پیشنهاد هایی برای خواندن کتاب با نوزادان پیش از خواب

پیشنهاد هایی برای خواندن کتاب با نوزادان پیش از خواب

Booktrust’s Top Tips for Bedtime Reading with Babies

 سهیم شدن یک داستان در هنگام خواب، این فرصت را در اختیار شما و کودک تان می گذارد که آرامش پیدا کنید و از لحظه های خاص با هم بودن لذت ببرید.

  هنگام  آماده شدن برای رفتن به تخت خواب، کودکان دوست دارند که در بستر دراز بکشند و به صدای شما گوش کنند. در این حال حس می کنند که زمان استراحت و آماده شدن برای خواب فرا رسیده است. تنها ده دقیقه در روز، به افزایش همبستگی میان شما و کودک کمک می کند و به طور ویژه در رشد او تاثیرگذار خواهد بود.

چه کتابی انتخاب کنم؟

  • کتاب های قابل فهم و لمسی با بافت ها و رنگ بندی های گوناگون انتخاب کنید. کودک خود را تتشویق کنید در حالی که کتاب را می خوانید، آن را لمس کند و درباره ی تصویرهایش حرف بزند. کودکان شکل ظاهری، حس و لمس کتاب را دوست دارند. در این مرحله، آن ها از بازی با کتاب های شان لذت می برند.
  • کتاب هایی با شعر و وزن و آهنگ و تکرار انتخاب کنید. شنیدن واژگان موزون، بعدها زمانی که می خواهند مهارت خواندن را بیاموزند، به آن ها کمک خواهد کرد. واژگان را کمی آرام تر از حرف زدن همیشگی تان بیان کنید تا کودک شما بتواند صداهایی را که ایجاد می کنید، بشنود.
  •  کجا کتاب بخوانیم؟
  • بد نیست زمان حمام کردن کودک شروع به کتاب خواندن کنیم. در حمام ،کتاب های قابل شست وشو و شعرهای گوناگون را با همدیگر بخوانید. درباره آب بازی و شلپ شلوپ، داستانی از خود بسازید.
  • نزدیک به هم، در مکانی دنج و راحت شروع به خواندن کنید. ناچار نیستید در تخت خواب باشید و بهتر است که تلویزیون را خاموش کنید.

چگونه ادامه بدهم؟

  • کتاب های مورد علاقه ی کودک خود را چندین و چند بار برایش بخوانید. سعی کنید از صداهای بامزه استفاده کنید و سر و صدای خنده دار به راه بیندازید. فرزند شما طنین صدای تان را دوست دارد. پس نگران چیزی نباشید و با هم خوش بگذرانید.
  • آواز خواندن و شعر خواندن برای کودک، یکی دیگر از روش های به پایان رساندن روز است و کودک شما را آرام می کند تا در طول شب خواب خوشی داشته باشد.

 
چه کار دیگری می توانم انجام بدهم؟

همیشه لازم نیست کتاب را بخوانید. تصویرها هم بسیار با اهمیت هستند و کمک می کنند داستانی روایت شود. درباره ی تصویرها و عکس ها یا در مورد شخصیت ها از کودک تان  بپرسید. برای نمونه بپرسید: "می توانی آن گاو را ببینی؟"، "خرسی که می بینی، خسته به نظر می رسد؟" گرچه در این سن، شما خودتان پاسخ پرسش ها را خواهید داد، به کودک تان کمک می کنید که واژگان بسیاری یاد بگیرد.

 

دیدگاه ها

گذاشتن DVDهای تصویری بدون کلام همراه با موزیک کودکانه تصویرهای رنگی طبیعی مثلاً یک حباب ساده که با کف درست میشود با موزیک در تلویزیون برای نوزادان تأثیر فوق العاده ای دارد لطفاً امتحان کنید این DVD ها رو متونید از شهر کتابها تهیه کنید.

