کتابخانه مرجع كانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

کتابخانه

كتابخانه مرجع كانون یك كتابخانه تخصصی است، كه درباره ی ادبیات، هنر، و تعلیم و تربیت با موضوع محوری كودك و نوجوان فعالیت می كند. کتابخانه‌ی مرجع کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از سال ۱۳۵۸ آغاز به کار کرده است. در سال ۱۳۷۰ آیین نامه كتابخانه مرجع تدوین شده است  و از آن تاریخ با محور قرار دادن ادبیات و هنر كودكان و نوجوانان منابع خود را سازماندهی و گردآوری كرده است.

کتاب های پژوهشی

این بخش شامل مجموعه ای از منابع در حوزه ی موضوعی ادبیات، هنر و تعلیم و تربیت به زبان فارسی و لاتین است.

کتاب های کودکان

این بخش شامل كتاب ها كودكان به زبان فارسی و لاتین است. کتاب های فارسی شامل تمامی كتاب های منتشره برای كودكان و نوجوانان به زبان فارسی در ایران است. این مجموعه آرشیوی از انتشارات ملی در حوزه ی ادبیات کودکان و نوجوانان است که به اعضا نیز امانت داده می شود. کتاب های كودكان لاتین مجموعه‌ای از  ادبیات کودکان و نوجوانان به۲۵ زبان از سراسر دنیا است كه تنها به شکل آرشیو نگهداری می شود و امانت داده نمی شود.

نشریه ها

 بخش نشریه ها دربرگیرنده ی نشریه های اهدایی و خریداری شده درباره ی کودکان و برای کودکان است. نشریه های درباره ی کودکان و نوجوانان پس از بررسی و استخراج مقالات مرتبط با كودك و نوجوان نمایه سازی شده و مقاله ها به صورت آرشیو نگهداری می شوند.

فعالیت های جانبی

از دیگر فعالیت های كتابخانه مرجع که از سال ۱۳۷۰ آغاز شده می توان به تدوین كتابشناسی های کودکان و نوجوانان (۱۳۰۰- ۱۳۸۱)، تهیه فهرست مقالات مرتبط با ادبیات و هنر برای کودکان و نوجوانان در نشریات کشور، تهیه فهرست پایان نامه ها با موضوع ادبیات كودك ونوجوان و شناسایی  تمامی نهادهای داخلی و خارجی که اقدام به انتخاب و گزینش كتاب كودك می کنند نام برد. برخی از این فعالیت های در قالب کتاب های مرجع توسط  واحد انتشارات کانون پرورش فکری منتشر شده اند.

سیستم رده بندی منابع در این کتابخانه رده بندی دهدهی دیویی است. اعضا كتابخانه تمامی دست اندركاران ادبیات و هنر كودكان و نوجوانان هستند. همه‌ی کسانی که اهل قلم و هنرمند هستند، می توانند با ارائه‌ی یک کار منتشر شده از خود، و نیز دانشجویان رشته‌های علوم‌انسانی و هنر با ارائه ی ۲ قطعه عکس، پر کردن فرم و پرداخت حق عضویت سالانه به عضویت این کتابخانه درآیند.

راهنما
نشانی: 
خیابان شهید بهشتی. خیابان وزرا، جنب خیابان دوم.
تلفن: 
۸۸۷۱۵۵۴۵
نوع محتوا: 
کتابخانه