راهنمای اجرای کارگاه میراث فرهنگی

ده پُلی که من را با ترویج کتاب‌خوانی پیوند داد!

ده پُلی که من را با ترویج کتاب‌خوانی پیوند داد!

ماریت تورنکِویست[۱]

سخنرانی مسکو

مادرم نخستین پل ارتباطی من را با کتاب برقرار کرد. ما در خانه‌ی قدیمی‌مان در اوپسالای سوئد[۲]، روی کاناپه می‌نشستیم و او برای من و برادرم داستان می‌خواند. صدای آرام او و دامن گرم‌اش و تصویرهای کتاب‌هایی را که در آن‌ها گم می‌شدم، به یاد دارم.

من و مادر و برادرم به هم بسیار نزدیک‌ بودیم. خانه‌ی ما پر از کتاب بود؛ چون مادرم ترجمه می‌کرد و می‌نوشت، و پدرم فرد تحصیل‌کرده‌ای بود و ادبیات اسکاندیناوی[۳] درس می‌داد.

معرفی کتاب و فیلم ماتیلدا

معرفی کتاب و فیلم ماتیلدا

ماتیلدا یکی از پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین رمانی‌هایی ست که برای کودکان نوشته شده است.

معرفی مجموعه کوکو و پوپو

معرفی مجموعه کوکو و پوپو

«ماجراهای کوکو و پوپو» مجموعه‌‌ای چهارجلدی از یک فانتزی شگفت است در جهانی که جهان آدم‌ها نیست، اما برای آن‌ها بیگانه هم نیست. فانتزی شگفت چگونه فانتزی‌ای است؟

«با من بخوان» بار دیگر در فهرست نامزدان جایزه‌ی آسترید لیندگرن قرار گرفت

«با من بخوان» بار دیگر در فهرست نامزدان جایزه‌ی آسترید لیندگرن قرار گرفت

در ۲۱ اکتبر فهرست نامزدان جایزه‌ی جایزه جهانی یادبود آسترید لیندگرن (آلما) ۲۰۲۳ اعلام شد و نام برنامه‌ی «با من بخوان» نیز در میان ۲۵۱ نامزد پیشنهادی از ۶۴ کشور برای دریافت این جایزه قرار داشت. امسال هفتمین سال پپاپی است که نام «با من بخوان» در فهرست نامزدهای این جایزه‌ی معتبر جهانی جای می‌گیرد. هیات داوران این جایزه که از کارشناسان برجسته‌ی ادبیات کودکان سوئد هستند، برنده‌ی جایزه‌ی آسترید لیندگرن سال ۲۰۲۳ را در ۷ مارس اعلام خواهند کرد.

بازی دزد و پلیس

بازی دزد و پلیس

کودکان می‌توانند «دزد و پلیس[۱]» و یا (نجات بازی[۲]) را در فضای بسته یا محیط بیرون بازی کنند. این بازی در چندین کشور و با نام‌ها و قوانین گوناگون انجام می‌شود و خاستگاهش مشخص نیست. بازی سنتی «دزد و پلیس» برای تربیت بدنی بسیارعالی است. یادگیری روش این بازی به اندازه‌ی خود بازی جالب است. بازی حدود بیست دقیقه طول می‌کشد و کودکان زمان زیادی دارند که خوش بگذرانند.

یادت می‌آید

یادت می‌آید

«یادت می‌­آید» عنوان کتابی است که گرچه کودکانه است، با یک بار خواندنِ آن همه چیز دستگیر خواننده نمی‌شود. در این کتابِ داستانی مصور، یک زندگی معمولی از نگاه دو کودک بازگو می‌شود.

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی پیشگیری از کودک‌آزاری، 28 آبان

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی پیشگیری از کودک‌آزاری، ۲۸ آبان

۲۸ آبان‌ماه برابر با  ۱۹ نوامبر« روز جهانی پیشگیری از کودک‌آزاری» است که از سال ۲۰۰۰ ایجاد شد. متاسفانه در سال‌های اخیر کودک‌آزاری یکی از جرم‌های رو به افزایش بوده است. از انواع کودک‌آزاری می‌توان به آزار عاطفی، آزارپزشکی، غفلت و بی‌توجهی، آزار آموزشی، آزار جسمی و آزار جنسی نام برد.

از اهداف روز جهانی پیشگیری از کودک آزاری می‌توان به آگاهی‌بخشی والدین و مربیان و شناخت انواع و علایم کودک آزاری و آموزش نکاتی درباره پیشگیری از آزار جنسی کودکان و آموزش اینکه با کودک آسیب‌دیده جنسی چگونه رفتار کنیم و ... است.

کتاب‌خوانی اشتراکی و کتاب‌های تعاملی

کتاب‌خوانی اشتراکی و کتاب‌های تعاملی

            داستان‌خوانی اشتراکی[۱] به فعالیتی گفته می‌شود که کودک و بزرگسال با یک‌دیگر در محیط مدرسه یا خانه به خواندن داستان می‌پردازند.

گربه دارم چه زرنگ

گربه دارم چه زرنگ

کتاب «گربه دارم چه زرنگ» روایتی کودکانه است که داستان گربه‌ای پرانرژی و پر‌تحرک را در قالب ترانه‌‌ای کودکانه روایت می‌کند. گربه‌ی زرنگِ داستان از شهر‌ها و کشورهای گوناگون دنیا دیدن می‌کند و در این سفر دورودراز کالاها و اجناسی را با خود می‌برد و می‌آورد. در اولین بخش کتاب، به شغل گربه، که خریدو‌فروش کالاست، اشاره می‌شود؛ شغلی که تجربه‌ها و سفر‌های زیادی را با خود به همراه دارد.  

بازی‌های مشارکتی

بازی‌های مشارکتی

در این بازی‌ها کودکان هدف مشترکی را پی می‌گیرند. نمونه‌هایی از این بازی‌ها خانه‌سازی، جور کردن پازل یا لذت بردن از بازی نمایشی است.

 برندگان چهارمین دوره «جایزه جبار باغچه‌بان، هم‌زاد سیمرغ» سال  1401

برندگان چهارمین دوره جایزه «جبار باغچه‌بان، هم‌زاد سیمرغ» سال ۱۴۰۱

سرانجام بر آن شدیم به‌رغم این روزهای دشوار، برگزیدگان چهارمین دوره‌ی جایزه‌ی «جبار باغچه‌بان، هم‌زاد سیمرغ» را همانند سال‌های گذشته معرفی کنیم. باور داریم آفریدن فردایی روشن برای کودکان در گروی تلاش چنین عاشقان گم‌نامی است که دمی از کوشش بازنمی‌ایستند.

معرفی بازی هه‌توس‌کونه گیلانی

معرفی بازی هه‌توس‌کونه (ha tuskune) گیلانی

«هه‌توس‌کونه» (ha tuskune) بازی است که بیشتر در نواحی سیاهکل و دیلمان رواج دارد. برخی وسایل بازی‌های سنتی و بومی بر اساس محصولات کشاورزی که در آن شهر به عمل می‌آید، انتخاب می‌شود.

پیشی در باغ گردش می‌کند

پیشی در باغ گردش می‌کند

کتاب «پیشی در باغ گردش می‌کند» روایتی ساده و روان برای مطالعه در اولین سال‌های کودکی است. بنا به باور نظریه‌های سوادآموزی سنتی، سواد خواندن و نوشتن از سنی مشخص شروع می‌شود.

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی مهربانی، 22 آبان

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی مهربانی، ۲۲ آبان

۱۳ نوامبر برابر با ۲۲ آبان‌ماه روز جهانی مهربانی است. این روز بر اهمیت مهربانی با یکدیگر، با خود و با جهان تاکید می‌کند. هدف ازنامگذاری این روز، درک این موضوع است که مهربانی آن چیزی است که همه ما را به هم پیوند می‌دهد.

روز جهانی مهربانی این فرصت را به ما می‌دهد تا در مورد یکی از مهم‌ترین و متحدکننده‌ترین اصول انسانی تأمل کنیم. در روزی که به پتانسیل مثبت کارهای بزرگ و کوچک محبت‌آمیز اختصاص داده شده است، سعی کنید این ویژگی مهم را که افراد از هر قشر را دور هم جمع می‌کند، ترویج و گسترش دهید.

بازی پرش با گونی

بازی پرش با گونی

در بازی سرگرم‌کننده‌ی پرش با گونی[۱] کودکان می‌پرند تا به خط پایان برسند. آن‌ها هر دو پای‌شان را در یک گونی می‌گذارند و آن را تا کمر، بالا می‌کشند و می‌پرند. شکل ساده‌ی این بازی، به کودکان امکان می‌دهد در هر محیط بازی که قرار دارند، فعالیت داشته باشند و از بازیگوشی لذت ببرند! هرچه شمار شرکت‌کنندگان در این مسابقه بیشتر باشد، بازی جالب‌تر می‌شود. در این بازیِ سرگرم‌کننده، بازی‌کنان درحالی‌که پاهای‌شان در گونی جای گرفته است به طرف خط پایان می‌پرند. پرش با گونی، یک بازی گروهی عالی‌ است که می‌شود به‌عنوان یک برنامه‌ی شاد و سرگرم‌کننده برای جشن تولد کودکان در فضای آزاد نیز در نظر گرفت.

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت و قلدری در مدرسه از جمله آزار اینترنتی، ۱۲ آبان

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت و قلدری در مدرسه از جمله آزار اینترنتی، ۱۲ آبان

کشورهای عضو یونسکو، نخستین پنجشنبه ماه نوامبر را روز جهانی مبارزه با خشونت و قلدری در مدرسه از جمله آزار اینترنتی اعلام کردند و بر این باورند که خشونت در همه اشکال آن نقض حقوق کودکان و نوجوانان است. آزار ﻭ اذیت در فضای مجازی شامل تحقیر، مزاحمت، آزار عاطفی، تهدید، تجا‌وز به حریم شخصی،‌ زورگویی در مدرسه، استثمار نوین کودکان در فضای مجازی می‌شود. 

دراین روز یونسکو، دانش‌آموزان، والدین، اعضای جامعه آموزشی و مقامات آموزش و پرورش را به مشارکت جهت حفظ ایمنی و رفاه کودکان از خشونت آنلاین فرا می‌خواند. از اهداف این روز می‌توان به پیشگیری از آزار جنسی کودکان، شناخت انواع و علایم کودک آزاری توسط والدین و مربیان، آموزش مربیان و مسوولان مدارس نسبت به اینکه با کودکان قلدر چگونه برخورد کنیم؟، آگاهی‌بخشی و شناخت پیامدهای قانونیِ آزار ﻭ اذیت در فضای مجازی است.

معرفی کتاب و فیلم مری پاپینز

معرفی کتاب و فیلم مری پاپینز

زنی پا پیراهن بلند چین‌دار و چتری در دست که خودش را به باد سپرده فقط یک شخص را در ذهن ما پدیدار می‌کند، مری پاپینز! بخش پر رنگی از خاطرات کودکی بسیاری از ما!

خانه‌ی ابر و هنر

خانه‌ی ابر و هنر

رمان «خانه‌ی ابر و هنر» داستان ابرها، جنگ و صلح، دوستی و مرگ و یک دنیا عشق تمام‌نشدنی است...

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی هنرمند، 3 آبان

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی هنرمند، ۳ آبان

۳ آبان ماه برابر با ۲۵ اکتبر روز جهانی هنرمند است. این روز توسط کریس مک کلور، هنرمند کانادایی مشهور در سبک رئالیسم عاشقانه در سال ۲۰۰۴ نامگذاری شد. این روز همچنین روز تجلیل از یکی از مشهورترین هنرمندان یعنی پابلو پیکاسو است. این هنرمند اسپانیایی در ۲۵ اکتبر ۱۸۸۱ به دنیا آمد. او افزون بر نقاشی، در زمینه‌های دیگری مانند مجسمه‌سازی، طراحی صحنه و سرامیک نیز فعال بود.

هنرمند شامل افراد زیادی مانند نقاشان، عکاسان، مجسمه سازان، نوازندگان، نویسندگان، بازیگران، هنرمندان دیجیتال و... می‌شود. معمولا هنگامی که فردی با یک موهبت خلاق به دنیا می‌آید، این خلاقیت و هنر در حوزه‌های مختلف خود را نشان می‌دهد. 

نقطه‌بازی

نقطه‌بازی

در قرن نوزدهم ریاضی‌دان فرانسوی، ادوارد لوکاس [۱]، مطلبی درباره‌ی این بازی[۲] چاپ کرد.

سنگ، کاغذ، قیچی

سنگ، کاغذ، قیچی

از قرار معلوم، بازی با دست، از زمانی که انسان هست، وجود دارد. پیدایش دقیق بازی "سنگ، کاغذ، قیچی"، به بازی‌های با دست در چین مربوط می شود و اگرچه اسناد اولیه‌ی بسیار اندکی برای آن‌ها وجود دارد، حدوداً به دو هزار سال پیش برمی گردد.

نون بیار کباب ببر

نون بیار کباب ببر

"نون بیار کباب ببر"، با نام‌های متفاوت (دست‌های قرمز، ضربه با دست و... گوجه قرمز در شمال انگلستان[۱]) بازی می‌شود. این بازی، دو نفره است.

 فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی دختربچه‌ها‏، 19 مهر

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی دختربچه‌ها‏، ۱۹ مهر

۱۱ اکتبر برابر با ۱۹ مهرماه روز جهانی دختربچه‌ها‏ نامگذاری شده است. از اهداف برگزاری این روز نشان دادن نیازهای دختران، توانمندسازی و تحقق حقوق دختران در جامعه است. دختران بسیاری در دنیا وجود دارند که دارای توانایی‌های منحصر به فرد بوده ولی متاسفانه از دسترسی به آموزش و یا حق تحصیل بازمانده‌اند. سرمایه‌گذاری در جهت پیشرفت دختران، اثری نیرومند در ساخته شدن جهانی بهتر در سال‌های آتی دارد.

روزشمار ترویج خواندن

ده دلیل برای این‌که بدانیم چقدر کتاب‌خواندن برای فرزندان مهم است

ده دلیل برای این‌که بدانیم چقدر کتاب‌خواندن برای فرزندان مهم است

کتاب‌خواندن توانمندی بزرگ و مهمی است. اگر مرتب برای کودکان از بدو تولد کتاب بخوانیم، بچه‌ها برای رفتن به مهد کودک و مدرسه و برای برقرارکردنِ ارتباطات و رویارویی با مسایل روزانه، بهتر آماده می‌شوند. در زیر دلیل آن ‌را توضیح می‌دهیم:

 فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی مبارزه با قلدری، 11 مهر

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی مبارزه با قلدری، ۱۱ مهر

۱۱ ام مهرماه  روز جهانی مبارزه با قلدری است. ایده ضدقلدری از دیوید شپرد و تراویس پرایس در کانادا گرفته شد. در سال ۲۰۰۷، این دو برای نشان دادن حمایت خود از جادرین کوتا، پنجاه پیراهن صورتی خریدند و بین دیگران توزیع کردند. جادرین کوتا دانش آموزی بود که در روز اول مدرسه به دلیل پوشیدن پیراهن صورتی مورد آزار و اذیت قرار گرفت. از آن زمان، مردم پیراهن‌های صورتی، بنفش یا آبی می‌پوشند تا در برابر قلدری بایستند.

قلدری به معنی آزار عمدی فیزیکی، کلامی یا روانی دیگران است که می‌تواند به صورت ضربه زدن، هل دادن، لقب توهین آمیز دادن، تهدید و تمسخر دیگران برای گرفتن اجباری پول یا وسایل آن‌ها باشد. آمارها نشان می‌دهد که دانش‌آموزان بسیاری قربانی قلدری در مدرسه بوده‌اند. گستردگی اینترنت این مساله را چالش برانگیز کرده است. قلدری دیگر محدود به حیاط مدرسه نیست، امروزه مستقیماً از طریق رسانه‌های اجتماعی، وب‌سایت‌ها به خانه‌های مردم می‌آید. روش‌هایی برای کمک به کودکان در مقابل زورگویی و قلدری دیگران وجود دارد تا به آنها کمک کرد بر این مشکل غلبه کنند و از آثار منفی آن بکاهند. حتی اگر تاکنون کودک با این مشکل مواجه نشده، می‌بایست با او صحبت کرد تا از مشکلات احتمالی در آینده جلوگیری کرد.

بخش دوم جهان داستانی محمدهادی محمدی، هستی یافته از هیچ (بخش دوم)

جهان داستانی محمدهادی محمدی، هستی یافته از هیچ (بخش دوم)

پیش از مطالعه این بخش، قسمت نخست مقاله را با عنوان جهان داستانی محمدهادی محمدی، خلسه‌ی رویا (بخش نخست)​ بخوانید.

معرفی کتاب میگل

میگل

تا به حال شده به این فکر کنید که می‌خواهید زودتر بزرگ شوید و کارهای بزرگسالان را انجام دهید؟ برخورد والدین‌تان چگونه بوده؟ آیا آن‌ها هم مثل خانواده‌ی «میگل» مخالفت کرده‌اند؟ یا به شما اجازه داده‌اند به آن‌ها کمک کنید؟

روز ملی شعر و ادب، 27 شهریور

روز ملی شعر و ادب، ۲۷ شهریور

روز بيست و هفتم شهريور ماه، سالروز درگذشت شهریار شاعر معاصر ايرانی است. این روز با تصويب شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز ملی شعر و ادب پارسی، نامگذاری شده است. در فرهنگ ما ایرانیان همواره شعر و ادب از جایگاه ویژ‌ه‌ای برخوردار بوده است. اشعار گرانبهایی در زمینه‌های مختلف عرفانی، ادبی، تاریخی و فلسفی توسط شاعران برجسته ایرانی سروده شده است. محمدحسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار یکی از همان شاعران به نام بود که از سال ۱۲۸۵ تا ۱۳۶۷ زندگی کرد. منظومه «حیدر بابایه سلام» و یا سلام به حیدر بابا او از آثار بی‌نظیر او است. استاد شهریار به زبان‌های آذری و فارسی در قالب‌های غزل، قصیده، قطعه و رباعی شعر سروده است. او بر این عقیده بود که شعر فرصتی برای بیان اندیشه‌ها در همه‌ی موضوعات است. شهریار دکتری افتخاری دانشکده‌ی ادبیات و علوم انسانی تبریز را از این دانشگاه دریافت کرده‌است.

روز جهانی خرگوش، ۲ مهر

روز جهانی خرگوش، ۲ مهر

«روز جهانی خرگوش» در چهارمین شنبه ماه سپتامبر هر سال جشن گرفته می‌شود. خرگوش یکی از محبوب‌ترین حیوانات خانگی است. این روز برای ترویج مراقبت و محافظت از خرگوش‌های اهلی و وحشی برگزار می‌شود. موسسه خیریه خرگوش از سال ۱۹۹۸ روز جهانی خرگوش را نامگذاری کرد. هدف این نامگذاری این است که اطمینان حاصل شود خرگوش‌های بدون محافظت  یا رها شده، مراقبت و سرپناه دائمی پیدا کنند. در سال‌های اخیر، جمعیت خرگوشها رو به کاهش بوده است، زیرا خرگوش‌ها طعمه‌ای حیاتی برای حیوانات دیگر هستند. همچنین خرگوش‌ها مستعد ابتلا به بیماری‌های ویروسی هستند. این موضوع منجر به تأثیراتی بر اکوسیستم طبیعی ما شده است.  به همین دلیل برنامه‌هایی توسط موسسات خیریه و نهادها برای محافظت از خرگوش‌ها انجام شده است.

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی شکلات، ۲۲ شهریور

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی شکلات، ۲۲ شهریور

۲۲ شهریور (۱۳ سپتامبر) روز جهانی شکلات هر ساله جشن گرفته می‌شود و در این روز، میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از این خوراکی لذت می‌برند و همچنین به خانواده و دوستان هدیه داده می‌شود.

شکلات از درخت تئوبروما تهیه می شود . تاریخچه شناخت و مصرف شکلات چند هزارساله است و از آمریکای باستانی آغاز و تا مکزیک هم ادامه پیدا می‌کند. اولین گیاهان کاکائو در این نواحی یافت شده‌اند. اولمک‌ها در آمریکای لاتین اولین تمدنی بود که گیاه کاکائو را به شکلات تبدیل کرد. بعد مایان‌ها در جنوب کشور مکزیک به شکلات به عنوان نوشیدنی مقدس رو آوردند. پس از آن آزتک‌ها ساکنان اولیه مکزیک به مصرف کاکائو مشتاق شدند و درخت کاکائو را ستایش می کردند.

اژدها کجاست؟

اژدها کجاست؟

«اژدها کجاست؟» کتابی است تصویری و روایت‌گر اصلی داستانْ تصویر است.

رودهایی که از حرکت نمی‌ایستند

رودهایی که از حرکت نمی‌ایستند

گشایش کتابخانه‌‌ی با من بخوان «جزیره‌ی شادی» در رمکان قشم

به بهانه زادروز «هوشنگ مرادی کرمانی» برای «هوشو»های عشق کتاب

به بهانه زادروز «هوشنگ مرادی کرمانی» برای «هوشو»های عشق کتاب

"...زندگی به خیار می‌ماند، ته‌اش تلخ است. دوستش گفته بود: از قضا سرش تلخ است. مردم اشتباه می‌کنند. سر و ته خیار را اشتباه می‌گیرند..."

-از کتاب ته خیار

معرفی بازی استب هوای (استوپ هوایی) گیلانی

معرفی بازی استب هوای (استوپ هوایی) گیلانی

«استب هوای» (Astep havay) بازی گیلانی است که در مناطق غرب گیلان از جمله در اطراف رشت رایج است. این بازی در مناطق گوناگون کشورمان نیز انجام می‌شود. در مدارس کودکان در زمان اوقات فراغت (زنگ تفریح) خود این بازی را گاها انجام می‌دهند.

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی نامه‌نویسی، ۱۰ شهریور

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی نامه‌نویسی، ۱۰ شهریور

اول سپتامبر (دهم شهریور)، «روز جهانی نامه‌نویسی»، مردم را در سراسر جهان تشویق می‌کند که یک خودکار و یک تکه کاغذ بردارند و یک نامه بنویسند. همچنین روزی برای یادگیری هنر نامه‌نویسی است. در عصر دیجیتال نوشتن نامه تقریباً ناشناخته است. با این حال، طبق تحقیقات، دلایل خوبی وجود دارد که نامه‌نویسی را به کلی کنار نگذاریم.

فهرست کتابک به مناسبت زادروز حسین ابراهیمی (الوند)، ۷ شهریور

فهرست کتابک به مناسبت زادروز حسین ابراهیمی (الوند)، ۷ شهریور

حسین ابراهیمی (الوند)، از تاثیرگذارترین مترجم‌های کتاب کودکان و نوجوانان و همچنین از پایه‌گذاران انجمن نویسندگان کودک بود. او در رشته زبان و ادبیات انگلیسی و ادبیات فارسی دانشگاه تهران تحصیل کرد. از ویژگی ترجمه‌های او می‌توان به شیوایی، خوش‌خوانی و امانت‌داری در ترجمه اشاره کرد. او از جمله مترجم‌هایی است که سعی بر اعمال قانون حق تالیف داشت. او همچنین در سال های ۱۹۹۸ و ۲۰۰۲ میلادی به خاطر ترجمه کتاب‌های «زمستان جنگ» و «آخرین گودال» دیپلم افتخار موسسه بین المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY) را کسب کرد.

حسین ابراهیمی (اِلوند) بنیانگذار خانه ترجمه برای کودک و نوجوان بود. هدف از تاسیس آن، خریداری آثار داستانی برگزیده کودک و نوجوان دنیا و کارهای پژوهشی و کاربردی ادبیات کودک و در دسترس قرار دادن آنها برای مترجمان بود که موجب ترجمه کتاب‌های بسیاری در این حوزه نیز شده است.  پلاک طلای شورای کتاب کودک، تندیس ماه زرین انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، تندیس مداد پرنده کانون، لوح زرین کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بخشی از جوایزی است که به ترجمه‌های او اعطا شده است.

آغوش گشوده‌ی کتابخانه‌ی شادی به روی کودکان مهاجر

آغوش گشوده‌‌ی کتابخانه‌‌ی شادی به روی کودکان مهاجر

تابستان امسال، با یاری مسئولان و آموزگاران مدرسه‌ی «علامه بلخی» گام کوچک دیگری در جهت ارتقای وضعیت آموزشی کودکان و خانواده‌های مهاجر افغانستانی ساکن در استان تهران برداشتیم. با راه‌اندازی یک کتابخانه‌ی کودک‌محورِ «با من بخوان» در این مرکز آموزشی، اینک کودکان منطقه در همه‌ی گروه‌های سنی، مکانی برای برگزاری نشست‌های بلندخوانی و پایگاهی غنی برای دسترسی به کتاب‌های باکیفیت دارند.

معرفی بازی قایم‌ باشک (قایم موشک)

معرفی بازی قایم‌ باشک (قایم موشک)

قایم‌ باشک[۱] (قایم موشک) بازی مشهور و قدیمی کودکان است که در آن یکی از بازیکنان چشم‌هایش را برای مدت کوتاهی (معمولاً شماره‌ی یک تا صد) می‌بندد و سایر بازیکنان مخفی می‌شوند. سپس فرد چشم‌هایش را باز می‌کند و به دنبال افرادی که مخفی شده‌اند، می‌گردد. اولین فردی که پیدا شد چشم‌هایش را می‌بندد و آخرین فرد برنده‌ی بازی خواهد بود. در یکی از شکل‌های رایج بازی، افرادی که مخفی شده‌اند سعی می‌کنند زمانی که بازیکن به دنبال آن‌ها می‌گردد به «محل خانه» بازگردند؛ اگر همه‌ی افراد بدون خطر به این محل بازگردند در دور بعدی هم همان بازیکن قبلی نقش جستجوگر (گرگ) را دارد.

فهرست کتابک به مناسبت شب جهانی خفاش، 5 شهریور

فهرست کتابک به مناسبت شب جهانی خفاش، ۵ شهریور

شب جهانی خفاش به منظور اهمیت حفظ این گونه در حدود ۳۰ کشور در آخرین هفته کامل ماه آگوست برگزار می‌شود. شب جهانی خفاش در سال ۱۹۹۷ برای اطلاع‌رسانی به مردم در مورد نیازها و مزایای خفاش‌ها در طبیعت آغاز شد. این مراسم سالانه به ترویج تصویر خوب از خفاش‌ها و شکستن برخی از افسانه‌ها و شفاف سازی آنها کمک می‌کند.

ضروری است که درباره خفاش‌ها بیشتر بدانیم زیرا بیش از ۱۴۰۰ گونه خفاش در سراسر جهان وجود دارد. خفاش‌ها بعد از جوندگان دومین راسته پستانداران هستند و حدود ۲۰ درصد از کل گونه‌های پستاندار در جهان را تشکیل می‌دهند. این موجودات را میتوان تقریباً در تمام نقاط کره زمین به غیر از بیابان‌های خیلی خشک و مناطق قطبی یافت.

انسان‌ها اغلب از خفاش‌ها می‌ترسند، زیرا تصور غلط عمومی از مضر بودن آن‌ها وجود دارد. همه خفاش‌ها حمله نمی‌کنند. بله، خفاش‌ها از خون تغذیه می‌کنند، اما بیشتر از حشرات تغذیه می‌کنند و این امر خوبی است زیرا موجب کنترل جمعیت حشرات شده و تعادل را در طبیعت حفظ می‌کند.

فهرست کتابک به مناسبت زادروز مرتضی ممیز، 4 شهریور

فهرست کتابک به مناسبت زادروز مرتضی ممیز، ۴ شهریور

مرتضی ممیز نقاش، طراح، گرافیست و تصویرگر کتاب‌های کودک و نوجوان در ۴ شهریور ۱۳۱۵ در تهران به دنیا آمد. او در رشته‌ی نقاشی دانشکده‌ی هنرهای زیبا به تحصیل پرداخت. سپس برای تحصیل در رشته‌ی معماری داخلی به پاریس رفت. پس از بازگشت به ایران، با طراحی در «کتاب هفته» و «نشریه ایران» کار خود را آغاز کرد. او از طراحان و بنیان‌گذاران رشته‌ی گرافیک در دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران بود.

ممیز کتاب‌های «گاو زرد طلایی»، «پالتو قرمز»، «هر کس خانه ای دارد»، «راه خانه خورشید»، «حقیقت و مرد دانا»، «آرزوهای بزرگ»، «افسانه های سرخپوستان»، «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» و ... را تصویرگری کرد. تألیف و ترجمه‌ی کتاب‌ها و مقاله‌های زیادی از دیگر فعالیت‌های اوست. مرتضی ممیز در ۵ آذر ۱۳۸۴ پس از تحمل چند سال بیماری درگذشت.

آنیتا بیستربوس

آنیتا بیستربوس

مترجم: شیرین سلیمی


سلام! آنیتا هستم و در سال ۱۹۶۱ در هلند به دنیا آمدم. در طول زندگی خواندن را دوست داشتم. در دوران کودکی، ساعت‌های طولانی کتاب‌ها را ورق می‌زدم، به تصاویرشان نگاه می‌کردم و امیدوار بودم روزی خودم تصاویری به این زیبایی بکشم. من تصاویر را در حد کوچک‌ترین جزئیات‌شان مطالعه می‌کردم، سپس داستانک‌های خودم را ساختم و با آن‌ها پیش رفتم.

من و هیولای من

من و هیولای من

«من و هیولای من» داستانی درباره‌ی حرف زدن از نگرانی‌هاست. اما چطور می‌‌شود درباره‌ی نگرانی‌ها حرف زد؟ اصلاً چطور می‌شود نگرانی‌ها را به موجودی ملموس تبدیل کرد تا در کلام بگنجد؟ نادیا حسین، نویسنده‌ی کتاب، فکر اینجای ماجرا را کرده و با کمک ایلا بیلی، تصویرگر خوب کتابش، به نگرانی شکل و قیافه داده است. از دید پسرک داستان، «نگرانی» هیولایی بزرگ است که هرجا او می‌رود به دنبالش می‌آید. این هیولا همیشه بزرگ بوده؛ آن‌قدر بزرگ که قدِ پسرک فقط به شکم او می‌رسد! پسرک دوست دارد خوشحال باشد، برای همین دلش می‌خواهد مادر، پدر و حتی برادرش این هیولا را از او دور کنند؛ اما تا می‌خواهد درباره‌ی نگرانی‌هایش به آن‌ها بگوید، هیولای بداخلاق توی کمد، پشت لباس‌های روی بند یا زیر رختخواب‌ها قایم می‌شود. واقعاً که موقعیت سخت و پیچیده‌ای است! به نظر شما چطور می‌شود از دست این هیولا خلاص شد؟   

معرفی بازی کیس کیس، کی سام سام گیلانی

معرفی بازی کیس کیس، کی سام سام گیلانی

«کیس کیس، کی سام سام» (کیست، کیست، کی هستم من) این بازی گیلانی مخصوص دختران نوجوان است که در شهر رشت و اطراف آن رایج بوده است.

لالایی تهرانی آواز پلنگ در کوه، صوتی

لالایی تهرانی آواز پلنگ در کوه، صوتی

لالایی آواز پلنگ در کوه فرم کلی لالایی محسوب می‌شود. این لالایی را ممکن است با گویش‌های مختلف شنیده باشید. 

مجموعه‌ی پسربچه‌ی شصت‌ساله

مجموعه‌ی پسربچه‌ی شصت‌ساله

حمید جبلی، بازیگر، فیلم‌نامه‌نویس، کارگردان، صداپیشه، عروسک‌گردان و استاد دانشگاه است؛ اما اکثر بچه‌های دیروز یا همان مامان و باباهای امروز او را با خلق شخصیت کلاه‌قرمزی به همراه ایرج طهماسب می‌شناسند؛ همچنین او صداپیشگی کلاه قرمزی و پسرخاله را بر عهده داشته است. حال او دست به قلم برده و خاطرات دوران کودکی‌اش را در قالب روایت‌های کوتاه و به‌هم‌پیوسته در مجموعه‌‌ای دوجلدی با عنوان «پسربچه‌ی شصت‌ساله» به رشته‌ی تحریر درآورده است.

درازترین شب زندگی چارلی نون

درازترین شب زندگی چارلی نون

اگر بخواهیم درباره‌ی رمان «درازترین شب زندگی چارلی نون» به چند کلمه‌ی کلیدی اشاره کنیم، آن کلمات عبارت‌اند از: «زمان»، «تعلیق»، «جنگ» و «دوستی».

جهان داستانی محمدهادی محمدی، خلسه‌ی رویا (بخش نخست)

جهان داستانی محمدهادی محمدی، خلسه‌ی رویا (بخش نخست)

بخش اول مقاله جهان داستانی محمدهادی محمدی، خلسه‌ی رویا را مطالعه می‌کنید.

تجربه‌ای تازه از بازی عشق در خلسه‌ای از رویا

در بازار شلوغی هستید در یک روز سرد پاییزی یا زمستانی. از آن روزهایی که دنبال چیزی نیستید، ذهن‌تان سبک و آرام است در بازار می‌گردید، قدم می‌زنید و مردم و پیرامون‌تان را نگاه می‌کنید. یقه‌ی پالتوی‌تان را بالا می‌کشید و مسیری را می‌روید که نور خورشید آن را فرش کرده‌. سرما، یک پیاده‌روی آرام، گاهی ایستادن، مکث‌کردن و گرمای دلچسب خورشید. چشم‌های‌تان سنگین می‌شود به گوشه‌ای می‌روید، می‌نشینید، چشم‌های‌تان را می‌بندید و به خوابی خرگوشی می‌روید! یک چشم بیدار و یک چشم در خواب! ذهن‌تان هنوز هوشیار است اما خیال شما را می‌رباید. صدای پیرامون‌، تصویرها و رنگ‌ها کم کم برای‌تان محو و درهم می‌شود. در همین لحظه، یک بو یک عطر یا یک خاطره شما را با خود می‌برد. این خوشی نابهنگام، سبک‌تان می‌کند و به خلسه‌ای می‌روید که رویا سراغ‌تان می‌آید. خاطره و خیال‌، تبدیل به رویایی حقیقی می‌شود و شما زمان و مکان را از دست می‌دهید. زمان، زمان رویاست، گذشته و آینده، به آن رسیده‌اید یا دست نیافتنی است. مکان هم جایی است که در آن خوش هستید، جایی در رویا که این خلسه‌ی خوشی را تجربه می‌کنید. «هویج پالتوپوش» تجربه‌ای از این خلسه است.

مجموعه کتاب نوئمی

مجموعه کتاب نوئمی

شخصیت اصلی در مجموعه‌ی «نوئمی» دختر کوچک هفت سال و نُه‌ماهه‌ای است که داستان‌های زیادی برای تعریف کردن دارد. پدر و مادر او شاغل هستند و دخترک بیشتر اوقاتش را در خانه‌ی پرستارش، خانم لومباگو، در طبقه‌ی بالا می‌‌گذراند. اما ماجرا اینجاست که خانم لومباگو و همسرش رازهای زیادی برای پنهان کردن دارند؛ رازهایی که پس از مرگ امیل یا همان آقای لومباگو، یکی یکی بر نوئمی آشکار می‌شود.

