی شیوه نویسندگی اندرسن صحبت کنید و از آن ها بخواهید که یکی از قصه های ایرانی را بازنویسی کنند. سپس کارگاهی برای کتاب سازی برگزار کنید و از دانش آموزانتان بخواهید قصه خود را تصویرگری کنند.
 • دانش آموزان را به گروه های دو نفره تقسیم کنید و از آن ها بخواهید تا همراه هم به کتابخانه مدرسه بروند و برای دوست خود یک کتاب انتخاب کنند و در کلاس برایش بخوانند.
 • از دانش آموزان تان بخواهید باشگاه کتابخوانی در مدرسه راه بیاندازید.
 • در صورتی که در یک مجموعه آموزشی کار می کنید، با همیاری همکاران تان در یکی از پایه های بالاتر یا پایین تر، طرح دوست کتابخوان کتابک را به شکل ماهانه و یا هفتگی برای دانش آموزان هر دو کلاس اجرا کنید.
 • پیش از آغاز تعطیلات نوروز، چند کتاب را در یک کوله پشتی قرار دهید به کلاس ببرید و به دانش آموزان بگویید که آن چه در این کوله هست، ویروس دارد و هر کس آن را باز کند ویروس خواندن می گیرد. اجازه دهید کیف بین دانش آموزان بگردد و هر روز یکی از دانش آموزان آن را به خانه ببرد. در کیف یک دفترچه نیز قرار دهید تا هر یک از دانش آموزان که کتاب ها را می خواند، نظر خود را درباره آن ها یادداشت کند. تا پایان هفته کتاب و کتابخوانی، این کیف می تواند در بین دانش آموزان کلاس شما و کلاس هاس دیگر مدرسه دست به دست شود. این طرح پیش از این در آلمان اجرا شده و می توانید در بخش رویدادهای ترویجی کتابک بیشتر با آن آشنا شوید، نام این تجربه ویروس خواندن است.
 • یک رویداد خیالی نمایشی مستند و هیجان انگیز برای بچه ها در حیاط مدرسه یا کلاس درس طراحی و آن را اجرا کنید. این رویداد می تواند هر چیزی که دانش آموزان دوست دارند در مدرسه به طور ناگهانی اتفاق بیفتد باشد، مانند وارد شدن یک جانور عجیب به کلاس یا مدرسه، آمدن یک شخصیت مشهور به مدرسه، سقوط یک سفینه فضایی در حیاط مدرسه، آمدن یک موجود فضایی و ... باشد. در آغاز هفته کتاب کودک همراه با دانش آموزان این رویداد را طراحی کنید و آن را با ابزار ساده ای که در اختیار دارید به شکل مستند اجرا کنید. سپس از بچه ها بخواهید تا در نقش خبرنگاران و پلیس ها، بکوشند درباره این رویداد گزارشی نوشتاری تهیه کنند، با شاهدان گفت و گو کنند و در پایان هفته گزارش های خود را در کلاس بخوانند. عکاسی و بازی  به این فعالیت ترویج نوشتن جذابیت می بخشد. این پیشنهاد برگرفته از تجربه همه می نویسند در بخش تجربه های جهانی ترویج خواندن کتابک است.
 • پیش از آغاز تعطیلات نوروزی، با کمک گرفتن از کتابخانه کتابک و همراه با دانش آموزان، فهرستی از کتاب های مناسب با گروه سنی دانش آموزان تان برگزینید و آن را در اختیار بچه ها قرار دهید تا با سر زدن به کتابخانه مدرسه، کتابخانه های عمومی و یا کتاب فروشی ها، هر یک چند کتاب از این فهرست را تهیه کنند و در تعطیلات نوروز بخوانند. هنگامی که کودکان می توانند معرفی کتاب ها را بخوانند و روی جلد آن ها را ببینند برای خواندن آن ها تشویق می شوند.
 • دانش آموزان را تشویق کنید تا در تعطیلات کتابی را برای خواهر و برادر کوچکتر یا کودکی در میان خانواده و یا دوستانشان بخوانند و پس از پایان تعطیلات، در کلاس برای هم سالان خود از این تجربه بگویند.
 • از رویداد های ترویجی و تجربه های ایرانی و جهانی ترویج خواندن در کتابک نیز می توانید برای ترتیب دادن فعالیت های ترویج خواندن در تعطیلات نوروز و هفته کتاب کودک، بهره ببرید. به یاد داشته باشید که با به اشتراک گذاشتن تجربه های خود در انجام فعالیت های ترویجی با کودکان در این مناسبت ها و یا هر زمان دیگر در کتابک، می توانید برای دیگران الهام بخش باشید. تجربه های خود را همراه با عکس برای کتابک بفرستید تا با نام شما به عنوان یک تجربه موفق ترویجی با کودکان منتشر شود.
ادامهٔ نوشته ...
چند پیشنهاد به کتابداران کودک و نوجوان

