برندگان نخستین جایزه یونسکو برای آموزش دختران و زنان

برندگان نخستین جایزه یونسکو برای آموزش دختران و زنان
نویسنده: 
شبنم عیوضی

مدیر اداره ی آموزش دوره پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش و فرهنگ جمهوری اندونزی و رئیس اتحادیه ی شبکه دانش آموزان مونث از زیمبابوه، به سبب برنامه های نوآورانه خود در آموزش زنان و دختران برنده ی نخستین دور جایزه ی یونسکو برای آموزش دختران و زنان شدند. 

 Ella Yulaelawati، مدیر پروژه ی برنده از اندونزی در مراسم دریافت این جایزه در سمینار بین المللی آموزش زنان و دختران در چین گفت: «با این جایزه سرانجام صداهایی که تاکنون شنیده نشده اند به رسمیت شناخته می شود.»

او توضیح داد که برنامه ی آن ها یک «استراتژی جمعی» را دنبال می کند. در این برنامه از طریق ظرفیت سازی و درگیر کردن سازمان های فعال در امور زنان، پدران و مادران و حامیان در سطوح مختلف دولت اطمینان حاصل می شود که دختران در مناطق روستایی از آموزش پیش دبستانی مناسبی برخوردارند.

مدیر اتحادیه ی شبکه دانش آموزان مونث، E vernice Munando، دیگر برنده این جایزه نیز گفت: «بردن این جایزه ما را با چالش جدیدی رو به رو کرده است؛ ما باید دامنه ی فعالیت های خود گسترش دهیم و با ایجاد فضاهای آموزشی امن و بدور از تبعیض و خشونت های جنسیتی امکان آموزش را برای زنان و دختران بیشتری فراهم کنیم. ما به دنبال یک جامعه ی دانشجویی متعادل و کشوری هستیم که در آن زنان و دختران در اولویت هستند.»

 

آموزش دختران و خواندن

 

در این مراسم همچنین بر نقش آموزگاران در ارائه آموزش با کیفیت تاکید شد و یکی از آموزگاران زن موفق چین به نمایندگی از سوی میلیون ها آموزگار زن سخنرانی کرد. او که از یک جامعه کشاورزی فقیر آمده بود گفت به این دلیل شغل آموزگاری را انتخاب کرده است که آموزش و پرورش می تواند سرنوشت دختران فقیر را تغییر دهد.

آموزش یک دختر زندگی یک خانواده را تغییر می دهد و بر زندگی چندین نسل تاثیر می گذارد.

 جایزه یونسکو برای آموزش دختران و زنان در سال ۲۰۱۵ برای قدردانی از کسانی بنیانگذاری شد که برای آموزش دختران و زنان و پیشبرد هدف چهارم و پنجم از اهداف توسعه پایدار کمک می کنند. هدف چهارم این برنامه دسترس پذیر کردن آموزش برای همه و هدف پنجم آن توانمندسازی دختران و زنان و جلوگیری از تبعیض جنسیتی است.

برندگان این جایزه هر یک مبلغ  پنجاه هزار دلار امریکا برای پشتیبانی از کار خود دریافت می کنند.

 

راهنما

عضویت در کانال تلگرام