هاینز یانیش

هاینز یانیش

مترجم: شیرین سلیمی

موسیقی استخوان

موسیقی استخوان

رمان «موسیقی استخوان» داستانی فراواقع درباره‌ی بازگشت آدمی به بستر طبیعت و خویشتنِ خویش است. شخصیت‌های اصلی داستان نوجوانانی با نام‌های سیلویا و گابریل‌‌اند. سیلویا دخترکی خجالتی است که به اجبار مادرش از شهر و دوستانش دور شده و همراه با مادر به زادگاه کودکی او آمده است؛ منطقه‌ای دور از داشته‌ها و دستاوردهای شهری و تا حدودی بکر. شخصیت دیگر پسرکی به نام گابریل است که پیش از این‌ها، همراه با پدر و برادر کوچک‌ترش در این منطقه ساکن شده‌اند. او، که پسرکی بسیار باهوش است، برعکس سیلویا، حضور در طبیعت بکر را به بودن در شلوغی شهر ترجیح می‌دهد. زیرا حضور در این منطقه به او اجازه می‌دهد که خودش باشد، بی‌آنکه نیازی به تقلید داشته باشد. گابریل نمی‌خواهد به دلیل توانایی‌ها و هوش فوق‌العاده‌اش به روباتی لبریز از اطلاعات بدل شود. او دوست دارد به جای فرو بردن سرش در دنیایی از اطلاعات، پسرکی آزاد و رها باشد که برای تجربه کردن اصالت قائل است.

برو خوکی!

برو خوکی!

«برو خوکی!» داستانی ساده و شیرین درباره‌ی خوکی است که زندگی روزانه و معمولی‌اش را دوست دارد. خوکی دل‌اش می‌خواهد صبح تا شب در گل غلت بزند و کار به کار کسی نداشته باشد. اما مرغ‌ها همیشه، دوروبر خوکی، در حال بگومگو هستند و خودشان را با یکدیگر مقایسه می‌کنند. آن‌ها بر سر اینکه چه‌کسی اول تخم گذاشته و چه‌کسی آخر از همه این کار را کرده، با یکدیگر رقابت می‌کنند؛ حتی خروس هم دوست دارد اولین کسی باشد که هر روز از خواب بیدار می‌شود تا قوقولی قوقوکنان به همه بگوید که بهترین است!

معرفی فرفره‌بازی

معرفی فرفره‌بازی

فرفره‌بازی از بازی‌های سنتی کودکان درهند و پاکستان است؛ کودکان در گذشته علاقه‌ی‌ فراوانی به این بازی داشتند، اما امروزه به دلیل علایق دیگر اهمیت کمتری دارند. با این حال، کودکان هنوز در محله‌های قدیمی به صورت گروهی فرفره‌بازی می‌کنند. این بازی بخشی از زندگی کودکان در روستاهای هند است.

سواد فرهنگی و کارکردی و بازتاب آن در ادبیات کودکان

سواد فرهنگی و کارکردی و بازتاب آن در ادبیات کودکان

پیتر هانت، یکی از نظریه‌پردازان برجسته ادبیات کودکان در جهان امروز بر این باور است که ادبیات کودکان در زمینه سوادآموزی دو نقش متفاوت دارد که یکی در سوادآموزی کارکردی و دیگری در سوادآموزی فرهنگی خود را نشان می‌دهد. پیش از آن باید یادآوری کرد که همگان چنین می‌اندیشند که سواد کارکردی گونه‌ای مهارت‌اندوزی برای شناخت خواندن و نوشتن و کاربرد آن در زندگی است. درحالی‌که پیتر هانت فراتر از این می‌اندیشد و می‌گوید: باور عمومی بر این است که سواد یک مهارت پایه است که عمدتاً به کودکان آموزش داده می‌شود؛ ادبیات کودک بخشی از روشی است که کودکان به‌واسطه آن سواد کارکردی و سواد فرهنگی را فرامی‌گیرند؛ یعنی می‌آموزند که چگونه زبان و دنیای اطراف خود را کنترل کنند. اما سواد کارکردی تنها این نیست که بچه‌ها خواندن بیاموزند، بلکه بخشی از درک آنها از جهان است؛ اینکه چگونه این درک را سازمان‌دهی می‌کنند، مهارت‌های تفسیری را چگونه تقویت می‌کنند، الگوهای روایتی را چگونه بازمی‌شناسند و نیز اینکه هر متن چگونه به‌گونه‌ای درونی عمل می‌کند و چگونه با متن‌های دیگر در تعامل است.

لاکی پیر مهمان کودکان ندای ماندگار

لاکی پیر مهمان کودکان ندای ماندگار

تجربه‌ی آموزش با بسته‌های لولوپی

میس فون هات

میس فون هات

مترجم: شیرین سلیمی


میس فون‌هات[۱]، متولد ۱۹۶۲، در آموزشگاه هنر خرونینگن[۲] طراحی گرافیک خواند. او از سال ۱۹۸۹ تصویرگر و طراحی مستقل است. تصاویرش بانشاط و جالب هستند و ماهرانه و متمایز کشیده شده‌اند. آثار او در بیش از بیست کشور به چاپ رسیده است.

یپه در راه

یپه در راه

کتاب تصویری مجموعه‌ا‌ی به‌هم‌پیوسته و معنادار است. داستان، متن نوشتاری و تصویر در کنار یکدیگر روایت کتاب را پیش می‌برند. «یپه در راه» از بهترین و زیباترین کتاب‌های تصویری کودک است. آسترهای کتاب، در ابتدا و انتها، تصویری از مسیر حرکت یپه را نشان می‌دهد. این مسیر که با نشانه‌های متنی همراه شده، هیجان خواندن کتاب را دوچندان می‌کند. در هنگام خواندن داستان، با بازگشت به آستر و دیدن‌ آن، سفر پرچالش یپه را بهتر درک می‌کنیم.

مجموعه کتاب کارآگاه زبل

مجموعه کتاب کارآگاه زبل

من، مایکل، یک کارآگاهم؛ «کارآگاه زبل».

در ابتدای تمام جلدهای مجموعه‌ی مصور «کارآگاه زبل» جمله‌ای با همین مضمون آمده است. اما کار یک کارآگاه چیست؟ ذره‌بین دست گرفتن، کلاه کارآگاهی سر گذاشتن یا حل کردن معما؟ احتمالاً شما هم مثل مایکل به گزینه‌ی آخر رأی می‌دهید!

یوزف ویلکن

یوزف ویلکن

مترجم: شیرین سلیمی

اطلس جغرافی جهان برای دانش‌آموز

اطلس جغرافی جهان برای دانش‌آموز

کتاب «اطلس جغرافی جهان برای دانش‌آموز» از دسته کتاب‌های منبع است که در حوزه‌ی جغرافیای جهان، اطلاعاتی جالب و جامع به دانش‌آموزان می‌دهد.

تولد‌ کتابخانه‌ی با من بخوان روژیار در پاوه

تولد‌ کتابخانه‌ی با من بخوان روژیار در پاوه

تولد یک کتابخانه هیچ‌گاه به رویدادی تکراری تبدیل نمی‌شود. هر بار هیجان‌انگیز و امیدبخش است. به‌ویژه هنگامی که با همراهی همه‌جانبه‌ی خانواده‌ها و دوست‌داران کودکان در مناطق دوردست‌ راه‌اندازی شود. کتابخانه‌ی «روژیار» در یکی از محلات شهر پاوه در استان کرمانشاه، جدیدترین کتابخانه‌ی «با من بخوان» است که با یاری مردمان فرهنگ‌دوست این منطقه و پشتیبانی «موسسه فرزانگان پیشگام» شروع به کار کرده ‌است. کتابخانه‌ای که پنجره‌اش رو به چشم‌انداز بی‌بدیل کوهستان‌های زاگرس باز می‌شود و طنین صدای شادی کودکان‌اش از همان لحظه‌های آغاز، نویدبخش روزهای بهتر است.

حواسم به غریبه‌ها هست

حواسم به غریبه‌ها هست

«حواسم به غریبه‌ها هست» به کودکان یاد می‌دهد که چگونه موقعیت‌های خطرناک را بشناسند و به چه کسانی اعتماد کرده یا از چه کسانی دوری کنند. این کتاب درباره‌‌ی خانواده و ارتباط سالم با دیگران است و به کودکان یاد می‌دهد که چگونه بدون ترس، اما با احتیاط با دیگران ارتباط بگیرند و از خطر بچه‌دزدها در امان باشند.

ماریه تولمن

ماریه تولمن

مترجم: شیرین سلیمی


ماریه تولمن (متولد سال ۱۹۷۶) در رشته‌ی گرافیک و طراحی چاپ در آموزشگاه سلطنتی هنر لاهه تحصیل کرده است؛ همچنین در دانشکده‌ی هنر ادینبورگ اسکاتلند[۱]، تصویرگری و طراحی خوانده است.

اتاق دوست‌داشتنی من

اتاق دوست‌داشتنی من

«اتاق دوست‌داشتنی من» داستان دختری بدون نام است که در اتاق‌اش خیال‌پردازی‌های رنگین و شیرینی دارد؛ دختری که می‌تواند هر کودکی در هر جایی باشد.

ساده ولی پیچیده؛ گفت‌وگو با ژاکلین سپهری نویسنده‌ی ادبیات نمایشی کودک و نوجوان

ساده ولی پیچیده؛ گفت‌وگو با ژاکلین سپهری نویسنده‌ی ادبیات نمایشی کودک و نوجوان

در روزهای پایانی فصل بهار امسال، چهار عنوان نمایشنامه برای کودکان و نوجوانان به نام‌های «در جستجوی مادر»، «دختر ابرها»، «زیباترین موجود دنیا» و «ملکه‌ی زباله‌ها» نوشته‌ی ژاکلین سپهری را «انتشارات عاصم» تبریز با شمارگان ۵۰۰ نسخه چاپ و منتشر کرد.

گرگ کوچولوی دانا

گرگ کوچولوی دانا

«گرگ کوچولوی دانا» داستان گرگی است که زیاد کتاب می‌خواند و برای هیچکس و هیچ‌چیز، جز خواندن، وقت نمی‌گذارد. او تمام وقت خود را صرف خواندن کتاب‌های بزرگ و کشف ستاره‌های جدید می‌کند. در ابتدای داستان، گرگ کوچولوی دانا مغرور و گوشه‌گیر است و جانورانی را که در همسایگی‌اش زندگی می‌کنند نادیده می‌گیرد. چون خیلی می‌داند، همه به او می‌گویند گرگ کوچولوی دانا و به همین سبب دوستان‌اش با پرسش‌های بسیار به سراغ‌اش می‌آیند، اما گرگ داستان ما هنوز می‌خواهد بخواند. او وقت ندارد به دوستان‌اش پاسخ دهد.

موزه کودکی ایرانک از نگاه فریما یغمایی

موزه کودکی ایرانک از نگاه فریما یغمایی

سال‌هاست که از ایران دور هستم و البته ارتباط‌ام را با کشورم از راه سفرهای سالیانه کم و بیش حفظ کرده‌ام. هربار که به ایران برمی‌گردم، شاهد بسیاری چیزها هستم که شاید اگر حضور نمی‌داشتم نمی‌توانستم آن‌ها را باور کنم. در آخرین سفرم که بهار ۱۴۰۱ انجام شد، چیزی که مرا بیش از همه بهت‌زده کرده، دیدار از موزه کودکی ایرانک بود. من که تا پیش از سفرم به خارج از کشور، از اعضای شورای کتاب کودک بودم و با جریان‌های ادبیات کودکان از نزدیک آشنایی داشتم و همکاری می‌کردم، پس از سال‌ها دوری، وقتی می‌بینم، علی‌رغم مشکلات فراوان که در جامعه وجود دارد، گروه یا گروه‌هایی هستند که خستگی‌ناپذیر برای ارتقاء زندگی بهتر برای کودکان تلاش می‌کنند، از خود این سوال را می‌کنم که فعالیت‌کردن آن هم از این جنس در این وضعیت چه‌قدر می‌تواند ارزشمند باشد.

خاویر زابالا

خاویر زابالا

مترجم: شیرین سلیمی


خاویر زابالا[۱] در سال ۱۹۶۲ در لئون[۲] (اسپانیا) به دنیا آمد. او در مدرسه‌ی هنر اویدو و مادرید[۳] تصویرگری و طراحی گرافیک خواند. وی بیش از هشتاد کتاب تصویرگری کرده و بعضی را هم نوشته است. او با ناشران بسیار معتبر دنیا همکاری کرده و کتاب‌هایش به هجده زبان ترجمه شده است. خاویر زابالا آثار سروانتس، شکسپیر، گارسیا لورکا، روداری، ملویل، چخوف، ونگوگ[۴] و بسیاری دیگر را تصویرگری کرده است. او در حال حاضر تصویرگر و استاد دروس و مجامع تصویرگری در دانشگاه‌ها و مدارسِ کشورهای گوناگون است.

مجموعه بیا با هم

مجموعه بیا با هم

«بیا با هم» مجموعه‌کتابی درباره‌ی مهارت‌های ساده‌ی زندگی است که هر کودک باید با همراهی والدین یا مربی و آموزگار آن‌ها را انجام دهد و تمرین کند. در این کتاب‌ها، کودک در کنار خانواده، آشپزی، باغبانی، بازیافت، تمیزکاری، ساختن چیزهای تازه، کاشتن سبزیجات و خرید کردن را می‌آموزد و از آموختن این مهارت‌ها لذت می‌برد. این کتاب‌ها، درس‌هایی ساده و کاربردی برای فرا گرفتن، تعامل اجتماعی، مسئولیت‌پذیری و گفت‌وگو و همکاری است. کودک با خواندن و دیدن این کتاب‌ها می‌آموزد که چگونه با دیگران بهتر و مؤثرتر ارتباط بگیرد و مهارت‌های آموخته را به‌خوبی در کنار یکدیگر انجام دهد. ماجرای هر کتاب به صورت شعر نوشته شده است.

آغاز به کار دو کتابخانه‌‌ی دیگر از مجموعه کتابخانه‌‌های ویستا

آغاز به کار دو کتابخانه‌‌ی دیگر از مجموعه کتابخانه‌‌های ویستا

تیرماه ۱۴۰۱ گشایش دو کتابخانه‌ی دیگر از مجموعه‌ کتابخانه‌های «ویستا» را جشن گرفتیم. با پشتیبانی بنیاد فرش رشتی‌زاده و به همت زهرا شوندی، ترویج‌گر فعال «با من بخوان»، دو کتابخانه‌‌ی کودک‌محور دیگر، یکی در مدرسه‌ی مهدوی شهر قم و دیگری در کانکسی در حیاط مدرسه‌ای در شهر سلفچگان، راه‌اندازی شده‌اند تا دسترسی کودکان و نوجوانان منطقه را به کتاب باکیفیت هموارتر سازند.

مجموعه قصه‌های شیرین مغزدار نشر افق

مجموعه قصه‌های شیرین مغزدار نشر افق

 «قصه‌های شیرین مغزدار» پنج داستان است که در پنج جلد جداگانه منتشر شده است. هر پنج داستان برگرفته از ادبیات کهن، افسانه‌ها و ادبیات عامیانه هستند. علی اصغر سیدآبادی با تغییر در بدنه‌ی روایت و رخ‌داد مرکزی قصه، سه پایان، یا حدس، برای هر قصه نوشته است و در پایان کتاب از خواننده خواسته تا حدس خودش را بنویسد و بگوید. نویسنده با شریک کردن خواننده در داستان، تلاش کرده که او را به فکر کردن و پیدا کردن راه‌حل و چاره‌جویی هدایت کند.

نه به پلاستیک با کیسه‌های پارچه‌ای دست‌ساز

نه به پلاستیک با کیسه‌های پارچه‌ای دست‌ساز

تجربه‌ای عملی از کودکان عضو کتابخانه‌ی «با من بخوان» جوانرود

«زمین امانتی در دست ماست. باید این امانت ارزش‌مند را برای کودکان نسل آینده حفظ کنیم. امروز با هم کتاب می‌خوانیم و سعی می‌کنیم آگاهی‌مان را درباره‌ی زمین و محیط‌زیست بالا ببریم.» آن‌چه خواندید بخشی از گفت‌وگوی کتابداران کتابخانه‌ی «با من بخوان» جوانرود، واقع در استان کرمانشاه، با کودکان به مناسبت روز بدون پلاستیک بود. کتابداران این کتابخانه با بلندخوانی کتاب و انجام فعالیت‌های در پیوند با محیط‌زیست، ضرورت مراقبت از آب و خاک و کاهش مصرف پلاستیک را به کودکان یادآور شدند.

کودکان نیز با راهنمایی کتابداران تصمیم گرفتند اقدامی عملی در این باره انجام دهند و از این پس برای حمل کتاب‌های‌شان از کیسه‌های پارچه‌ای استفاده کنند. پس همه با هم شروع به دوختن و رنگ‌آمیزی کیسه‌های پارچه‌ای کردند تا هر کدام کیسه‌ی پارچه‌ای منحصربه‌فرد و زیبای خود را داشته باشند!

دیوید رابرتس

دیوید رابرتس

مترجم: شیرین سلیمی

پروژه پدری

پروژه پدری

کتاب «پروژه‌ی پدری» مجموعه‌ای است از خاطرات پدران نسل جدید؛ روایت‌هایی ملموس از تولد فرزندان و زندگی در خانواده‌های ایرانی که برخلاف همیشه، این بار پدران راوی ماجرا هستند.

کلوب کتاب با من بخوان مکانی برای گپ‌وگفت درباره‌ی کتاب کودک

کلوب کتاب با من بخوان مکانی برای گپ‌وگفت درباره‌ی کتاب کودک

برنامه‌ی «با من بخوان» با هدف ارتقای دانش اعضای موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات، ترویجگران و کتابداران فعال و پرتلاش «با من بخوان» در زمینه‌ی ادبیات کودکان، از ابتدای تیر ماه ۱۴۰۱ کلوب کتاب «با من بخوان» را راه‌اندازی کرده است.

پسر کاملا جدید

پسر کاملا جدید

اگر بفهمید شاگرد جدیدی که همین‌ چند روز پیش روی نیمکت کلاس نشسته بود، الان تکه‌تکه‌شده توی یک چمدان بزرگ است چه احساسی پیدا می‌کنید؟! چشمان‌تان گرد شده و از وحشت به خودتان می‌لرزید؟ نترسید! نه، این یک داستان جنایی یا ترسناک نیست! فقط پای یک «پسر کاملاٌ جدید» در میان است، که در واقع اصلاً انسان نیست. گیج شده‌اید؟ شاید بهتر باشد ماجرا را از ابتدا برای‌ شما توضیح دهیم.

در راه کوه

در راه کوه

خانم بَجِر هر یکشنبه به کوهِ نزدیک خانه‌اش می‌رود. او تمام حیوانات و گیاهان مسیر خود را به اسم می‌شناسد و به هر نیازمندی کمک می‌کند. او شخصیت اصلی کتاب «در راهِ کوه» است؛ کتابی که به جنبه‌های گوناگونی از زندگی می‌پردازد.

مرکز فرهنگی مهر بروجرد میزبان با من بخوان!

مرکز فرهنگی مهر بروجرد میزبان با من بخوان!

امسال کودکان بروجرد می‌توانند تعطیلات تابستانی خود را با «با من بخوان» بگذارنند! چند ماهی است که به همت مرکز فرهنگی مهر، شماری از کودکان مناطق کم‌برخوردار شهر بروجرد از خدمات برنامه‌ی «با من بخوان» بهره‌مند شده‌اند. این مرکز که کار خود را از سال ۱۴۰۰ در یکی از محله‌های محروم شهر بروجرد با هدف ارائه‌ی خدمات رایگان فرهنگی، آموزشی و هنری به کودکان و نوجوانان و مادران محل آغاز کرده است، با راه‌اندازی کتابخانه‌ی محلی کوچکی بر پایه‌ی روش‌های ترویجی «با من بخوان» می‌کوشد کتاب‌های باکیفیت را به دست کودکان برساند.

دردسرهای پنگوئنی

دردسرهای پنگوئنی

بعضی‌ها همیشه ناراضی‌اند؛ نه خودشان را دوست دارند و نه اطرافیان‌شان را. آن‌ها حتی از طبیعتی که در آن زندگی می‌کنند هم بیزارند. بچه‌پنگوئنی را تصور کنید که از همه چیز حتی برف هم بیزار است. امکان دارد نظر او به خود و زندگی تغییر کند؟

سند راهبردی کتابخانه‌های «با من بخوان» منتشر شد!

سند راهبردی کتابخانه‌های «با من بخوان» منتشر شد!

برنامه‌ی «با من بخوان» طی بیش از ده سال تلاش برای ترویج کتاب و کتاب‌‌خوانی و بهبود و گسترش سواد توانسته است صدها کتابخانه‌ی کودک‌محور کلاسی، آموزشگاهی و محلی در شهرها و روستاهای گوناگون ایران راه‌اندازی کند. کتابخانه‌ی «با من بخوان» فرصتی است برای کودکان تا مکانی کودک‌محور و سرشار از سواد را تجربه کنند. مکانی که همه‌ی اجزاء و برنامه‌های آن کودک را به خواندن، گفت‌و‌گو و انجام فعالیت‌های در پیوند با کتاب تشویق می‌کنند. کتابخانه‌‌ی «با من بخوان» مکانی است که کودکان در آن‌جا آرامش و شادی را احساس می‌کنند و می‌توانند خلاقیت و تخیل خویش را پرورش دهند. کتابخانه‌ی «با من بخوان» پایگاهی برای گسترش برنامه‌های کتابخوانی در آموزشگاه‌های پیرامون و مرکزی برای ترویج کتاب و کتاب‌خوانی در منطقه است.

نه تر و نه خشک

نه تر و نه خشک

هیچ‌وقت کسی فکر می‌کرد پرنده‌ای کوچک‌تر از گنجشک و کمی بزرگ‌تر از ملخ بشود قهرمان یک داستان پرمخاطب؟ ماجرای داستان «نه تر و نه خشک» از آنجا شروع شد که یک روز عاشقی دل‌خسته با پر و بال خاکستری از روی بام پرید. بال زد و بال زد و بال زد... از کنار دودکش‌ها رد شد. زنی را دید که کنار رودخانه داشت با آب یخ صورت بچه‌اش را می‌شست. صدای گریه‌ی بچه‌ را شنید و گذشت... زنی دیگ‌به‌سر را دید که توی دیگش خالی خالی بود. دل کوچکش گرفت، اما به بال زدن ادامه داد. از کویر گذشت و رسید به کوه‌هایی که نوک‌شان را برف گرفته بود، اما از آن‌ها هم گذشت تا رسید به شهر. در شهر احساس تنهایی پرنده بیشتر شد. دلش بیشتر گرفت. تا اینکه چشمش افتاد به پنجره‌ی باز قصر پادشاه که پشت آن دختری مثل پنجه‌ی آفتاب نشسته بود و این شد شروع داستان دلدادگی پرنده و دخترک... اما شاید نه... شاید پیش از این‌ها، در روزگاری دیگر، پرنده پسرکی بود که دل به دختر پادشاه داده بود و پادشاه برای اینکه او را از سرش باز کند، فرستاده بودش دنبال چوبی که نه تر باشد و نه خشک، نه راست باشد و نه کج! اصلاً چه فرقی دارد که او پسر چوپان باشد یا پرنده‌ا‌ی کوچک، مهم دلدادگی، دوست داشتن و پافشاری او در این راه است که حتی پادشاه را به زانو درآورد!  

معرفی طناب‌بازی

معرفی طناب‌بازی

طناب‌بازی، بازی کودکان[۱] است که به صورت انفرادی یا گروهی و با یک طناب، که دو سر آن دسته دارد یا گره زده شده است، انجام می‌شود. این بازی، که به قرن نوزدهم برمی‌گردد، فعالیتی دخترانه است که در محیط بیرون از خانه انجام می‌شود. در این بازی، دو بازیکن روبروی هم می‌ایستند و دو سر طناب را می‌گیرند و آن را به شکل دایره می‌چرخانند و بازیکن دیگر، درحالی‌که شعر می‌خواند یا می‌شمارد، از روی آن می‌پرد. در این بازی هنگام حرکت طناب، بازیکن وارد بازی می‌شود، پریدن را کامل انجام می‌دهد و بدون برخورد با طناب یا توقف آن از بازی خارج می‌شود. معمولاً پرش‌ها در ادامه‌ی بازی پیچیده‌تر می‌شوند.

کتاب باکستر

کتاب باکستر

باکستِر عاشق کتاب است و آرزو دارد که خودش هم در یک کتاب باشد. ولی درون یک داستان بودن آن‌قدرها هم که به نظر می‌رسد آسان نیست... «کتابِ باکستِر»، درباره‌ی عاشق کتابی است به نام باکستِر. باکستِر در کنار حیوانات دیگر زندگی می‌کند. او همیشه به دهکده‌ی کتاب می‌رود و درحالی‌که روی گاری کوچک دستی‌اش چندین کتاب روی هم چیده و درون کیف و روی دستانش پر از کتاب است، با خشنودی از آنجا بیرون می‌آید و به خانه می‌رود. بعد از زمین تا سقف اتاقش را پر از کتاب می‌کند و لا‌به‌لای آن‌ها به مطالعه می‌پردازد. او عاشق کتاب‌هایی درباره‌ی گرگ‌های ترسناک، شیرهای شجاع، خرس‌های نازنازی و خرگوش‌های کوچولوی بانمک است. با خواندن این کتاب‌ها، باکستِر دوست دارد به‌جای شخصیت اصلی داستان‌ها باشد. تا اینکه یک روز آگهی‌ای روی دیوار می‌بیند که در آن نوشته است: «آیا شما هم آرزو دارید در یک کتاب باشید؟ پس همین امروز در آزمون انتخاب شخصیت کتاب شرکت کنید.»

چرخی در تاریخ ادبیات کودکان ایران

چرخی در تاریخ ادبیات کودکان ایران

گزارش هفدهمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»

در روزهای پایانی بهار ۱۴۰۱ فرصتی فراهم شد تا آموزگاران، ترویجگران و کتابداران «با من بخوان» در فضای مجازی گرد هم آیند و با تاریخ ادبیات کودکان ایران آشنا شوند. فرزانه طاهری، مدیر موزه کودکی ایرانک، مهمان هفدهمین نشست ماهانه‌ی کتابداران «با من بخوان» بود. این نشست، در تکمیل نشست شانزدهم، به مرور جلد‌های پنجم تا دهم مجموعه کتاب‌های «تاریخ ادبیات کودکان ایران» اختصاص داشت. در ادامه، گزارش این نشست دو ساعته را، که در ۲۳ خرداد ۱۴۰۱ برگزار شد، خواهید خواند.

خرق عادت از سوادآموزی 

خرق عادت از سوادآموزی 

اگر کسی درباره یک «نوزاد باسواد» صحبت کند، واکنش‌ها در مقابل آن چه خواهد بود؟ واکنش‌ها را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد. برخی این توصیف را مضحک و ترکیب نوزاد و سواد را محال خواهند دانست و دسته‌ای نیز آن را مفهومی جدی، ممکن و پرمعنا ارزیابی خواهند کرد. به باور دسته اول ، سواد ممکن نیست مگر با شروع آموزش رسمی در شش یا هفت سالگی. اما دسته دوم، سواد را روندی می‌دانند که از دوره جنینی آغاز می‌شود و طی ادوار بعدی رشد به تدریج فربه‌تر می‌شود. به احتمال قریب به یقین دسته اول در اکثریت خواهند بود و دسته دوم در اقلیت. 


کتاب‌هایی مرتبط با مهارت سواد شکوفایی


به من نگو مامان!

به من نگو مامان!

یک روز صبح، اُتو، سنجاب کوچولو، جلوی در خانه‌اش یک گلوله‌ی سبز خاردار پیدا می‌کند. توی آن یک موجود نرم و کرکی است که مرتب می‌گوید: «بیب» و صدا می‌زند: «مامان! مامان!» اتو نمی‌خواهد مامان او بشود، ولی پشمالو یواش یواش وارد زندگی راحت اُتو می‌شود و روزگار آرام او را حسابی بر هم می‌زند.

ما مادر طبیعت را دوست داریم!

ما مادر طبیعت را دوست داریم!

فعالیت‌های کتابخانه‌های «با من بخوان» استان کرمانشاه در هفته‌ی محیط‌زیست

گودی گنده، فیلی که نمی‌توانست شیپور بزند

گودی گنده، فیلی که نمی‌توانست شیپور بزند (مجموعه قصه‌های شیرین جنگل)

«گودی گنده» بچه‌فیلی است که مثل همه‌ی فیل‌ها جثه‌ی بزرگی دارد، گوش‌های پهنی دارد، قدم‌های سنگینی برمی‌دارد و خرطوم دارد. او می‌تواند به‌خوبی تمام صداهای جنگل را بشنود و گوش‌هایش را تکان دهد. می‌تواند قدم‌های بزرگی بردارد و در برکه‌های آب بپرد. اما او یک مشکل دارد. او با خرطومش نمی‌تواند صدا ایجاد کند؛ همان صدای معروف فیل‌ها که مثل صدای شیپور است.

فرهنگ کودکی، آن سوی دیوارها و درون صندوق‌ها

فرهنگ کودکی، آن سوی دیوارها و درون صندوق‌ها

گزارش بخش آرشیو و کتابخانه تحقیقی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان

تجربه نزدیک به سه دهه گردآوری آثار، اسناد و آن چه در یک کلام میراث فرهنگ کودکی است به ما آموخته که هنگام گذر از کوچه‌ها و خیابان‌های هر شهر به ویژه شهرهایی که سنت فرهنگی و پیشینه پربارتری در این زمینه دارند، بکوشیم خودمان را به آن سوی دیوارها و درون صندوق‌ها برسانیم. دیوارهایی که دیگر درهای آن کم‌تر باز می‌شود، یا صندوق‌هایی که برای سال‌ها باز نشده‌اند. در آن سوی دیوارها همیشه زندگی‌ای جاری بوده است که کودکان در میانه این زندگی بالیده و رشد کرده‌اند. آثار به جا مانده از آن‌ها می‌تواند جاهای خالی بخشی از میراث فرهنگی کودکی این سرزمین را پر کند.

مجموعه استنلی همه کاره

مجموعه استنلی همه کاره

مجموعه‌ی «استنلی همه‌کاره» درباره‌ی موشِ همستر سخت‌کوشی است که در هر جلد به شکل متصدی یک شغل خدماتی ظاهر می‌شود. نکته‌ای که در همه‌ی کتاب‌های مجموعه‌ی استنلی به چشم می‌خورد، معرفی ماشین‌ها و مشاغل است. شخصیت‌های داستان‌ها هم همه جزو خانواده‌ی موش‌ها هستند. نویسنده سعی دارد مفهوم خدمات و همبستگی اجتماعی را با کلمات ساده و تصاویر دو‌بعدیِ واضح و روشن به کودکان بیاموزد.

گالی گلی، اسب آبی تنها (مجموعه قصه‌های شیرین جنگل)

گالی گلی، اسب آبی تنها (مجموعه قصه‌های شیرین جنگل)

«گالی گِلی» نام اسب آبی است که به همراه دیگر اسب‌های آبی در رودخانه‌ای نزدیک یک جنگل زندگی می‌کند. اسب‌های آبی در رودخانه زندگی می‌کنند و رودخانه هرآنچه اسب‌های آبی لازم دارند به آن‌ها می‌دهد. گِل برای غلط‌ زدن در آن، غذا و آب و محیطی مناسب برای زندگی.

غری‌غرشی شیری که تنبل بود

غری‌ غرشی، شیری که تنبل بود (مجموعه قصه‌های شیرین جنگل)

«غری‌غرشی» کتابی است درباره‌ی بچه‌شیری که در جنگل با خانواده‌اش زندگی می‌کند. اما به نظر می‌رسد که این بچه‌شیر تنبل است و از خوابیدن خیلی خوشش می‌آید. در طول داستان، خانواده‌ی بچه‌شیر تمام آموزشی را که لازم دارد به او می‌دهند. او نیز آموزش‌های لازم را دریافت می‌کند اما خواب‌آلود است. به مرور در داستان شاهد بزرگ ‌شدن و رشد بچه‌شیر هستیم.

معرفی تیله‌بازی

معرفی تیله‌بازی

تیله‌بازی (لاکوتی)[۱] یکی از مهم‌ترین بازی‌های سنتی در سراسر هند است. این بازی با نام‌های دیگر کانکا، گولی و گوتی[۲] نیز شناخته می‌شود. این بازی از بازی‌های خیابانی است و مهارت‌های هدف‌گیری و تمرکز را افزایش می‌دهد.

گرگوار سولوتارف

گرگوار سولوتارف

گرگوار سولوتارف[۱] در سال ۱۹۳۵ در اسکندریه‌ی مصر متولد شد. پدرش پزشکی لبنانی و مادرش نقاش و تصویرگری روس بود. او دوران کودکی خود را در مصر، سپس لبنان و در نهایت در ایل دو فرانس[۲] گذراند.

تونل

تونل

دو خرگوش در حال کندن تونلی در زیر یک جاده‌ی پررفت‌و‌آمد هستند. آن‌ها می‌خواهند به سلامت به سوی دیگر این جاده برسند. جایی که پوشیده از علف‌های سبز و تازه است. یکی از آن‌ها بر کندن این تونل پافشاری دارد و دیگری ترجیح می‌دهد از جاده عبور کنند. اما در جاده ماشین‌ها با سرعت زیاد عبور می‌کنند.

از درخت آسوریک تا نمایش پیر و ترب

از درخت آسوریک تا نمایش پیر و ترب

مروری بر تاریخ ادبیات کودکان در شانزدهمین نشست ماهانه‌ی کتابداران «با من بخوان» (بخش نخست)

در روزهای پایانی اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ فرصتی فراهم شد تا آموزگاران، ترویج‌گران و کتابداران «با من بخوان» بار دیگر در فضای مجازی دور هم جمع شوند و با تاریخ ادبیات کودکان ایران و موزه‌ی کودکی ایرانک آشنا شوند. فرزانه طاهری، مدیر موزه‌ی کودکی ایرانک، مهمان شانزدهمین نشست ماهانه‌ی کتابداران «با من بخوان» بود. در ادامه، گزارش این نشست دو ساعته را، که در ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ برگزار شد، خواهید خواند.

پتریک مک دانل

پتریک مک دانل

ترجمه: شیرین سلیمی


پتریک مک دانل[۱] (متولد ۱۷ مارس ۱۹۵۶) یکی از پرفروش‌ترین نویسندگان نیویورک‌تایمز و خالق داستان مصور کمدی «ماتس»[۲] است که در بیش از ۷۰۰ روزنامه در سراسر دنیا چاپ می‌شود. او جوایز متعددی را در عرصه‌ی بین‌المللی دریافت کرده است؛ از جمله جایزه‌ی روبن[۳] انجمن ملی کاریکاتوریست‌ها.

کتاب مقوایی چیست؟

کتاب مقوایی چیست؟

خواندن را می‌توان بلافاصله برای کودکان شروع کرد ... حتی زمانی که خیلی کوچک‌اند! بسیاری از خوانندگان کودک، هنگام خواندن و دنبال کردن تصاویر، سرگرم و تشویق می‌شوند. کتاب‌های مقوایی معمولاً اولین صفحه‌هایی هستند که ورق می‌زنیم؛ زیرا برای نوزادان و کودکان نوپا بسیار بادوام‌اند!

