رشد حساسیت‌های زیبایی شناختی کودکان

رشد حساسیت‌های زیبایی شناختی کودکان

Developing Aesthetic Sensitivity

اگر واژه زیبایی شناختی به معنای هنر و زیبایی باشد، پس نگاه به تصویر های زیبا در کتاب های کودکان نیز زیبایی شناختی است.

به گفته ی «اچ . اس. برودی» (۱۹۷۷)حساسیت زیبایی شناختی اهمیت دارد، زیرا « این نخستین سرچشمه ی تجربه است که همه ی شناخت ها، داوری ها و کنش ها بدان بستگی دارد». این کتاب ها با مواد خام مفهوم ها و ایده آل ها، دنیای احتمال پذیرها را به وجود می آورند. برودی بر این باور است که تجربه های زیبایی شناختی آن چنان حیاتی است که می توان آن را اساس آموزش کودکان دانست. او بر این باور است که بهترین روش برای بالابردن حساسیت زیبایی شناختی کودکان این است که آن ها وسایل گوناگون هنری را تجربه کنند.

کودکان هنگامی به وسیله ی کتاب های تصویری برانگیخته می شوند که خود نیز تصویر هایی بکشند و به ارزش وسایل هنری که در کتاب های تصویری استفاده می شود، پی ببرند. البته برخی از تکنیک های هنری برای بچه های کوچک بسیار پیچیده است، اما «لامه و کین» (۱۹۷۶) بر این باورند که کلاژ بهتـرین تکنـیک بـرای برانگیـختن برداشـت های خلاقـانـه کودکـان از ادبـیات و رشـد مهارت های حسی آن هاست. در روند ساختن کلاژهای خود و واکنش به کلاژهای کتاب های تصویری، کودکان می توانند دامنه ی واژگان و مهارت های گفتاری خود را پیشرفت دهند. ازرا جک کیتز، لیو لیونی و جینی بیکر درمیان تصویرگران نامدار کتاب های تصویری؛ تصویرگرانی هستند که از کلاژ استفاده می کنند. بزرگسالان می توانند از آثار چنین هنرمندانی ابتدا برای روشنگری خودشان و سپس به عنوان منابعی برای بحث و مقایسه ی کودکان، استفاده کنند.

  • لامه و کین بر پایه ی کار خود با بچه های کوچک، مراحل زیر را برای آشنایی کودکان با کلاژ پیشنهاد می کند:

۱. بچه ها را تشویق کنید که با پاره کردن و بریدن کاغذ و روزنامه و در آوردن شکل و تصویر از آن ها و چسباندن آن ها بر روی کاغذ دیگر، تکنیک کلاژ را تجربه کنند.

۲. موقعیت هایی برای کودکان فراهم کنید تا بافت های گوناگونی که در محیط پیرامون آن هاست از نزدیک ببینند و سپس از آن بافت ها در کلاژ خود استفاده کنند. کودکان را به گردش ببرید تا بافت های مختلفی را ببینند. برای نمونه، بافت های تنه ی درخت، برگ ها، علف ها، گل ها، پیاده رو، مواد ساختمانی، پارچه، کاغذ، غذا و غیره را از نزدیک حس کنند و درباره ی آن گفت و گو کنند. پس از این تجربه ها و بحث پیرامون بافت های مختلف، اجسام گوناگونی با کیفیت بافتی گوناگون گردآوری کنند و سپس با استفاده از این مواد تصویرهایی با تکنیک کلاژ تهیه کنند. از کودکان بخواهید که کلاژها را لمس کنند، بافت ها را با دقت نگاه کنند و درباره ی واکنش خود نسبت به آمیخته ای از بافت های بسیار گوناگون، صحبت کنند.

۳.از بچه ها بخواهید کلاژهایی با استفاده از بافت های بسیار گوناگون به هر شکل که خود می خواهند، استفاده کنند. سپس از بچه ها بخواهید که این تصویر ها را با داستان ها یا توصیف های همراه شان، با یکدیگر سهیم شوند.

۴.کتاب های تصویری با تکنیک کلاژ را با کودکان سهیم شوید. وقتی یک داستان را می خوانید و تصویر های آن را به کودکان نشان می دهید، از کودکان بخواهید که تکنیک کلاژ را باز شناسند. درباره ی حسی که هر جسم کلاژ در مخاطب ایجاد می کند صحبت کنید، بگویید چرا فکر می کنند تصویرگر از این مواد استفاده کرده است و درباره ی حسی که این بافت به هنگام لمس آن جسم در عالم واقعی ایجاد می کند، صحبت کنید. از بچه ها بپرسید که آیا تصویرهای کلاژ، داستان را بهتر کرده است یا نه.

تجربه با تکنیک های ساده ی کارتون یا کاریکاتور راه دیگری است که کودکان می توانند مهارت های هنری خود و حساسیت های زیبایی شناختی خود را ارتقاء بخشند. کودکان سبک کارتونی را بسیار دوست دارند و از دیدن شخصیت های کارتونی در تلویزیون یا کتاب لذت می برند.

کودکان پس از تجربه با کارتون های خود، می توانند با درک و شناختی جدید به کتاب های تصویری با سبک کارتونی به وسیله ی نقاشان شناخته شده نگاه کنند. از کودکان بخواهید که درباره ی این که چگونه کارتون ها مکمل متن می شوند، صحبت کنند و این سبک را با سبک های دیگر مقایسه کنند. همچنین از بچه ها بخواهید که داستان بنویسند و با سبک کارتونی آن را تصویرگری کنند. کودکان از این که خود بتوانند کتاب های کارتونی خلق کنند و یا کتاب های در قطع روزنامه به شکل گروهی تصویر های کارتونی بکشند، لذت می برند.

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۸۸-۰۴-۱۱ ۱۲:۵۰
برگردان:
زهره قایینی
نویسنده:
دونا نورتن
منبع:
دونا نورتون ،شناخت ادبیات کودکان:گونه ها و کاربردها، ترجمه منصوره راعی و... دیگران .تهران: قلمرو، ۱۳۸۲.ص۲۲۸-۲۲۹.
متن سفارشی:

دیدگاه ها

عالی بود من واقعا" از این همه اطلاعات استفاده خواهم کرد. از شما واقعا" ممنونم.


واقعا تشکر و ممنون هستم بخاطر متالب بسیار جالب شما
شما را در لیست منابع مقاله و منابع وبلاگ خود درج خواهم کرد
www.memaraniran.blogfa.com


ديدگاه شما