چند پیشنهاد به کتابداران کودک و نوجوان

 • برگزاری نمایشگاه کوچکی از منابع خواندنی مناسب و جدید کتابخانه برای گروه های سنی مختلف که خواندن آن را در ایام نوروز به اعضا خود پیشنهاد می کنید (این کتاب ها می توانند با توجه به ایام نوروزی از میان منابعی درباره ی آداب و رسوم نوروز در ایران و دیگر کشورها، فصل بهار و تغییر فصل ها، کتاب های تا
ادامهٔ نوشته ...
اسب و سیب و بهار

اسب و سیب و بهار

اسب سفید از گله جدا می شود و به باغ سیب می رود. سیب درختان چیده شده اند و تنها یک سیب سرخ بر شاخه باقی مانده است. اسب سیب را از شاخه می چیند و بر یالش سوار می کند. حالا اسب و سیب دیگر تنها نیستند. اما هنگامی که اسب از میان درختان می گذرد، شاخه ها سیب را از روی یال اسب به درون رود می اندازند. سیب به همراه رود به گندمزار می رسد. اسب هم به دنبال سیب روان می شود. پسرکی سیب را از جوی آب می گیرد. اما هر بار پسرک سیب را به دهانش نزدیک می کند اسب شیهه ای می کشد. پسرک نیز سیب را با طناب برگردن اسب می آویزد.

ادامهٔ نوشته ...
چگونه یک باشگاه کتاب راه اندازی کنیم

چگونه یک باشگاه کتاب راه اندازی کنیم

باشگاه کتاب چیست؟
 باشگاه کتابخوانی یا گروه کتابخوانی، گروهی از خوانندگان هستند که در نشست های بحث و گفت و گوی کتاب که به طور هفتگی یا ماهانه برگزار می شود شرکت کنند.

ادامهٔ نوشته ...
جای خالی می

جای خالی می

سامر از زندگی با عمه"می" و عمو "اب" لذت می برد. عمه می و عمو اب زمانی که هیچ کس سامر را نمی خواست او را به فرزندی پذیرفته بودند. اما با مرگ عمه می، همه چیز تغییر می کند. عمو اب که نتوانسته است با مرگ "می" کنار بیاید، بسیار غمگین است و سامر احساس می کند که کم کم عمو اب را هم از دست خواهد داد. سامر و عمو اب به پیشنهاد "کلتوس" برای یافتن کسی که بتواند با "می" ارتباط برقرار کند به سفری کوتاه می روند و پاسخ پرسش خود را می گیرند.

این کتاب در سال ۱۹۹۲ برنده ی مدال نیوبری شده است.

ادامهٔ نوشته ...
یک چیز دیگر

یک چیز دیگر

"یک چیز دیگر" شبیه هیچ کس نیست. به همین خاطر هم دوستی ندارد. او خیلی دوست دارد که شبیه دیگران باشد و همه ی تلاشش را می کند اما بی فایده است. تا این که روزی یک چیز دیگر در خانه ی "یک چیز دیگر" را به صدا در می آورد. برای "یک چیز دیگر" پذیرش این موجود ناآشنا سخت است اما پس از مدتی آن ها بهترین دوستان هم می شوند. و سرانجام یک موجود واقعا عجیب دیگر هم به گروه آن ها می پیوندد. حدس بزنید آن موجود کیست؟

ادامهٔ نوشته ...
به‌خاطر وین دیکسی

به‌خاطر وین دیکسی

"ایندیا" تازه به فروشگاه مواد غذایی "وین دیکسی" رسیده بود که مشاهده کرد یک سگ گنده زشت که معلوم بود حال و روز خوبی ندارد، کل فروشگاه را به هم ریخته و حالا با زبان آویزان، روبروی او ایستاده و به او لبخند می‌زند. بدین‌ترتیب این سگ عجیب، اولین دوست ایندیا در خانه جدیدشان بود؛ دوستی که در مقایسه با دوستان بعدی‌اش چندان هم عجیب و غریب نبود!