فعالیت پیشنهادی برای کتاب فرمانروای عالم هپروت

فعالیت پیشنهادی برای کتاب فرمانروای عالم هپروت

همه‌‌ی ماجرا از آنجایی شروع می‌شود که پسرکی از تختش می‌افتد. اگرچه موضوع داستان ساده است، نویسنده به‌سادگی از کنار این موضوع نمی‌گذرد و آن را به ماجرایی خیال‌انگیز تبدیل می‌کند. «کریس ریدل» یکی از آن افرادی است که خواب‌های رنگی و عجیب ‌وغریب زیادی می‌بیند. برای همین هم یکی از جذاب‌ترین خواب‌هایش را در کتاب فرمانروای عالم هپروت برای ما به تصویر کشیده است.از همان تصویر روی جلد پیداست که در این کتاب با داستانی سرراست مواجه نیستیم. در حقیقت، ما با ورق زدن «فرمانروای عالم هپروت» به سرزمین عجایب و شگفتی‌ها وارد می‌شویم؛ سرزمینی که در آن هیچ‌چیز آن‌طور که به نظر می‌‌رسد نیست.

کتابخانه‌ای برای کودکان عشایر

کتابخانه‌ای برای کودکان عشایر

گشایش کتابخانه‌‌ی با من بخوان «پرواز» در نرماشیر کرمان

دسترسی به کتاب‌های باکیفیت و محیطی امن،‌ زیبا و سرشار از سواد حق همه‌ی کودکان است. چه کودکانی که در حاشیه‌ی کلان‌شهرها ساکن‌اند، چه کودکانی که در روستاها زندگی می‌کنند و چه کودکان عشایر. «با من بخوان» در ادامه‌ی فعالیت‌های ترویجی‌اش برای عشایر زاهدان، عشایر خراسان جنوبی و کودکان کوچ‌رو در لرستان، در اردیبهشت ۱۴۰۱ کتابخانه‌ای را برای کودکان عشایر کرمان در روستای علی‌آباد شهر نرماشیر راه‌اندازی کرد.

کتابخانه‌ها گنجینه‌ی خاطرات

کتابخانه‌ها گنجینه‌ی خاطرات

گشایش کتابخانه‌ی با من بخوان «مینا» در روستای سعیدآباد هشتگرد

کتاب‌ها راویان داستان‌های بی‌زمان‌اند و کتابخانه‌ها گنجینه‌ای از روایت‌ها. روایت‌هایی از زندگی‌های گوناگون، تجربه‌های شیرین و تلخ، غم‌ها، شادی‌ها و نگرانی‌ها، دوستی‌ها و هم‌دلی‌ها، مشکلات و راه‌‌حل‌ها،‌ خاطرات جمعی انسان‌ها و آن‌چه بدان اندیشیده‌اند. بعضی کتاب‌ها اما فراتر از رسالت‌ نخستین‌شان، افزون بر خاطره‌های جمعی، یاد و خاطره‌ی دیگری را زنده نگه می‌دارند. خاطره‌ی یک عزیز. کتابخانه‌ی با من بخوان «مینا» با پشتیبانی خانم فاطمه قضات و به یاد فرزند ایشان مینا رجبی در روستای سعیدآباد، که در جنوب شهر هشتگرد در فاصله‌ی ۱۳ کیلومتری غرب کرج واقع شده است، راه‌اندازی شد تا دری به سوی دانش، آگاهی و لذت از دنیای کتاب‌ها برای کودکان این روستا باشد.

کارگاه وندل

کارگاه وندل

تسلط ماشین‌ها بر آدم‌ها موضوعی است که در دهه‌ی اخیر بسیار مطرح شده و حتی بن‌مایه‌ی رمان‌ها و فیلم‌های بسیاری شده است. «کریس ریدل» نویسنده‌ی توانای کتاب‌های کودک در کتاب «کارگاه وندل» به ساده‌ترین و جذاب‌ترین شکل ممکن سعی دارد به همین موضوع اشاره کند.

مجموعه کتاب‌های اتولاین

مجموعه کتاب‌های اتولاین

«اتولاین» نام دختری است که در جایی به نام بیگ سیتی به همراه بهترین دوستش آقای مونرو زندگی می‌کند. مشخص نیست که بیگ سیتی در کدام کشور است، همین‌طور معلوم نیست آقای مونرو دقیقاً چیست. اما آنچه مشخص است اینکه آقای مونرو بهترین دوست اتولاین است. فقط از باران و شانه‌‌کردن موهایش خوشش نمی‌آید. پدر و مادر اتولاین مجموعه‌دار و جهانگرد هستند؛ برای همین همیشه در سفرند. تمام کارهای اتولاین مثل پختن غذا، مرتب‌کردن خانه، تا کردن لباس‌ها و... را کارکنان شرکت‌های تخصصی انجام می‌دهند.

گلن سینگلتون

گلن سینگلتون

ترجمه: شیرین سلیمی


گلن سینگلتون نویسنده و بیش از آن تصویرگر است. او بیش از ۲۰ سال است که در استودیوی خود در استرالیا، آثار هنری شگفت‌انگیزی از جمله کاریکاتور و تصاویر خنده‌دار خلق می‌کند. او آثارش را با استفاده از تصویرگری دستی و هنر دیجیتال می‌آفریند؛ تصاویری که در هر چیزی، از کتاب کودکان گرفته تا تقویم، کارت‌های تبریک، هنر تبلیغات و نقشه‌های مصور پارک دیده می‌شوند. تصویرگری دستی او در کتاب کودکان با خطوط سیاه یا تصاویر کاملاً رنگین است. کار او از داستان و مفهوم آن شروع می‌شود و سپس با تصویر کاملی که با مداد و با دست کشیده می‌شود، پایان می‌یابد.

از یک ترویج‌گر تا یک کتابخانه

از یک ترویج‌گر تا یک کتابخانه

گشایش کتابخانه‌ی «باران» در بندر کوهستک

ترویج کتاب و کتابخوانی از آن راه‌های پر پیچ‌و‌خمی است که انتها ندارد. هر‌چه پیش بروی زیبایی راه بیش‌تر می‌شود و دشواریِ پیمودنِ مسیر لذت‌بخش‌تر. گام‌های نخست همیشه کوچک‌اند اما آهسته، شکیبا و استوار. کتابخانه‌ی «باران»، دومین کتابخانه‌ی «با من بخوان» در شهرستان سیریک، ثمره‌ی همین گام‌های استوار است.

یک روز با خانم آنجلیکا در کتابخانه

یک روز با خانم آنجلیکا در کتابخانه

بلندخوانی کتاب جیب‌های آنجلیکا اسپراکت در کتابخانه‌ی صدرالواعظین خوانسار

در دنیای کودکی همه چیز ممکن است، خیال کودک محدودیتی نمی‌شناسد. در دنیای کتاب هم هر چیزی امکان‌پذیر است، زیرا جهان داستان‌‌ها بی‌کران و گسترده است. با کتاب‌های داستان می‌توان قوه‌ی تخیل کودکان، به‌ویژه خردسالان، را تقویت کرد. کتاب‌ کودک دریچه‌ای می‌گشاید تا خیال کودک به پرواز درآید، تا جهانی را تصور کند که در آن ناممکن‌ها ممکن می‌شود. دنیایی که هر چیزی در جیب‌های پالتو جا می‌شود! کتاب «جیب‌های آنجلیکا اسپراکت» با تصویر‌های گیرا و طنزآمیز «کوئنتین بلیک» نویسنده و تصویرگر انگلیسی یکی از این کتاب‌هاست.

آنجلا ویلکز

آنجلا ویلکز

ترجمه: شیرین سلیمی

آنجلا ویلکز[۱]، متولد ۱۰ نوامبر ۱۹۵۲، از نویسندگان و ویراستارانی است که جوایزی را از آن خود کرده است. کودکان کتاب‌های نشاط‌انگیز و سرگرم‌کننده‌اش را بارها خوانده‌اند و همین امر موجب شهرت او شده است. این نویسنده در بیان اطلاعات به روشی بدیع و آسان مهارت دارد؛ شیوه‌ای جذاب که هدیه‌ای برای کودکان و والدین‌ ایشان محسوب می‌شود و این نویسنده را به فردی شناخته‌شده بدل کرده است. فهرست عناوین کتاب‌های ویلکز طولانی است و تنوع زیادی دارد که شامل کتاب «آشپزی سریع و آسان برای کودکان»[۲]، «آشپزی قدم به قدم برای کودکان»[۳]، «نخستین واژه‌نامه‌ی من»[۴]، «علوم ساده»[۵]، «کتاب بزرگ دایناسورها»[۶] و «فرانسوی برای مبتدیان»[۷] می‌شود.

فهرست کتابک به مناسبت روز بزرگداشت فردوسی

فهرست کتابک به مناسبت روز بزرگداشت فردوسی، ۲۵ اردیبهشت

فردوسی شاعر بزرگ حماسه‌سرای ایران است که اثری جاودانه در ادبیات ما خلق کرده است. در فرهنگ و ادب پارسی این شاعر گرانقدر جایگاه والا و تاثیرگذاری دارد تا جایی که در تقویم ملی ایران روزی را به نام این شاعر نام گذاری کرده است. ۲۵ اردیبهشت «روز بزرگداشت فردوسی» است. 

دیوید مک کی خالق کتاب‌های المر

دیوید مک کی خالق کتاب‌های المر

غلبه بر شوک سخت است! (برگزیده‌ی جایزه یک عمر دستاورد بوک تراست[۱])

این گفت‌وگو را «امیلی دربل» با «دیوید مک‌کی» انجام داده است. در این گفت‌وگو، مک‌کی آشکار می‌کند که چگونه کتاب‌های کلاسیک خود را خلق کرده است - از المر تا «نه اکنون، برنارد» [۲] و «آقای بن»[۳]. در این گفت‌وگو «دربل» ریشه‌ها و منابع الهام حرفه‌ی شگفت‌انگیزی که بیش از شصت سال ادامه داشته است را به کنکاش گرفته است.

خورشید چطور به خانه‌ی کوکو رسید

خورشید چطور به خانه‌ی کوکو رسید

بازی باب گراهام با نور خورشید شگفت‌انگیز است. او در کتاب «خورشید چطور به خانه کوکو رسید» طلوع خورشید را بهانه‌ای برای نشان دادن برخی رخدادها در سراسر دنیا کرده است. این کتاب، می‌تواند ادامه‌ی کتاب «دکمه‌های نقره‌ای» باشد. در یکی از صفحه‌های کتاب، بر دیوار خانه‌ی کوکو، دختر داستان، نقاشی او را از جودی و جاناتان می‌بینیم.

نیک بروئل

نیک بروئل

ترجمه: شیرین سلیمی

نیکولاس تانگ میگ نیک بروئل[۱] (متولد ۹ دسامبر ۱۹۷۸ در روستای تاری تاون نیویورک) نویسنده و تصویرگر کتاب کودکان در آمریکاست. مجموعه‌ی معروف او «گربه‌ی خرابکار»[۲] نام دارد. اولین کتاب در این مجموعه کتاب تصویری الفبایی است و سایر کتاب‌ها دارای داستان‌های چند فصلی هستند. کتاب‌های او از جمله کتاب‌های پرفروش نیویورک‌تایمز بوده است.

دکمه‌های نقره‌ای

دکمه‌های نقره‌ای

کتاب «دکمه‌ها‌ی نقره‌ای» داستان دیدن چیزها و کسانی است که روزانه به آن‌ها توجه نمی‌کنیم؛ چیزها و کسانی که از ما دور هستند و نمی‌توانیم آن‌ها را ببینیم، اما شبیه همه‌ی رخدادهای این کتاب همواره پیرامون‌ ما در جریان‌اند.

سخنرانی بارت مویارت برنده جایزه آسترید لیندگرن در کنگره ادبیات کودکان (مسکو 2021)

سخنرانی بارت مویارت برنده جایزه آسترید لیندگرن در کنگره ادبیات کودکان (مسکو ۲۰۲۱)

ترجمه از زبان هلندی (فلمنگی): لورا واتکینسن

ترجمه از انگلیسی به فارسی: بهار اشراق (این ترجمه تلخیص شده است.)


 

تابستان سال ۲۰۱۴ پدرم را از دست دادم. او ناگهان با لحن آرامی از صداها و حرکات مشکوکی حرف زد که در هنگام شب بیرون پنجره و روی بام صاف اتاقش که در قسمت شمالی بیمارستان قرار داشت شنیده و حس کرده بود. هنگام خداحافظی، یک پاکت‌نامه‌ی خالی به من داد و در گوشم نجوا کرد نامه‌ای به وزرات آموزش و پرورش نوشته است تا شرایط‌اش را توضیح دهد و از من خواست نامه را برای‌اش پست کنم.

برتی و خرس

برتی و خرس

خرس دنبال برتی گذاشته در کتاب «برتی و خرس». بی‌مقدمه و بدون هیچ آغازی، کتاب با این جمله آغاز می‌شود: «چون خرس دنبال برتی گذاشته بود.» چرا کتاب این جمله را می‌گوید؟ چون برتی را می‌بینیم که دارد می‌دود و پشت سرش به خرسی نگاه می‌کند که دهانش باز است و انگار می‌غرد و می‌خواهد برتی را بخورد. غرش خرس در تصویر با هیچ واژه و نام‌آوایی نشان داده نشده است؛ پس شاید خرس فقط دهانش را باز کرده و چیزی نمی‌گوید! برتی هم پسربچه‌ای با کلاه قرمز است که مانند همه‌ی شخصیت‌های تصویرهای پاملا آلن، تپل و بامزه است.

کتابخانه، پایگاهی برای ستاره‌شناسی!

کتابخانه، پایگاهی برای ستاره‌شناسی!

تجربه‌ی گروه نجوم کتابخانه‌ی «با من بخوان» جوانرود

آسمان شب همواره برای انسان‌ها، به ویژه کودکان، شگفت‌انگیز بوده است. نجوم، فضا، و کیهان‌شناسی از موضوعات مورد علاقه‌ی بسیاری از کودکان و نوجوانان هستند و به همین دلیل می‌توانند راه و زمینه‌ی مناسبی برای پیوند دادن درس علوم و کتابخوانی و اجرای فعالیت‌های جذاب و هیجان‌انگیزی باشند که افزون بر لذت‌بخش بودن، روحیه‌ی کنج‌کاوی و جست‌وجوگری را هم در کودکان تقویت می‌کنند. این روزها که در هفته‌ی نجوم قرار داریم، فرصت خوبی برای پرداختن به کتاب‌ها و فعالیت‌هایی با این موضوع است.

تا خانه در باران

تا خانه در باران

کتاب «تا خانه در باران» نمایشی از رخدادهای یک شب بارانی است از فاصله‌های نزدیک و دور. مادری با فرزندش در راه خانه است، سوار بر ماشین. در این شب بارانی که جاده‌ها شلوغ و لغزنده است، کودک شاهد رخدادهایی عجیب و ساده‌ است. ما از نماهای دور و نزدیک مانند یک فیلم، نظاره‌گر این داستان نمایشی هستیم. از خرگوش‌ها و موش‌ها و ماهی‌ها و اردک‌ها تا حتی حلزون. از وسایل و جزئیات لباس و ماشین‌ها، تا خیابان و آسمان و بزرگراه. همه چیز در این کتاب دیدنی است و خواندنی.

آموزگارانی که جان خود را مایه فرهنگی زیستن می‌کنند (به مناسبت روز معلم)

آموزگارانی که جان خود را مایه فرهنگی زیستن می‌کنند (به مناسبت روز معلم)

«روز معلم» را به یاد می‌آوریم این بار برای آموزگارانی که در گوشه‌گوشه این سرزمین فداکارانه می‌کوشند و گاهی زندگی‌شان را برای دانش‌آموزان خود به خطر انداخته‌اند تا رسالت معلمی را به تمامی به ما یادآوری کنند. به یاد بیاوریم معلم فداکار امید حسن‌زاده که در سال ۱۳۷۶ در بخشی از شهرستان بیجار گیلان برای نجات سی دانش‌آموزی که در کلاس و گرفتار آتش بخاری شده بودند، جان خود را به خطر انداخت و در نهایت بخش بزرگی از بدن و چهره‌اش برای همیشه آسیب دید.

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی نوزاد، 12 اردیبهشت

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی نوزاد، ۱۲ اردیبهشت

۱۲ اردیبهشت «روز جهانی نوزاد» است. علت نام‌گذاری این روز این است که نسل جوان بزرگتر آگاهانه‌تر با نوزادان برخورد داشته باشند. والدین باید این روز را مغتنم بشمارند و به فرزندان بزرگتر خود بیاموزند که نوزادان نیاز به توجه، نگهداری و حتی ارتباط دارند. ارتباط می‌تواند به صورت اشاره یا همان زبان بدن شکل بگیرد. «روز جهانی نوزاد» روزی قابل تقدیر است. روزی است که باید به کودک اهمیتی ویژه دهیم و دنیا را از نگاه نوزادان ببینیم.

چه کسی قایق را غرق کرد؟

چه کسی قایق را غرق کرد؟

«چه کسی قایق را غرق کرد؟» با تصویری از نمایی دور آغاز میشود که دریا و خانه‌ای را نشان می‌دهد که از میان تپه‌هایش یک گاو و یک الاغ را می‌توانیم ببینیم. دیدن سه جانور دیگر پشت الاغ و گاو برای‌مان آسان نیست. این تصویر ابتدای کتاب، آغاز داستان است اما بدون هیچ واژه‌ای. ما تماشاچی و ببیننده‌ی این داستان هستیم و کتاب با اولین تصویرش ما را به واقعیت فانتزی کتاب فرامی‌خواند. واقعیت است، چون همانند یک رخداد واقعی روایت می‌شود و فانتزی است، چون داستان جانورانی است که روی دوپای‌شان می‌خواهند سوار قایق شوند.

موزه کودکی ایرانک، لطف دیدار دوست، لطف همکار خوب

موزه کودکی ایرانک، لطف دیدار دوست، لطف همکار خوب

من موزه‌های بسیاری را دیدم چه در اقصی نقاط ایران و چه در اروپا و کشورهای دیگر و بازدید اخیرم از لوور پاریس خود گواه بر داشتن حق نظرم در این زمینه است. البته که این موزه قابل قیاس با موزه لوور نیست و تلاش‌های شما بسیار بسیار قابل ستایش است و باورنکردنی. امیدوارم که در اشاعه فرهنگ و هنر این سرزمین همواره پویا و پرتلاش باشید. (یاسمین فرجاددوست)

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه بنگاه کارآگاهی لاسه و مایا

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه بنگاه کارآگاهی لاسه و مایا

مجموعه کتاب «بنگاه کارآگاهی لاسه و مایا» شامل داستان‌هایی پلیسی و کارآگاهی است. در هر یک از کتاب‌ها، کودکان تشویق می‌شوند با نگاهی کنجکاوانه به اطراف خود بنگرند و از کنار رویدادها ساده نگذرند. کودکانی که به داستان‌های معمایی و ماجراجویانه علاقه‌مند هستند، از خواندن این داستان‌ها لذت می‌برند. شخصیت‌های این مجموعه «لاسه» و «مایا» دو دوست و همکلاسی هستند و به کمک هم یک بنگاه کارآگاهی کوچک را اداره می‌کنند. شخصیت دیگر داستان رئیس پلیس شهر است. ماجراهای این مجموعه در شهر خیالی «واله‌بی‌» رخ می‌دهد؛ شهر کوچکی که ساکنان آن یکدیگر را می‌شناسند. در هر یک از مجموعه کتاب‌های بنگاه کارآگاهی لاسه و مایا ،اتفاق عجیبی در شهر رخ می‌دهد که لاسه و مایا به کمک رئیس پلیس شهر می‌روند تا علت آن را پیدا کنند. آن‌ها کودکانی کنجکاو و متفکر هستند، سرنخ‌ها را می‌یابند، در کنار هم قرار می‌دهند و مشکلات را حل می‌کنند. تاکنون پنج کتاب از مجموعه کتاب‌ های لاسه و مایا به نام‌های «ماجرای مومیایی»، «ماجرای مسابقه فوتبال»، «ماجرای سیرک»، «ماجرای الماس» و «ماجرای زندان» به فارسی ترجمه شده است.

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب لوبی‌ها

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب لوبی‌ها

مجموعه کتاب «لوبی‌ها در...» شامل چهار جلد «لوبی‌ها در عدد هیچ»، «لوبی‌ها در من نبودم»، «لوبی‌ها در بلوز جدید»، و «لوبی‌ها در کلمه‌های مخالف» است. شخصیت‌های این مجموعه لوبی‌هایی هستند که خصوصیات ویژه‌ای دارند: صبور هستند، همه کاملا مانند همدیگر هستند، طرفدار معمولی بودن هستند و اعداد را بسیار دوست دارند. در این مجموعه کتاب هم سبک خاص تصویرگری و داستان‌پردازی «الیور جفرز» به‌خوبی دیده می‌شود.

گشایش بیستمین کتابخانه‌ی با من بخوان در استان تهران

گشایش بیستمین کتابخانه‌ی با من بخوان در استان تهران!

تهران استانی بزرگ و پرجمعیت است که بسیاری از کودکانش، به‌رغم منابع قابل توجهی که به آن اختصاص داده می‌‌شود، از دسترسی به مراکز و منابع فرهنگی بی‌بهره‌اند. همین موضوع سبب شده است که برنامه‌ی «با من بخوان»، با یاری پشتیبانان، اقدام به راه‌اندازی کتابخانه‌های کودک‌محور متعددی در مناطق حاشیه‌ای و شهرستان‌های این استان کند. کتابخانه‌‌ی کودک و نوجوان دکتر عزت‌الله و دکتر علیرضا خسروی (سرلک) بیستمین کتابخانه‌ی با من بخوان در استان تهران است.

بلندخوانی در کنار جنگل‌های حرا

بلندخوانی در کنار جنگل‌های حرا

تجربه‌ای به‌یادماندنی از بلندخوانی یک کتاب غیرداستان

کتاب‌های داستانی انتخاب نخست، و گاه همیشگی، کتابداران و آموزگارن برای بلندخوانی هستند. در مقابل، بلندخوانی کتاب‌های غیرداستان برای بسیاری سخت جلوه می‌کند. شاید با خود می‌گویند چگونه می‌توان کتابی را که پیرنگ و خط داستانی ندارد با کودکان سهیم شد؟ چگونه می‌توان کودکان را به چنین کتاب جذب کرد؟ بعضی هم بلندخوانی این‌گونه کتاب‌ها را نالازم می‌دانند و خواندنشان را به خود کودک می‌سپارند.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب‌هایی با موضوع خواب

فعالیت پیشنهادی برای کتاب‌هایی با موضوع خواب

کتاب‌های زیر از جمله کتاب‌هایی هستند که به موضوع خواب کودکان می‌پردازند:

کتاب «آهای! گوسفند شیطون وقت خواب است» داستان دختر کوچکی به نام فیبی است که برای این‌که بتواند بخوابد، از همان راه‌حل قدیمی شمردن گوسفندان استفاده می‌کند، اما این‌بار گوسفندها مانند همیشه نیستند و خودشان تصمیماتی دارند.

لوبی‌ها در عدد هیچ

لوبی‌ها در عدد هیچ

«لوبی‌ها در عدد هیچ» از مجموعه کتاب «لوبی‌ها در...» داستان مواجهه کوین، یکی از لوبی‌ها با مفهوم عدد صفر و شمارش از ۰ تا ۱۰ است.

داستان کودک از نگاه سولوتارف، بخش دوم

داستان کودک از نگاه سولوتارف، بخش دوم

قبل از شروع مطالعه این مقاله داستان کودک از نگاه سولوتارف، بخش نخست را بخوانید.

شب شده، وقت خوابه (مجموعه کتاب غاز کوچولو)

شب شده، وقت خوابه (مجموعه کتاب غاز کوچولو)

«شب شده، وقت خوابه»، یکی از عنوان‌های مجموعه کتاب «غاز کوچولو» است. در این کتاب غاز کوچولو خوابش نمی‌برد و دنبال هم‌بازی می‌گردد.

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب غاز کوچولو

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب غاز کوچولو

مجموعه «غاز کوچولو»، دارای تصاویر بزرگ و متن‌های کوتاه و ساده است که برخی از آنها به صورت شعر هستند. ضمنا برخی از تصاویر به صورت صفحه‌های برش‌دار هستند که خواندن متن را برای کودکان جذاب‌تر می‌کند.موضوعات این مجموعه داستان‌هایی ساده درباره بچه غازی است که می‌خواهد اطرافش را کشف کند.

پرنده‌ی کوچک کلاس

پرنده‌ی کوچک کلاس

تجربه‌ی بلندخوانی کتاب «چگونه می‌توان بال شکسته‌ای را درمان کرد»

آموزش، خواندن کتاب‌های داستانی و زندگی روزمره اموری جدا از هم نیستند. مربیان، کتابداران و ترویج‌گران با انتخاب کتاب‌های باکیفیت و بلندخوانی تاثیرگذار آن‌ها می‌توانند به درک عمیق‌تر کودکان از روایت‌های داستانی کمک کنند و در بستری شاد و لذت‌بخش آن‌ها را تشویق کنند به ارتباط بین اتفاق‌های زندگی روزمره و داستان‌ها بیاندیشند و آن‌چه را که از قصه‌ها آموخته‌اند در زندگی به کار ببندند.

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی خفاش، 28 فروردین

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی خفاش، ۲۸ فروردین

۱۷ آوریل، ۲۸ فروردین «روز جهانی خفاش‌ها» است. ماه آوریل بهترین زمان برای مشاهده زندگی خفاش‌هاست زیرا آغاز بیدارشدن زمین و حیوانات از خواب زمستانی است و بهترین موقع برای دیدن رفتارهای اجتماعی خفاش‌ها است.

آهای! گوسفندهای شیطون وقت خواب است

آهای! گوسفندهای شیطون وقت خواب است

کتاب «آهای! گوسفند شیطون وقت خواب است»، داستان دختر کوچکی به نام فیبی است که برای این‌که بتواند بخوابد، از همان راه حل قدیمی شمردن گوسفندان استفاده می‌کند، اما این بار گوسفندها مانند همیشه نیستند و خودشان تصمیماتی دارند.

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی هنر، 26 فروردین

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی هنر، ۲۶ فروردین

روز جهانی هنر(World Art Day) یک جشن بین‌المللی از هنرهای زیبا است که توسط انجمن بین‌المللی هنر (IAA) به منظور ارتقا آگاهی از فعالیت‌های خلاق و هنرمندانه در سراسر جهان اعلام شده است. روزجهانی هنر برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ جشن گرفته شد و این روز ( ۱۵ آوریل ) به دلیل روز تولد لئوناردو داوینچی، دانشمند، نقاش، مجسمه‌ساز و نویسنده مشهور ایتالیایی و جهان، انتخاب شده است.

تخت خواب مامان و بابا

تخت خواب مامان و بابا

«تخت خواب مامان و بابا»، کتابی است درباره خرس کوچولویی به نام لئو. او دوست دارد شب‌ها در تخت پدر و مادرش و پیش آن‌ها بخوابد و برای این کار از هر بهانه‌ای استفاده می‌کند.

داستان کودک از نگاه سولوتارف، بخش نخست

داستان کودک از نگاه سولوتارف، بخش نخست

«به هر چیزی که فکر بکنیم به همان تبدیل می‌شویم.» (بودا)

«وحشی[۱]» داستان نوجوانی به نام «بلو بیکر» است که مرگ پدر، تروما، روان زخم، زندگی او می‌شود. این مرگ، سپر محافظ او را دربرابر اضطراب‌های درونش برمی‌دارد و سبب می‌شود تا چیزی درون بلو خالی ‌شود و ترس به او هجوم آورد. پیش از مرگ پدر، نوجوان دیگری به نام هاپر همیشه بلو را اذیت می‌کند و بلو، پدر را سپری دربرابر آزار هاپر می‌بیند. اما با مرگ پدر، بلو با همه ترس‌های دنیای بیرون و اضطراب‌های درونش روبه‌رو می‌شود: «یک‌دفعه بدون هیچ پیش زمینه‌ای همه چیز عوض شد. یک روز که خانوادگی دور هم جمع بودیم، پدرم قلب‌اش از کار ایستاد و از پیش‌مان رفت.»

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی فضانوردان و فضانوردی، 23 فروردین

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی فضانوردان و فضانوردی، ۲۳ فروردین

۱۲ آوریل ۱۹۶۱ یک روز تاریخی برای بشریت به حساب می‌آید؛ زیرا فضانوردی روسی به نام یوری گاگارین موفق شد. عصر سفرهای فضایی انسان به فضا را فتح کند و طی یک ساعت و چهل و هشت دقیقه با سفینه «واستوک» مدار زمین را دور بزند و سالم، کنار رود ولگا، به زمین برگردد. سال ۲۰۱۱ سازمان ملل این روز مهم برای بشریت را گرامیداشت و ۱۲ آوریل را به عنوان «روز جهانی فضانوردی» انتخاب کرد. اهمیت این اقدام در این بود که مسیر فرستادن فضانورد به فضا باز شد و آرزوی دیرینه بشر برای فتح فضا محقق شد، بشر از آن پس برای بشر باز شد.

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب اگر به یک...

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب اگر به یک...

از مجموعه کتاب «اگر به یک...» تاکنون ۳ کتاب «اگر به یک سگ دونات بدهی...»، «اگر به یک موش شیرین بدهی...» و «اگر به یک گربه کیک بدهی ...» به فارسی منتشر شده است. در همگی این سه داستان، شخصیت اصلی مدام بعد از هر اتفاق و هر کاری به یاد یک چیز دیگر می‌افتد و ماجراهای بعدی را ایجاد می‌کند و در انتها دوباره به همان نقطه اول می‌رسد و باز...‌

اگر به یک سگ دونات بدهی... (مجموعه کتاب اگر به یک...)

اگر به یک سگ دونات بدهی... (مجموعه کتاب اگر به یک...)

کتاب «اگر به یک سگ دونات بدهی» از مجموعه کتاب «اگر به یک...»، داستانی طنز و سرخوشانه از سلسله اتفاقاتی است که بعد از دادن یک دونات به یک سگ روی می‌دهد.

گزارشی گوتاه از همکاری «با من بخوان» و انجمن دوستداران کودک پویش

گزارشی کوتاه از همکاری «با من بخوان» و انجمن دوستداران کودک پویش

انجمن دوستداران کودک پویش از سال ۱۳۸۷ در محمودآباد، روستایی در نزدیکی شهر ری آغاز به کار کرد. ۱۲ سال است که این انجمن و برنامه‌ی «با من بخوان» در کنار هم برای کودکان آسیب‌پذیر تلاش می‌کنند. کودکانی که تعدادشان در حاشیه‌ی کلان‌شهرها، به‌ویژه تهران، هر روز بیش‌تر می‌شود و محرومیت‌های مضاعفی بر زندگی آن‌ها سایه انداخته است.

کتابخانه‌ای دیگر در کارخانه!

کتابخانه‌ای دیگر در کارخانه!

گزارشی از راه‌اندازی کتابخانه‌ی کودک و نوجوان شرکت صنعتی مهرآباد

روزهای پرمشغله‌ و پرتب‌وتاب نزدیک عید نوروز بود، اما باید کتابخانه‌ی کودک و نوجوان کارخانه‌ی «شرکت صنعتی مهرآباد» را پیش از تعطیلات سال نو راه‌اندازی می‌کردیم تا بچه‌ها عید را بی‌کتاب نمانند.

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب خانم مینگو

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب خانم مینگو

مجموعه کتاب «خانم مینگو» درباره‌ فلامینگویی ‌است که شاگردان مختلفی از جمله تمساح، جیرجیرک، قورباغه، موش خرما، اسب آبی، پاندا، ناروال و... دارد. در هر یک از جلدها خانم مینگو برنامه‌ای برای آموزش به شاگردانش ترتیب می‌دهد و در عین داستانی بودن کتاب، اطلاعات غیرداستانی و علمی اطلاعاتی به کودکان داده می‌شود. از این مجموعه تاکنون ۳ جلد «خانم مینگو و اولین روز مدرسه»، «خانم مینگو و آمادگی در برابر آتش سوزی» و «خانم مینگو و دردسرهای هوای بد» منتشر شده است.

دیوید مک‌کی خالق شخصیت دوست‌داشتنی المر درگذشت

دیوید مک‌کی خالق شخصیت دوست‌داشتنی المر درگذشت

دیوید مک‌کی خالق کتاب‌های «المر»، هنرمندی که جهان کتاب کودک را با فیل رنگارنگ‌اش شادتر و زیباتر کرد، درگذشت. این نویسنده و تصویر‌گر برجسته‌ی انگلیسی که نامزد جایزهی هانس کریستین اندرسن و خالق آثاری ماندگار در ادبیات کودکان است، در سال ۲۰۲۰ جایزهی دستاورد یک عمر BookTrust را دریافت کرد. هنگام دریافت این جایزه کتاب‌ها را ستایش‌برانگیز خواند چرا که یار کودکان در خلق دیدگاه‌شان نسبت به جهان هستند. به‌راستی که چنین است. دست‌کم کتاب‌هایی که او تصویر کرد و نوشت این‌گونه‌اند. کتاب‌های دیوید مک‌کی روایت‌هایی ساده‌اند که با زبانی شیرین و تصاویری گیرا مفاهیمی عمیق و بنیادین را پیش‌روی مخاطب، خواه کودک باشد یا بزرگسال، می‌گذارد. مفاهیمی هم‌چون صلح، مدارا، دوستی و پذیرش دیگری.

خانم مینگو و دردسرهای هوای بد (مجموعه کتاب خانم مینگو)

خانم مینگو و دردسرهای هوای بد (مجموعه کتاب خانم مینگو)

کتاب «خانم مینگو و دردسرهای هوای بد» از مجموعه کتاب «خانم مینگو» یکی از جلدهای این مجموعه کتاب علمی جالب است. کتابی که در لابه‌لای داستان ساده و شخصیت‌های دوست‌داشتنی آن، مخاطب با مطالب علمی در مورد آب و هوا آشنا می‌شود.

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب جورج میمون بازیگوش

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب جورج میمون بازیگوش

مجموعه کتاب «جرج میمون بازیگوش» مجموعه داستان‌های میمونی به نام جرج است که کنجکاوی‌هایش باعث ماجراهای مختلفی می‌شوند. جرج دقیقا شخصیتی مانند یک کودک با همه‌ی کنجکاوی‌هایش دارد. خواندن داستان‌های مجموعه کتاب «ماجراهای جورج، میمون بازیگوش» برای کودکان بسیار سرگرم کننده است.

فعالیت‌های زیر در پیوند با داستان‌های مجموعه کتاب «ماجراهای جورج میمون بازیگوش» پیشنهاد شده‌اند. هر فعالیت را می‌توانید متناسب با داستان‌ انتخاب و اجرا کنید.

جورج میمون بازیگوش به سینما می‌رود (مجموعه کتاب جورج میمون بازیگوش)

جورج میمون بازیگوش به سینما می‌رود (مجموعه کتاب جورج میمون بازیگوش)

«جورج میمون بازیگوش به سینما می‌رود» از مجموعه کتاب «جورج میمون بازیگوش» داستان میمونی به نام جورج است که به سینما می‌رود و کنجکاوی‌اش باعث ماجراهایی می‌شود.

