فهرست کتاب های ماه - بهمن ۹۲

کتاب کودک و نوجوان:

تاریخ علم در ایران

تاریخ علم در ایران یک مجموعه چهار جلدی است که جلد چهارم این مجموعه تاریخ علم از دوره مشروطیت تاکنون را در بر می‌گیرد. این کتاب در شش فصل نوشته شده است و نوجوان ایرانی را با تاریخ علم، فناوری و روند تولید علم و فناوری و هم چنین سازمان ها و افرادی را که در بستر سازی علم موثر بوده اند، آشنا می کند.

ادامهٔ نوشته ...
کتاب کودک و نوجوان: خرگوش کوچولو خرس را بیدارنکنی!

خرگوش کوچولو خرس را بیدارنکنی!

نخستین روز بهار است و همه حیوانات در تدارک برگزاری جشن نخستین روز بهار هستند. خرس هنوز از خواب زمستانی اش بیدار نشده است. حیوانات کارهای خود را بی سر و صدا انجام می دهند تا مبادا خرس بیدارشود. زمانی که خرگوش مشغول باد کردن بادکنک هاست ناگهان یکی از آن ها می ترکد و صدای مهیبی ایجاد می شود و آنچه که نباید بشود، اتفاق می افتد و خرس بیدار می شود.

ادامهٔ نوشته ...
تق تق ما! گاوهایی که تایپ می کنند

تق تق ما! گاوهایی که تایپ می کنند

در سرزمین ادبیات، قانون ها با قوانین واقعیت تفاوت دارد؛ این را دیگر همه می دانند. ممکن است در دنیای ادبیات درخت ها حرف بزنند، آب ها سربالا بروند، ماه با خورشید دعوایش شود و حتی شاید گاوها هم بتوانند تایپ کنند! این اتفاق آخری همان اتفاقی است که در کتاب تق تق ما!

ادامهٔ نوشته ...
کتاب کودک و نوجوان: اه، قصه دوستی

اه، قصه دوستی

آستین گروپر همه چیز دارد، یک سگ قهوه ای به نام فرسکو، یک دوچرخه و دوستی خوب به نام استون و وقتی با خبر می شود که در همسایگی آنان خانواده ای جدید آمده و یک دختر همسن و سالش به نام ایمی دارند چندان خوشش نمی آید.

ادامهٔ نوشته ...
کتاب کودک و نوجوان: اردک سیاه

اردک سیاه

اجرای بعضی از قانون ها در زمان خودشان سبب اتفاقات نادرستی شده است. به تدریج قانون ها برداشته شده اند، اما نحوه ی اجرای آن ها و مسائلی که در آن زمان پیش آمده خاطرات و رازهایی را به دنبال داشته است. نوجوانان کتاب های امروزی مانند گذشتگانشان، تام سایر و هاکلبری فین، قرار است رازهای سربه مهری را کشف کنند که بزرگ ترها یا حوصله ی کشف آن ها را ندارند یا به نفعشان نیست برملا شود.

ادامهٔ نوشته ...
کتاب کودک و نوجوان: این صدای علی است

این صدای علی است

پیرمرد یک طرف بار را که شل شده بود، بالا کشید و تَنگ زیر شکم الاغش را محکم کرد. هوا آفتابی و بسیار گرم بود. صدای ممتد جیرجیرکی در باد می رفت و گاه موج برمی داشت. پیرمرد گفت: «زود باش حیوان، بجُنب!» الاغ به زور پشت سرش کشیده می شد. انگار میل به رفتن نداشت. از کوچه ای دراز گذشت. ناگاه متوجه جمعیتی شد که از هر طرف به سوی مسجد شهر می رفتند. پیرمرد از تعجب ایستاد.

ادامهٔ نوشته ...
کتاب کودک و نوجوان: لورنس چاقه

لورنس چاقه

لورنس گربه سیاهی است که در طول روز  به خانه هایی در محله های مختلف سر می زند و در هر خانه وعده ای غذای کامل می خورد.

ادامهٔ نوشته ...
کتاب کودک و نوجوان: یک اتفاق تازه

یک اتفاق تازه

هنگامی که پدر خانه را ترک می ‌کند به پسرک مژده می‌دهد که «یک اتفاق تازه در راه است» همین جمله کافی است تا قوه تخیل پسرک برانگیخته شود و اشیا از کتری تا دمپایی و مبل در برابر چشمان پسرک شروع کنند به تغییر شکل دادن و به جانوران و اشیا تبدیل شوند و به حرکت درآیند و تابلوهایی از نقاشان مشهور را به وجود آورند. آیا منظور پدر از اتفاق تازه این است؟

ادامهٔ نوشته ...
حباب پردردسر

حباب پردردسر

دخترکی به اسم می‌بل، حباب درست می‌کند. ولی حبابش از او دور می‌شود و برادر کوچولویش را حسابی به دردسر می‌اندازد! حباب پسر کوچولو را با خودش می‌برد و از بالای حصار خانه‌شان می‌گذرد و سرانجام بر فراز شهرک می‌رسد! حالا این می‌بل، مادرش و تمامی اهالی شهرک هستند که باید هرطور شده پسر کوچولو را صحیح و سالم پایین بیاورند. چه کسی فکرش را می‌کرد که حبابی به آن کوچکی دردسری به آن بزرگی ایجاد کند؟!

ادامهٔ نوشته ...