آخرین گودال

آخرین گودال

همه ‌اش تقصیر آن جد خوک‌ دزد بی‌بو و خاصیت بود، وگرنه استنلی یلنتس با آن هیکل چاق در مدرسه مسخره نمی‌شد، به خاطر جرمی که مرتکب نشده بود به این اردوگاه لعنتی نمی‌آمد، هر روز در گرمای طاقت‌‌فرسا، یک گودال عمیق نمی‌کند و از همه مهم‌‌تر در حالتی‌ که توی یک گودال، بدون حرکت ایستاده است ثانیه ثانیه منتظر مرگ نبود.... اما در همین لحظه او خوشبخت‌‌ترین نوجوان در سرتاسر تگزاس بود.

کتاب «آخرین گودال» نوشته لوییس سکر و ترجمه حسین ابراهیمی (الوند)، به روایت زندگی خانواده‌‌ای می‌پردازد که تصور می‌کنند نفرین شده ‌اند. بداقبالی بخش ثابتی از زندگی پر از مشکل آنان است تا آنجا که وقایع بعدی، باور آنان بر بداقبالی‌شان را به چالش می‌کشد. مطالعه داستان برای نوجوانانی که مشکلات زندگی را دلیلی بر بدشانسی و بداقبالی خود می‌دانند، توصیه می‌شود. جذابیت و کشش داستان، لذت مطالعه آن را دوچندان می‌کند.

این کتاب در ۱۹۹۹ برنده جایزه نیوبری، کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و کتاب ویژه شورای کتاب کودک در سال ۱۳۸۰، برگزیده دهمین جشنواره کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در رشته ترجمه و برگزیده نخستین جشنواره کتاب‌های مناسب انجمن فرهنگی ناشران کودک و نوجوان در سال ۱۳۸۵ است. این کتاب با نام «گودال» با ترجمه فرزاد فربد از سوی انتشارات پنجره نیز منتشر شده است.

کاربردها و فعالیت ها

پرسش هایی برای گفت و گو درباره ی کتاب «آخرین گودال»

١- این داستان از دو داستان ساخته شده است: داستان ماجرای تابستان استنلی و داستان پدر پدر پدربزرگ استنلی در غرب وحشی. نویسنده چگونه این داستان ها را به هم ارتباط داده است و بین آن ها رفت و آمد می کند؟ چه داستان های دیگری را می شناسید که می توانند به چندین داستان کوچک تری تجزیه و شکسته شوند؟
٢- استنلی در آغاز داستان یک پسر چاق است که در مدرسه محبوبیتی ندارد. چگونه استنلی به خاطر هماهنگی با گروه در طول داستان تغییر می کند؟ هنگامی که در پاییز به مدرسه بر می گردد فکرمی کنید همکلاسی های او چه نظری نسبت به او خواهند داشت؟
٣-آیا استنلی یک قهرمان است؟ پدر پدر پدربزرگش چطور؟ چه تفاوتی بین قهرمان و یک انسان که فقط یک انسان خوب به شمار می آید وجود دارد؟
٤-همه ی کسانی که در کانون اصلاح و تربیت گرین لیک هستند یک اسم مستعار دارند. درباره ی این که چگونه نام های مستعار هر کسی شخصیت هر کدام را بازتاب می دهد بحث کنید برای مثال چرا نام مستعار استنلی "؟" است؟ چگونه نام یک شخص می تواند نگاه دیگران را نسبت به او تغییر دهد و نگاه او را نسبت به خودش؟
٥-چه هنگام استنلی شروع می کند از خود شجاعت نشان داد؟ چه کارهای متهورانه ای انجام می دهد؟ درباره ی این بحث کنید که چگونه مفهوم شجاعت از فردی به فرد دیگر معنای متفاوتی دارد و مسئله ی بسیار شخصی به شمار می رود. کاری که برای یک فرد شجاعت به شمار می رود برای دیگری چنین نیست. چه ریسک های شجاعانه ای در زندگیتان انجام داده اید که ماجراجویی استنلی را به یاد شما می آورد؟
٦-زیرو (صفر) نخستین دوست واقعی استنلی است. رابطه ی دوستی آن ها چگونه عمیق تر شد؟ هنگامی که استنلی می فهمد کفش های ورزشی را زیرو دزدیده بوده خوشحال می شود. آیا به نظر شما این واکنش واکنش مناسبی است؟ اگر شما در این موقعیت بودید چه  واکنشی داشتید؟
٧- کدام یک از شخصیت های فرعی داستان به نظر شما در داستان مهم و تاثیرگذار هستند؟ چرا؟
٨- آیا پیش از رفتن استنلی به کمپ گرین لیک "سوراخ" ی در زندگی استنلی وجود داشت؟ آیا هنوز هم این خلا در زندگی او وجود دارد؟ چرا بله چرا خیر؟
٩-رئیس کمپ گرین لیک زن بسیار کثیفی است. آیا چنین شخصیت های زنی را در داستان ها و فیلم ها می شناسید؟ چگونه رئیس کمپ گرین لیک را با آن هامی توان مقایسه کرد؟ چگونه نویسنده چنین شخصیت تبه کار بدخویی را آفریده است؟

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Holes
ناشران
نویسنده
Louis Sachar, لوییس سکر
ویراستار
  • محمد ابراهیم اقلیدی
برگردان (متن)
  • حسین ابراهیمی (الوند)
سال نشر
۱۳۸۸
راهنمای کتاب:
دسته بندی های کتاب
تحلیل کننده کتابشناسی:
محمد رضایی نیا

دیدگاه ها

واقعا کتاب قشنگیه! راستی دنباله ی آخرین گودال در ایران چاپ شده یا نه؟


متاسفانه دنباله این داستان هنوز به فارسی برگردانده نشده است


سلام لطفا به ایمیل من داستان ها و داستانک ها را ارسال کنید.
شما ایمیل منو میدانید؟


اولین کتاب نوجوانان که خوندم این کتاب بود.خیلی لذت بردم.زیبا و با نثری روان و به نظر من برای این سن که احساسات و عواطف رو به غلیان است میتونه به درست این احساسات را ارضا کنه.


ديدگاه شما

پرسش و پاسخ