زهره قایینی برنده‌ی جایزه‌ی ایبی- آی‌رید سال 2022 شد!

زهره قایینی برنده‌ی جایزه‌ی ایبی- آی‌رید سال ۲۰۲۲ شد!

روز ۲۱‌ مارس ۲۰۲۲ در کنفرانس مطبوعاتی سالانه‌ی «دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (ایبی)»، که پس از دو سال وقفه به سبب همه‌گیری کرونا سرانجام بار دیگر به صورت حضوری در نمایشگاه کتاب کودک بولونیا برگزار می‌شد، برندگان دومین دوره‌ی جایزه‌ی ترویج‌گر برجسته‌ی خواندن ایبی- آی‌رید IBBY-iRead (من می‌خوانم) اعلام شدند و این جایزه‌ی ارزش‌مندِ بین‌المللی به زهره‌ قایینی از ایران و جین کرتس از ایالات متحده تعلق گرفت. هیات داوران در بیانیه‌ی اهدای جایزه‌ی ایبی- آی‌رید IBBY-iRead، این دو زن فوق‌العاده را نمونه‌هایی الهام‌بخش از ترویج‌گران کتاب‌خوانی دانست که به ما نشان می‌دهند چگونه یک فرد می‌تواند تغییر ایجاد کند، به‌ویژه هنگامی که در کنار هم و با هم کار ‌کنیم! این جایزه در سی‌وهشتمین همایش بین‌المللی IBBY که به میزبانی کشور مالزی در ۵-۸ سپتامبر ۲۰۲۲ (۱۴ تا ۱۷ شهریور ۱۴۰۱) برگزار خواهد شد به برندگان اهدا می‌شود.

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب ماجراهای لودی

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب ماجراهای لودی

مشکلاتی مانند گم کردن اسباب‌بازی، مشکل در پوشیدن لباس و قهر و دعوای دوستان در میان کودکان بسیار رایج است. در داستان‌های مجموعه کتاب «ماجراهای لودی» هر بار یکی از مهارت‌های زندگی بیان می‌شود و مشکلات در موقعیت‌های خنده‌دار، طنزآمیز و همراه با بازی حل می‌شوند. مجموعه کتاب‌ «ماجراهای لودی» دارای تصاویر ساده و بزرگ و متن‌های کوتاه در هر صفحه است. این مجموعه شامل چهار جلد است: «شوخی‌های لودی»، «لودی و دوستانش در پارک چه می‌کنند»، «چه کسی با لودی شوخی می‌کند» و «خرسی بازیگوش لودی کجاست؟» 

در خواندن کتاب‌های این مجموعه، توجه کودکان را به شیطنت‌ها و جزییاتی که تصویرگر در تصاویر کتاب در نظر گرفته است جلب کنید.

چشم‌انداز کتابخانه‌های «با من بخوان» در سال 1401

چشم‌انداز کتابخانه‌های «با من بخوان» در سال ۱۴۰۱

گزارش پانزدهمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»

در روزهای میانی ماه پایانی سال ۱۴۰۰ فرصتی فراهم شد تا کتابداران و ترویجگران «با من بخوان» در فضای مجازی دور هم جمع شوند و درباره‌ی‌ چشم‌انداز کتابخانه‌های «با من بخوان» با هم گفت‌وگو کنند. گزارش این نشست دو ساعته را که در روز ۱۱ اسفند ماه ۱۴۰۰ برگزار شد در ادامه بخوانید.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب خرگوش کوچولو خرس را بیدار نکنی!

فعالیت پیشنهادی برای کتاب خرگوش کوچولو خرس را بیدار نکنی!

کتاب «خرگوش کوچولو خرس را بیدار نکنی!» داستانی شیرین از رسیدن بهار، همکاری، پذیرش مسئولیت، شجاعت و دوستی است.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب بخوان، بچرخان، ببین

فعالیت پیشنهادی برای کتاب بخوان، بچرخان، ببین

کتاب «بخوان، بچرخان، ببین» داستان یک کرم ابریشم است که به دنبال غذایی برای خوردن می‌گردد. اما انگار هر چیزی که برای خوردن پیدا می‌کند، اگر جور دیگری به آن نگاه کند، چیز دیگری از آب در می‌آید.

بخوان، بچرخان، ببین

بخوان، بچرخان، ببین

کتاب «بخوان، بچرخان، ببین» داستان یک کرم ابریشم است که به دنبال غذایی برای خوردن می‌گردد. اما انگار هر چیزی که برای خوردن پیدا می‌کند، اگر جور دیگری به آن نگاه کند، چیز دیگری از آب در می‌آید.

انسان مداری در بازی‌های سنتی، گفت‌وگو با ثریا قزل ایاغ

انسان مداری در بازی‌های سنتی، گفت‌وگو با ثریا قزل ایاغ

گفت‌وگو با ثریا قزل ایاغ استاد کتابداری و ادبیات کودک پیرامون بازی‌های کردی

ثریا قزل ایاغ، نویسنده، استاد ادبیات کودکان و نوجوانان دانشکده علوم پرورشی دانشگاه تهران، عضو شورای کتاب کودک و از استادان برجسته و نام‌‌دار علوم کتاب‌داری ایران بود.

گفت‌وگوی جبار شافعی‌زاده با خانم ثریا قزل ایاغ را درباره‌ی اهمیت بازی‌های سنتی در ادامه می‌خوانید:

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی کتاب کودک و زادروز هانس کریستین اندرسن، 13 فروردین

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی کتاب کودک و زادروز هانس کریستین اندرسن، ۱۳ فروردین

همراه با معرفی هانس کریستین اندرسن، پیام روز جهانی کتاب کودک سال ۲۰۲۲ را برای کودکان بخوانید و تصویرخوانی کنید و از اهمیت کتاب و کتاب‌خوانی برای کودکان بگویید. به این مناسبت می‌توانید کتاب مورد علاقه‌ی کودکان را بلندخوانی کنید. با استفاده از لینک‌های روبرو با هانس کریستین اندرسن و روز جهانی کتاب کودک آشنا شوید. 

پیام و پوستر روز جهانی کتاب کودک در سال 1401

پیام و پوستر روز جهانی کتاب کودک در سال ۲۰۲۲ / ۱۴۰۱

دوستداران ادبیات و ادبیات کودک دوم آوریل، تولد هانس کریستین اندرسن، را به عنوان «روز جهانی کتاب کودک» گرامی می‌دارند. هر سال دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جهانibby  این فرصت را غنیمت می‌شمارد و با انتشار پیام و پوستری نقش بی‌بدیل کتاب‌ها را در زندگی کودکان یادآور می‌شود.

با من بخوان، برنامه‌ای برای احیای کتاب و کودکی  به مناسبت دریافت جایزه آی رید از سوی زهره قایینی

با من بخوان، برنامه‌ای برای احیای کتاب و کودکی به مناسبت دریافت جایزه آی رید از سوی زهره قایینی

در میان ملغمه آشفته و نابسامان فرهنگ کودکی در ایران و آلودگی سازمان بی‌ساز مدرسه به شیء‌وارگی، مادی‌گری، فرسودگی وجودی و فرساندن کودکان، خبر تعلق جایزه جهانی «آی رید» به بانوی ایرانی «زهره قایینی» در کار با کودکان ایرانی و افغانستانی، شنونده را به شگفتیِ نزدیک به معجزه می‌اندازد. چرا شگفتی؟

یادداشتی از یاشار هدایی در مورد برگزیده شدن زهره قایینی به عنوان برنده جایزه ibby-iREAD 2022

یادداشتی از یاشار هدایی در مورد برگزیده شدن زهره قایینی به عنوان برنده جایزه ibby-iREAD 2022

پرسشى كه اينبار بايد معكوس شود!

خبر تعلق جايزه جهانى iRead (من می‌خوانم) به  زهره قایینی -چهره نام آشنای فرهنگ کودکی و ادبیات کودکان- طلیعه خوشى براى آغاز قرن و سال نو خورشیدی بود.

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی شعر، 1 فروردین

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی شعر، ۱ فروردین

یونسکو در سی امین اجلاس کنفرانس عمومی خود که در سال ۱۹۹۹ برگزار شد، به اتفاق آرا، روز ۲۱ مارس برابر با نوروز باستانی هر سال را به عنوان «روز جهانی شعر» اعلام کرد و هرسال این روز را گرامی می‌دارد.

گزارش فعالیت‌های کتابخانه‌های با من بخوان در سال 1400

گزارش فعالیت‌های کتابخانه‌های با من بخوان در سال ۱۴۰۰

سال ۱۴۰۰ نیز مانند سال پیش از آن همچنان درگیر کرونا و موج‌های بیماری و سویه‌های آن، یکی از پی دیگری بودیم. اما در کنار چالش‌ها، تجربه‌های نویی نیز به دست آوردیم. تجربه‌ی سال گذشته به ما نشان داد که کتابخانه‌های کودک ظرفیت بی‌نظیری برای کار مستقل و گسترده دارند.

تولد فیل کوچولو

تولد فیل کوچولو

هر طرف را که نگاه می‌کنی ریسه‌ها و کاغذهای رنگی‌رنگی و یک‌عالمه بادکنک قرمز و بنفش و نارنجی و آبی‌رنگ می‌بینی! این‌‌طور که معلوم است انگار امروز همه چیز فرق دارد و در خانه‌ی فیل کوچولو قرار است اتفاق تازه‌ای بیفتد. نکند قرار است که همه با هم بادکنک‌بازی کنند یا با ریسه‌های رنگی کاردستی هیجان‌انگیزی بسازند؟ شاید هم تولد کسی باشد. اما چه‌کسی؟ تولد مامان‌فیله، بابافیله یا شاید هم خود خود فیل کوچولو! وقتی‌که مامان و بابای فیل کوچولو هوراااای بلندی می‌کشند، کوچولوی دوست‌داشتنی داستان مطمئن می‌شود که تولد خود اوست. حالا دیگر همه چیز معلوم است. امروز جشن «تولد فیل کوچولو» است.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب گنجشک من بدو ... بدو....

فعالیت پیشنهادی برای کتاب گنجشک من بدو ... بدو....

«گنجشک من بدو...بدو» داستانی لطیف با موضوع دوستی، تاب‌آوری و پذیرش شرایط جدید است. در یک روز بارانی بال‌های گنجشک کوچولو آسیب می‌بیند و دیگر قادر به پرواز نیست. دوستش موش و کلاغ پیر از او پرستاری می‌کنند. گنجشک پس از مدتی می‌فهمد که قادر نیست پرواز کند. موش و کلاغ به او تند راه رفتن یاد می‌دهند و پاهای او کم کم قوی می‌شود. او اگرچه دیگر قدرت پرواز ندارد؛ ولی از دویدن در چمنزار به همراه دوستش موش همان‌قدر لذت می‌برد که از پرواز در گذشته. او روش تازه‌ای برای لذت بردن از زندگی با شرایط جدید خود پیدا کرده است.

گزارش برنامه‌های سوادآموزی با من بخوان در سال 1400

گزارش برنامه‌های سوادآموزی با من بخوان در سال ۱۴۰۰

برخورداری از آموزش حق همه‌ی کودکان است. به‌کارگیری شیوه‌های کارا و خلاقانه نیز. با این حال کم نیستند کودکانی که از تحصیل بازمانده‌اند. بازماندنی که نخستین حلقه‌های زنجیر محرومیت در طول زندگی‌شان خواهد شد. موسسه‌ پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و برنامه‌ی «با من بخوان» بیش از ده سال است برای کاستن از این محرومیت تلاش می‌کنند. امید که سوادآموزی و پیوند با ادبیات امروز و فردای این کودکان را دگرگون کند.

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب از سر تا دم

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب از سر تا دم

مجموعه کتاب «از سر تا دم» یک مجموعه کتاب علمی اطلاعاتی برای کودکان است، که با شیوه‌ای معماگونه کودکان را به خواندن اطلاعات علمی درباره‌ هر جانور تشویق می‌کند. تصاویر کتاب با تکنیک کلاژ ساخته شده‌اند و تصویرگر به‌خوبی جزییات بدن هر جانور را منعکس کرده است. کتاب‌های «دایناسورها از سر تا دم»، «جانوران اقیانوس از سر تا دم»، «بندپایان از سر تا دم» و «پرندگان از سر تا دم» ۴ عنوان این مجموعه هستند.

گزارش فعالیت‌های کمپین یک ترویج‌گر، یک کیسه کتاب در سال ۱۴۰۰

گزارش فعالیت‌های کمپین یک ترویج‌گر، یک کیسه کتاب در سال ۱۴۰۰

هدف و انگیزه‌ی ترویج‌گران کتاب در شرایط دشوار گزندی نمی‌بیند. مدرسه‌ها باز باشند یا نباشند، آموزش حضوری باشد یا مجازی، ترویج‌گران باانگیزه راهی برای سهیم شدن کتاب‌ها با کودکان پیدا خواهند کرد. همان‌طور که در سال ۱۴۰۰، با وجود فراز و نشیب‌ها، ترویج‌گران بسیاری به کمپین «یک ترویج‌گر، یک کیسه کتاب» پیوستند. این کمپین زیرمجموعه‌ای از برنامه‌ی «با من بخوان» است که با همکاری «گروه دوستداران با من بخوان» اجرا می‌شود، با این هدف که گروه بزرگ‌تری از کودکان، مربیان، آموزگاران، ترویجگران و کتابداران در گستره‌ی وسیع‌تری از ایران از خدمات این برنامه بهره‌مند شوند.

ایزدان شهیدشونده گیاهی، پیام‌آوران نوروز

ایزدان شهیدشونده گیاهی، پیام‌آوران نوروز

نوروز از دیرباز یکی از مهم‌ترین جشن‌های ایرانیان بوده است. هم زمانی سال نوی ایرانیان با اولین روز بهار آن را به یک پدیده طبیعی پیوند داده است که اهمیت آن را دوچندان کرده است. در جامعه ایرانی پیش درآمد و مقدمه چینی، بخشی از یک پدیده فرهنگی است. مانند پیش درآمد شعر، پیش درآمد موسیقی و غیره. مردم هم با پیش درآمدی به نام «آیین‌های پیش بهاری» به استقبال نوروز می‌رفتند.

 

 

مردمان به تمنای رسیدن به بهار و غلبه بر سرما و مرگ، آیین‌های گوناگونی بر پا می‌داشتند که پایه بیشتر آن‌ها آب و آتش بوده است. امید به زنده شدن خاک و رویش دوباره طبیعت زمینه اصلی این جشن‌ها بوده است. جشن‌هایی همچون اسفندی، تَوِش، چهارشنبه‌سوری و... از نمونه جشن‌هایی برای استقبال نوروز است که در این مقاله به بخش‌هایی از پرداخته می‌شود.

شعر چهارشنبه‌سوری، نسخه صوتی و نوشتاری

شعر چهارشنبه‌سوری، نسخه صوتی و نوشتاری

چهارشنبه‌سوری یکی از آیین‌های پیش بهاری است که پیش از آغاز نوروز اجرا می‌شود. در چهارشنبه‌سوری آتش افروختن بسیار امر مهمی است. مردم با شادی دور آتش جمع می‌شوند و از روی آن می‌پرند و شعر می‌خوانند. کتابک به شما پیشنهاد می‌کند این شعر را در چهارشنبه‌سوری بخوانید فایل صوتی آن را گوش فرا دهید و امسال با دوستانتان اجرا کنید. 

فعالیت پیشنهادی برای کتاب نویل

فعالیت پیشنهادی برای کتاب نویل

«نویل» داستان پسر کوچکی است که به همراه خانواده‌اش به خانه جدید اسباب کشی می‌کند. هیچ‌کس نظر او را درباره اسباب‌کشی نپرسیده است. او حالا هیچ دوستی ندارد و تنهای تنهاست و بدترین بخش ماجرا هم همین است.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب هدیه‌ای برای مادربزرگ

فعالیت پیشنهادی برای کتاب هدیه‌ای برای مادربزرگ

کتاب «هدیه‌ای برای مامان‌بزرگ» داستانی شیرین از ارتباط مادربزرگ و نوه‌اش لی‌لی است. داستان نوه‌ای که دوست دارد هدیه‌ای به مادربزرگ بدهد و داستان عشق بین این دو.

گزارش فعالیت‌های گروه دوستداران با من بخوان در سال 1400

گزارش فعالیت‌های گروه دوستداران با من بخوان در سال ۱۴۰۰

گروه «دوستداران با من بخوان» از سال ۱۳۹۷ و با همکاری گروهی از علاقه‌مندان ترویج کتاب و کتاب‌خوانی برای همراهی با برنامه‌ی «با من بخوان» و در راستای اجرای بهتر این برنامه و پشتیبانی اجرایی و مالی از پروژه‌های گوناگون در مناطق محروم شکل گرفت.

برگزاری بیش از 60 دوره‌‌ی آموزشی آنلاین در سامانه‌ی آموزک

برگزاری بیش از ۶۰ دوره‌‌ی آموزشی آنلاین در سامانه‌ی آموزک

گزارش کارگاه‌های آنلاین موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در سالی که گذشت

در پی همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ و تغییراتی که در زندگی و کار همه‌ی مردم جهان به وجود آمد، افراد و نهادها برای ادامه‌ی زندگی و فعالیت تغییراتی در شیوه‌های پیشین خود ایجاد کردند.

موسسه‌ی پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان بیش از ده سال است که در چارچوب برنامه‌ی «با من بخوان» مجموعه کارگاه‌هایی را در حوزه‌ی ادبیات کودکان و بلندخوانی، آواورزی و الف‌باورزی، هنر و دیگر کارگاه‌های در پیوند با کتابخوانی برای مربیان، آموزگاران، کتابداران و خانواده‌ها در مناطق مختلف ایران برگزار کرده است. تیم آموزشی برنامه‌ی «با من بخوان» متشکل از کارشناسان و آموزشگران باتجربه در همه‌ی این سال‌ها تلاش کرده‌اند بهترین کیفیت آموزشی را در کارگاه‌ها به مخاطبان ارائه کنند.

گزارش فعالیت‌های برنامه‌ی خواندن با خانواده در سال 1400

گزارش فعالیت‌های برنامه‌ی خواندن با خانواده در سال ۱۴۰۰

برنامه‌ی «خواندن با خانواده» از پروژه‌های «موسسه‌ی پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان ایران» و زیرمجموعه‌ای از برنامه‌ی «با من بخوان» است. هدف اصلی این پروژه، که در روزهای کرونا آغاز شد، بردن برنامه‌ی کتابخوانی و سوادآموزی به درون خانواده‌ها و تبدیل خانه‌ها به محیط‌های سرشار از سواد است. این برنامه در مناطق کم‌برخوردار اجرا می‌شود و گروه هدف آن خانواده‌هایی هستند که در شرایط معمول نمی‌توانند برای فرزندانشان کتاب فراهم کنند، و از نقش خود در بهبود شرایط آموزشی کودکان‌شان آگاه نیستند.

پیشی بازی‌گوش

پیشی بازی‌گوش

بچه گربه‌ها عاشق بازی با گوله‌های کاموایی هستند. پیشی بازیگوش ما هم دنبال این گوله کامواهای رنگی می‌دود و بازی می‌کند. از قرمز شروع می‌کند و ناگهان توپک کاموایی دیگری جلویش ظاهر می‌شود. بزرگسالی که این کتاب تصویری مقوایی را با کودک سهیم می‌شود در صفحه نخست که تنها این جمله آمده است که «پیشی خیلی بازیگوش است» از او می‌پرسد پیشی چه می‌کند؟ توپک پیشی چه رنگی است؟ این پرسش در صفحات دیگر نیز می‌تواند تکرار شود و کودک را به سخن گفتن، بازگو کردن نام رنگ‌ها و شمارش تشویق کند. در پایان پیشی در می‌یابد که این توپک‌های کاموایی برای بازی نبوده است.

شعر کودک در ایران با بحران نظریه‌پردازی روبه‌رو است

شعر کودک در ایران با بحران نظریه‌پردازی روبه‌رو است

بخش دوم گفت‌وگو با محمدهادی محمدی، مترجم کتابِ «تو مامانی‌ترین هستی!»

ترجمه و انتشار کتاب شعر «تو مامانی‌ترین هستی!» از سوی انتشارات موسسه‌ی پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، کتاب‌های تاک، بهانه‌ای شد تا در ماه‌های گذشته گفت‌وگوهایی را با پدیدآورندگان این کتاب منتشر کنیم و نظر آنان را درباره‌ی ویژگی‌های کتاب‌های شعر کودک، زبان شاعرانه و شیوه‌های علاقه‌مند کردن کودکان به شعر جویا شویم. کتاب تصویری «تو مامانی‌ترین هستی!» مجموعه‌ای از اشعار هانس و مونیک هاگن، زوج نویسنده و شاعر هلندی، است که با ادبیاتی شیرین از زبان دخترکی خردسال به بیان احساسات، تجربه‌ها و خیال‌های کودکانه می‌پردازد. تصویرگر این کتاب ماریت تورن‌کویست، هنرمند توانای هلندی- سوئدی است. در بخش چهارم و پایانی این مجموعه مصاحبه‌ها، ادامه‌ی گفت‌وگو با محمدهادی محمدی، مترجم این کتاب را می‌خوانید:

احساس‌های من!

احساس‌های من!

شناخت احساس‌ها از مهارت‌های مهمی است که کودک باید از همان نخستین سال‌های زندگی آن را فراگیرد. کودک نیاز دارد هم احساس‌های خود و اطرافیان خود را بشناسد و هم نام آن‌ها را بداند. هنگامی که کودک می‌تواند چهره شاد و اندوهگین، خشمگین یا شگفت زده را را از هم تشخیص دهد بهتر می‌تواند با دیگران ارتباط بر قرار کند و درباره احساس‌های خود و نیازهایش سخن بگوید.

تو می‌دانی پیشی کجاست؟

تو می‌دانی پیشی کجاست؟

«تو می‌دانی پیشی کجاست؟» کتاب تصویری مقوایی از گونه توصیفی ساده است.

«تو می‌دانی پیشی کجاست؟» پرسشی است که از روی جلد تا پایان کتاب تکرار می‌شود تا کودک را به جست و جو و پاسخ گویی بر انگیزاند.

پرواز بادبادک‌ها بر فراز کتابخانه‌‌ی روستای زلان

پرواز بادبادک‌ها بر فراز کتابخانه‌‌ی روستای زلان

جشن کودکان کرمانشاهی به مناسبت روز جهانی بادبادک

پرواز آرزوی دیرینه‌ی بشر بوده است و ساختن بادبادک نخستین تلاش‌های او برای برآوردن این آرزو. گویی انسان‌ها با هواکردن بادبادک‌ها و تماشا‌کردن‌شان پرواز خود را در آسمان آبی خیال می‌کردند. اکنون مدت‌هاست با اختراع هواپیما آرزوی پرواز جامه‌ی عمل پوشیده اما هنوز بادبادک برای بسیاری، به‌ویژه کودکان و نوجوانان، وسیله‌ای جذاب است. پرواز بادبادک‌ها در روزهایی که باد موافق می‌وزد و آسمان شفاف است، فراتر از بازی، شور و شوقی وصف‌ناپذیر برای کودکان می‌آفریند. بزرگسالان هم با تماشای پرواز بادبادک‌ها روزهای خوش کودکی را به یاد می‌آورند.

علی ورجه، بازیچه‌‌ای ایرانی یا جهانی؟

علی ورجه، بازیچه‌‌ای ایرانی یا جهانی؟

عمر بازیچه‌ها و اسباب‌ بازی‌های دست‌ساخت به کجا می‌رسد؟ هیچ کسی به درستی نمی‌داند که نشانه‌هایی از وجود اسباب بازی و بازیچه‌های کودکانه فراتر از ده هزار سال پیش را چه گونه باید بیابد در حالی که انسان در این دوره تازه یک‌جانشین شده بود و اگر نشانه‌ای از اسباب بازی و بازیچه کودکانه باشد، باید در سایت‌های باستان‌شناسی و در جاهایی که محل زیست یا گور این کودکان است به دنبال اسباب بازی‌ها هم گشت. اما اگر به نیمی از این زمان بازگردیم یعنی محدوده زمانی پنج هزار ساله، به نخستین نمونه‌ها از بازیچه‌هایی می‌رسیم که نیای «آدمک ورجه‌ها» یا «علی ورجه‌‌های» کنونی هستند. باستان شناسان یا مصرشناسان باستان در کاوش‌های خود به گونه‌ای عروسک یا آدمک برخورده‌اند که اکنون به عروسک‌های پارویی یا پدالی شناخته می‌شوند. این عروسک‌ها که گاهی از عاج و بیش‌تر از چوب بوده‌اند،‌ بخش ورجیدنی‌شان موهای‌شان بوده است که در هنگام تکان دادن پایین و بالا می‌رفته‌اند.

ترجمه‌‌ی شعر کودک: گشودن پنجره‌‌ای رو به آسمان زبانی دیگر

ترجمه‌‌ی شعر کودک: گشودن پنجره‌‌ای رو به آسمان زبانی دیگر

گفت‌وگو با محمدهادی محمدی، مترجم کتابِ «تو مامانی‌ترین هستی!»

انتشارات موسسه‌ی پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، کتاب‌ تاک، در دو سال گذشته دست به انتشار دو کتاب ترجمه‌ در حوزه‌ی شعر کودک زده است. کتاب‌های شعر «همه می‌روند برای خواب» و «تو مامانی‌ترین هستی!» هر دو با ترجمه‌ی محمدهادی محمدی روانه‌ی بازار نشر کتاب کودک شده‌اند. «همه می‌روند برای خواب»، لالایی ماندگاری از آسترید لیندگرن است که کوچک و بزرگ را آرام آرام به خوابی شیرین فرامی‌خواند، و کتاب تصویری «تو مامانی ترین هستی!» مجموعه‌ای از اشعار هانس و مونیک هاگن است که با ادبیاتی کودکانه و شیرین از زبان دخترکی نقل می‌شوند که هرگاه خیالش به گوشه‌ای سرک می‌کشد. تصویرگر هردوی این کتاب‌ها ماریت تورن‌کویست، هنرمند توانای هلندی- سوئدی است.

رمال باشی

رمال باشی

یکی بود، یکی نبود. حمالی بود فقیر و بی چیز، که هر روز صبح کوله پشتی پشته و طناب حمالی را برمی‌داشت و می‌آمد سر میدان حمالی می‌کرد، پولی در می‌آورد، نان و آبی می‌گرفت و با زنش می‌خورد و شکر خدا می‌کرد. یک روز زنش هوس حمام کرد، پا شد بقچه کرباسیش را برداشت، و لباس کهنه‌ی وصله دارش را که شسته بود توش گذاشت که وقتی از حمام می‌آید بپوشد.

با قورباغه بشمار

با قورباغه بشمار

کتاب مقوایی عددآموز «با قورباغه بشمار» یکی دیگر از کتاب‌های مجموعه کتاب‌ «قورباغه» اثر «ماکس‌ فلت‌هاوس» نویسنده و تصویرگر برجسته‌ هلندی است. در این کتاب تعاملی و رنگارنگ، کودکان همراه با قورباغه و دوستانش با اعداد و شمارش آشنا می‌شوند.

خاله قورباغه

خاله قورباغه

یکی بود، یکی نبود. غیر از خدا هیچ کس نبود. یک مردی بود تک و تنها، بی کس و کار، که توی یک خانه زندگی می‌کرد. همه جور اسباب زندگی تو خانه‌اش فراهم بود. زیر زمین‌های خانه پر بود از خیک‌های روغن و شیره و کیسه‌های برنج. تو طویله هم یک الاغ مصری خوب داشت که هر وقت هوس گردش می‌کرد سوار آن می‌شد. یک روز این مرد تنبانش را شست، و رفت بالای پشت بام تا روی بند پهن کند که خشک بشود و بعد بپوشد. اتفاقاً باد تندی آمد. تنبان را انداخت تو خانه‌ی همسایه. این همسایه هم مردی بود کم بغل، یعنی فقیر که از مال دنیا سه تا دختر خُل و چِل داشت. تا دید تنبان افتاد تو خانه، بی معطلی برداشت پوشید.

قورباغه بیمار است

قورباغه بیمار است

کتاب مقوایی «قورباغه بیمار است» یکی دیگر از کتاب‌های مجموعه کتاب‌ «قورباغه» اثر «ماکس‌ فلت‌هاوس» نویسنده و تصویرگر برجسته‌ی هلندی است. در این کتاب مقوایی، کودکان خردسال به همراه قورباغه و دوستانش با زبان ساده با مفهوم بیماری و بهبود یافتن آشنا می‌شوند و درمی‌یابند استراحت، غذای مقوی، و مراقبت و توجه اطرافیان و دوستان به بهبود بیماری کمک می‌کند.

حقوق کودک، کتابخانه، عصر کودکی

حقوق کودک، کتابخانه، عصر کودکی

گزارش چهاردهمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»

چهاردهمین نشست مجازی ماهانه‌ی کتابداران «با من بخوان»، چهارشنبه ۲۰ بهمن ماه ۱۴۰۰ برگزار شد. موضوع این نشست «حقوق کودک در کتابخانه‌های با من بخوان» بود. کتابداران و ترویجگران کتابخانه‌های «با من بخوان» از سراسر کشور در این نشست گفت‌وگو و تبادل نظر کردند. مهمان این نشست زهره قایینی، مدیر موسسه‌ی پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و سرپرست برنامه‌ی «با من بخوان» بود.

کدو قلقله زن

کدو قلقله زن

جایی میان کوه و جنگل انبوه

نزدیک رود، دهی کوچک بود.

توی این ده، مادرجان کلبه داشت

یک دختر و یک گربه داشت.

معرفی و بررسی کتاب «آب چال»، آشنایی کودکان با بحران آب

معرفی و بررسی کتاب «آب چال»، آشنایی کودکان با بحران آب

«آب چال» با عنوان اصلی The Water Hole کتابِ تصویری درباره اهمیت آب در کره زمین است. کارشناسان آموزشی سال‌هاست برروی آموزش غیرمستقیم و تأثیر آن برروی کودکان تاکید دارند. این کتاب نمونه بسیار موفق آموزش غیرمستقیم برای نشان دادن اهمیت کره زمین و وابستگی جانداران به آب است.

نارنج و ترنج

نارنج و ترنج

یکی بود، یکی نبود. یک پادشاهی بود که در حرمسرایش چهل زن داشت. اما از هیچ کدام بچه‌اش نمی‌شد.

آخرش نذر کرد که اگر خدا به من پسری بدهد یک حوض پر از عسل می‌کنم و یک حوض پر از روغن، تا مردم فقیر و بیچاره بیایند و ببرند و بخورند.

از قضا زن چهلمش براش یک پسر زایید. پادشاه خیلی خوشحال شد و همه جور اسباب راحتی را برای مادر این پسر فراهم کرد، تا آن طوری که دلش می‌خواست این پسر را بزرگ کند.

شیرشاه

شیرشاه

بازآفرینی شیرشاه آخرین اثر از سه‌گانه‌ای است که «محمد هادی محمدی» و «امیر شعبانی‌پور» آن را به فرجام رساندند.

روایت «شیرشاه» یا با نام کهن‌تر آن شیر و خرگوشان که افزون بر کلیله و دمنه در مثنوی مولوی هم آمده است، همیشه یکی از گیراترین داستان‌ها برای گروه‌های سنی گوناگون به ویژه کودکان بوده است. در سه‌گانه ‌ای که کار مشترک محمدهادی محمدی و امیر شعبانی پور است، این بار این دو به سوی بازآفرینی نوشتاری و تصویری این روایت رفته‌اند. چکیده داستان چنین است: شیرشاه که در جنگل فرمانروای مطلق است، همواره جانوران را برای خوراک خود می‌درد و چنان ترسی در دل این جانوران افتاده است که شب و روز بی‌خواب‌اند. تا این که گروهی از این جانوران ترسیده و روحیه باخته تصمیم می‌گیرند که برای ادامه زندگی با ترس کم‌تر به نوبت بروند و خوراک شیر شوند تا این که هر روز منتظر دریده شدن ناگهانی او باشند. روایت رفتن و خوراک شیر شدن ادامه دارد تا نوبت به خرگوشان می‌رسد. اما میان خرگوشان، خرگوشی دانا زیر بار این ستم نمی‌رود و می‌گوید باید از هوش خود بهره ببریم و به این ستمگری پایان ببخشیم. در نهایت با تدبیر خرگوش دانا شیر فریب می‌خورد و برای نبرد با شیری دیگر که در حقیقت تصویر خود همان شیر است در آب چاه، خود را در چاه سرنگون می‌کند و آزادی به جنگل برمی گردد.

دیگر سکوت نمی‌کنم

دیگر سکوت نمی‌کنم

کتاب «دیگر سکوت نمی‌کنم» به موضوع آزار جنسی کودکان توسط اعضای خانواده می‌پردازد. رژینا دانش‌آموزی خوب اما بسیار ساکت است، چون رازی در دل دارد.

گل خندان

گل خندان

یکی بود و یکی نبود. تاجری بود که پول و سرمایه‌ی زیادی داشت چون آدم راست و درستی بود، هرکس پولی یا چیزی داشت که نمی‌توانست پهلوی خودش نگه دارد، «به رسم امانت» دست این مرد می‌سپرد.

ریزداستان‌ها (Micro fiction یا Flash Fiction)، ادبیات کودک و نوجوان و عصر دیجیتال

ریزداستان‌ها (Micro fiction یا Flash Fiction)، ادبیات کودک و نوجوان و عصر دیجیتال

ظهور فناوری‌های نوین در عصر جدید، جنبه‌های مختلف زندگی انسان را تحت تاثیر قرار داده است. از دهه‌ی هشتاد قرن بیستم میلادی، با آغاز به کار رسانه‌های جمعی که اساس کارشان تصویر بود، این بیم در بین اهل اندیشه به مرور شکل گرفت که نکند این وسایل ارتباط جمعی که با سرعت در همه جا فراگیر شده‌اند، جای کتاب را در بین افراد جامعه بگیرند. با گذشت زمان، اثبات شد که ترسی که اندیشمندان در آن سالها داشتند بی‌راه هم نبوده است. امروزه با گسترش فناوری‌های دیجیتال، اشتیاق به کتاب‌خوانی کاهش یافته است. ذائقه‌ی انسان‌های عصر جدید، دیگر خواندن رمان‌های طولانی مانند برادران کارامازوف یا جنگ و صلح را برنمی‌تابد. خوب یا بد، جهان در حال تغییر است و طبیعی است که هرکسی که با این قطار سریع فناوری همراه نشود، در جایی از تاریخ جا می‌ماند.

چهل دزد

چهل دزد

یکی بود، یکی نبود. پادشاهی بود که به جز یک دختر فرزند دیگری نداشت. چون یکی یک دانه بود خیلی او را دوست می‌داشت و هرطوری که دل او بود رفتار می‌کرد. این دختر در ناز و نعمت بزرگ شد تا شانزده سالش تمام شد و پا گذاشت تو هفده سالگی. یک روز به پدرش گفت: «ای پدر، من از تو چهل کنیز می‌خواهم که همه یک شکل و یک قد و یک لباس باشند.» پادشاه گفت: «بسیار خوب.» این طرف و آن طرف، تو این خانه تو آن خانه، خواجه‌ها را فرستادند تا چهل کنیز خوشگل که همه یک شکل و یک قد بودند پیدا کرد. بعد فرستاد از جامه خانه برای این‌ها یک عالم لباس درست کرد که چهل تا چهل تا مثل هم بودند. این کنیزها از صبح تا غروب و از غروب تا صبح دور و ور دختر پادشاه می‌پلکیدند.

