چگونه پدر و مادر خود را تربیت کنیم

چگونه پدر و مادر خود را تربیت کنیم

کتاب «چگونه پدر و مادر خود را تربیت کنیم» جلد اول از مجموعه­ چهار جلدی قصه‌های با پدر و مادر است که با زبان طنز و به شکل یادداشت‌های روزانه، از زبان پسری به نام لویی روایت شده است.

کتاب « چگونه پدر و مادر خود را تربیت کنیم » داستان پسری است به نام لویی که از دست پدر و مادرش که با دیگران رقابت و چشم و هم‌چشمی می‌کنند به ستوه آمده است. نقل مکان به محل جدید و مدرسه تازه، پدر و مادر لویی را به والدینی رقابتی تبدیل کرده است. آن‌ها از لویی و برادرش الیوت می‌خواهند که بعد از مدرسه با شرکت در کلاس‌ها و فعالیت‌های فوق‌برنامه رفتاری مشابه کودکان همسایه داشته باشند تا از قافله پیشرفت عقب نمانند.

لویی که شوخ‌طبع است و می‌خواهد کمدین شود با پدر و مادرش مشکل پیدا می‌کند تا این‌که در کلاس آموزش بازیگری با دختری به نام مدی آشنا می‌شود. مدی ادعا می‌کند با به کار گرفتن روشی بی‌نظیر توانسته است پدر و مادرش را به گونه‌ای تربیت کند که دست از سر او بردارند و مدی را به حال خود رها کنند؛ اما آیا لویی واقعاً می‌خواهد از جانب پدر و مادرش نادیده گرفته شود؟

نویسنده توانسته است با زبان طنز، ویژگی‌های شخصیت‌های داستان را به خوبی به تصویر بکشد. کتاب نگاهی نقادانه به رفتار تربیتی خانواده‌ها دارد و پدر و مادرها هم از خواندن این کتاب، بسیار خواهند آموخت. رفتار پدر و مادرهای این کتاب برای خواننده ملموس و باورپذیر است و نویسنده به صورتی غیرمستقیم شیوه‌های تربیتی جاه‌طلبانه و توام با فشار والدین را زیر سؤال می‌برد.

خواننده ایرانی نیز می‌تواند با این کتاب و شخصیت‌های آن هم‌ذات‌پنداری کند چرا که همه ما با پدر و مادرهایی مواجه هستیم که آرزوهای دست نیافته خود را در آینده فرزندانشان جست‌وجو می‌کنند. آن‌ها اوقات فراغت فرزندان‌شان را با کلاس‌های تقویتی، تست درسی و ... پر می‌کنند و همراه با نظام آموزشی رقابت‌گرا آنان را از حق شاد بودن و لذت‌های دوره کودکی محروم می‌کنند.

این کتاب برنده جایزه‌ی کتاب شفیلد شده است. این جایزه که از سال ۱۹۸۸ اهدا می‌شود با هدف تشویق کودکان به خواندن اهدا می‌شود. کتابداران شفیلد هر سال فهرستی از بهترین کتاب‌های منتشر شده در سال را تهیه می‌کنند و سپس فهرست را در اختیار مدرسه‌ها قرار می‌دهند. دانش‌آموزان کتاب‌ها را می‌خوانند و بهترین کتاب را انتخاب می‌کنند.

درباره‌ نویسنده و کتاب « چگونه پدر و مادر خود را تربیت کنیم »

پیت جانسون نویسنده کودک و نوجوان انگلیسی، متولد ۱۹۶۵ میلادی است. او تاکنون بیش از چهل کتاب نوشته است و در سنت‌آلبانس، واقع در جنوب انگلستان، زندگی می‌کند. کتاب‌های این نویسنده طرفداران زیادی دارد و کتاب چگونه پدر و مادر خود را تربیت کنیم تاکنون به بیش از بیست زبان ترجمه شده است؛ کتابی که خواننده را به قاه‌قاه خندیدن وامی‌دارد.

صد و یک سگ خال‌دار اثر دودی اسمیت رمان مورد علاقه‌ پیت جانسون است. او می‌گوید نوشتن را نخستین بار با نام‌های به دودی اسمیت شروع کرده است و خانم اسمیت با پاسخ به نامه‌اش اولین کسی بوده که ایده نویسنده شدن را در ذهن پیت جانسون پرورانده است.

چگونه پدر و مادر خود را تربیت کنیم

گزیده‌هایی از کتاب

همین تازگی مدرسه­ جدیدم را شروع کرده‌­ام. مدرسه­‌ای می­‌گویم و مدرسه­‌ای می‌­شنوی. همین­‌قدر بگویم که این­جا پر است از خرخوان‌­ترین آدم­‌هایی که توی عمرم دیده­‌ام. از آن طرف هم بابا و مامانم ویرِ درس و مشق و تست­زنی و کلاس­‌های فوق‌­برنامه برای من گرفته­‌اند. واقعاً برایم کابوس شده. باز جای شکرش باقی است که دوست جدیدم، مدی، کمک می‌­کند. مدی می­‌گوید بابا و مامان خودش هم این­جوری بوده‌­اند تا بالاخره توانسته تربیت‌شان کند. راستش تمام پدر و مادرها باید تربیت بشوند. مدی توی این کار خیلی وارد است.

باورتان نمی‌شود چقدر از پا گذاشتن توی این مدرسه چندشم می‌شود. مخصوصاً‌ روزهای دوشنبه. برای اینکه به خودم حال بدهم، آهنگ کریسمس مبارک را با سوت می‌زنم یا از این‌‌جور کارهای مسخره. بعد به کلاس درس ثابت‌مان می‌روم و آنجاست که باز با قیافه‌ی وُرمولد پیر روبه‌رو می‌شوم. همین که چشمش به من می‌افتد، لبش عین یک ساندویچ بیات چروک می‌افتد. آخر چرا من نباید یک معلم شادتر و باحال‌تر داشته باشم؟ یکی مثل جک، قاتل زنجیره‌ای!

... من می­‌خواهم کمدین بشوم. می­‌دانید، آدم اراده کند، می­‌تواند. خلاصه، من فقط در یک چیز خوبم و آن هم خنداندن آدم­‌هاست.

بعد از مدرسه به خانه برگشتم تا باز یک شب عالی را در بازداشت خانگی بگذرانم. با این پدر و مادر چه کار کنم؟ روز به روز بدتر می‌­شوند. چه می­‌شد یک سرگرمی دیگر برای خودشان پیدا می­‌کردند و دست از سر من برمی­‌داشتند؟

اولین روزِ تمام‌وقت تربیت پدر و مادر. تصمیم گرفته‌­ام دوره را فشرده برگزار کنم، چون خیلی دوست دارم زودتر کلک کار کنده شود.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
How to train your parents
ناشر
نویسنده
Pete Johnson, پیت جانسون
ویراستار
  • بهرنگ رجبی
برگردان
  • رضی هیرمندی
تصویرگر
  • Nigel Baines
  • نایجل بینز
فهرست کتاب های ماه
سال نشر
۱۳۹۵

دیدگاه ها


همه ادما به این کتاب نیاز دارن


ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.