ادامهٔ نوشته ...
اما فردیناند این کار را نکرد

اما فردیناند این کار را نکرد

گوساله کوچکی به نام فردیناند با گله ای از گاو ها در اسپانیا زندگی می کند. فردیناند بر خلاف دیگر گوساله ها که دوست دارند شاخهایشان را به هم بکوبند وسم هایشان را بر زمین بکشند، دوست دارد در جایی کاملاٌ آرام بنشیند و گل‌ها را بو کند. روزي از روزها بر حسب اتفاق توسط عده ای گاو باز برای مسابقه گاوبازی به مادرید برده مي‌شود. اما در زمین مسابقه به جای خشونت و شاخ کوبیدن آرام مي‌نشيند و...

ادامهٔ نوشته ...
شیر کتابخانه

شیر کتابخانه

اگر روزی یک شیر به کتابخانه ای وارد شود چه باید کرد؟ این شیر به کتابخانه آمده است. او صاف از جلوی میز کتاب دار می گذرد و به طرف قفسه های کتاب می رود و به آن ها  نگاه می کند. برگه دان را بو می کشد ،سرش را به مجموعه ی کتاب های جدید می مالد و با قدم های نرم و آرام به بخش کتاب های داستان می رود.

ادامهٔ نوشته ...
درخت کاج

درخت کاج

كاج كوچكی در زیباترین نقطه ی جنگل می روید. او در گردونه ای سرشار از زیبایی قد می كشد و می بالد. خورشید درخشان و نوازشگر، نسیم پرطراوت، پرندگان و آوازهایشان، ابرهای زیبا با هزاران طرح نو، برف سفید و خرگوشها....

ادامهٔ نوشته ...
درخت قرمز

درخت قرمز

"بعضی وقت‌ها روز در حالی شروع می‌شود که منتظر هیچ چیز نیستی، و همه چیز بد و بدتر می‌شود، زندگی‌ات سیاه می‌شود و هیچ‌کس درکت نمی‌کند..." اگر افرادی شاد و به دور از حس تنهایی، افسردگی و غم هستید، خواندن این کتاب به شما توصیه نمی‌شود. اما اگر روزهایی در زندگی تان هست که از خواب بر خاسته و عمیقاً غمگین و نا‌امید بوده‌اید این کتاب را حتماً بخوانید/ ببینید.

ادامهٔ نوشته ...
کتاب کودک و نوجوان: بخشنده

بخشنده

"یوناس "دوازده ساله" گیرنده ی سرگذشت ها و خاطرات درد ها و شادی های واقعی زندگی است که از "بخشنده"ی پیر و سالخورده دریافت می کند. او وظیفه دارد نزد بخشنده تعلیمات خاصی را فرا بگیرد. دنیای یوناس، دنیایی کامل است.

ادامهٔ نوشته ...
کتاب کودک و نوجوان: ته کلاس، ردیف آخر، صندلی آخر

ته کلاس، ردیف آخر، صندلی آخر

«برادلی چاکرز» مزخرف‌ترین بچه مدرسه بود، یک هیولای تمام عیار. هیچ چیز به اندازه تنبیه شدن او، بچه‌های دیگر را خوشحال نمی‌کرد. او در کلاس «خانم ایبل» در ته کلاس، ردیف آخر، صندلی آخر می‌نشست، چون دیگر عقب‌تر از آنجا جایی برای نشستن او نبود؛ تا اینکه «کارلا» به مدرسه آنها آمد ... و برادلی تبدیل به دوست ‌داشتنی‌ترین پسر مدرسه شد.

ادامهٔ نوشته ...

داستان بی پایان

"باستیان" پسرک چاق ده یازده ساله که برای فرار از دست مسخره شدن از سوی همکلاسی هایش به کتابفروشی آقای "کوراندر" پناه برده، متوجه می شود نه تنها آقای کوراندر بچه ها را دوست ندارد بلکه آن ها را موجوداتی پر سر و صدا می داند که همه چیز را خراب می کنند، اما باستیان از هنگام ورود به کتابفروشی به کتابی خیره شده که انگار نیروی جاذبه دارد و او را بدون مقاومت به سوی خود می کشد.