امان از دست زورگوها

امان از دست زورگوها

برخورد و کنار آمدن با پدیده زورگویی آسان نیست و تجربه هر فرد هم با دیگری تفاوت دارد. کتاب «امان از دست زورگوها» فرصتی فراهم می‌کند تا بتوانید با کودکتان در این زمینه گفتگو کنید و شرایط خاصی را که او در این زمینه تجربه می‌کند با کمک هم مدیریت کنید. حتی اگر کودکان شما هرگز مورد زورگویی واقع نشده باشند هم اطلاعات این کتاب به آن‌ها کمک می‌کند تا برای این پیش‌آمد از قبل آماده باشند و نحوه برخورد صحیح را بدانند.

نمدی

نمدی

یکی بود، یکی نبود. هزار سال پیش از این، مردی بود، یک زن بسیار خوبی داشت. تمام اسباب زندگی و خوشی و راحتی‌شان فراهم بود، جز آنکه بچه نداشتند. غصه‌ی این‌ها همین بود. هر چه هم نذر و نیاز و دوا و درمان می‌کردند، فایده نداشت. آخر، زن به شوهرش گفت: «حالا که قسمت مان نیست خودمان بچه دار بشویم، بهتر این است یک بچه از سر راه ورداریم.» مرد گفت: «این فایده ندارد، نشنیدی بزرگان ما از قدیم چه گفتند: «فرزند کسی نمی‌کند فرزندی، گر طوق طلا به گردنش بر بندی.»

فعالیت پیشنهادی برای کتاب والک و رویای سفر

فعالیت پیشنهادی برای کتاب والک و رویای سفر

داستان کتاب «والک و رویای سفر» درباره یک نهنگ کوچک است به نام والک؛ نهنگی که از روزمرگی و تکرارِ ملال‌انگیز زندگی خسته شده است و می‌خواهد «خلاف جریان آب شنا کند». والک در سفر خود به دنیای بیرون از آب به حقایق جدیدی پی می‌برد، حقایقی چون تفاوت دنیای دوست جدیدش، ماهک، با دنیای او.

والک و رویای سفر

والک و رویای سفر

«والک و رویای سفر» داستانی است لطیف و شاعرانه. داستانی درباره کشف ناشناخته‌ها، دنبال کردن رویاها و رویارویی با تجربه‌های هیجان‌انگیز و نو.

از دخترها گفتن از مادرها شنیدن (هرچه باید درباره بلوغ از مادرتان بپرسید)

از دخترها گفتن از مادرها شنیدن (هرچه باید درباره بلوغ از مادرتان بپرسید)

زندگی خیلی سریع تغییر می‌کند و نکات زیادی برای دخترها و مادرانشان دارد که با هم در موردشان گفت‌وگو کنند. اما دخترها چه‌طور باید پرسش‌هایی را که به پاسخ‌شان نیاز دارند از مادرشان بپرسند؟ کتاب «از دخترها گفتن، از مادرها شنیدن» راه حلی برای این موضوع است.

کتابخانه‌ی کودک و نوجوان «آسمان» شهر طبل در جزیره‌ی قشم گشایش یافت

کتابخانه‌ی کودک و نوجوان «آسمان» شهر طبل در جزیره‌ی قشم گشایش یافت

اهالی جزیره‌ی قشم با ادبیات و کتاب‌های باکیفیت ناآشنا نیستند. بیش از دو سال است که «با من بخوان» قدم به این جزیره گذاشته است و با گام‌هایی آهسته و پیوسته کودکان، نوجوانان و خانواده‌های قشمی را در مسیر سوادآموزی و ورود به دنیای شگفت ادبیات همراهی می‌کند. زمستان ۱۴۰۰، در میانه‌ی این راه، کتابخانه‌‌ای نوید پروازی بلند بر بال کتاب‌ها را می‌دهد؛ کتابخانه‌ی «آسمان».

از مادرها گفتن از دخترها شنیدن (هرچه باید درباره بلوغ به دختران بگویید)

از مادرها گفتن از دخترها شنیدن (هرچه باید درباره بلوغ به دختران بگویید)

برای مادرانی که به دنبال راهی برای ارتباط بهتر با دخترانشان در سال‌های آغازین دوران بلوغشان هستند، کتاب «از مادرها گفتن، از دخترها شنیدن» انتخاب مناسبی است. این کتاب نه تنها به مادران کمک می‌کند تا بحث‌های خاص در مورد بلوغ و ویژگی‌هایش را با دخترانشان آغاز کنند، بلکه راهنمای موثری برای ایجاد ارتباط نزدیک‌تر بین مادران و دختران در طول دوران بلوغ است.

فقط دخترها بخوانند (مجموعه کتاب هر چه باید درباره بلوغ بدانید)

فقط دخترها بخوانند (مجموعه کتاب هر چه باید درباره بلوغ بدانید)

کتاب «فقط دخترها بخوانند» به موضوع رشد کردن و نوجوانی می‌پردازد. دورانی هیجان‌انگیز با آزادی‌های جدید، دوستی‌های جدید، حتی لباس‌های جدید! اما با این‌همه چیزهایی در حال تغییر است: بدن، احساسات، روابط، و... و حتما پرسش‌های زیادی برای نوجوانان ایجاد می‌شود. این کتاب کمکی است برای رسیدن به پاسخ‌های درست.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب جیب‌های آنجلیکا اسپراکت

فعالیت پیشنهادی برای کتاب جیب‌های آنجلیکا اسپراکت

«جیب‌های آنجلیکا اسپراکت» کتابی است در مورد خانمی به همین نام که کت بلند بنفش جالبی پر از جیب دارد و هر جیب وسیله خارق العاده‌ای درونش دارد.

کلاغ

کلاغ

در روزگاران گذشته ملکه‌ای بود که دختری کوچک و زیبا داشت. روزی دختر آرام نمی‍گرفت و هر چه مادر او را سرزنش می‌کرد قرار نداشت، به گونه‌ای که مادر بی‌حوصله شد. وقتی مادر دید که گروه کلاغان بر فراز قصر پرواز می‌کنند، پنجره را باز کرد و گفت:«چقدر دلم می‌خواست تو هم یک کلاغ بودی و به میان آن‌ها پرواز می‌کردی. تنها در این صورت من از دست تو راحت می‌شوم.» به محض بیرون آمدن این سخنان از دهان مادر، دختر به شکل کلاغ در آمد، از پنجره پرواز کرد و رهسپار جنگلی تاریک و ژرف شد. مدت‌ها آن‌جا ماند و دیگر پدر و مادرش از او خبری نداشتند.

هدیه

هدیه

در سال‌های خیلی پیش در کشوری خیلی دور پادشاهی سلطنت می‌کرد. این پادشاه دختری بسیار زیبا داشت. عموی این دختر در همان کشور زندگی می‌کرد و سه پسر داشت. دختر پادشاه از کودکی با پسر عموهایش درس می‌خواند و بازی می‌کرد. وقتی‌که بزرگ شد هر یک از پسرها می‌خواست با او عروسی کند.

زور

زور

یکی بود، یکی نبود. یک گنجشک بود که توی هوای سرد زمستان و یخ و یخبندان از لانه به هوای دانه آمد بیرون. دید زمین و زمان از برف پوشیده شده، هر جا آب بود ماسیده، ناچار روی یک تکه یخ نشست و چشم انداخت این ور و آن ور که چیزی گیر بیاورد. پر و پا و رانش و بالای رانش یخ کرد. رو کرد به یخ گفت: «ای یخ چرا این قدر زور داری؟»

کُره‌ی دریایی

کُره‌ی دریایی

یکی بود، یکی نبود. غیر از خدا هیچ کس نبود. یک پادشاه بود یک پسر داشت. اسمش ملک جمشید، که او را از تخم چشمش بیشتر دوست داشت و از هر چیزی پهلوش عزیزتر بود. این پسر ده ساله بود که مادرش مرد و پسر از غصه‌ی مادر شب و روز آرام نداشت و هر کاری می‌کردند از فکر مادر بیرون نمی‌رفت. عاقبت یک آدم دانایی به پادشاه گفت: «اگر بتوانی برای این پسر یک کُره‌ی دریایی گیر بیاری که همدمش باشد خیالش راحت می‌شود.» پادشاه فوری وزیرش را خواست و به او گفت: «که هر طوری هست باید کُره‌ی دریایی پیدا کنی.» وزیر گفت: «به چشم.» آمد بیرون یکی دو تا از نوکرهاش را که کارآمد بودند فرستاد کنار دریا. همین که کره‌ی دریایی از دریا آمد بیرون، کمند انداختند و کره را گرفتند و یک راست آوردند پهلوی وزیر، او هم بُرد پیش پادشاه. پادشاه خیلی خوشحال شد و انعام خوبی به وزیر و نوکرهاش داد. وزیر گفت: «این کره‌ی دریایی عوض آب، شربت و گلاب می‌خورد و به جای کاه و یونجه و جو، زعفران و قند و نبات. و مثل آدمیزاد هم حرف می‌زند.» پادشاه گفت: «خیلی خوب.» و ملک جمشید را صدا کرد و کُره‌ی دریایی را دستش سپرد.

دو کتابخانه‌ی «با من بخوان» دیگر در استان لرستان آغاز به کار کردند!

دو کتابخانه‌ی «با من بخوان» دیگر در استان لرستان آغاز به کار کردند!

زمستان ۱۴۰۰ برای کودکان منطقه‌ی طرهان از توابع کوهدشت در استان لرستان با خبرهای خوش همراه بود. با تلاش ترویج‌گران منطقه‌ی لرستان و با هدایت کارشناسان موسسه‌ی پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، دو کتابخانه‌‌ی «با من بخوان» در این منطقه آغاز به کار کردند و این ترتیب دبستان آزادگان روستای چاه‌شوره و کانون فرهنگی تربیتی هدایت طرهان به خانواده‌ی بزرگ کتابخانه‌های «با من بخوان» پیوستند.

دانه‌ها می‌رویند

دانه‌ها می‌رویند

صبح روز جمعه بود. آفتاب همه جا را روشن کرده بود. فرهاد کنار باغچه نشسته بود. چیزی را در خاک پنهان می‌کرد. فرشته پیش او آمد و پرسید: «فرهاد، چه چیزی را در خاک پنهان می‌کردی؟»

فرهاد گفت: «اگر گفتی!»

گنجشک دُنبَک زن

گنجشک دُنبَک زن

یکی بود، یکی نبود. یک گنجشکی بود، خار به پاش رفته بود. رفت سر دیوار خانه‌ی پیرزنی نشست. پیرزن می‌خواست تنور را آتش کند، آتش گیره نداشت، ماند سرگردان که چه کار بکند. گنجشکه فهمید و گفت: «بیا، این خار را از پای من درآر، تنورت را روشن کن. به شرطی که یک توتک کوچولو هم برای من بپزی، تا من برم جیش کنم بیام، کُلام را پر از نخودچی کیشمیش کنم بیام.»

پرواز هفت اسب بر فراز کتابخانه

پرواز هفت اسب بر فراز کتابخانه!

تجربه‌ای از کتابخانه‌ «با من بخوان» جوانرود

غم غربت

غم غربت

نامه‌ای که شهردار به مدیر سیرک نوشت دیگر کار را تمام کرد. شهردار نوشته بود: «در ماه گذشته اتفاق‌هایی افتاده است که نشان می‌دهد که «بوزو» حیوان خطرناکی است. شهرداری نمی‌تواند اجازه بدهد که این حیوان را از قفس بیرون بیاورند. حتی نگهداری او در قفس هم کار آسانی نیست چون بوزو فیل بسیار بزرگ و نیرومندی است. هر لحظه ممکن است که قفس را بشکند و به کسی حمله کند. به این سبب به مدیر سیرک دستور داده می‌شود که هرچه زودتر این فیل را از بین ببرد یا او را از آنجا دور کند.»

شیرشاه روایتی کهن در قالب و زبانی نو

شیرشاه روایتی کهن در قالب و زبانی نو

در روایت‌های ادبی کهن از دیرباز تاریخ، شیر نمادی چند چهره بوده است. از نمادهای مثبت پهلوان تا نماد آتش، پیروزی، دلاوری  وهمچنین نمادهای منفی درندگی، وحشی‌گری تا نمادهای دوگانه شاه و فرمانروا که هم می‌تواند در نقش نیک کردار و هم بدکردار باشد. در ادبیات کهن بیش‌تر نقش شاه یا سلطان جنگل و فرمانروای یگانه را داشته است. در نخستین متن‌های نوشتاری یا سنگ کنده‌ها هم شیر همیشه نمادی از شکوه و بزرگی و فرمانروایی بوده است. این بزرگی در ادبیات تمثیلی مانند کلیله و دمنه بیش‌تر در نقش شاه زورگوی جنگل خودش را نشان داده است و به گونه‌ای نشان می‌دهد ادبیاتی که به دست مردم آفریده شده است، مناسبات اجتماعی را به ظرافت در خود بازتاب داده است. 

«هفت اسب، هفت رنگ» یا «مرغزار فانتزی‌ها» برنده دیپلم افتخار جایزه بچلدر شد

«هفت اسب، هفت رنگ» یا «مرغزار فانتزی‌ها» برنده دیپلم افتخار جایزه بچلدر شد

روز دوشنبه ۴ بهمن ماه برابر با ۲۴ ژانویه ۲۰۲۲، انجمن کتابداران آمریکا به رسم هر سال آثار مختلفی که جوایز گوناگون ادبیات کودکان را از آن خود می‌کنند، به هزاران بیننده به شکل آنلاین معرفی کرد.

چالش‌های رایج در کتابخانه‌ها- گزارش سیزدهمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»

چالش‌های رایج در کتابخانه‌ها

گزارش سیزدهمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»

سیزدهمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»، دوشنبه ۲۰ دی ماه ۱۴۰۰ برگزار شد. موضوع این نشست «چالش‌های رایج در کتابخانه‌های با من بخوان» بود. کتابداران و ترویجگران «با من بخوان» از سراسر کشور در این نشست گفت‌وگو و تبادل نظر کردند. گزارش این نشست ۲ ساعته را در ادامه بخوانید.

کتابک و «ادبیات کودکان در عمل»

کتابک و «ادبیات کودکان در عمل»

و اکنون که به چهارده رسیدی 
چون سرو بر اوج سرکشیدی

با گذشت بیش از یک دهه از فعالیت گسترده کتابک، اکنون به استقبال کتابکی می‌رویم که وارد چهارده سالگی می‌شود. کتابکی که دیگر به نامی معتبر در صحنه ترویج خواندن و ادبیات کودکان تبدیل شده است. سیزده سال پیش در اوج ناباوری جامعه فرهنگ کودکی و ادبیات کودکان در ایران، کتابک پا به فضای کمتر شناخته شده دنیای مجازی گذاشت. در آن روزها، از شبکه‌های اجتماعی آن چنان خبری نبود. وبلاگ و وبلاگ نویسی در اوج بود و موضوع دسترسی به داده‌ها و اطلاعات در سایت‌های غیرخبری هنوز چندان جدی گرفته نمی‌شد. وبلاگ‌ها نیامده بودند که بمانند، چون مطالبی که در آن‌ها گذاشته می‌شد از همان جنس بود که امروزه در شبکه‌های اجتماعی می‌بینیم.

فهرست کتاب به مناسبت روز جهانی منطق

فهرست کتاب به مناسبت روز جهانی منطق، ۲۴ دی

توانایی فکرکردن یکی از ویژگی‌های بشریت است. در فرهنگ‌های گوناگون تعریف بشریت با مفاهیمی مانند آگاهی و دانش همراه است. طبق سنت کلاسیک غربی انسان به عنوان حیوان باهوش یا منطقی تعریف شده است. منطق در طول تاریخ نقش مهمی در توسعه فلسفه و علم داشته است. ثبت «روز جهانی منطق» توسط یونسکو با همکاری شورای بین المللی فلسفه و علوم انسانی با همکاری شورای بین المللی فلسفه و علوم انسانی برای جلب توجه جوامع علمی بین رشته‌ای و عموم مردم به تاریخ فکری، اهمیت مفهومی و مفاهیم عملی منطق. روز جهانی صلح می‌تواند به جوامع بشری کمک بزرگی کند. 

فهرست کتابک به مناسبت زادروز آلن الکساندر میلن

فهرست کتابک به مناسبت زادروز آلن الکساندر میلن، ۲۹ دی

«آلن الکساندر میلن» خالق شخصیت وینی پو با قدرت تخیل و حس شوخ‌طبعی و بیان داستان در داستان، بستر مناسبی برای آموزش رفتارهای اجتماعی به کودکان ارایه می‌کند. می‌توان گفت که مخاطب جملات ساده، اما فلسفی کتاب بیشتر بزرگسالانی هستند که آن را برای کودکان‌شان می‌خوانند.

فراخوان هفته‌ بلندخوانی، ۲ تا ۸ بهمن‌ ماه

فراخوان هفته‌ بلندخوانی، ۲ تا ۸ بهمن‌ ماه ۱۴۰۰

همه برای تو می‌خوانیم! بلند می‌خوانیم!

فهرست کتابک به مناسبت هفته‌ی بلندخوانی، 2 تا 8 بهمن

فهرست کتابک به مناسبت هفته‌ی بلندخوانی، ۲ تا ۸ بهمن

دوم بهمن‌ماه، سا‌ل‌روز تولد سایت ترویج کتابخوانی «کتابک»، به‌عنوان تنها پایگاه مجازی ترویج کتابخوانی برای کودکان در ایران است که از سوی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان راه‌اندازی شده و تولید محتوا می‌کند. به همین مناسبت موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان با هدف تاکید بر اهمیت بلندخوانی برای کودکان، دوم تا هشتم بهمن‌ماه را «هفته‌ی بلندخوانی» اعلام و در فراخوانی از تمامی پدران و مادران، مربیان، آموزگاران، کتابداران، نهادهای کودکی و گروه‌های ترویج کتابخوانی در سراسر کشور دعوت کرده است تا به این رویداد مهم بپیوندند و دست کم هر روز ۱۵ دقیقه کتابی را برای کودکان خود بلند بخوانند

  بلندخوانی، به معنای خواندن یک کتاب با صدای بلند، همراه با بازتاب فضای عاطفی و فراز و فرود داستان برای یک کودک یا گروهی از کودکان است. بلندخوانی یکی از موثرترین شیوه‌های علاقه‌مند کردن کودکان و نوجوانان به خواندن کتاب و ضامن رشد ذهنی آن‌هاست. به همین سبب، در بسیاری از کشورهای دنیا، هر سال، روز یا هفته‌ای را به بلندخوانی اختصاص داده‌اند تا اهمیت این روش خواندن به همه خانواده‌ها، مربیان و آموزگاران یادآوری شود.

کارگاه کتاب «گوش‌بال بال‌گوش» در موزه کودکی ایرانک

کارگاه کتاب «گوش‌بال بال‌گوش» در موزه کودکی ایرانک

شنبه ۱۸ دی ماه ۱۴۰۰، شماری از کودکان مدرسه‌ی علامه بلخی از منطقه‌ی پیشوای ورامین برای شرکت در کارگاه کتاب «گوش‌بال بال‌گوش» با حضور

انتشار کتاب تصویری «دختر انار» در هلند

انتشار کتاب تصویری «دختر انار» در هلند

پس از انتشار کتاب تصویری «هفت اسب هفت رنگ» از سوی انتشارات معتبر کوریدو Querido در سال ۲۰۱۹ ، این ناشر هلندی، امتیاز انتشار «دختر انار» ا

آش سنگ

آش سنگ

غروب یکی از روزهای سرد و بارانی، پیرمردی از راهی می‌گذشت. او از راه دوری می‌آمد سرتاپایش از باران خیس شده بود. گرسنه بود فکر می‌کرد چه بکند و به کجا پناه ببرد. ناگاه از دور چشمش به روشنایی پنجره‌ی خانه‌ای افتاد. خوشحال شد. با قدم‌های بلند به‌سوی آن خانه رفت. جلو در خانه که رسید، در زد و از صاحب‌خانه چیزی برای خوردن خواست. صاحب‌خانه که پیرزنی بود گفت: «من چیزی ندارم که به تو بدهم.»

کلاغ لجباز

کلاغ لجباز

یکی بود، یکی نبود. مردی بود اویار (آبیار). که مال و پول زیاد داشت، یک پسر هم داشت که مهرک نامش بود. این پسر یکی یک دانه، عزیز دُردانه و خیلی ساده و بی شیله پیله بود. وقتی که پا به سال گذاشت و ریش و پشم درآورد، پدرش براش یک زنی گرفت، که هم چیز فهم بود و هم زبر و زرنگ. اویاره زندگی خوشی می‌گذراند و هر شب دور چراغش، زنش، بچه‌اش و عروسش جمع می‌شدند و سر سفره‌اش می‌نشستند. او هم کدخدایی می‌کرد و همه هم از دل و جان فرمان پذیرش بودند. باری روزها آمد، روزگارها رفت، ماه‌ها آمد، سال‌ها گذشت، تا اینکه اویار پیر و ناتوان شد.

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی بادبادک

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی بادبادک، ۲۴ دی

بادبادک‌بازی، یکی از بازی‌های قدیمی و سنتی است. بزرگسالان، نوجوانان و خردسالان می‌توانند بادبادک‌بازی کنند. گروه سنی خاصی را در برنمی‌گیرد. اوایل بادبادک یک وسیله نظامی بوده است اما بعد از گذشت زمان وسیله‌ی تفریح برای مردم شد. مو زی اندیشمند معروف و لو بان استاد نجاری در چین با خیزران و چوب پرندگان چوبی ساختند. این بادبادک نخستین بادبادک جهان محسوب می‌شود. بعدها مردم با خیزران و ابریشم بادبادک ساختند. «روز جهانی بادبادک» را به همگان تبریک می‌گوییم. 

هفت‌اسب هفت‌رنگ، قصه‌ی کودکان با نیازهای ویژه

هفت‌اسب هفت‌رنگ، قصه‌ی کودکان با نیازهای ویژه

تجربه‌ای از کتابخانه «با من بخوان» باینگان در استان کرمانشاه

چل گیس

چل گیس

حالا داستان «چل گیس» را برای شما نقل می‌کنم، قصه‌ی «چل گیس و جهان تیغ» شنیدنی است. در خارج از ایران در آن جاهایی که زبانشان فارسی است، این افسانه‌ی باستانی را می‌دانند. در بخارا و سمرقند و تاجیکستان این قصه را به اسم «رابعه‌ی چل گزه موی» نقل می‌کنند و چون این داستان هم مثل سایر داستان‌های قدیمی چند جور نقل شده من آن را که از همه معروف‌تر است انتخاب می‌کنم.

اردک‌های وحشی

اردک‌های وحشی

لوری جلو پنجره ایستاد. به آسمان نگاه کرد. آسمان آبی و صاف بود. باد ملایمی می‌وزید. برگ‌های زرد درخت‌ها در هوا می‌رقصیدند و به زمین می‌افتادند. لوری با خودش گفت: «پاییز آمده است. بعد ناگهان به یاد اردک‌های وحشی افتاد. به یاد آورد که چند روز دیگر، در یک سپیده دم زیبا، اردک‌های وحشی به جزیره‌ی آن‌ها خواهند آمد. به یاد آورد که او بارها و بارها آمدن آن‌ها را دیده است. به یاد آورد که آن‌ها همیشه از یک طرف آسمان می‌آیند، در صف‌های مرتب پرواز می‌کنند و وقتی که به وسط آسمان رسیدند، پایین می‌آیند و به زمین می‌نشینند.»

فهرست کتابک به مناسبت زادروز زادروز اتین دلسر

فهرست کتابک به مناسبت زادروز زادروز اتین دلسر، ۱۴ دی

«اتین دلِسِر» در سال ۱۹۴۲ در سوئیس به دنیا آمد. نزدیک به سی سال است که این هنرمند خود آموخته ایده‌ها، علایق، تخیلات و کابوس‌های خود و کودکان را به زبان بصری ترجمه می‌کند. دلسر تاکنون برای بیش از هشتاد کتاب تصویرگری کرده است، برخی از این کتاب‌ها به بیش از چهارده زبان ترجمه شده‌اند و بیش از چهار میلیون نسخه از این کتاب‌ها در سراسر جهان به فروش رسیده است. از کتاب بسیار مبتکرانه او «مهمانی بی پایان» که در دهه ۶۰ منتشر شد گرفته تا همکاری مثال زدنی‌اش با اوژن یونسکو در کتاب «قصه شماره یک»، تا جدیدترین کتاب‌هایش «ترانه بسیار بسیار طولانی»، «هفت کوتوله» و «هامپی دامپی»، همه و همه دلسر را به عنوان یکی از پدران کتاب تصویری مدرن به ثبت رسانده‌اند.

کارگاه نمایش‌درمانی در خانه‌ی «با من بخوان» برگزار شد!

کارگاه نمایش‌درمانی در خانه‌ی «با من بخوان» برگزار شد!

روز جمعه دهم دی ماه ۱۴۰۰ دوباره‌ پس از مدت‌ها خانه‌ی «با من بخوان» از گرمای حضور شماری از ترویجگران خواندن و دوستداران کودکان سرشار شد. در این روز مهرانگیز مکی، روان‌درمانگر و متخصص نمایش‌درمانی، برای ۱۷ نفر از مربیان و کتابداران کارگاهی در خانه‌ی «با من بخوان» برگزار کرد.

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی خط بریل

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی خط بریل، ۱۴ دی

۴ ژانویه مصادف با ۱۴ دی ماه «روز جهانی خط بریل» است. این روز تولد شخصی به نام لوئیس بریل است که برای افراد نابینا خواندن و نوشتن را آسان کرد. افراد نابینا برای نوشتن به ابزار خاصی نیازمندند. آن‌ها می‌توانند با لمس‌کردن، خط بریل را بخوانند. لوئیس بریل کاشف خط بریل بود به همین دلیل در روز تولد ایشان روزی به نام روز جهانی خط بریل ایجاد شد.


اگر دوست دارید مقالات بیشتری درباره خط بریل و کودکان نابینا بخوانید، مقالات زیر را از دست ندهید:
آن‌ها با دست ها و گوش‌هایشان می‌خوانند
چگونه کودک نابینا و یا کم بینا را پیش از رسیدن به سن مدرسه با کتاب و خواندن آشنا کنیم؟


فعالیت پیشنهادی برای کتاب دریا قرمز نیست

فعالیت پیشنهادی برای کتاب دریا قرمز نیست

کتاب «دریا قرمز نیست»، داستان یک مدادشمعی است با برچسب قرمز، بنابراین سایر مدادشمعی‌ها هم او را یک مدادشمعی قرمز می‌دانند. در حالی‌که او واقعا آبی است و برای همین هر چیز قرمزی را آبی می‌کشد. معلم، مادر، پدربزرگ و مادربزرگ، قیچی، چسب، مداد و همه سعی می‌کنند به او کمک کنند تا مثل یک مدادشمعی قرمز عمل کند. اما موفق نمی‌شوند. مدادشمعی قرمز بسیار ناراحت و ناامید است. همه مدادشمعی‌ها فکر می‌کنند یک جای کار اشکال دارد.

شعر خوب: آینه‌ای در برابر کودکان

شعر خوب: آینه‌ای در برابر کودکان

گفت‌وگوی زهره قایینی با ماریت تورن‌کویست، تصویرگر کتاب «تو مامانی‌ترین هستی!»

ماریت تورن‌کویست (۱۹۶۴)، تصویرگر و نویسنده‌ی برجسته‌ی هلندی- سوئدی، یکی از اعضای خانواده‌ی بزرگ «با من بخوان» و از پشتیبانان جهانی این برنامه است. او از سال ۱۹۸۲ تا ۱۹۸۷ در آکادمی Gerrit Rietveld آمستردام در رشته‌ی تصویرسازی به تحصیل پرداخت و استعداد و سبک منحصربه‌فردش به سرعت مورد توجه قرار گرفت. در کشور سوئد از او خواسته شد تا آثار آسترید لیندگرن نویسنده‌ی نامدار سوئدی را تصویرسازی کند که مخاطبان بسیاری برایش به ارمغان آورد.

فهرست کتابک به مناسبت  زادروز جان آرنولد روئل تالکین

فهرست کتابک به مناسبت زادروز جان آرنولد روئل تالکین، ۱۳ دی

۱۳ دی ماه زادروز «جان آرنولد روئل تالکین» است. جان آرنولد روئل تالکین نویسنده کتاب‌های معروف «ارباب حلقه‌ها» و «هابیت» است. کتاب ارباب حلقه‌ها در ژانر ادبیات فانتزی موفقیت زیادی را به خود اختصاص داده است.  این کتاب در میان کودکان و به ویژه نوجوانان محبوبیت زیادی پیدا کرد تا جای که سریال آن نیز ساخته شد.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب این هم جور دیگر

فعالیت پیشنهادی برای کتاب این هم جور دیگر

کتاب «این هم جور دیگر»، روایت متفاوت و بامزه‌ای از مشهورترین داستان‌های کودک است. رولد دال پایان این داستان‌ها را جور دیگری تغییر می‌دهد، مخاطب را غافلگیر می‌کند و سربه‌سر شخصیت‌های مشهور می‌گذارد.

این هم جور دیگر

این هم جور دیگر

کتاب «این هم جور دیگر» روایت دیگرگونه‌ی «رولد دال»، نویسنده‌ نام‌آشنای کودکان، از شش داستان است. داستان‌هایی که سال‌هاست در قصه‌ها،‌ کتاب‌ها،‌ فیلم‌ها و انیمیشن‌ها برای کودکان بازگو می‌شوند: سیندرلا، سفیدبرفی و هفت کوتوله، جک و لوبیای سحرآمیز، موطلا و سه‌ خرس، شنل قرمزی و گرگ و سه خوک کوچولو.

با مادربزرگان قصه گو آشنا شوید!

با مادربزرگان قصه گو آشنا شوید!

برنامه "مادربزرگان قصه گو" یکی از برندگان جایزه ترویج کتابخوانی آساهی در سال ۲۰۱۲ است. این برنامه در کشور آرژانتین اجرا می‌شود.

«۲ + 18 دارکوب» داستانی الهام بخش درباره‌ی کودکان ناشنوا

«۲ + ۱۸ دارکوب» داستانی الهام بخش درباره‌ی کودکان ناشنوا

«قصه‌گویی به کمک تمثیل و استعاره تاریخی چند هزار ساله در فرهنگ بشر دارد. به این رو، دارکوب‌ها بهانه‌ای استعاری برای گفتن داستان کودکان ناشنواست که همواره در جامعه به حاشیه رانده شده‌اند و نیازهای اصلی‌شان درک نشده است و به آن‌ها پاسخ داده نشده است.«

یادداشتی از ناشر کتاب ۲+۱۸ دارکوب، موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان ایران

نه، یعنی نه

نه، یعنی نه

کتاب «نه، یعنی نه»، کتابی است در مورد دختر کوچک توانمندی که به راحتی نظرش را ابراز می‌کند، مخصوصا در مورد آن‌چه که به بدن و حریم خصوصی‌اش مربوط می‌شود.

ماه پیشانی

ماه پیشانی

یکی بود، یکی نبود. غیر از خدا هیچ کس نبود. مردی بود یک زن داشت که خیلی خاطرش را می‌خواست. از این زن دختری پیدا کرد، خیلی قشنگ و پاکیزه. اسمش را گذاشتند شهربانو. وقتی که شهربانو بزرگ شد او را فرستادندش مکتب خانه، پهلوی ملا باجی. گاهی که ملا باجی از بچه‌ها چیزی می‌خواست یا موسم نذر و نیاز، براش پیشکشی و هِل و گُلی می‌بردند. ملا باجی می‌دید چیزی که شهربانو آورده از مال همه سر است. فهمید که پدر این کار و بارش از آن‌های دیگر بهتر است. بنا کرد از شهربانو زیر پا کشی کردن و ته و تو درآوردن. دید درست فهمیده، پدر شهربانو، هم خانه و زندگیش مرتب است و هم چیزدار است و هم خوب زن داری می‌کند.

گزارش «با من بخوان» از روز جهانی کامی‌شی‌بای 2021

گزارش «با من بخوان» از روز جهانی کامی‌شی‌بای ۲۰۲۱

۷ دسامبر برابر با ۱۶ آذر روز جهانی «کامیشیبای» بود. امسال دومین سالی بود که به سبب همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ جشن روز کامی‌شی‌بای با حال و هوایی متفاوت برگزار شد. اگرچه مدت‌ها دوری کودکان از مدرسه‌ها و کتابخانه‌ها به سبب شیوع کرونا، دشواری‌هایی را برای آموزگاران و کتابداران ایجاد کرده است اما با فروکش کردن تدریجی این بیماری در پاییز  ۱۴۰۰ در اغلب مناطق کشور، ترویجگران «با من بخوان» امسال هم همانند سال‌های گذشته همراه با دیگر دوستداران کامی‌شی‌بای در سراسر جهان این روز را جشن گرفتند. کتابداران، آموزگاران و مروجان زیادی از شهرها و روستاهای گوناگون ایران در این روز برای کودکان کامی‌شیبای اجرا کردند.

فهرست کتابک به مناسبت روز ملی ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی

فهرست کتابک به مناسبت روز ملی ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی، ۵ دی

۵ دی ماه به مناسبت سالگرد وقوع زلزله بم و با هدف آگاهی رسانی عمومی در سطح جامعه به نام «روز ملی ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی» نامگذاری شده است. هر سال در روز پنجم دی ماه، علاوه بر گرامیداشت یاد و خاطره چند ده هزار قربانی زلزله بم، با برگزاری برنامه‌ها و سمینارها و فعالیت‌های آموزشی و ترویجی متنوع، برای ارتقای آگاهی عمومی و افزایش شاخص‌های ایمنی کشور تلاش می‌شود. امیدوار هستیم همه کشورها در برابر بلایای طبیعی مقاوم باشند.

پاهای باد

پاهای باد

وقتی که «بادپا» وارد قصر شد، همه‌ی پیک‌های پادشاه در آنجا جمع بودند. بادپا آهسته به کناری رفت و ایستاد. امیدوار بود که پیک‌های دیگر او را نبینند. ولی چشم یکی از پیک‌ها به او افتاد. به دیگران گفت: «نگاه کنید! نگاه کنید! بادپا آمده است!»

فهرست کتابک به مناسبت زادروز ثریا قزل ایاغ

فهرست کتابک به مناسبت زادروز ثریا قزل ایاغ، ۵ دی

«ثریا قزل‌ایاغ» یکی از برجسته‌ترین استادان حوزه ادبیات کودک و نوجوان بود که در حوزه کتابداری در آمریکا تحصیل کرده‌ بودند و درهمان‌جا به ادبیات کودک علاقه‌مند شدند و در این حوزه بسیار کارهای مهمی انجام داده‌اند.
ثریا قزل‌ایاغ کتاب‌های بسیار ارزنده‌ای در حوزه ادبیات کودک و نوجوان نوشته است. به مناسبت زادروز این بزرگوار کتابک فهرستی را برای شما تهیه کرده است که بتوانید با کتاب‌های خانم ثریا قزل‌ایاغ بیشتر آشنا شوید. 

