فهرست کتاب های ماه - مهر ٩٠

کتاب کودک و نوجوان: پهلوان و فیل

پهلوان و فیل

جهان پهلوان "محمد مالانی" پهلوان دربار "حسین میرزا"، حاکم هرات که بین مردم محبوبیتی خاص دارد. هنگام بازگشت از هندوستان برای حاکم فیلی بسیار بزرگ و زورمند هدیه می آورد، حاکم  قدرت فیل را بیش از انسان می داند ولی پهلوان مالانی مخالف اوست و از این جا کشمکش ماجرای داستان شروع می شود.

ادامهٔ نوشته ...
کتاب کودک و نوجوان: تو ترسویی الفی اتکینز؟

تو ترسویی الفی اتکینز؟

همه می دانند که الفی از دعوا کردن و کتک کاری خوشش نمی آید. البته بعضی ها فکر می کنند او ترسو است ولی الفی می گوید فقط نمی خواهد بچه ها را بزند. هنگام دعوا الفی فرار می کند یا وانمود می کند شکست خورده است. او ترجیح می دهد دعوا زود تمام شود.

ادامهٔ نوشته ...

برکه آب

ادامهٔ نوشته ...
کتاب کودک و نوجوان: عاشقانه های شاهنامه

عاشقانه های شاهنامه

عاشقانه های شاهنامه در دو جلد شامل ۱۷ داستان کوتاه عاشقانه در مورد زال، پدر رستم، و ۱۶ زن در شاهنامه، فرانک، رودابه، تهمینه، گردآفرید، سودابه، خوب چهر (مادر سیاوش)، فرنگیس و جریره (زنان سیاوش)، منیژه، کتایون (همسر گشتاسب)، روشنان (زن اردشیر)، گرامی (دختر هفتواد)، دل افروز فرخ پی (همسر شاپور ذوالاکتاف)، گردیه (خواهر بهرام چوبین)، شیرین (همسر خسرو پرویز). برخی از این داستان ها بازآفرینی (به معنی از اثرکهن یا معاصر الهام می گیرند هم موضوع هم شکل و ساخت آن را تغییر می دهند) و برخی بازنویسی خلاق (به معنی ساختاری نو به موضوع کهن دادن) از شاهنامه فردوسی است. 

ادامهٔ نوشته ...
کتاب کودک و نوجوان: تحران ١٤٧٣(دایرة‌المعارف ناقص تحران)

تحران ١٤٧٣(دایرة‌المعارف ناقص تحران)

تهران امروز ما، تهران دیروز کتاب تحران ١٤٧٣ است. نویسندگان در فردایی نیامده زندگی می کنند و تهران ما را در آینده، شهری خالی از سکنه که مردم آن به ماه و مریخ و سیاره های دیگر مهاجرت کرده اند تصویر می کنند.

ادامهٔ نوشته ...
کتاب کودک و نوجوان: خاله سوسکه با کی ازدواج کرد؟

خاله سوسکه با کی ازدواج کرد؟

خاله سوسکه این قصه بر عکس همه ی خاله سوسکه ها دل خوشی از آقای موشه ندارد و تصمیم گرفتها ست هر جوری شده این قصه ی تکراری را تغییر دهد و با کسی به جز آقا موشه ازدواج کند. به دنبال این تصمیم خاله سوسکه، نویسنده سه همسر و سه سرنوشت مختلف برای او پیش بینی می کند و سه قصه می سازد. در پایان کتاب هم از کودک خواننده می خواهد که او هم قصه ای در مورد داماد جدید حدس بزند و بنویسد.

ادامهٔ نوشته ...

زرین کوب

زرین کوب. نویسنده: عزت الله الوندی. تهران: مدرسه، ١٣٨٨. برای ١٣ سال به بالا.

ادامهٔ نوشته ...

کلوچه بزرگ

کلوچه بزرگ. نویسنده و تصویرگر: اریک کارل. مترجم: نورا حق پرست. تهران: هفت هنر سپاهان، ١٣٨٨. ٣٢ ص. برای ٧ تا ٩ سال

ادامهٔ نوشته ...