تام گیتس

تام گیتس
شناسنامه کتاب
عنوان: 

تام گیتس

عنوان اصلی: 
Tome Gates
نویسنده: 
Liz Phichon
لیز پیشون
تصویرگر: 
Liz Phichon
لیز پیشون
برگردان: 
بهرنگ رجبی
ویراستار: 
هدا توکلی
ناشر: 
سال نشر: 
۱۳۹۵
نگارنده: 
شبنم عیوضی

مجموعه هفت جلدی تام گیتس داستان گرفتاری ها و دردسرهای یک پسربچه ی شیطان و خلاص شدن او از این مخمصه هاست که به شکل یادداشت های روزانه با زبانی طنز و تصویر روایت شده است.

در جلد اول به نام «دنیای معرکه» صبح اولین روز مدرسه بعد از تعطیلات است ولی تام تازه تکلیف تعطیلاتش را انجام نداده. جای همه‌ی میزهای کلاس عوض شده و مارکوس زرزرو بغل‌دستی تام شده. آقای فولرمن هم نقشه‌هایی در سر دارد. 

در داستان دوم به نام «بهانه های عالی و چیزهای دیگر» تام گیتس در حال تقلب مچش گرفته می شود و حسابی تودردسر می افتد. 

در جلد سوم «همه چی محشر است (نسبتا)» تام کلی خبر دارد: اول این که خروس، سگ درک، یک بار برای تنوع هم که شده تمیز و خوشبو می شود. دوم این که تام روش جدید برای اذیت کردن خواهرش، دلیا پیدا می کند. سوم این که مادربزرگ تام قرار است برای تولد تام آشپزی کند، که همین می تواند به فاجعه منجر شود. و خبر آخر تام این است که مارکوس او را در جشن مدرسه توی دردسر می اندازد.

در  «فکرهای نبوغ آمیز (بیشترشان)» تام باید از نبوغش استفاده کند و برای رژیم تناسب اندام خجالت آور پدرش، موفقیت گروه موسیقی اش در مسابقه استعدادهای درخشان مدرسه و سخت تر از همه دیدن خواهرش بدون عینک آفتابی راه حلی پیدا کند.

در «تام گیتس: خیلی فوق العاده است (توی بعضی کارها)» تام بسیار دوست دارد که به سفر تفریحی برود که مدرسه ترتیب داده است البته اگر برگه اش را پیدا کند، اگر مطمئن باشد وقتی در سفر است خواهرش اتاقش را رنگ نمی کند و در سفر با کسی که در خواب خروپف می کند هم اتاق نشود. یا حداقل وقتی از سفر برگشت صاحب آن حیوان خانگی ای شود که پدر و مادر مخفیانه درباره اش حرف می زنند. 

در جلد ششم «خوردنی های خیلی ویژه (... نه)» هوا بسیار سرد است و تام امیدوار است که برف ببارد تا با دوستش آدم برفی درست کند و برف بازی کند. اما وقتی که برف می بارد و مدرسه ها بسته می شوند، تام برخلاف انتظارش باید وقتش را با خواهرش و مارکوس (که حسابی روی اعصابش هستند) بگذراند. از سوی دیگر عمو کوین می خواهد برای پنجاهمین سالگرد ازدواج «آفتاب های لب بوم » یعنی پدر بزرگ و مادربزرگش یک عکس خانوادگی بگیرند و هدیه بدهند که به نظر تام اصلا ایده خوبی نیست.

«بختم یک کم گفته» جلد هفتم از مجموعه تام گیتس است. در این کتاب پدر تام می خواهد برای تام بادبادک بسازد تا بیرون تفریح کند و کلی هوای تازه بخورد. اما تام ترجیح می دهد به جای بادبادک هوا کردن، سگ اش را برای گردش بیرون ببرد. ولی خواهرش به سگ حساسیت دارد. از سوی دیگر تام به همراه دوستانش، درک و نورمن، باید حسابی تمرین کنند تا گروهشان در جشنواره موسیقی راک قبول شود. 

داستان‌های تام گیتس، تلفیقی از متن و تصویر هستند و بیشتر حجم این کتاب های قطور و پربرگ را تصویر پر کرده که همین امر به علاوه ی طنز اثر آن را برای کودکان به ویژه کودکان کم خوان مناسب کرده است. از دیگر ویژگی های خوب این مجموعه این است که کودکان با خواندن داستان های تام گیتس نوشتن را فعالیتی سرگرم کننده خواهند یافت و احتمالا به نوشتن و روایت کردن با کمک تصویر تشویق خواهند شد. 

ماجراهای تام گیتس نخستین مجموعه ای است که لیز پیشون برای نوجوانان نوشته و تا امروز ده جلدش را منتشر کرده است. این مجموعه به بیش از ۳۶ زبان ترجمه شده است و طرفداران بسیاری در بین کودکان سراسر دنیا دارد. نخستین جلد این مجموعه جایزه‌ی کتاب خنده‌دار رولد دال و جایزه واترستونز و جایزه ردهاوس را در کارنامه ی خود دارد. جلد چهارم این مجموعه هم جایزه‌ی بلوپیتر را از آن خود کرده است. لیز پیشون نویسنده کتاب متولد ۱۹۶۳ در لندن است. از کودکی عاشق نقاشی کشیدن بود، در دانشگاه گرافیک خواند و مدتی به عنوان مدیر هنری در صنعت موسیقی فعالیت کرد. اما پس از مدتی شروع کرد به نوشتن و تصویرگری کتاب کودکان. نخستین کتاب تصویری‌اش برای خردسالان را با نام «حشره‌ی خیلی زشت» در سال ۲۰۰۴ منتشر کرد. این کتاب و چهار کتاب دیگرش «برادر بزرگم بویس»، «بیل خسته»، «پنگوئنها» و «سه خوک ترسناک و گرگ گنده ی مهربان» که برای خردسالان نوشت و تصویرگری کرد، جایزه های بسیاری را از آن او کرد. 

راهنما

عضویت در کانال تلگرام