فعالیت پیشنهادی برای کتاب سگ سیاه

فعالیت پیشنهادی برای کتاب سگ سیاه

«سگ سیاه» داستان خانواده‌ای به نام هوپ است که یک روز از خواب بیدار می‌شوند سگ سیاه بزرگی را که بیرون از خانه نشسته را می‌بینند و همگی از ترس عکس العملی انجام می‌دهند به جز کوچک‌ترین فرد خانواده که نمی ترسد، ببرون می‌رود و با سگ رو به رو می‌شود. 

دوشیزه مالین

دوشیزه مالین

در روزگاران گذشته پادشاهی پسری داشت که به خواستگاری دختر پادشاه پرقدرتی رفت. نام این دختر دوشیزه مالین بود و زیبایی شگفت‌آوری داشت. پدر دختر قول داده‌بود که دخترش را به جوانی دیگر بدهد، بنابراین درخواست این پسر را رد کرد. با وجود این، آن قدر همدیگر را دوست داشتند که حاضر به چشم‌پوشی از هم نبودند. دوشیزه مالین به پدر گفت: «من نه می‌خواهم و نه می‌توانم کس دیگر را به شوهری بپذیریم.» پدر از سخن سخت دختر برآشفت و دستور داد برج بلند تاریکی بسازند که نه نور ماه و نه پرتو خورشید را در آن راه بود و چون کار ساختن برج به پایان رسید به دختر گفت: «تو مدت هفت سال را در این برج می‌مانی و سپس می‌آیم ببینم که آیا دست از جسارت و افاده‌ات برداشته‌ای، یا نه.» سپس همه گونه آشامیدنی و مواد غذایی برای مدت هفت سال در برج ذخیره کردند و دختر را با خدمت‌کاری که داشت به آن‌جا فرستادند و با کشیدن دیوارهای بلند آن‌ها را از آسمان و زمین جدا ساختند.

سگ سیاه

سگ سیاه

«سگ سیاه» داستان خانواده‌ای به نام هوپ است که یک روز از خواب بیدار می‌شوند و سگ سیاه بزرگی که بیرون از خانه نشسته را می‌بینند و همگی از سر ترس واکنشی انجام می‌دهند؛ به جز کوچک‌ترین فرد خانواده که نمی‌ترسد، بیرون می‌رود و با سگ رو به‌رو می‌شود. 

سال

سال

مادر توی اتاق نشسته بود. داشت خیاطی می‌کرد. منوچهر و مینا داشتند توی حیاط بازی می‌کردند. ناگهان توی اتاق آمدند. منوچهر گفت: «مادر، مینا می‌گوید که سال چهار فصل دارد. من می گویم که سال دوازده ماه دارد. حرف کدام یک از ما درست است؟»

مادر خندید و گفت: «حرف هر دوتای شما درست است. حرف تو درست است و حرف مینا هم درست است.

مینا گفت: «مادر، سال می‌تواند هم چهار فصل داشته باشد و هم دوازده ماه؟»

فعالیت پیشنهادی برای کتاب مهمان‌های ناخوانده

فعالیت پیشنهادی برای کتاب مهمان‌های ناخوانده

کتاب «مهمان‌های ناخوانده» بازنویسی یک قصه قدیمی است که بیش‌تر کودکان ایرانی این قصه را با نام‌های «خانه‌ مادربزرگه» یا «خاله پیرزن» شنیده‌اند.

کدو قلقله زن

کدو قلقله زن

یکی بود، یکی نبود، یک پیرزن بود سه تا دختر داشت. یکی از یکی خوشگل‌تر، همه را هم شوهر داده بود. یک روز از دوک ریسی و تنهایی خسته شد، هوس کرد برود خانه‌ی دختر کوچکش که تازه به خانه‌ی بخت فرستاده بودش، چند روزی آنجا بماند. به دختره پیغام داد: «من شب جمعه می‌آیم آنجا، یک چیزی بپز که باب دندان من باشد. به شوهرت هم بگو که لباس دامادیش را بپوشد، که من میخوام اندام برازنده‌اش را توی رخت شادی ببینم.»

موزه کودکی ایرانک

موزه کودکی ایرانک، نمایشی از گستردگی و ژرفای فرهنگ ایران

نشانی موزه کودکی ایرانک: بلوار میرداماد، نرسیده به میدان مادر، انتهای خیابان شهید بهزاد حصاری، ساختمان آرشیو اسناد ملی، موزه کودکی ایرانک
نشانی اینستاگرام موزه کودکی ایرانک: iranak_org@

 

«موزه کودکی ایرانک» که اکنون در محل تالار گنجینه سازمان اسناد کتابخانه ملی با پشتیبانی بخش خصوصی (گروه توسعه کسب و کار آذرستان و دفتر پیمانکاری مهندس محمد عطاردیان) و از سوی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در حال برگزاری است، تنها نمایش گوشه‌ای از گستره و ژرفای فرهنگ کودکی در ایران در بازه تاریخی بیش از سه هزارساله است.

قصه‌ای قشنگ‌تر از قصه‌های مادربزرگ

قصه‌ای قشنگ‌تر از قصه‌های مادربزرگ

تابستان بود. هوا گرم بود. درخت‌ها سبز بودند. یک روز صبح زود علی از اتاق بیرون آمد. خواهر بزرگش، مهشید، را دید. علی پنج سال داشت و مهشید هفت سال. علی دید که مهشید کنار باغچه نشسته است. دید که مهشید دارد چیزی را در باغچه پنهان می‌کند. پیش مهشید رفت. از او پرسید: «مهشید، چه چیزی توی باغچه پنهان کردی؟»

اذیتم نکن

اذیتم نکن

کتاب «اذیتم نکن» بسیار خوب و کامل به اشکال مختلفی که ممکن است کودکان مورد قلدری قرار گیرند می‌پردازد.

از «دهتولوک» تا «مهمان‌های ناخوانده»

از «دهتولوک» تا «مهمان‌های ناخوانده»

میراث فرهنگی در کتابخانه‌های «با من بخوان»

دوازدهمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»، دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ برگزار شد. موضوع این نشست «میراث فرهنگی در کتابخانه‌های با من بخوان» بود. کتابداران و ترویج‌گران کتابخانه‌های «با من بخوان» از سراسر کشور در این نشست گفت‌وگو و تبادل نظر کردند. مهمان این نشست لیلا کفاش‌زاده، کارشناس میراث فرهنگی و عضو شورای کتاب کودک، بود. در ادامه گزارش این نشست یک ساعت و نیمه را بخوانید.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب دست‌هایت را بشوی

فعالیت پیشنهادی برای کتاب دست‌هایت را بشوی

داستان کتاب «دست‌هایت را بشوی» در مورد شاهزاده کوچولویی است که عاشق این است که خودش را کثیف کند؛ درست مثل خیلی از بچه‌های دیگر.  ملکه، آشپز، پادشاه، خانم خدمتکار، همه، بارها به او  می‌گویند «دست‌هایت را بشوی»، او هم هر بار دست‌هایش را می‌شوید اما سوالش این است که چرا باید این همه دست‌ها را شست؟! آخر او بعد از خاک‌بازی، بازی با گربه، عطسه کردن و دستشویی رفتن دست‌هایش را شسته.

پری آتش

پری آتش

مریم نه سال داشت و خواهرش فاطمه دو سال. آن‌ها با مادرشان در دهی زندگی می‌کردند. مریم عصرها بعد از تعطیل مدرسه در خانه می‌ماند و از فاطمه نگهداری می‌کرد. مادرش هم پهلوی زنی که خیاط ده بود می‌رفت و تا غروب باهم خیاطی می‌کردند.

صبح صادق کودکی، نگاهی به کتاب «شب یلدا» نوشته احمدرضا احمدی و تصویرگری محمدعلی بنی‌اسدی

صبح صادق کودکی، نگاهی به کتاب «شب یلدا» نوشته احمدرضا احمدی و تصویرگری محمدعلی بنی‌اسدی

داستان شب یلدا (۱) با یک صحنه پردازی ساده آغاز می‌شود. آشناترین و ملموس‌ترین چهره از شب یلدا در این صحنه پردازی به توصیف در می‌آید. افراد خانواده گرد سفره شب یلدا جمع شده‌اند.

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی همبستگی انسانی

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی همبستگی انسانی، ۲۹ آذر

«روز جهانی همبستگی انسانی» روزی است برای رسیدن به یک دستورالعمل جدید و فراگیر برای توسعه کشورهای جهان ایجاد شده است. این دستورالعمل با تمرکز به دو محور اصلی یعنی انسان و سیاره زمین، پشتیبانی از حقوق بشر در پرتوی مشارکت جهانی، مصمم به نجات مردم جهان از فقر، گرسنگی و حتی بیماری است. این روز،  یادآوری است به کشورها که برای همبستگی و ادامه آرمان‌ها و احترام به توافق‌نامه جشن بگیرند. 

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب پپا

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب پپا

تاکنون ۱۲ جلد از مجموعه «دنیای پپا» توسط نشر افق به فارسی منتشر شده است. در هر قسمت پپا با موضوع جدیدی روبرو می‌شود و تجربه جدیدی به دست می‌آورد. داستان هر کتاب مجزاست و تقریبا در تمام کتاب‌ها پپا به همراه خانواده‌اش تجربه‌های جدید را پشت سر می‌گذارد. کتاب‌ها همگی دارای  تصاویر و صفحات رنگی، بزرگ و ساده هستند که با متن‌های کوتاه و ساده همراهی می‌شوند. از این مجموعه به کتاب‌های «پپا فوتبال بازی می‌کند»، «پپا به دندانپزشکی می‌رود»، «پپا به تعطیلات می‌رود»، «پپا به آکواریوم می‌رود»، «پپا با کامپیوتر بازی می‌کند»، «پپا عینک می‌زند» می‌توان اشاره کرد.

پپا به آکواریوم می‌رود (مجموعه کتاب دنیای پپا)

پپا به آکواریوم می‌رود (مجموعه کتاب دنیای پپا)

کتاب «پپا به آکواریوم می‌رود» از مجموعه کتاب «دنیای پپا» داستان پپا و ماهی خانگی‌اش طلایی است. او که حس می‌کند ماهی طلایی تنهاست، به دنبال دوستی برای او می‌گردد. برای همین با خانواده به آکواریوم می‌روند.

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی مهاجران

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی مهاجران، ۲۷ آذر

«مهاجر» به کسانی گفته می‌شود که از مکانی به مکان دیگر برای کار یا زندگی نقل مکان می‌کنند. «روز جهانی مهاجران» یک رویداد سالانه است که توسط یونسکو نام‌گذاری شده است. کودکان خانواده‌های مهاجر با انواع مشکلات عاطفی و اقتصادی روبه رو می‌شوند که همسالان دیگرشان آن‌ها را تجربه نکرده‌اند. این کودکان در برابر پدیده‌هایی چون قاچاق انسان، خشونت و کار کودکان آسیب‌پذیرتر از کودکان بومی منطقه هستند.
مهاجرت، می‌تواند زندگی خانواده‌ها را ویران کند و افراد خانواده‌ها را از یکدیگر دور کند. اما، با کمی توجه دولت‌ها و مردم کشورهای میزبان، می‌توان به خانواده‌ها کمک کرد تا زندگی بهتری برای خود بسازند و روابط خانوادگی خود را نیز به خوبی حفظ کنند.

طلسم وحشت

طلسم وحشت

کارلو، دوست ایتالیایی من، مدتی بی آنکه چیزی بگوید نگاهم کرد و بعد گفت: «ببین دوست من، من حافظه‌ی خوبی ندارم و داستان سرای خوبی هم نیستم. از آن همه افسانه که در دوران کودکیم شنیده‌ام، فقط یکی به یادم مانده است. حالا که تو اصرار داری، آن افسانه را همان طور که از پدر بزرگم شنیده‌ام، برایت می گویم. نام این افسانه «پوپینو و پوپینا»ست. ولی تو می‌توانی اسم آن را «طلسم وحشت» بگذاری.»

نمکی

نمکی

یکی بود، یکی نبود. غیر از خدا هیچ کس نبود. پیرزنی بود هفت تا دختر رسیده‌ی قد و نیم قد داشت. هفتمی که از همه خوشگل‌تر بود اسمش نمکی بود. این‌ها کنار شهر، توی خانه‌ای زندگی می‌کردند که هفت تا در داشت. هر شب نوبت یکی از این دخترها بود که وقتی می‌خواهند بخوابند درها را وارسی کند و ببندد. یک شب که نوبت نمکی بود، این دانه دانه درها را بست تا رسید به هفتمی؛ دیگر همت نکرد در هفتم را ببندد. با خودش گفت: «توی خانه‌ی ما جز هفت دختر دم بخت چی هست که دزدی، دغلی بیاید و ببرد؟» رفت سرش را گذاشت و خوابید.

فهرست کتابک به مناسبت روز ملی پژوهش

فهرست کتابک به مناسبت روز ملی پژوهش، ۲۵ آذر

۲۵ آذرماه «روز ملی پژوهش» است. امروزه پژوهش جایگاه ویژه‌ای در همه‌ی زمینه‌ها دارد. فعالیت‌های پژوهشی باعث می‌شود کارهای ما پیشرفت کند و به سمت و سوی بهتری رود. پژوهش، اطلاعات و دانش ما را درباره موضوعات مختلف بالا می‌برد. کتابک به شما پیشنهاد می‌کند اگر دوست دارید اطلاعات خود را افزایش دهید کتاب‌های زیر را مطالعه کنید.

فهرست کتابک به مناسبت زادروز کوئنتین بلیک

فهرست کتابک به مناسبت زادروز کوئنتین بلیک، ۲۵ آذر

«کوئنتین بلیک»، نویسنده - تصویرگر انگلیسی است که سادگی و طنز را با خطوط سریع و رنگ‌های گذرا، در تصویرهای درخشان و استادانه خود به نمایش در می‌آورد.  کوئنتین بلیک بر این باور است که: «همیشه باید طراحی کنیم، این تنها راهی است که به شکوفایی دست می‌یابیم. گرچه تکنیک‌های گوناگونی می‌دانید، به کار بستن آن‌ها کلید دریافتن است. به آثار هنرمندان بزرگ نگاه کنید، اما چندان زیر تأثیر آن‌ها نباشید. طراحی کنید و سرانجام آن چه را که می‌خواهید در دست بگیرید».

دخترک غازچران

دخترک غازچران

روزی و روزگاری ملکه کهن‌سالی بود که شوهرش سال‌ها پیش دارفانی را وداع گفته‌بود و دختری بسیار زیبا داشت. وقتی دختر به سن رشد رسید او را با شاهزاده‌ای از دیاری دوردست نامزد کردند.

دنیا را از زاویه‌ی نگاه کودکان ببینیم!

دنیا را از زاویه‌ی نگاه کودکان ببینیم!

گفت‌وگوی زهره قایینی با مونیک و هانس هاگن، شاعران کتاب «تو مامانی‌ترین هستی!»

مونیک هاگن (۱۹۵۶) و هانس هاگن (۱۹۵۵) زوج نویسنده و شاعر هلندی بیش از دو دهه است که در عرصه‌های گوناگون ادبیات کودکان می‌‌نویسند، می‌‌سرایند و در اجراهای نمایشی یا برنامه‌های تلویزیونی شرکت می‌‌کنند. گاهی کارشان مشترک است، مانند کتاب «تو مامانی‌ترین هستی!» و گاهی هم آثارشان را فردی می‌‌نویسند یا می‌‌سرایند و منتشر می‌‌کنند. یکی از گرایش‌های شاخص آن‌ها در میان انبوه کاری که برای کودکان و نوجوانان انجام می‌‌دهند گرایش به شعر خردسالان است، گونه‌ای که علاقه‌ی زیادی به آن دارند.

هانس هاگن که از سال ۱۹۸۷ کار نویسندگی حرفه‌ای را شروع کرد، پیش از آن آموزگار تاریخ و تئاتر بود و کم‌کم به نوشتن برای کودکان جلب شد. مونیک هاگن که افزون بر نویسندگی مجری برنامه‌های تلویزیونی است کتاب‌هایی از زبان‌هایی مانند فرانسه نیز به هلندی برمی‌گرداند.

روش کار مونیک و هانس این است که نه تنها شعر می‌‌سرایند، بلکه به کودکستان‌ها و دبستان‌ها می‌‌روند و شعرهایی را که سروده‌اند با کودکان سهیم ‌می‌شوند. آن‌ها سال‌های زیادی در کنار هم در یک نشریه‌ی ویژه‌ی گروه سنی ۸-۱۱ ساله کار کرده و در بسیاری از مدرسه‌های هلند به اجرای نمایش پرداخته‌اند. پرفروش‌ترین اثرشان که به زبان‌های زیادی ترجمه شده کتاب «تو مامانی ترین هستی» است که در سال ۲۰۰۰ ابتدا در هلند منتشر شد و سپس در کشورهای گوناگونی انتشار یافته است.

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب ریاضی با موشی

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب ریاضی با موشی

مجموعه کتاب «ریاضی با موشی» مجموعه‌ای است که نشر افق ۶ جلد آن را به چاپ رسانده است. در هر جلد آن داستان موش کوچکی به نام «آلبرت» روایت می‌شود که هر بار با اتفاقات جدیدی درگیر است و در خلال این اتفاقات ما شاهد مواجه شدن او با موضوعات ساده‌ای از ریاضیات است. قرار است در این ۶ جلد ما به همراه آلبرت با بخش‌هایی از درس ریاضی درگیر شویم که دانستن آن‌ها برای کودکان پیش از دبستان و دبستان ضروری است و طبعاً یادگیری این مفاهیم در خلال داستان راحت‌تر صورت می‌گیرد. از این مجموعه به کتاب‌های «شهربازی پرماجرا»، «آب بازی در ساحل»، «گم شدن در موزه» و .. می‌توان نام برد. 

شهربازی پر ماجرا (مجموعه‌ی ریاضی با موشی)

شهربازی پر ماجرا (مجموعه‌ی ریاضی با موشی)

کتاب «شهربازی پرماجرا» جلد اول مجموعه کتاب «ریاضی با موشی» است. در این مجموعه همراه با موشی به نام «آلبرت» با موضوعات مختلف ریاضی آشنا می‌شویم.

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی پوشش همگانی سلامت

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی پوشش همگانی سلامت، ۲۱ آذر

۲۱ آذرماه روز «پوشش همگانی سلامت» نام‌گذاری شده است. «پوشش همگانی سلامت» یعنی فرد بتواند به خدمات بهداشتی باکیفیتی که احتیاج دارد دست پیدا کند. این خدمات باید به گونه‌ای باشد که هیچ فردی دچار تنگنای مالی برای خرید و بهره‌مندی از خدمات نشود. قابل ذکر است که پوشش همگانی سلامت به معنای رایگان‌بودن همه خدمات درمانی نیست چون هیچ کشوری امکان به طور مداوم خدمات را رایگان ارائه بدهد را ندارد.

بازنمایی اختلال بیرون‌هراسی در پویانمایی یخ‌زده (بخش دوم)

بازنمایی اختلال بیرون‌هراسی در پویانمایی یخ‌زده (بخش دوم)

بخش نخست این مقاله را می‌توانید در لینک زیر بخوانید:

بازنمایی اختلال بیرون هراسی (آگورافوبیا) در پویانمایی Frozen (یخ زده)، (بخش نخست)

دلایل ابتلا به آگورافوبیا

پژوهش‌گران این دلیل‌ها را برای ابتلا به اختلال آگورافوبیا بیان کرده‌اند:

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب زمین عزیز من

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب زمین عزیز من

مجموعه کتاب «زمین عزیز من» کتاب‌هایی کوتاه و تصویری هستند که با متنی روان و هم‌کنشانه (تعاملی) و گاه طنز به آسیب‌های محیط‌زیستی مختلفی که سیاره زمین با آن مواجه است می‌پردازد. از این مجموعه ۵ عنوان «اشغالگران»، «درخت بزرگ»، «جشن ماهی‌ها»، «سفر مرغابی‌ها» و «پرندگان بی‌پر» منتشر شده است.

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب موجودات حال به‌هم‌زن

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب موجودات حال به‌هم‌زن

کتاب‌های مجموعه کتاب «موجودات حال به‌هم‌زن» ترکیبی از دیالوگ‌های طنزآلود و مطالب علمی است. از این مجموعه کتاب ۷ جلد آن با عنوان‌های «مگس»، «کرم»، «موش فاضلاب»، «حلزون بی‌صدف»، «شپش»، «عنکبوت» و «وزغ» توسط نشر چشمه ترجمه و منتشر شده است.

ژان آهنین

ژان آهنین

روزی و روزگاری پادشاهی در نزدیک قصر خود جنگل بزرگی پر از شکارهای گوناگون داشت. پادشاه شکارچی خود را فرستاد تا یک بز کوهی شکار کند، اما شکارچی دیگر بازنگشت. پادشاه گفت: «شاید دچار حادثه ناگواری شده‌باشد.» دو شکارچی دیگر را به جست و جوی او فرستاد، اما آن دو هم برنگشتند. روز سوم پادشاه دستور داد همه شکارچیانش گرد آمدند و به آنان گفت: «سراسر جنگل را بگردید و تا هر سه را پیدا نکرده‌اید، برنگردید.» اما آنان هم بازنگشتند و هیچ کدام از سگ‌های شکاری هم که با خود برده بودند، به قصر برنگشتند. از آن پس دیگر هیچکس مایل نبود جان خود را در چنین جنگلی به خطر اندازد. و در نتیجه جنگل در سکوتی عمیق فرو رفت و فقط گه‌گاه عقاب یا کرکسی که بر فراز درختان بلند آن پرواز می‌کرد، به چشم می‌خورد.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب می‌خواهم پاندا را نجات دهم

فعالیت پیشنهادی برای کتاب می‌خواهم پاندا را نجات دهم

کتاب «می‌خواهم پاندا را نجات دهم» یکی دیگر از داستان‌های دوخواهر و برادر ماجراساز یعنی لولا و چارلی است. این‌بار داستان از اینجا شروع می‌شود که روز نجات جانوران در مدرسه است و لولا و دوستش لوتا مثل همیشه ذوق‌زده‌اند. آن‌ها فکر می‌کنند که باید زرافهٔ گردن دراز را از شر ابرها نجات دهند. اما چارلی و دوستش مارو شروع می‌کنند به توضیح دادن برای آن‌ها که برای نجات جانوران چه باید کرد. آن‌ها داستان انقراض جانوران را برای خواهرانشان بازگو می‌کنند و برای درک بیشتر خطر انقراض، به سراغ کتاب‌ها می‌روند...

فعالیت پیشنهادی برای کتاب دختر ستاره‌ای

فعالیت پیشنهادی برای کتاب دختر ستاره‌ای

کتاب «دختر ستاره‌ای» داستان ورود استار گرل، دختری که تا ۱۶ سالگی در خانه درس خوانده، به دبیرستان مایکا در آریزونای آمریکا است. او با رفتار خود دبیرستان را دستخوش دگرگونی می‌کند. استارگرل متفاوت است؛ در لباس پوشیدن و رفتار. به همه کمک می‌کند، تیم رقیب را هم تشویق می‌کند، برای هم‌مدرسه‌ای‌های خود آهنگ تولد می‌خواند و عاشق یاری رساندن به افراد تنها و درمانده است. این همه تفاوت در مدرسه‌ای که «معمولی بودن» بزرگ‌ترین فضیلت است، استارگرل را در وضعیت دشواری قرار می‌دهد.

استقبال خانواده‌ها از برنامه‌ی «خواندن با نوزاد و نوپا» در موسسه ندای ماندگار

استقبال خانواده‌ها از برنامه‌ی «خواندن با نوزاد و نوپا» در موسسه ندای ماندگار

در روزگار ما آموزه‌های بسیاری برای پرورش کودک دهان به دهان می‌چرخند و یا در تلفن‌های همرا‌ه‌مان دست به دست می‌شوند. در انبوه این پیام‌ها کم‌تر از اهمیت خواندن برای نوزادان می‌شنویم. بسیاری خواندن را برای کودکی که هنوز حرف زدن را نیاموخته است، بیهوده یا دست‌کم نالازم می‌دانند.

گفت‌وگو با سیدرضا باقریان ‌موحد، گردآورنده «مجموعه آثار میرزا حسن رشدیه تبریزی»

گفت‌وگو با سیدرضا باقریان ‌موحد، گردآورنده «مجموعه آثار میرزا حسن رشدیه تبریزی»

از آن نقطه و جایگاهی که ایستاده‌اید، میرزا حسن رشدیه را چگونه توصیف می‌کنید؟

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب استنلی و آموزش

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب استنلی و آموزش

«استنلی و آموزش» مجموعه‌ای ۴ جلدی از کتاب‌های مقوایی برای کودکان در سنین زیر ۵ سال است که شخصیت اصلی آن همستری به نام استنلی است. این مجموعه تلاش می‌کند مفاهیم ریاضی را به شکلی ساده به کودکان نوپا و خردسال بیاموزد. «رنگ‌ها»، «شکل‌ها»، «اعداد» و «متضادها» عنوان ۴ جلد این مجموعه است.

رنگ‌ها (مجموعه‌ی استنلی و آموزش)

رنگ‌ها (مجموعه‌ی استنلی و آموزش)

کتاب «رنگ‌ها» از مجموعه کتاب «استنلی و آموزش» ماجرای همستری به نام استنلی است که در آن انواع رنگ‌ها به کودکان زیر ۵ سال آموزش داده می‌شود.

در جستجوى حقيقت داستان، به بهانه‌ی پنجاه سالگى کتاب «حقیقت و مرد دانا» نوشته‌ی بهرام بیضایی

در جستجوى حقيقت داستان، به بهانه‌ی پنجاه سالگى کتاب «حقیقت و مرد دانا» نوشته‌ی بهرام بیضایی

 کلیاتی درباره کتاب

شعر قصه‌های مادر از پروین دولت‌آبادی

شعر قصه‌های مادر از پروین دولت‌آبادی

به قصه قصه، مادر،

مرا به خواب بردی

در آسمان روشن

به آفتاب بردی

به اختران شب تاب

به ماهتاب بردی

به قصه قصه گفتی:

جهان چه خوب و زیباست!

مهربان

مهربان

لاک پشت کوچک، پسر سرخپوست، جلو خانه‌شان نشسته بود. غصه دار بود. با خودش می‌گفت: «عقاب پیر از دست من اوقاتش تلخ است.» عقاب پیر معلم لاک پشت کوچک و چند تا پسر دیگر بود. از وقتی که آن پسرها پنج ساله شده بودند، عقاب پیر معلم آن‌ها شده بود. حالا آن‌ها هر یک ده سال داشتند. لاک پشت کوچک می‌دانست که چند روز که بگذرد، در شبی که ماه به شکل دایره بشود، عقاب پیر جلو همه‌ی مردم ده اسم تازه‌ای به او و هر یک از دوستانش خواهد داد. لاک پشت کوچک اسم خوبی نبود. وقتی که پسر کوچک سرخپوست بچه بود و نمی‌توانست درست راه برود، این اسم را روی او گذاشته بودند ولی حالا دیگر او بزرگ شده بود. مثل همه‌ی سرخپوستان می‌خواست اسمی داشته باشد که بتواند به آن افتخار کند.

ما خیلی دوستت داریم، داگلی بغلی (مجموعه کتاب داگلی بغلی)

ما خیلی دوستت داریم، داگلی بغلی (مجموعه کتاب داگلی بغلی)

در کتاب «ما خیلی دوستت داریم، داگل بغلی» از مجموعه کتاب «داگلی بغلی»، داگلی به همراه یکی از گوسفندان به نام فلاسی، به دنبال گوسفند کوچولویی می‌روند که صمیمی‌ترین دوست فلاسی است. در این جستجو داگلی متوجه می‌شود که همه دوست صمیمی دارند. او فکر می‌کند کاش من هم یک دوست صمیمی داشتم.

از 1 تا 10

از ۱ تا ۱۰

کتاب مفهومی «از ۱ تا ۱۰» اثر «میس فون‌هات»، نویسنده و تصویرگر هلندی، با رنگ‌های زنده و درخشان و تصاویری از جانوران دوست‌داشتنی به کودک کمک می‌کند تا شمارش اعداد را بیاموزد. این کتاب مقوایی افزون بر این‌که فرصت یادگیری لذت‌بخش اعداد و شمارش را برای کودکان فراهم می‌کند، آن‌ها را با جانوران و اعضای مختلف بدن آن‌ها نیز آشنا می‌کند.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب فیل ماکارون

فعالیت پیشنهادی برای کتاب فیل ماکارون

کتاب «فیل ماکارون» داستانی است درباره یک فیل و دوستانش که با هم متحد می‌شوند تا کانگوروهایی که بر شهر آن‌ها حکومت می‌کنند را شکست بدهند. کتاب درباره این است که چه کسی قانون‌ها را تعیین می‌کند، و چه کسی باید آن‌ها را بشکند. درباره رشته و تغییر است، قوانین و لازانیا. کتاب «فیل ماکارون» به ما نشان می‌دهد که قوانین از سنگ ساخته نشده‌اند، درست مثل پاستا، قوانین هم یکی دیگر از ساخته‌های ما هستند.

فیل ماکارون

فیل ماکارون

کتاب «فیل ماکارون» داستانی است درباره یک فیل و دوستانش که با هم متحد می‌شوند تا کانگوروهایی که بر شهر آن‌ها حکومت می‌کنند را شکست بدهند. کتاب درباره این است که چه کسی قانون‌ها را تعیین می‌کند، و چه کسی باید آن‌ها را بشکند. درباره رشته و تغییر است، قوانین و لازانیا. کتاب «فیل ماکارون» به ما نشان می‌دهد که قوانین از سنگ ساخته نشده‌اند، درست مثل پاستا، قوانین هم یکی دیگر از ساخته‌های ما هستند.

بازنمایی اختلال بیرون هراسی (آگورافوبیا) در پویانمایی Frozen (یخ زده)، (بخش نخست)

بازنمایی اختلال بیرون هراسی (آگورافوبیا) در پویانمایی Frozen (یخ زده)، (بخش نخست)

پویانمایی «Frozen» را شرکت پویانمایی دیزنی در سال ۲۰۱۳ تولید کرد. این پویانمایی در بازار فروش جهانی موفقیت‌های چشم‌گیری به دست آورد. این فیلم پویانمایی موزیکال که پر از رنگ، تصویر و آوازهای زیبا است، امروزه بخشی از خاطرات ماندگار خیلی از انسان‌ها است. همه‌ی ما تصویرهایی از شخصیت‌های این پویانمایی را روی کیف‌های مدرسه یا لوازم التحریرهای خود یا فرزندان‌مان داشته‌ایم و این نشان‌دهنده‌ی علاقه‌ی جهانی به این فیلم و جذابیت قهرمانان آن است. از این فیلم بعدها نسخه‌های دیگری هم تولید و حتی نمایش‌نامه‌هایی هم بر اساس این داستان نوشته و بارها بر صحنه‌ی تئاتر اجرا شد. فیلم پویانمایی Frozen، در همان سالِ تولید و انتشارش، برنده‌ی جایزه‌ی اسکار بهترین انیمیشن شد. از سویی سود حاصل از فروش آن در جهان به بیش از یک میلیارد دلار رسید. بخش مهمی از موفقیت این فیلم در شخصیت‌پردازی و روایتش از حالت‌های روانی قهرمانان آن است.

شعر اَخم نکن! از محمود کیانوش

شعر اَخم نکن! از محمود کیانوش

کودکم،

چهره‌ات

آسمان آبی من است.

نازنین،

خنده‌ات

صبح آفتابی من است.

اَخم می‌کنی و باغ سینه‌ام

خالی از گل و گیاه می‌شود.

جان من، که آسمانِ صاف بود،

گربه‌ی زرد

گربه‌ی زرد

خورشید هنوز سَر نزده بود. علی آقا داشت نان می‌پخت. گربه‌ی زردی توی دکان نانوایی آمد. خودش را به پاهای علی آقا مالید. علی آقا به گربه نگاه کرد و گفت: «به به! سلام، مو طلایی، صبر کن، همین حالا یک نان برایت می‌پزم. رنگ آن مثل رنگ موهای تو طلایی می‌شود. آن وقت من صبحانه‌ی تو را می‌دهم.»

گرگ هفلی

گرگ هفلی

گرگوری یا «گرِگ هِفلی» قهرمان اصلی مجموعه کتاب ۱۶جلدی (DIARY OF WIMPY KID) خاطرات یک بچه‌ی چلمن یا خاطرات یک بی‌‌عرضه است. داستان‌های او ابتدا در سال ۲۰۰۴ به شکل آنلاین در دسترس خواننده‌ها قرار گرفت و نسخه‌ی چاپی آن اولین بار در آوریل سال ۲۰۰۷ منتشر شد. اکنون بیش از ۲۵۰ میلیون نسخه از آن در سراسر دنیا از سوی ۷۹ ناشر متفاوت و در ۶۵ زبان گوناگون به چاپ رسیده است. این مجموعه در زبان فارسی نیز ترجمه‌های متعدد و بسیاری دارد.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب کلاه شادی

فعالیت پیشنهادی برای کتاب کلاه شادی

«کلاه شادی» داستان شش دوست است که یک روز همگی بی‌حوصله هستند. اما با گرفتن هدیه مخصوص که یک کلاه است، شاد می‌شوند.

کلاه شادی

کلاه شادی

«کلاه شادی» داستان شش دوست است که یک روز همگی بی‌حوصله هستند. اما با گرفتن هدیه مخصوص که یک کلاه است، شاد می‌شوند.

شاه و وزیر

شاه و وزیر

روزی بود، روزگاری بود. شهری بود، شهریاری بود. زنی داشت که در خوشگلی لنگه نداشت. هم پادشاه او را دوست می‌داشت و هم او برای شاه دلش غش و ضعف می‌رفت.

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی لغو برده‌داری، 11 آذر

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی لغو برده‌داری، ۱۱ آذر

برده‌داری، سنتی است که اکنون به باور بسیاری از مردم جهان سال‌هاست به تاریخ پیوسته و تنها در کتاب‌ها می‌توان نشانی از آن یافت. اما اکنون قرن‌هاست برده‌داری کودکان در کشورهای غربی و جنوبی آفریقا وجود دارد و هر نسل، نسل پس از خود را به تحمل این رنج ناچار می‌کند. در طول تاریخ برده‌داری، انسان‌های بیشماری برای آزادی خود و دیگر بردگان تلاش کردند و جان‌شان را در این راه فدا کرده‌اند. حال روزی با تصویب سازمان ملل به عنوان روز لغو برده‌داری در جهان نام‌گذاری شده است. محور اصلی این روز، از بین بردن انواع شیوه‌های برده‌داری نوین ‌است

برای روز جهانی کامی‌شی‌بای سال 1400 آماده شویم!

برای روز جهانی کامی‌شی‌بای سال ۱۴۰۰ آماده شویم!

هر سال هفتم دسامبر جشن روز جهانی کامی‌شی‌بای در کشورهای گوناگون جهان برگزار می‌شود.