گذاشتن DVDهای تصویری بدون کلام همراه با موزیک کودکانه تصویرهای رنگی طبیعی مثلاً یک حباب ساده که با کف درست میشود با موزیک در تلویزیون برای نوزادان تأثیر فوق العاده ای دارد لطفاً امتحان کنید این DVD ها رو متونید از شهر کتابها تهیه کنید.

روانشناسان و متخصصین کودک می‌گویند صحبت کردن با کودکان در هنگام خواب بسیار بیش‌تر از قصه خواندن قدرت تکلم آن‌ها را افزایش می‌دهد. در صورتی که با کودکان درهنگام شب سخن بگویید قابلیت تکلم آن‌ها تا ۶ برابر بهتر از حالتی که برای آن‌ها داستان می‌خوانید رشد پیدا خواهد کرد. حتی اگر کودک شما سن کمی دارد و قادر به حرف زدن نیست زمانی که صدای شما را می‌شنود و سعی می‌کند به گونه‌ای به آن‌ها پاسخ دهد مهارت‌های زبانی و تکلمی او به طرز شگفت آوری رشد می‌کند. نکته جالب توجه این است که بین سنین صفر تا ۴ سال تماشای تلویزیون تقریباً هیچ تأثیری، نه مثبت و نه منفی، برروی قابلیت‌های تکلمی کودکان ندارد. از صدها سال پیش والدین برای کمک به خوابیدن کودکان یا ارتباط برقرار کردن با آن‌ها در هنگام شب برای آن‌ها قصه می‌گویند. اگر چه بسیاری از متخصصان کودک این روش را برای بهبود تکلم کودکان مفید می‌دانند اما صحبت کردن با کودکان به مراتب تأثیر بهتری روی آن‌ها دارد. دانشمندان آمریکایی در تحقیقات خود متوجه شدند: بسیاری از والدین برای رشد قدرت ذهنی کودکان کتاب را انتخاب می‌کنند و گاهی این کار را در نهایت دقت و وسواس انجام می‌دهند تا بهترین تأثیر را روی کودک خود داشته باشند اما حتی بهترین کتاب‌ها هم تأثیر بسیار کم‌تری از یک مکالمه کوتاه کلمه به کلمه بین کودک و مادر دارد. دکتر فردریک زیمرمن از دانشگاه UCLA گفت: بسیاری از متخصصان والدین را تشویق می‌کنند تا برای کودکان خودشان قصه بخوانند تا به این ترتیب علاوه بر ایجاد حس آرامش در کودک او را با لغات و اصطلاحات جدید آشنا کنند. اما با این روش نقش کودک در تبادل اطلاعات نادیده گرفته می‌شود و به این ترتیب کودکان ما به اندازه کافی سخن نمی‌گویند. محققین در طی یک بررسی ۲۷۵ کودک را بین سنین ۱ تا ۴ سال مورد مطالعه قرار دادند و سعی کردند تأثیر عوامل مختلف مانند صحبت کردن آ‌نها با والدینشان، با دیگر کودکان و تماشای تلویزیون را بر قدرت تکلم کودکان بسنجند. بعدها از این کودکان آزمایشاتی به عمل آمد تا قدرت تکلم و زبان‌آموزی آنها در سنین اولیه زندگی مورد بررسی قرار گیرد. در پایان مشخص شد کودکانی که درهنگام شب و قبل از خواب با پدرو مادر خود صحبت می‌کنند نسبت به کودکانی که فقط قصه گوش می‌دهند تا ۶ برابر بهتر سخن می‌گویند. آن‌ها لغات بیشتری را می‌دانستند، بهتر از کلمات استفاده می‌کردند و اشتباهات کم‌تری در صحبت کردن خود داشتند. شاید یکی از دلایل آن این است والدین در هنگام سخن گفتن با کودکانشان اشتباهات آن‌ها را تصحیح می‌کردند.

ديدگاه شما