برندگان دهمین دوره از جایزه کارل اعلام شدند

برندگان دهمین دوره از جایزه کارل اعلام شدند
نویسنده: 
گروه خبر کتابک - بهار اشراق

موزه اریک کارل برندگان ۲۰۱۵ جایزه کارل را اعلام کرد.

امسال دهمین سالی است که این موزه از افراد با استعدادی که نقش کلیدی و تعیین کننده در کتاب سازی کودک داشته اند و کتاب های تاثیرگذار و پویایی را به جامعه ی ادبیات کودک ارائه داده اند، تجلیل می کند. مراسم گرامی داشت این افراد ٢۴ سپتامبر ٢٠١۵ در نیویورک برگزار خواهد شد.  

از سال ۲۰۰۵ جشن سالانه ای برای گردآوری کمک برای موزه اریک کارل برگزار می شود. در این جشن افزون بر گردآوری کمک برای موزه از افراد بااستعدادی نیز تقدیر می شود که نقش اساسی در افزایش جایگاه ادبی و هنری کتاب کودکان امریکا داشته اند و به شیوه های گوناگون ذهن کودکان را به روی هنر و سواد گشوده اند.
جوایز هر ساله از سوی کمیته ای انتخاب می شود که ریاست آن را لئونارد اس مارکوس منتقد و تاریخ نویس ادبیات کودک به عهده دارد. او یکی از پایه گذاران این گرامیداشت است. این کمیته در چهار بخش از هنرمندان تجلیل می کند. هنرمند: برای نوآوری و بدعت مادام العمر در زمینه ادبیات کودک، فرشته: کسانی که با پشتیبانی سخاوتمندانه شان به تولید کتاب های مصور برجسته، نمایشگاه های تصویرگری، برنامه های آموزشی و طرح های مشابه کمکک می کنند، مربی، ویراستار، طراح، آموزگاری که از هنر پشتیبانی کند. ترویج گر: افرادی که با روش های الهام گرفته در حوزه های دیگر هنر کتاب تصویری را به مخاطبان بیشتری معرفی می کنند.

برندگان امسال به این قرارند:

هنرمند: هلن اکسن بری، تصویرگر برجسته، برنده ی جایزه ی اسمارتیز برای کتاب می خوایم یه خرس شکار کنیم اثر مایکل روزن و اردک کشاورز اثر مارتین وادل و برنده ی جایزه ی کیت گرین وی برای کتاب آلیس در سرزمین عجایب و کلاه کوندگل ونگل و اژدهای یک خانواده ی معمولی
فرشته: کتابخانه ی کودک کتتس در دانشگاه پرینستون، این کتابخانه از سوی کورینا کاتسن و آندره ایمل به جامعه ی ادبیات کودک اهدا شده است و مجموعه ای پژوهشی و غنی از کتاب های مصور، دست نوشته ها، آثار هنری اصلی، اسباب بازی های آموزشی از قرن ١۵ تا به حال را که هدیه لوید ایی کاتسن بوده است اهدا کرده است.
مربی: نیل پورتر، ناشر کتاب های خود با نام انتشارات رورینگ بروک به مدت ١۴ سال و حمایت از نویسندگان و تصویرگران برنده ی به مدت بیش از ٣۵ سال
پل ساز (ترویجگر): جان برتین، مدیر اجرایی ائتلاف ملی در برابر ممیزی، وکیل دادگستری و نویسنده ی مقاله های پژوهشی و حامی آزادی بیان و افکار.
بخش گرامیداشت اریک کارل بخشی از موزه ی هنر کتاب تصویری اریک کارل است که به رسالت موزه کمک می کند. هدف اصلی موزه ایجاد علاقه به هنر و مطالعه ی کتاب های تصویری است. یکی از رویدادهای سالانه حراج و مزایده ی آثار هنری تصویرگران برجسته از جمله آثار اریک کارل  است.
 

راهنما

عضویت در کانال تلگرام