شعر اسب سفید از پروین دولت‌آبادی

شعر اسب سفید از پروین دولت‌آبادی

اسب سفید نقره سُم

هم چشم سیاه، هم یال و دُم

حیوان رام و مهربان

گفتی سخن‌ها بی زبان

سبزه‌ی تَر غذای تو

نُقل آورم برای تو

زین می‌نهم بر پشت تو

خوش می‌جهم بر پشت تو

هدیه‌ای برای مادربزرگ

هدیه‌ای برای مادربزرگ

روز اول آذر بود. آن روز برای نازی روز خیلی خوبی بود. نازی وقتی که از مدرسه به خانه آمد، مادر بزرگش را در خانه دید. مادر بزرگ نازی در ده زندگی می‌کرد. نازی و مادرش هر تابستان پیش او می‌رفتند ولی مادر بزرگ خیلی کم به شهر می‌آمد.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب دوچرخه‌سواری خانم آرمیتاژ

فعالیت پیشنهادی برای کتاب دوچرخه‌سواری خانم آرمیتاژ

کتاب «دوچرخه‌سواری خانم آرمیتاژ» داستانی طنز درباره خانم آرمیتاژ است که در حین گردش با دوچرخه‌اش به نظرش می‌رسد دوچرخه‌اش وسایلی کم دارد و آن‌ها را یکی یکی به دوچرخه اضافه می‌کند، چیزهایی مثل انواع بوق، سطل و صابون برای شستشوی دست، جعبه ابزار، سبدی که توی آن برای خود و سگش غذا بگذارد، صندلی مخصوص برای سگش، چتر برای جلوگیری از آب و باران، رادیو ضبط برای سرگرمی و...

آغوش گشوده‌ی کتابخانه «با من بخوان» صباشهر به روی کودکان

آغوش گشوده‌ی کتابخانه «با من بخوان» صباشهر به روی کودکان

خانه‌ی کودک صباشهر در انتهای یک کوچه‌ای باریک قرار دارد، پس از گذر از حیاطی کوچک به ساختمانی می‌رسیم که محل برگزاری کلاس‌های درس است و در بخشی از آن کتابخانه‌ی کودک‌محور «با من بخوان» آغوش خود را به روی کودکان و نوجوانان گشوده است.

برتری‌های کتاب‌خانه‌های دیجیتال (بخش دوم)

برتری‌های کتاب‌خانه‌های دیجیتال (بخش دوم)

بخش نخست این مقاله را می‌توانید از لینک زیر مطالعه کنید. 

کتاب‌خانه‌ی دیجیتال چیست و چه مزایایی دارد؟ (بخش اول)​

این بابای منه!

این بابای منه!

کتاب تصویری «این بابای منه!» اثر «میس فون‌هات»، نویسنده و تصویرگر تحسین‌شده‌ هلندی، چالشی مفرح را پیش روی کودکان ۱ تا ۵ سال قرار می‌دهد. در کتاب «این بابای منه!» نخست ۴ گزینه برای بابای هر نوزاد آورده شده است. با ورق زدن کتاب می‌توانید ببینید پاسخ درست چیست و آن‌ها دارند چه کار می‌کنند. این کتاب مفهومی با تصاویری گیرا و هنرمندانه از طریق بازی کودکان را با انواع جانوران و نوزادانشان آشنا می‌کند و هم‌زمان رابطه‌ محبت‌آمیز میان والدین و فرزندان را به تصویر می‌کشد. «این بابای منه!» کتابی در ستایش بازی و عشق میان پدر و فرزند است.

در حضرت تو توبه شکستم صدبار

در حضرت تو توبه شکستم صدبار

سال‌هاست که دیگر در روزنامه‌ها نمی‌نویسم، توبه کرده بودم که بنویسم. اما برای حضرت دوست مهدی آذریزدی توبه شکستم. ماجرا از این قرار است که مدیرعامل کانون پرورش فکری در اواخر آبان ماه به استان یزد می‌روند.

تقویت فعالیت‌ کتابخانه‌های کودک با تکیه بر شبکه‌سازی

تقویت فعالیت‌ کتابخانه‌های کودک با تکیه بر شبکه‌سازی

گزارش یازدهمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»

یازدهمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان» چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۴۰۰ برگزار شد. موضوع این نشست «شبکه‌سازی کتابخانه‌ها» بود. کتابداران، ترویج‌گران کتاب و مربیان کتابخانه‌های «با من بخوان» از سراسر کشور در این نشست گفت‌وگو و تبادل نظر کردند. مهمان این نشست صنعان صدیقی، نماینده‌ی «با من بخوان» در استان کرمانشاه، بود. او از تجربه‌های خود در برقراری ارتباط با همه‌ی افراد و نهادهایی که به شیوه‌های گوناگون به گسترش و بهبود فعالیت‌های کتابخانه کمک می‌کنند سخن گفت. دیگر کتابداران نیز در جای‌جای نشست از تجربه‌های مشابه‌شان و راه‌هایی که برای ساختن شبکه‌ی ارتباطات کتابخانه‌ی خود پیموده‌اند گفتند. در ادامه گزارش این نشست دو ساعته را بخوانید.

فهرست کتابک به مناسبت زادروز  لوئیزا می الکات، 8 آذر

فهرست کتابک به مناسبت زادروز لوئیزا می الکات، ۸ آذر

«لوئیزا می الکات» رمان‌نویس و نویسنده داستان کوتاه است که بیشتر به سبب داستان‌هایی که برای کودکان به ویژه برای دختران نوشته شناخته می‌شود و داستان «زنان کوچک» او از ادبیات کلاسیک کودکان به شمار می‌رود. لوئیزا می الکات از مخالفان برده‌داری و از طرفداران فعال جنبش زنان بود و در نوشته‌هایش اغلب اصلاحات آموزشی و آرمان‌های فمنیستی را بیان می‌کرد. او درباره‌ی موفقیت داستان‌های کودکانش تردید داشت و آن‌ها را هنرمندانه نمی‌دانست. الکات یک بار از آن‌ها به عنوان «داستان‌های سبک اخلاقی برای کودکان» نام برد. 

فهرست کتابک به مناسبت زادروز کلایو استیپلز لوئیس، 8 آذر

فهرست کتابک به مناسبت زادروز کلایو استیپلز لوئیس، ۸ آذر

«کلایو استیپلز لوئیس» (سی. اس. لوئیس)، نویسنده، منتقد، پژوهشگر ادبیات و استاد دانشگاه، ۲۹ نوامبر ۱۸۹۸ در شهر بلفاست واقع در ایرلند شمالی به دنیا آمد و در ۲۲ نوامبر ۱۹۶۳ در شهر آکسفورد از دنیا رفت. لوئیس بیش از سی کتاب در طول عمر خود نوشت که مخاطبان گسترده‌ای را برای او به ارمغان آورد. با گذشت زمان، کتاب‌های لوئیس نه تنها جذابیت خود را از دست نداده است بلکه قلم او هرساله هزاران خواننده‌ی جدید را به سوی کتاب‌های او جذب می‌کند.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب چروکس کله غازی

فعالیت پیشنهادی برای کتاب چروکس کله غازی

چروکس در داستان کتاب «چروکس کله غازی»، در پایین یک راه ‌آب زندگی می‌کند و خودش را از مردمی که مطمئن است او را به خاطر ظاهر عجیب و غریبش از خودشان دور می‌کنند قایم می‌کند. او از همان پایین وقت خود را با نگاه کردن به آدم‌هایی که با هم در حال معاشرت هستند می‌گذراند. اما او به طرز غمگینی تنهاست، برای همین هم از میان زباله‌ها برای خودش یک دوست می‌سازد، یک دوست آب‌نباتی.

چروکس کله غازی

چروکس کله غازی

چروکس در داستان کتاب «چروکس کله غازی»، در پایین یک راه ‌آب زندگی می‌کند و خودش را از مردمی که مطمئن است او را به خاطر ظاهر عجیب و غریبش از خودشان دور می‌کنند قایم می‌کند. او از همان پایین وقت خود را با نگاه کردن به آدم‌هایی که با هم در حال معاشرت هستند می‌گذراند. اما او به طرز غمگینی تنهاست، برای همین هم از میان زباله‌ها برای خودش یک دوست می‌سازد، یک دوست آب‌نباتی.

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب مهارت‌های خود مراقبتی

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب مهارت‌های خود مراقبتی

مجموعه کتاب‌های «مهارت‌های خود مراقبتی»، موضوعات را کاملا ساده، روان و قابل لمس مطرح کرده‌اند. تصاویر کتاب هم بسیار زیبا و گویا هستند و این مجموعه گزینه مناسبی برای بلندخوانی با کودکان و گفت‌وگو است. عنوان‌های این مجموعه عبارتند از: «من با هرکسی نمی‌روم»، «من می‌توانم قوی باشم»، «من می‌توانم با صدای بلند بگویم نه»، «من که گم نمی‌شوم» و «به من دست نزن». نویسندگان و تصویرگران برخی از آن‌ها با هم تفاوت دارند.

برای کتاب‌های این مجموعه پرسش‌ها به تفکیک و فعالیت‌های دیگر برای همه جلدها پیشنهاد شده‌اند.

موشی کوچک، خرسی بزرگ (مجموعه کتاب خرسی و دوستانش)

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب خرسی و دوستان

در کتاب «موشی کوچک، خرسی بزرگ»، موشی و خرسی با هم دوست هستند. یکی خیلی کوچک و یکی خیلی بزرگ. برای همین خرسی همیشه مواظب است تا موشی زیر دست و پا له نشود.

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب خرسی و دوستان

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب خرسی و دوستان

مجموعه کتاب «خرسی و دوستان» شامل ده جلد است. هر کدام از کتاب‌ها داستان متفاوت و مجزایی دارد. اما در تمام آن‌ها خرسی محور داستان است و دوستانش بنا به شرایط همراه او هستند. هسته اصلی تمام داستان‌ها دوستی، همکاری و زندگی در کنار یکدیگر است. «موشی کوچک، خرسی بزرگ»، «خرسی چرا می‌ترسی؟»، «دندون خرس لق شده»، «خرسی و یه دوست جدید»، «خرسی مریضه تب داره»، «خرس و رنگ‌های قشنگ»، «خرسی بازم غذا می‌خواد»، «خرسی می‌تونه بشماره»، «خرسی و غار و خر و پف»، «خرسی میگه مرسی» عنوان‌های این مجموعه کتاب است.

شعر گل‌ها از محمود کیانوش

شعر گل‌ها از محمود کیانوش

گل‌ها را من

می‌بینم گل

می‌چینم گل

می دانم گل

اما هر یک

از این گل‌ها

نامی زیبا

از رویی خوش

می‌گویم گل

می‌بویم گل

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب قصه‌های دوست‌داشتنی

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب قصه‌های دوست‌داشتنی

مجموعه «قصه‌های دوست داشتنی» شامل ۸  داستان‌ مجزا با شخصیت‌های مختلف و پدیدآورندگانی متفاوت است. هر کتاب دارای داستانی کوتاه و جذاب با تصاویر درشت و رنگی است که این مجموعه را تبدیل به انتخابی مناسب برای بلندخوانی با کودکان می‌کند. کتاب‌های این مجموعه عبارتند از: «گربه‌ای که تقلید می‌کرد»، «شاید چیزی زیبا»، «نینجا خرگوشه»، «روز بد خرس کوچولو»، «اسکار عاشق چه چیزهایی است؟»، «درخت خاطره»، «اسکار و مو» و «می‌خواهی چه کاره شوی برایان؟».

گربه‌ای که تقلید می‌کرد (مجموعه کتاب قصه‌های دوست داشتنی)

گربه‌ای که تقلید می‌کرد (مجموعه کتاب قصه‌های دوست داشتنی)

«گربه‌ای که تقلید می‌کرد» از مجموعه کتاب «قصه‌های دوست داشتنی» ماجرای دو دوست به نام‌های بلا و آناست. بلا که خیلی آنا را دوست دارد می‌خواهد کاملا در تمام کارها از او تقلید کند. اما آنا این کار را اصلا دوست ندارد.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب این گوزن مال من است

فعالیت پیشنهادی برای کتاب این گوزن مال من است

«این گوزن مال من است» داستان پسری به نام ویلفرد و گوزنی است که یک دفعه سر و کله‌اش پیدا می‌شود و ویلفرد تصور می‌کند او جانور دست‌آموزش است. اما به‌تدریج متوجه می‌شود، ویلفرد که جانوری از حیات‌وحش است، زندگی را با قوانین مورد قبول خودش می‌گذراند، نه قوانینی که ویلفرد وضع کرده است و برای هیچ‌کسی هم نیست.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب من و یک گلدان خالی

فعالیت پیشنهادی برای کتاب من و یک گلدان خالی

مادربزرگ و نوه‌اش را بذرها و گیاهان در «من و یک گلدان خالی» به هم پیوند می‌دهند. روایتی لطیف از دوستی با طبیعت و تخیل.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب خرگوش کوچولو در گالری

فعالیت پیشنهادی برای کتاب خرگوش کوچولو در گالری

کتاب «خرگوش کوچولو در گالری» داستان خرگوش کوچولویی است که همراه پدر و مادرش به یک گالری هنری می‌رود و برای اولین بار با کارهای هنری مختلف مانند نقاشی‌ها و مجسمه‌ها روبرو می‌شود.

بررسی کتاب و فیلم «مهمان مامان»، شگردهایی برای خواندن یک کتاب خوب

بررسی کتاب و فیلم «مهمان مامان»، شگردهایی برای خواندن یک کتاب خوب (بخش دوم)

پیش از مطالعه، بخش نخست را بخوانید:
بررسی کتاب «مهمان مامان» از دریچه سه فیلم، شگردهایی برای خواندن یک کتاب خوب (بخش نخست)

«مهمان مامان» داستان یک مهمانی ساده اما پردردسر در یک خانه‌ی مستأجری است، خانه‌ای که در هر کدام از اتاق‌های دورتادور حیاط‌اش آدم‌هایی زندگی می‌کنند که سهم‌شان از خانه تنها یک اتاق است. یکی دستفروش است، یکی کارگر کارخانه و دیگری دانشجو. «مهمان مامان» داستان مادری است که پسرخواهر تازه‌داماد شده‌اش قرار است همراه عروس‌اش به خانه‌ی او بیاید و این خاله نه چیزی دارد تا برای‌شان شام درست کند و نه میوه و شیرینی‌ای تا کام‌شان را شیرین کنند. از مهمانی آن روز، تنها یک هندوانه و پیاله‌ای تخمه قرار است اسباب پذیرایی باشد. داستان با صدای درِ خانه آغاز می‌شود. مادر مضطرب است که مهمان‌ها پیش از آمدن شوهرش بیایند و مرتب کردن اتاق هم تمام نشده باشد، خانه‌ای که حیاط آن مشترک است و راضی کردن همسایه‌ها به این‌که حیاط را تمیز نگه دارند سخت است. اگر یکی مرغ و خروس هم داشته باشد که کار را سخت‌تر می‌کند. داستان به ما می‌گوید که مادر از همسایه‌ها خواسته تا در اتاق‌های‌شان بمانند و مزاحمتی برای مهمان‌ها نداشته باشند. پس راضی کردن آن‌ها هم یکی از دردسرهای مامان است.

برادران گریم

برادران گریم

یاکوب (تولد ۴ ژانویه ۱۷۸۵) و ویلهلم (۲۴ فوریه ۱۷۸۶) گریم فرزندان دوم و سوم خانواده‌ای یازده نفره بودند که در شهر هاناو آلمان به دنیا آمدند. این دو برادر پژوهشگر، قصه‌های پریان آلمان را گردآوری کردند.

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی مدارا و بردباری، 24 آبان

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی مدارا و بردباری، ۲۴ آبان

۱۶ نوامبر از سوی سازمان ملل «روز جهانی مدارا و بردباری» نامگذاری شده است. گفت‌وگو و بردباری در برابر باورها و عقاید متفاوت بسیار پر اهمیت است و می‌تواند دنیای بهتر و بدون جنگی را برای انسان‌ها بسازد. مدارا و بردباری از اصول اولیه زندگی اجتماعی هستند، افزایش تحمل و درک متقابل میان فرهنگ‌ها و مردم برای صلح و رشد اقتصادی و اجتماعی همه ملت‌ها لازم و ضروری است.

همه ما انسان‌ها باید درک کنیم که تفاوت‌هایی با یکدیگر داریم و هیچ باوری مستحق تنفر یا تمسخر نیست و هر فرهنگی ارزش احترام دارد و تحمیل دیدگاه‌های شخصی به دیگران مجاز نیست. اگر همه به این باور برسیم با تمامی اختلافات ظاهری، موقعیتی، زبانی، رفتاری و ارزشی می‌توانیم جامعه جهانی بدون جنگ داشته باشیم.

کلید طلایی

کلید طلایی

یک روز سرد زمستانی که برف سنگین زمین را در چادری سفید پوشانده بود پسری بینوا از کلبه بیرون رفت تا با سورتمه‌اش هیزم جمع‌آوری کند. وقتی مقداری هیزم جمع کرد و روی سورتمه گذاشت دست‌هایش آن‌قدر یخ بسته بودند که تصمیم گرفت هرچه زودتر به خانه برگردد و آتش روشن کند تا کمی گرم شود.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب یوگای قورباغه‌ای

فعالیت پیشنهادی برای کتاب یوگای قورباغه‌ای

«یوگای قورباغه‌ای» درباره‌ قورباغه‌ای است که عاشق تمرین یوگاست. در این کتاب او بچه‌ها را تشویق می‌کند تا از انجام یوگا لذت ببرند. «یوگای قورباغه‌ای» کتابی برای معرفی ۱۹ حرکت یوگاست که برای کودکان مناسب است و توسط یک قورباغه‌ بامزه اجرا می‌شوند.

یوگای قورباغه‌ای

یوگای قورباغه‌ای

«یوگای قورباغه‌ای» درباره‌ قورباغه‌ای است که عاشق تمرین یوگاست. در این کتاب او بچه‌ها را تشویق می‌کند تا از انجام یوگا لذت ببرند. «یوگای قورباغه‌ای» کتابی برای معرفی ۱۹ حرکت یوگاست که برای کودکان مناسب است و توسط یک قورباغه‌ بامزه اجرا می‌شوند.

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب احسا‌س‌های تو

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب احسا‌س‌های تو

مجموعه کتاب‌ «احساس‌های تو» بعضی از مهم‌ترین احساس‌ها، هیجان‌ها و رفتارهای دوره کودکی را به گونه‌ای تصویری و با استفاده از بیانی روان و جذاب بررسی می‌کند. این کتاب‌ها بر اساس نظرات و دیدگاه‌های روان‌شناسان و متخصصان تعلیم و تربیت تدوین و تصویرسازی شده‌اند. این مجموعه به کودکان کمک می‌کند تا با احساسات و عواطفی که در زندگی روزمره تجربه می‌کنند، آگاهانه روبرو شوند و در هر مورد راهکارهایی خلاقانه و طنزآلود برای این رویارویی در اختیار کودک قرار می‌دهد.

من ترسویم (مجموعه کتاب احساس‌های تو)

من ترسویم (مجموعه کتاب احساس‌های تو)

کودکان خردسال در سال‌های اولیه زندگی خود، احساسات گیج‌کننده بسیاری را تجربه می‌کنند. در کتاب «من ترسویم» از مجموعه کتاب «احساس‌های تو» به شناخت احساس ترس و وحشت – همان‌طور که توسط کودک تجربه می‌شود- و راهکارهای کنار آمدن با آن از نگاهی اطمینان‌بخش می‌پردازد؛ با رویکردی طنزآمیز علت ترسیدن آدم‌ها را بررسی می‌کند و بهترین راه رودررویی با آن موقعیت را از طریق محتوایی مناسب سن، بدون بزرگنمایی یا ترساندن کودک، نشان می‌دهد. 

 معصومه (فرنگیس) سهراب، از زنان پیشاهنگ زمان خود

معصومه (فرنگیس) سهراب، از زنان پیشاهنگ زمان خود

 فرنگیس (معصومه) سهراب از بنیانگذاران شورای کتاب کودک،‌ کارشناس آموزش و پرورش کودکان و نوجوانان و مدیر مجتمع آموزشی مهران در ۲۳ آبان سال ۱۳۰۴ در تهران در یک خانواده‌ی دانش‌دوست و فرهنگی زاده شد.

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب باشگاه کتاب‌خوانی بانی

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب باشگاه کتاب‌خوانی بانی

مجموعه کتاب «باشگاه کتاب‌خوانی بانی» موضوع اصلی‌اش عشق به کتاب بانی و دوستانش و ماجراهایی است که هربار برای او و دوستانش رخ می‌دهد. داستان‌های کتاب‌های این مجموعه که تاکنون ۲ جلد «باشگاه کتاب‌خوانی بانی» و «باشگاه کتاب‌خوانی بانی، به مدرسه می‌رود» از آن منتشر شده است، روان و ساده است. متن‌های هر صفحه بخش کمی از فضا را گرفته‌اند و بقیه، تصاویر بسیار زیبای رنگی و بزرگی است که کودکان را به خوبی در حال و هوای داستان‌ها قرار می‌دهد.

باشگاه کتاب‌خوانی بانی

باشگاه کتاب‌خوانی بانی

کتاب «باشگاه کتاب‌خوانی بانی» از مجموعه کتاب «باشگاه کتاب‌خوانی بانی»، داستانی است درباره خواندن، دوستی و عشق به کتاب. در این داستان خرگوشی کوچک به نام بانی به همراه دوستانش، ماجراهای زیادی با کتاب و کتابخانه شهر دارند.

فهرست کتابک به مناسبت زادروز میشل انده، 21 آبان

فهرست کتابک به مناسبت زادروز میشل انده، ۲۱ آبان

۲۱ آبان برابر با ۱۲ نوامبر ۱۹۲۹ زادروز «میشل انده» از بزرگترین فانتزی‌نویسان سده‌ی بیستم است. «میشل انده» بیش از بیست داستان برای کودکان نوشته است. داستان‌های «میشل انده» ترکیبی سورئال از واقعیت و فانتزی است و خواننده را به تعامل بیشتر با متن فرا می‌خواند. جهانی که انده در داستان‌هایش آفریده است آینه‌ای از دنیا واقعی ماست.

شش قو

شش قو

روزی پادشاهی در جنگل بزرگ و پر درختی چنان با شتاب به دنبال شکار اسب تاخت که از همراهان دور افتاد و هیچ‌کدام به او نرسیدند. شب که فرا رسید و هوا تاریک شد، ایستاد و به اطراف نگریست و دید که گم شده‌است. کوشید تا راهی برای خروج از جنگل پیدا کند، اما موفق نشد. در این هنگام پیرزنی را دید که به سختی و لرزان راه می‌رود و به سوی او پیش می‌آید. رفتار و حرکاتش نشان می‌داد که عجوزه جادوگری است. پادشاه به او گفت: «ای زن مهربان، ممکن است راهی را که از میان جنگل به بیرون می‌رود به من نشان بدهی؟» پیرزن پاسخ داد: «البته اعلی حضرت، با کمال میل، اما به یک شرط و اگر آن شرط را انجام ندهید هرگز از این جنگل بیرون نخواهیدرفت و در اینجا نابود خواهید‌شد.» پادشاه گفت: «آن شرط چیست؟» پیرزن جواب داد: «دختری بسیار زیبا دارم که بر روی زمین دختر‌ی به آن زیبایی نخواهیدیافت و شایسته آن است که همسر شما باشد. اگر شما او را به عنوان ملکه انتخاب کنید من شما را یاری می‌دهم تا از جنگل خارج شوید.» پادشاه که از این رویداد بسیار ناراحت شده‌بود، با پیشنهاد پیرزن موافقت کرد.

گوی کریستال

گوی کریستال

روزی روزگاری زن جادوگری بود که سه پسر داشت. آن‌ها یکدیگر را بسیار دوست داشتند، اما ساحره به فرزندان خود بی‌اعتماد بود و خیال می‌کرد که آن‌ها می‌خواهند قدرت جادویی‌اش را از دستش بگیرند. جادوگر پسر بزرگ‌تر را به شکل عقابی در آورد که روی قله بلند و سنگلاخی زندگی می‌کرد، روزها در آسمان بالا و پایین می‌پرید و با پرواز خود دایره‌هایی ترسیم می‌کرد. پسر دوم هم به نهنگ تبدیل شد که در اعماق دریا زندگی می‌کرد و کسی اثری از او نمی‌دید، جز فواره پر قدرتی که گه‌گاه به هوا پرتاب می‌کرد. پسر سوم که از همه کوچک‌تر بود از بیم آن‌که مبادا او را هم به حیوان وحشی مانند خرس یا گرگ بدل کند در نهان از خانه مادر گریخت.

معرفی بازی آردجو خراسانی

معرفی بازی آردجو خراسانی

«آردجو خراسانی» نوعی بازی حرکتی که به صورت گروهی در میان نوجوانان و جوانان کازرونی انجام می‌شود.

معرفی بازی آرک مارک

معرفی بازی آرک مارک

«آرک مارک» بازی حرکتی- نمایشی که به شکل جمعی میان نوجوانان و جوانان اصفهانی و با هدف بالا بردن هوش، قدرت و چابکی انجام می‌شود.

مهمانی هیولاهای دندان

مهمانی هیولاهای دندان

کتاب «مهمانی هیولاهای دندان» درباره خرس کوچکی به نام کودی است. کودی خوردن شیرینی و شکلات را خیلی دوست دارد. اما وقتی دندانش درد می‌گیرد و مجبور می‌شود پیش دکتر رایکو برود متوجه می‌شود که غیر از او، هیولاهای دندان هم شیرینی و شکلات را خیلی دوست دارند. دکتر رایکو برای کم شدن درد دندان کودی مجبور می‌شود علاوه بر شستن دهان کودی، به کمک مته کوچک دندانپزشکی هیولایی که داخل دندانش قایم شده را هم بیرون بکشد. دکتر رایکو از کودی می‌خواهد که بیشتر حواسش به دندان‌هایش باشد و حتماً بعد از خوردن شیرینی و قبل از خواب دندان‌هایش را مسواک بزند.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب مهمانی هیولاهای دندان

فعالیت پیشنهادی برای کتاب مهمانی هیولاهای دندان

کتاب «مهمانی هیولاهای دندان» درباره خرس کوچکی به نام کودی است. کودی خوردن شیرینی و شکلات را خیلی دوست دارد. اما وقتی دندانش درد می‌گیرد و مجبور می‌شود پیش دکتر رایکو برود متوجه می‌شود که غیر از او، هیولاهای دندان هم شیرینی و شکلات را خیلی دوست دارند. دکتر رایکو برای کم شدن درد دندان کودی مجبور می‌شود علاوه بر شستن دهان کودی، به کمک مته کوچک دندانپزشکی هیولایی که داخل دندانش قایم شده را هم بیرون بکشد. دکتر رایکو از کودی می‌خواهد که بیشتر حواسش به دندان‌هایش باشد و حتماً بعد از خوردن شیرینی و قبل از خواب دندان‌هایش را مسواک بزند.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب یک توپ برای همه!

فعالیت پیشنهادی برای کتاب یک توپ برای همه!

کتاب «یک توپ برای همه!» داستان کودکانی است که هر کدام تفاوت‌های یکدیگر را پذیرفته‌اند و در کنار هم بازی و مشارکت را تجربه می‌کنند. مولی موش‌کوری که خوب نمی‌بیند، فردی قورباغه‌ای که خوب نمی‌شنود، هنری خارپشتی که از همه چیز می‌ترسد، مکس موشی که یک پایش کوتاه است و بلیندا جوجه کلاغ کوچولو همگی در حال بازی با یک توپ هستند. این‌جاست که ریکو سر می‌رسد و توپ بقیه را برمی‌دارد و فرار می‌کند. کودکان با ترس و لرز سراغ ریکو می‌روند تا توپ را پس بگیرند و وقتی بالاخره موفق می‌شوند، مکس توپ را دوباره به ریکو پس می‌دهد و از او می‌خواهد که او هم برای بازی با آن‌ها همراه شود.

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی فرزندخواندگی، 18 آبان

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی فرزندخواندگی، ۱۸ آبان

پذیرفتن «فرزندخوانده» تصمیمی پرچالش است که خانواده‌ها باید برای آن آمادگی لازم را داشته باشند. خانواده‌ها باید از مشکلات و سختی‌های فرزندخواندگی اطلاعات کامل داشته باشند و آموزش‌های لازم را ببینند. از آن‌جا که کودکان بی‌سرپرست دچار مشکلات عاطفی و ارتباطی هستند، در فرایند فرزندخواندگی صبر و شکیبایی خانواده‌ها بسیار مهم است. این کودکان به دلیل شرایط و تجربه‌های سختی که در زندگی داشته‌اند، به سختی می‌توانند اعتماد کنند. حال کتابک به شما کتاب‌هایی با موضوع فرزندخواندگی را معرفی می‌کند که در این مسیر بهتر قدم بگذارید.

با من بخوان، آغوشی برای خواندن با نوزادان و نوپایان شیرخوارگاه‌ها

با من بخوان، آغوشی برای خواندن با نوزادان و نوپایان شیرخوارگاه‌ها

۹ نوامبر برابر با ۱۸ آبان، روز جهانی فرزندخواندگی است؛ روزی برای پاسداشت و ستایش عشق‌ورزیدن به کودکان و جلب توجه همگان به ‌اهمیت نیاز بنیادین همه‌ی ما انسان‌ها به دوست داشتن و دوست‌ داشته شدن؛ روزی برای تاکید بر حق بهره‌مندی از مواهب زندگی و حق فراهم بودن بستری غنی برای رشد و بالندگی همه‌ی کودکان.

چهار سال در کنار کودکان کرمانشاه

چهار سال در کنار کودکان کرمانشاه

گزارشی از اجرای برنامه‌ی «با من بخوان» و تاثیرات آن بر کودکان مناطق زلزله‌زده‌

شامگاه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ خبر زلزله‌ در استان کرمانشاه دل‌های بسیاری را لرزاند و آرامش را از وجودشان ربود. مخابره‌ی اخبار و تصاویر دردناکِ ویرانی و آسیب و مرگ همه‌ی ما را به تکاپو می‌اندازد. می‌دانیم باید کاری کنیم و هرطور که می‌توانیم دست یاری به سوی انسان‌های آسیب‌دیده و در بحران دراز کنیم تا شاید اندکی از بارِ سنگینی که بر دوش‌ دارند ‌بکاهیم.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب کارل و معنای زندگی

فعالیت پیشنهادی برای کتاب کارل و معنای زندگی

کتاب «کارل و معنای زندگی» داستان یک کرم خاکی است. او روزهای خود را با خوشحالی در حال تونل زنی در خاک می‌گذراند تا این‌که یک موش صحرایی از او یک سوال ساده می‌پرسد و باعث می‌شود کارل دست از کار روزانه خود بکشد: «چرا این کاره را هر روز می‌کنی؟» جستجوی کارل برای یافتن پاسخ این پرسش او را به یک ماجراجویی می‌رساند تا با تمام جانوران جنگل ملاقات کند. هرکدام از جانوران معنایی برای کاری که انجام می‌دهند دارند که خب هیچ‌کدام از آن‌ها معنای زندگی کارل نیست. اما سرانجام کارل هم معنای زندگی‌اش را می‌یابد.

کارل و معنای زندگی

کارل و معنای زندگی

«کارل و معنای زندگی» داستانی درباره‌ی کرمی به نام کارل است که یک روز با پرسش یک موش صحرایی سوالی در ذهنش شکل می‌گیرد. این‌که معنای کاری که هر روز انجام می‌دهد چیست؟ به دنبال کشف پاسخ این پرسش، دست از کار می‌کشد و از جانوران جنگل در این‌باره می‌پرسد.

طبل زن

طبل زن

شبی از شب‌ها طبل زن جوانی که تنها در صحرا راه می‌پیمود، به کنار دریاچه‌ای رسید. سه پیراهن کوچک کتان سفید دید که در کناری گذاشته بودند. با خود گفت: «چه پارچه لطیفی!» و یکی از آن‌ها را برداشت و در جیب خود گذاشت. سپس به خانه بازگشت و بی‌آن‌که دیگر در این باره فکر کند به بستر رفت تا بخوابد. هنوز به خواب نرفته بود که احساس کرد کسی نام او را صدا می‌زند. گوشش را تیز کرد و صدای آرامی شنید که می‌گفت: «طبل زن، طبل زن! بیدار شو.» وی کسی را بر اثر تاریکی شب نمی‌دید، اما چنین به نظرش رسید که شبحی در برابر تختش این‌سو و آن‌سو می‌رود. طبل زن گفت: «چه می‌خواهی؟» شبح گفت: «پیراهن کوچک مرا که دیشب از کنار دریاچه برداشته‌ای، به من برگردان.»

معرفی بازی آرتردی

معرفی بازی آرتردی

«آرتردی» نوعی بازی حرکتی- پرشی که به شکل دسته جمعی در میان نوجوانان و جوانان تبریزی انجام می‌شود.

بررسی کتاب «مهمان مامان» از دریچه سه فیلم، شگردهایی برای خواندن یک کتاب خوب (بخش نخست)

بررسی کتاب «مهمان مامان» از دریچه سه فیلم، شگردهایی برای خواندن یک کتاب خوب (بخش نخست)

از دریچه سه فیلم

«کیسه برنج[۱]» داستان پیرزنی به نام معصومه خانم، است که می‌خواهد برنج کوپنی بگیرد تا بتواند با آن نذرش را ادا کند. فیلم‌‍‌نامه فیلم را محمدعلی طالبی، کارگردان فیلم، با همراهی «هوشنگ مرادی کرمانی» نوشته است. به آسانی می‌توانیم ردپای اندیشه و نگاه مرادی کرمانی را در فیلم ‌بینیم، نگاهی ساده، انسانی، شفاف و بدون قضاوت. برای من «کیسه‌ی برنج» داستان جیران است، دختربچه‌ای که همراه پیرزن می‌شود در این راه، و فیلم تلاش می‌کند دور و نزدیک به هر دو، گاهی از نگاه این و گاهی از نگاه آن یکی، رخ‌دادها را ببیند. جیران شیرین‌زبان و بانمک است و با همین شیرین زبانی است که پدر و مادر و معصومه خانم را با همه دردسرهایی که برای‌شان پیش می‌آورد، وادار می‌کند که به خواسته‌هایش گوش بدهند: «معصومه خانم بریم پارک. خوبه خودت هم کوچولو بودی معصومه خانم‌تون تو رو نمی‌برد پارک؟ معصومه خانم من تو رو خیلی دوست دارم دستت رو بوس می‌کنم. هر کی من رو نبره پارک، توی آتیش جهنم می‌سوزه. آگه بریم پارک خوش‌حال می‌شی. تو هم خوش‌حال میشی برنج گرفتی. پارک خیلی قشنگه. معصومه خانم دل‌ات برای من نمی سوزه این قدر قلب‌ات از سنگه...» و تکرار می‌کند و گریه می‌کند تا بالاخره خودش مقابل موتوری را می‌گیرد و راننده موتور که از قضا هم آموزگار است، می‌پذیرد کیسه برنج و جیران را بر موتور سوار ‌کند و به همراهی معصومه خانم به پارک بروند.