ادامهٔ نوشته ...
بر بال های صلح

بر بال های صلح

بر بال های صلح به کجا می توان رفت؟

رضی هیرمندی که پیش از این مجموعه ای از آثار سیلوراستاین و ۱۵ کتاب قصه از دکتر زیوس و نیز قصه هایی از مارتین وادل و رولد دال را برای کودکان ترجمه کرده، این بار سراغ کتابی رفته است که حدود ۶۰ شاعر، نویسنده و تصویرگر از سراسر جهان دست به دست هم داده اند و آن را از کار در آورده اند.

ادامهٔ نوشته ...
دعوا نکنیم...گفتگو کنیم! یک گرگ دشمن گرگ دیگر

دعوا نکنیم...گفتگو کنیم! یک گرگ دشمن گرگ دیگر

چگونگی حل اختلاف از راه‌های متفاوتی همچون جنگ، گفت‌وگو و سازش و سرانجام رسیدن به صلح. موضوع این كتاب، سازگاری و احترام به حقوق دیگران است. نویسنده با ساختاری داستانی و زبانی ساده، به شكل غیرمستقیم، اهمیت و ضرورت احترام به حقوق دیگران را به مخاطب می‌شناساند.

ادامهٔ نوشته ...
تابستان قوها

تابستان قوها

«سارا» دختری ۱۴ ساله است که با برادر، خواهر و عمه اش در خانه ای ویلایی در کنار دریاچه کوچکی زندگی می کند.او در سن بلوغ است و از همه چیز و همه کس ناراضی است. سارا، برادرش چارلی را که ده سال دارد، اما به علت بیماری دچار معلولیت ذهنی شده به کنار دریاچه و تماشای قو ها می برد.

ادامهٔ نوشته ...
همچون ستارگان

همچون ستارگان

مادر، آنجل سیزده ساله و برادرش برنی هفت ساله رابه مادرشوهرش می سپارد. پدر به دلیل قتل و سرقت در زندان به سر می برد و مادر نیز حوصله و توان نگهداری از بچه ها را ندارد. آنجل در خانه ی مادربزرگ پدری شرایطی سخت و بحرانی را سپری می کند و در عین حال مواظب برادرش نیز هست.

ادامهٔ نوشته ...
ماجرای عجیب سگی در شب

ماجرای عجیب سگی در شب

داستان "ماجرای عجیب سگی در شب"، با کشته شدن سگی به نام "ولینگتون" در همسایگی خانه "کریستوفر" آغاز می شود. "کریستوفر" نوجوانی با رفتارهای عجیب است. او به سندرم اوتیسم (در خود ماندگی) دچار است و در مدرسه کودکان استثنایی درس می خواند.

ادامهٔ نوشته ...
قورباغه و وزغ تمام سال

قورباغه و وزغ تمام سال

کتابی شامل پنج داستان کوتاه، مصور و فانتزی حیوانات است که به موضوع دوستی، گذشت و طبیعت می پردازد. شخصیت های داستانی قورباغه و وزغ، با یکدیگر تجربه های متفاوتی را از سر می گذرانند و پس از اندک زمانی ویژگی های شخصیتی هریک به طور غیرمستقیم و ظریف آشکار می شود.

ادامهٔ نوشته ...
موش مترو

موش مترو

نیب، موش کوچولو، آن پایین در زیر زمین ایستگاه متروی شهری زندگی می‌کند. موش‌ها این ایستگاه را شیرینی باران می‌نامند. روزها، قطارها غرش‌کنان می‌گذرند و شب‌ها، موش‌های پیر قصه‌هایی از سرزمین افسانه‌ای "پایان تونل" برای بقیه تعریف می‌کنند؛ سرزمینی که هوایش دلپذیر است و لانه‌هایش گرم و نرم. از طرفی هیولاهای ترسناک موش‌خوار نیز در آن سرزمین پرسه می‌زنند.

ادامهٔ نوشته ...
به آب نزديك نشو دخترم

به آب نزديك نشو دخترم

دخترك به همراه مادر و پدرش برای تفریح و گردش به ساحل می روند. پدر و مادر تمام وقت در صندلی های ساحلی خود نشسته اند، یا خرخر می كنند و یا مدام از دخترك شكایت می كنند و به او غُر می زنند. و این در حالی است كه دخترك شانسی می یابد تا سفری ماجراجویانه بر دریای خروشان داشته باشد.

ادامهٔ نوشته ...