پری برکه

پری برکه

روزی و روزگاری آسیابانی بود که با همسرش زندگی خوش و سعادتمندی را می‌گذراندند. آن‌ها پول و ثروت کافی داشتند و بر این ثروت هر سال افزوده می‌شد. ناگهان از قضای روزگار ورق برگشت و بدبختی بر آن‌ها روی آورد. همان‌گونه که دارایی‌شان افزایش یافته‌بود سال به سال رو به کاهش گذاشت و همچون برف تموز آب شد. سرانجام به جایی رسید که جز آسیاب که در آن سکونت داشتند چیزی برای آسیابان باقی نماند. آسیابان از شدت غم پیر شده‌بود و چون کار روزانه‌اش تمام می‌شد ناراحت و آزرده خاطر به بستر می‌رفت. یک روز صبح پیش از سپیده‌دم از خواب برخاست و بدین خیال که کمی تسکین پیدا کند برای هواخوری بیرون رفت.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب قورقوری کوچولو بزرگ می‌شود!

فعالیت پیشنهادی برای کتاب قورقوری کوچولو بزرگ می‌شود!

«قوقوری کوچولو بزرگ می‌شود!» داستان بچه قورباغه‌ای است که از تغییرات بدنش و بزرگ شدن می‌ترسد. اما به تدریج متوجه می‌شود بزرگ شدن هم خوبی‌های خودش را دارد.

درهای بسته موزه کودکی ایرانک دوباره گشوده می‌شود!

درهای بسته موزه کودکی ایرانک دوباره گشوده می‌شود!

خبر خوبی است! خبری شادی‌بخش!

هم برای ما و هم برای مخاطبان‌مان! کوچک و بزرگ!

روز جمعه ۲۱ آبان درهای «موزه کودکی ایرانک» به روی همه علاقه‌مندان گشوده می‌شود!

گرم و روشن و پر امید: کتابخانه‌ی «امید» اسفراین کار خود را آغاز کرد!

گرم و روشن و پر امید: کتابخانه‌ی «امید» اسفراین کار خود را آغاز کرد!

«مریم شجاعی» داوطلب ترویج‌گر کتابخوانی برنامه‌ی «با من بخوان» در خراسان شمالی و شهرستان اسفراین است که از سال ۱۳۹۹ با شرکت در کارگاه‌های موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در سامانه‌ی آموزشی «آموزک» و آشنایی با برنامه‌ی «با من بخوان» به این گروه پیوست. او از اسفند ۱۳۹۹ با خرید تعدادی کتاب و پیوستن به کمپین «یک ترویج‌گر، یک کیسه کتاب» کار خود را به عنوان ترویج‌گر آغاز کرد و برای خواندن کتاب به مراکز بهزیستی نگه‌داری از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست در اسفراین و شیروان می‌رفت. متاسفانه با اوج‌گیری بیماری در دوره‌های مختلف امکان حضور در این مراکز محدود شد و به درخواست ایشان و با هماهنگی‌های صورت‌گرفته با مسئولان مرکز نگه‌داری از کودکان بی‌سرپرست امام حسن، بنا شد برای فراهم کردن امکان دسترسی همیشگی کودکان و نوجوانان ساکن مرکز به کتاب‌ها کتابخانهای در این مرکز راه‌اندازی شود. کتابخانه‌های پارچه‌ای دیواری نیز برای مراکز دیگر فرستاده شد تا کتاب‌های این کتابخانه در دسترس کودکان و نوجوانان دو مرکز دیگر نیز قرار بگیرند.

فهرست کتابک به مناسبت هفته جهانی بازی، 16 آبان

فهرست کتابک به مناسبت هفته جهانی بازی، ۱۶ آبان

«بازی» فعالیتی است که بیش‌ترین ساعات بیداری کودکان را پیش از دبستان تشکیل می‌دهد و یکی از وسوسه‌ها و دغدغه‌های ازلی و ابدی انسان است. بازی‌ها در هر سنی شکل و قالبی خاص دارد. انسان از لحظه‌ی تولد تا مرگ نیاز به بازی دارد اما شکل آن در هر سنی متفاوت است. همچنین انگیزه‌های آن در هر سن و دوره‌ای می‌تواند متفاوت باشد بازی‌های سنتی باوجودی که از عمرشان خیلی می‌گذرد ولی از نظریه‌های روان‌شناختی و جامعه‌شناختی خیلی دور نیستند چه‌بسا که این نظریه‌ها از مشاهده‌ی بازی‌ها متولد شده‌اند، نه این‌که اول آن نظریه‌ها نوشته‌شده باشد و بعد این بازی‌ها متولد شود.

انتشار کتاب هفت اسب، هفت رنگ (در مرغزار خیال) در آمریکا

انتشار کتاب هفت اسب، هفت رنگ (در مرغزار خیال) در آمریکا

پس از ترجمه و انتشار کتاب هفت اسب، هفت رنگ، به زبان هلندی (۲۰۱۹)، اکنون این کتاب تصویری در امریکا (۲۰۲۱) به زبان انگلیسی ترجمه و از سوی انتشارات الزور Elsewhere با نام «در مرغزار خیال In the Meadow of Fantasies»  منتشر شده است.

پرنده طلایی

پرنده طلایی

در روزگاران گذشته پادشاهی بود که در پشت قصر خود باغی زیبا و فریبنده داشت و یکی از درخت‌های این باغ سیب‌های طلایی می‌داد. یک سال که سیب‌ها کاملا رسیده و درشت شدند آن‌ها را شمردند، اما روز بعد یکی از سیب‌ها کم بود. موضوع را به پادشاه خبر دادند و او دستور داد پسرانش هر شب تا صبح زیر درخت نگهبانی بدهند. پادشاه سه پسر داشت و چون شب رسید پسر اول را به باغ فرستاد، اما نیمه‌های  شب از شدت خستگی چشمانش بسته شد و به خواب رفت. روز بعد دیدند که یک سیب دیگر کم است. شب بعد نوبت پسر دوم بود، اما او هم به همین وضع دچار شد و هنگامی که زنگ‌های نیمه شب به صدا درآمدند خواب چشمانش را گرفت. بامداد روز بعد دیدند که یک سیب دیگر کم است. آن وقت نوبت پسر سوم رسید که آماده نگهبانی بود، اما پادشاه او را قابل نمی‌دانست و تصور می‌کرد که او از دو برادرش هم شایستگی کمتری دارد. با این همه سرانجام بر اثر اصرار پسر موافقت کرد و اجازه داد که او هم نگهبانی بدهد. پسر زیر درخت سیب دراز کشید و بیدار ماند و توانست در برابر فشار خواب مقاومت کند. وقتی زنگ‌های نیمه شب نواخته شد صدای برهم خوردن بال پرنده‌ای در هوا پیچید.

نامزد حقیقی

نامزد حقیقی

در روزگاران گذشته دختری جوان و زیبا بود که مادرش را هنگام کودکی از دست داده‌بود و نامادری‌اش وی را بسیار اذیت می‌کرد. وقتی کاری به عهده‌اش می‌گذاشت هر قدر سخت و سنگین بود دختر بی‌آن‌که دلسرد شود آن‌را آغاز می‌کرد و در حدود توانایی خویش آن‌را انجام می‌داد. با وجود این، نمی‌توانست قلب زن بدجنس را نرم کند؛ زیرا وی همواره ناراضی بود و عقیده داشت که دختر به قدر کافی کار نمی‌کند. هر قدر دختر بیشتر زحمت می‌کشید نامادری بیشتر به او کار می‌داد. او فقط می‌خواست زندگی دختر را با تحميل وظایف دشوار، بیش از پیش سخت و تحمل نکردنی کند.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب باغچه‌ی پسرک

فعالیت پیشنهادی برای کتاب باغچه‌ی پسرک

کتاب «باغچه‌ی پسرک» داستان تلاش پسرکی است که می‌کوشد به طبیعت رو به نابودی شهر کمک کند تا خود را بازسازی کند.

در مرغزار خیال (هفت اسب و هفت رنگ)

در مرغزار خیال (هفت اسب و هفت رنگ)

کتابفروشی وایلد رامیپوس در مینیاپولیس ایالت مینه سوتا آمریکا از همه علاقمندان دعوت می‌کند که در برنامه رونمایی کتاب «در مرغزار خیال» یا «هفت اسب، هفت رنگ» نوشته محمد هادی محمدی و تصویرگری نوشین صفاخو که در روز شنبه ۶ نوامبر برابر با ۱۵ آبان، ساعت ۱۱ صبح به وقت محلی (۱۹ به وقت ایرا

گفت‌وگو با تاریخ، عبدالرحیم جعفری بنیانگذار انتشارات امیرکبیر

گفت‌وگو با تاریخ، عبدالرحیم جعفری بنیانگذار انتشارات امیرکبیر

عبدالرحیم جعفری، پایه گذار انتشارات امیرکبیر و کتاب های طلائی بود. او ۱۲ آبان ۱۲۹۸ در تهران زاده شد. عبدالرحیم جعفری در سال ۱۳۲۸ انتشارات امیرکبیر را پایه گذاشت و در سال ۱۳۴۰ انتشار مجموعه‌ی کتاب‌های طلائی را آغاز کرد. کتاب‌های طلائی مجموعه‌ای از نامدارترین داستان‌ها و قصه‌های جهان با بیش از ۸۰ عنوان کتاب در قطع رقعی بود که جلد و صفحه آرایی یکسانی داشتند.
این گفت‌وگو در سال ۱۳۸۷ انجام شده است.

یک روز با خانم دکتر (مجموعه کتاب کار کودک)

یک روز با خانم دکتر (مجموعه کتاب کار کودک)

کتاب «یک روز با خانم دکتر» یک کتاب کار و سرگرمی برای کودکان است. در این کتاب در حالی که با ماجراهای یک روز کاری خانم دکتر آشنا می‌شویم، با نقاشی کشیدن و رنگ‌آمیزی و چسباندن برچسب‌های مخصوص در هر صفحه، به نوعی در کامل شدن کتاب همکاری می‌کنیم.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب خرسی به نام یکشنبه

فعالیت پیشنهادی برای کتاب خرسی به نام یکشنبه

کتاب «خرسی به نام یکشنبه» در قالب داستانی بلند برای کودکان نگاشته شده است. داستان «خرسی به نام یکشنبه» روایت شروع ارتباط پسر بچه‌ای با یک خرس عروسکی است که از زبان نگارنده داستان تعریف می‌شود.

گل سفید گل سرخ

گل سفید گل سرخ

بيوه بینوایی در انزوای کلبه‌ای دورافتاده زندگی می‌کرد. در برابر کلبه باغچه‌ای بود که در آن دو بوته گل رز روییده بود. یکی از آن‌ها گل‌های سفید و دیگری گل‌های سرخ می‌داد. زن نیز دو دختر داشت که بسیار به هم شبیه بودند. نام یکی از آن‌ها گل سفید و نام دیگری گل سرخ بود. این دو دختر آن‌قدر با ایمان، خوش‌قلب، فعال و دقیق بودند که هیچ کودکی در جهان چنین نبودند. اما گل سفید آرام‌تر و مهربان‌تر از گل سرخ بود. گل سرخ جست و خیز در چمنزارها و صحراها را دوست داشت، به جست وجوی گل‌ها می‌رفت و پروانه‌ها را شکار می‌کرد، درحالی که گل سفید نزد مادر می‌ماند، در کارهای خانه به او یاری می‌داد و هنگامی که کاری نبود برای او کتاب می‌خواند. دو دختر کوچولو آن‌قدر همدیگر را دوست داشتند که هر وقت با هم از خانه بیرون می‌رفتند دست یکدیگر را می‌گرفتند وقتی گل سفید می‌گفت: «ما هرگز همدیگر را ترک نخواهیم کرد.»

بررسی رهنمودهای ایفلا در دهمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»

بررسی رهنمودهای ایفلا در دهمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»

دهمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»، چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ در سامانه آموزک برگزار شد. موضوع این نشست «رهنمودهای ایفلا برای کتابخانه‌های کودک و نوجوان» بود. کتابداران، ترویجگران کتاب و مربیان بلندخوانی کتابخانه‌های «با من بخوان» از مناطق گوناگون کشور در این نشست با یکدیگر گفت‌وگو و تبادل نظر کردند. مهمان این نشست ندا کمال هدایت، کارشناس کتابداری و از همراهان برنامه‌ی «با من بخوان»، بود.

پادشاه کوه زرین

پادشاه کوه زرین

بازرگانی دو فرزند داشت، یکی پسر و دیگری دختر که هنوز خردسال بودند و به سن راه رفتن نرسیده بودند. بازرگان دو کشتی بزرگ داشت که با باری از کالاهای گران‌بها راهی دریا بودند، درحالی که بازرگان همه دارایی خود را در این دو کشتی گذاشته‌بود. گرچه بازرگان امیدوار بود که از این راه پول سرشاری به دست آورد، روزی خبر رسید که هر دو کشتی در میان طوفان غرق شده‌اند. بازرگان ثروتمند به مردی فقیر بدل شد و برای او فقط مزرعه‌ای نزدیک شهر باقی‌ماند.

آجر گُلی

آجر گُلی

دور باغ قشنگی، یک دیوار آجری قشنگ کشیده بودند، این دیوار از صدها آجر درست شده بود. آجرهای دیوار همه زرد بودند. فقط یکی از آن‌ها کمی قرمز رنگ بود. برای همین بود که آجرهای دیگر اسم این آجر را گذاشته بودند آجر گُلی.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب صدای رنگ‌ها

فعالیت پیشنهادی برای کتاب صدای رنگ‌ها

کتاب «صدای رنگ‌ها»، در واقع داستان زندگی واسیلی کادینسکی، نقاش روس است. داستان ماجرا را از زمانی تعریف می‌کند که واسیلی یک پسربچه است و کسی در خانواده ذوق او در نقاشی و سبک نقاشی کردنش را درک نمی‌کند. اعضای خانواده او را به نوعی وادار می‌کنند تا در رشته حقوق تحصیل کند. واسیلی یک توانایی خاص دارد، او می‌تواند صدای رنگ‌ها را بشنود.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب آدم برفی سردشه

فعالیت پیشنهادی برای کتاب آدم برفی سردشه

«آدم برفی سردشه» داستانی کوتاه و ساده درباره سه کودک است که دوست یک آدم برفی سرمایی هستند. آدم برفی مدام احساس می‌کند سردش است و باید خود را به شکلی گرم کند. اما هربار مشکلی برایش پیش می‌آید و کودکان باید به نوعی مشکل را برطرف کنند.

آدم برفی سردشه

آدم برفی سردشه

«آدم برفی سردشه» داستانی کوتاه و ساده درباره سه کودک است که دوست یک آدم برفی سرمایی هستند. آدم برفی مدام احساس می‌کند سردش است و باید خود را به شکلی گرم کند. اما هربار مشکلی برایش پیش می‌آید و کودکان باید به نوعی مشکل را برطرف کنند.

عبدالرحیم جعفری

عبدالرحیم جعفری

عبدالرحیم جعفری، پایه گذار انتشارات امیرکبیر و کتاب های طلائی بود. او ۱۲ آبان ۱۲۹۸ در تهران زاده شد.

کتاب بزرگ بازی -  بازی‌های مناسب داخل و خارج از خانه

کتاب بزرگ بازی - بازی‌های مناسب داخل و خارج از خانه

«کتاب بزرگ بازی - بازی‌های مناسب داخل و خارج از خانه» مجموعه‌ای است برای کودکان ۳ تا ۱۴ ساله، شامل بیش از ۴۰۰ نوع بازی، هم برای محیط‌های باز و هم برای داخل خانه. این کتاب منبعی بسیار عالی برای والدین و افرادی است که با کودکان کار می‌کنند و تعداد فراوانی بازی، با قواعد آسان دارد که همه می‌پتوانند آن را اجرا کنند.

بادکنک ویدا

بادکنک ویدا

توی یک کوچه‌ی قشنگ، سه تا دختر و سه تا پسر قشنگ زندگی می‌کردند. اسم دخترها پروانه و پری و ویدا بود. اسم پسرها پرویز و ناصر و منصور بود. همه‌ی این بچه‌ها باهم دوست بودند. وقتی که مادرها و پدرهایشان اجازه می‌دادند، توی کوچه می‌آمدند و بازی می‌کردند.

یک روز مرد بادکنک فروشی به کوچه‌ی آن‌ها آمد. بادکنک فروش در کوچه راه می‌رفت و صدا می‌زد: «بادکنک! آی بادکنک!»

پوست هزار حیوان

پوست هزار حیوان

در روزگاران قدیم پادشاهی بود که همسری با گیسوان طلایی داشت. او آن‌قدر زیبا بود که همانندش در سراسر کره زمین یافت نمی‌شد. ملکه از بد روزگار بیمار شد و چون احساس کرد که روز مرگش فرارسیده‌است پادشاه را نزد خود خواند و گفت: «اگر خواستی پس از مرگ من همسری انتخاب کنی با هیچ زنی که به زیبایی من نباشد و گیسوان طلایی مانند من نداشته‌باشد، ازدواج نکن و باید این را به من قول بدهی.» وقتی پادشاه قول داد، ملکه چشمانش را بست و به درود حیات گفت.

فرهنگ تصویری مشاغل

فرهنگ تصویری مشاغل

کتاب «فرهنگ تصویری مشاغل» کتابی است ساده و آسان برای کودکانی که درباره مشاغل مختلف کنجکاو هستند و یا بهانه خوبی است برای آشنا کردن‌شان با مشاغل مختلف.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب یولانته در جستجوی کریسولا

فعالیت پیشنهادی برای کتاب یولانته در جستجوی کریسولا

«یولانته در جستجوی کریسولا» داستان یک دوستی بی‌پایان است. دوستی‌ای که حتی با مرگ هم تمام نمی‌شود، چون یولانته دوستش کریسولا را برای همیشه در قلب‌اش احساس می‌کند.

یولانته در جستجوی کریسولا

یولانته در جستجوی کریسولا

«یولانته در جستجوی کریسولا» داستان یک دوستی بی‌پایان است. دوستی‌ای که حتی با مرگ هم تمام نمی‌شود، چون یولانته دوستش کریسولا را برای همیشه در قلب‌اش احساس می‌کند.

تابوت بلور

تابوت بلور

هرگز کسی نگوید که خیاط فقیری نمی‌تواند به سرزمین‌های دور سفر کند و به امتیازات و افتخارات بسیار دست یابد. تنها باید دری را که شایسته است بزند و بخت و اقبال هم در این راه اهمیت بسیار دارد. در روزگاران گذشته خیاطی مهربان و چابک که دوران کارگری را می‌گذراند و هنوز به استادکاری نرسیده بود این چنین زندگی می‌کرد. روزی از روزها خیاط به جنگل ژرف و پردرختی رسید و چون راه را نمی‌شناخت گم شد. شب فرا رسید و جز این چاره‌ای نداشت که در آن انزوای هراسناک سرپناهی پیدا کند. بی‌تردید می‌توانست تخت خوابی از علف نرم و خزه برای خود درست کند و در گوشه‌ای بخوابد، اما بیم از حیوان‌های وحشی او را آرام نمی‌گذاشت. سرانجام تصمیم گرفت شب را روی شاخه درختی بگذراند. به دنبال درخت بلوط بلندی گشت، تا نوک آن بالا رفت و خدا را شکر کرد که اتوی خود را به همراه دارد، وگرنه باد تندی که بر قله درختان می‌وزید او را با خود می‌برد.

هوشنگ مرادی کرمانی نامزد جایزه جهانی آسترید لیندگرن برای سال 2022

هوشنگ مرادی کرمانی نامزد جایزه جهانی آسترید لیندگرن برای سال ۲۰۲۲

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، برای چهارمین بار هوشنگ مرادی کرمانی نویسنده برجسته کشورمان در حوزه ادبیات کودکان و نوجوانان را به عنوان نامزد جایزه جهانی آسترید لیندگرن معرفی می‌کند.

نور آبی

نور آبی

در روزگاران قدیم سربازی بود که در کمال صداقت و وفاداری سالیان دراز به پادشاه خود خدمت کرده‌بود. بعد از پایان جنگ، سرباز بر اثر زخم‌هایی که برداشته بود دیگر نمی‌توانست به خدمت ادامه دهد، پس پادشاه به او گفت: «اکنون می‌توانی به خانه‌ات بازگردی؛ زیرا دیگر به تو نیازی ندارم. دیگر پولی هم دریافت نخواهی‌کرد، زیرا فقط کسانی جیره و مواجب می‌گیرند که در برابر آن به من خدمت کنند.»

هندسه‌ی عصر حجری - خط

هندسه‌ی عصر حجری - خط (مجموعه‌ کتاب ماجراهای نابغه‌ی عصر حجر)

کتاب «هندسه‌ی عصر حجری - خط»، از مجموعه کتاب‌ «ماجراهای نابغه عصر حجر» است. در این کتاب لئو که پسر بچه نابغه‌ عصر حجری است، به همراه گربه‌اش پالاس، ماجرای خط را در دنیای عصر حجری خود توضیح می‌‍دهد.

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب هندسه‌ی عصر حجری

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب هندسه‌ی عصر حجری

در مجموعه کتاب «هندسه‌ی عصر حجری»، لئو و پالاس با کمک یکدیگر به استفاده‌های تاریخی، فن‌آوری و طبیعی از مفاهیم هندسی می‌پردازند. موضوعات کتاب‌ها عبارتند از: خط، کره، دایره، مثلث، مربع و مکعب. شخصیت‌های شاد و کمدی لئو و پالاس، همراه با منابع اطلاعاتی و نمودارها به خوانندگان کمک می‌کنند تا مفاهیم هندسی و ریاضی را درک کنند. هر کتاب شامل فهرست مطالب، خلاصه، کلمات کلیدی و واژه‌نامه است.

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی انیمیشن، 6 آبان

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی انیمیشن، ۶ آبان

«انجمن بین‌المللی سازندگان و دوست‌داران فیلم‌های انیمیشن»،«آسیفا» ۲۹ اکتبر مصادف با ۶ آبان را «روز جهانی انیمیشن یا پویانمایی» نامیده‌اند. انیمیشن یکی از همگانی‌ترین ابزار سرگرمی، برای همه رده‌های سنی به شمار می‌آید. با گذر زمان، و با پیشرفت روش‌های ساخت انیمیشن، تمرکز و توجه بیش‌تر فعالان به‌سوی ایده‌های پنهان در هر انیمیشن گرایش یافته است، زیرا روش‌های ساخت هر اندازه دست‌نیافتنی باشد، کم‌کم آموختنی خواهند بود.

اکسیر جوانی

اکسیر جوانی

روزی و روزگاری پادشاهی بود که سخت بیمار شد، به طوری که هیچ کس امیدی به زنده ماندن وی امید نداشت. پادشاه سه پسر داشت که به خاطر مرض سخت پدر بسیار اندوهگین بودند. روزی از روزها که در باغ قصر افسرده و غمگین نشسته و می‌گریستند، پیرمردی پیش آمد و علت غم و اندوه آنان را پرسید. پسران گفتند که پدرشان آن‌قدر بیمار است که بی‌تردید از آن بیماری خواهد مرد؛ زیرا هیچ دارویی مرضش را تسکین نبخشیده است. پیرمرد گفت: «من دارویی می‌شناسم که اکسیر جوانی است.

کاترین پترسون نویسنده نام‌آشنای جهان «با من بخوان» را نامزد جایزه‌ی آسترید لیندگرن کرد!

کاترین پترسون نویسنده نام‌آشنای جهان، «با من بخوان» را نامزد جایزه‌ی آسترید لیندگرن کرد!

روز ۲۱ اکتبر فهرست نامزدان دریافت جایزه جهانی یادبود آسترید لیندگرن (آلما) سال ۲۰۲۲ اعلام شد و نام برنامه‌ی «با من بخوان» برای ششمین بار پیاپی در این فهرست جای گرفت.

بررسی کتاب «شش مرد»، شگردهایی برای خواندن یک کتاب خوب

بررسی کتاب «شش مرد»، شگردهایی برای خواندن یک کتاب خوب

«یک انگشت می‌توانست یک اردوگاه را با خاک یکسان کند و هزاران نفر را بکشد، حال آن‌که مجموع همه تلاش‌ها و زحمات ما نمی‌توانست بر حیات حتی یک نفر از ما یک دقیقه بیش‌تر بیافزاید.[۱]»

ایزدان هم

ایزدان هم

کتاب «ایزدان هم» آینده‌ای را به تصویر می‌کشد که استفاده از انرژی ارزان و پاکیزه‌ای آرام آرام جهان را به نابودی می‌کشاند! تکنولوژی تولید این انرژی، موسوم به پمپ الکترون، که الکترون و پروتون را بین جهانِ ما و جهانی موازی تبادل می‌کند، حاصل دانشی است که موجودات پراجهان یا همان جهان موازی به بشر رسانده‌اند. شیمی‌دانی فرصت‌طلب و کم‌دانش که بر حسب اتفاق راز تکنولوژی را کشف کرده‌ است، تمام اعتبار این کشف را از آن خود می‌داند. دستاورد بزرگ علم بشر اما جهان ما را به نابودی می‌کشاند. خطری که کسی دوست ندارد به آن توجه کند.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب بغل

فعالیت پیشنهادی برای کتاب بغل

کتاب «بغل» در واقع دو داستان است که خلاف جهت یک‌دیگر در کتاب آغاز می‌شوند و درست در میان کتاب با یک بغل به هم می‌رسند. در حالی‌که لاک‌پشت و خارپشت هر دو روز سختی دارند، چیزی که هر دو عمیقا لازم دارند یک بغل است. بغل کردن اوضاع را بهتر می‌کند. اما تمام آن‌هایی که در اطرافشان هستند سرشان شلوغ‌تر از آن است که آن‌ها را بغل کنند.

بغل

بغل

کتاب «بغل» در واقع دو داستان است که خلاف جهت یک‌دیگر در کتاب آغاز می‌شوند و درست در میان کتاب با یک بغل به هم می‌رسند. در حالی‌که لاک‌پشت و خارپشت هر دو روز سختی دارند، چیزی که هر دو عمیقا لازم دارند یک بغل است. بغل کردن اوضاع را بهتر می‌کند. اما تمام آن‌هایی که در اطرافشان هستند سرشان شلوغ‌تر از آن است که آن‌ها را بغل کنند.

پرواز «پرنده قرمز» از ویمربی تا قاسم‌آباد

پرواز «پرنده قرمز» از ویمربی تا قاسم‌آباد

 امید به پرنده‌ می‌ماند. پرنده‌ای کوچک که دیدن و یافتن‌اش چشمانی جوینده و اندیشه‌ای پوینده می‌خواهد. پرنده‌‌ای که با بال‌های کوچک‌اش آرام پرواز می‌کند و گاهی بسیار دور است اما همیشه راهی به‌سوی کودکان می‌یابد. پرنده‌ای که آسترید لیندگرن،‌ نویسنده‌ی نامدار ادبیات کودکان، ‌گمان می‌کرد قرمز است و بال‌زنان کودکانِ جهان را به سوی مرغزارهای زیبا و شاد می‌برد. پرنده‌ای که ماریت تورن‌کویست، تصویرگر هلندی، به آن رنگ و جان بخشید تا کودکان با دیدن تصویرش احساس قدرت کنند.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب درخت دستکشی

فعالیت پیشنهادی برای کتاب درخت دستکشی

کتاب «درخت دستکشی» کتابی است در ستایش تفاوت‌ها. پسرک کتاب درخت دستکشی، متفاوت با دیگران است و خود این تفاوت را پذیرفته. او می‌داند که متفاوت بودن باعث خنده، ناراحتی دیگران و در بعضی مواقع باعث اذیت کردنش می‌شود. اما پسرک خود متفاوتش را پذیرفته و از اینکه گوشه‌گیر است و تنهایی را دوست دارد لذت می‌برد. پسرک برعکس دیگران که معمولاً با هم کاری را انجام می‌دهند به تنهایی کارهایی را انجام می‌دهد و از این بابت خوشحال است. اما کاری که از همه کارهای تنهایی‌اش بیشتر دوست دارد، بالا رفتن از درختش است.

درخت دستکشی

درخت دستکشی

کتاب «درخت دستکشی» کتابی است در ستایش تفاوت‌ها. پسرک کتاب درخت دستکشی، متفاوت با دیگران است و خود این تفاوت را پذیرفته. او می‌داند که متفاوت بودن باعث خنده، ناراحتی دیگران و در بعضی مواقع باعث اذیت کردنش می‌شود. اما پسرک خود متفاوتش را پذیرفته و از اینکه گوشه‌گیر است و تنهایی را دوست دارد لذت می‌برد.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب سنجاب کجا رفته بود؟

فعالیت پیشنهادی برای کتاب سنجاب کجا رفته بود؟

«سنجاب کجا رفته بود؟» داستان سنجابی است که در یک بطری گرفتار می‌شود. بطری‌ای که دوست‌اش، پسری کوچک، آن را دور انداخته است.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب خرگوش گوش داد!

فعالیت پیشنهادی برای کتاب خرگوش گوش داد!

«خرگوش گوش داد!» داستان پسرکی است که با مکعب‌های خانه‌سازی‌اش ساختمانی می‌سازد. اما بعد از ساخت آن تعدادی پرنده سازه‌اش را خراب می‌کنند و این اتفاق تیلور را بسیار غمگین و ناراحت می‌کند. دوستان‌اش به دیدار تیلور می‌آ‌یند و او را دلداری می‌دهند و هر یک برای هم‌دردی با او  توصیه‌ای به تیلور می‌کنند؛ اما پسرک هیچ‌کدام از توصیه‌های دوستانش را در آن‌ لحظه لازم ندارد. او فقط می‌خواهد یکی به حرف‌هایش گوش دهد. تا این‌که خرگوش از راه می‌رسد و فقط گوش می‌دهد.

دو برادر

دو برادر

روزی و روزگاری دو برادر بودند که یکی ثروتمند و دیگری فقیر بود. برادر ثروتمند زرگر بود و قلبی شریر داشت. برادر فقیر برای تأمین زندگی جارو می‌ساخت و آدمی خوش‌قلب و درستکار بود. مرد فقیر دو فرزند داشت که دو پسر دوقلو بودند. آن‌ها مانند دو قطره آب کاملا به هم شباهت داشتند. این دو پسر گاه گاه به خانه عموی ثروتمند خود می‌رفتند. آن‌ها گاهی آن‌چه از غذایشان باقی مانده‌بود به آن دو می‌دادند که شکم خود را سیر کنند. یک روز که مرد فقیر به دنبال هیزم به جنگل رفته‌بود، پرنده‌ای طلایی رنگ و آن‌قدر زیبا را دید که تا آن هنگام پرنده‌ای بدان زیبایی ندیده‌بود. سنگی برداشت و به سوی پرنده انداخت. از قضا سنگ به پرنده خورد، اما فقط یک پر طلایی افتاد، پرنده پرواز کرد و رفت.

فهرست کتابک به مناسبت زادروز جانی روداری، 1 آبان

فهرست کتابک به مناسبت زادروز جانی روداری، ۱ آبان

«جانی روداری» شاعر، روزنامه‌نگار و یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان کودک و نوجوان ایتالیا است. او به نوشتن برای کودکان و نوجوانان عشق می‌ورزید: «دوست دارم مرا نویسنده کودکان بدانند!». از آنجا که برای کار در زمینه‌ی ادبیات کودکان به صورت علمی اشتیاق فراوان داشت، به مطالعات عمیق در زمینه‌ی تعلیم و تربیت و مسایل آموزشی کودکان پرداخت. جانی روداری تنها نویسنده‌ی ایتالیایی است که توانست در سال ۱۹۷۰ جایزه‌ی هانس کریستین آندرسن را به دست آورد. در سال ٢٠١٠ در چهل و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب کودک بولونیا بزرگداشتی برایش برگزار شد.

شعر می‌روم تا رسم به دریایی از پروین دولت‌آبادی

شعر می‌روم تا رسم به دریایی از پروین دولت‌آبادی

چشمه جوشید و آب روشن آن

گشت در جویبار پاک روان

سبزه‌ها در کنار جو رُستند

خزه‌ها تن در آب جو شستند

نرگس آن تاج زر گرفت به سر

آب آیینه دار داد خبر

که چه زیباست نرگس خوش بو!

کاکلی خواننده و جهنده

کاکلی خواننده و جهنده

در روزگاران گذشته مردی بود که سفر دور و درازی در پیش داشت. به هنگام عزیمت از سه دختر خود پرسید که چه‌چیز برای هر کدام بیاورد. دختر بزرگ گردنبند مروارید خواست. دختر دوم گردنبند الماس و چون نوبت به سومی رسید، گفت: «پدر عزیزم، برای من یک چکاوک خواننده و جهنده بیاور.» پدر جواب داد: «باشد، اگر چنین چکاوکی پیدا کنم برایت می‌آورم.» آن‌گاه دختران خود را در آغوش گرفت، بوسید و به راه افتاد. وقتی هنگام بازگشت فرا رسید برای دو دختر بزرگ‌تر گردنبندهای مروارید و الماس خریداری کرد، اما درباره چکاوک خواننده و جهنده که دختر کوچک‌تر درخواست کرده‌بود هرچه گشت چیزی نیافت؛ چون دختر کوچک‌تر را بسیار دوست می‌داشت، بسیار اندوهگین بود.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب این کتاب پر از اشتباه است

فعالیت پیشنهادی برای کتاب این کتاب پر از اشتباه است

«این کتاب پر از اشتباه است» چون یک چشم بزرگ‌تر از آن یکی نقاشی شد، وای اشتباه شد! و یک نقاشی عجیب که خراب شده، یک قورباغه-گربه-گاو عجیب؟ اما می‌شود آن را به بهترین بوته نقاشی تبدیل کرد. و لکه‌های جوهری که این طرف و آن طرف پخش شده‌اند، انگار که از اول قرار بوده مانند برگ‌های شناور در باد باشند.

این کتاب پر از اشتباه است

این کتاب پر از اشتباه است

«این کتاب پر از اشتباه است» چون یک چشم بزرگ‌تر از آن یکی نقاشی شد، وای اشتباه شد! و یک نقاشی عجیب که خراب شده، یک قورباغه-گربه-گاو عجیب؟ اما می‌شود آن را به بهترین بوته نقاشی تبدیل کرد. و لکه‌های جوهری که این طرف و آن طرف پخش شده‌اند، انگار که از اول قرار بوده مانند برگ‌های شناور در باد باشند.

به پروژه خلاقیت خوش آمدید

به پروژه خلاقیت خوش آمدید

در کتاب «به پروژه خلاقیت خوش آمدید» کلبی شارپ از بیش از چهل نویسنده و تصویرگر کتاب کودک خواست تا ایده اولیه یک داستان را برای هم بفرستند. این ایده‌های اولیه شامل چیزهایی است مانند: عکس، نقاشی، شعر، نثر، یا هر چیزی که بشود با آن رؤیاپردازی کرد. بعد از این‌که هر کدام از آن‌ها این ایده‌های اولیه را گرفتند، آن را تبدیل به پروژه‌های خلاقانه‌ای کردند که دوست داشتند. و حاصلش شد این کتاب خاص.

سفیدبرفی

سفیدبرفی

یک روز سرد زمستانی زیبا که دانه‌‌های برف بسان کرک نرم پرندگان از آسمان می‌بارید، ملکه‌ای کنار پنجره اتاق قصر خویش که از آبنوس سیاه ساخته شده‌بود، نشسته و گلدوزی می‌کرد. ضمن گلدوزی و تماشای بارش برف، سوزن به انگشتش فرو رفت و سه قطره خون روی برف‌ها افتاد. رنگ سرخ خون بر روی برف سفید چنان زیبا بود که ملکه با خود گفت: «یعنی می‌شود کودکی داشته‌باشم به سفیدی برف و به سرخی خون که موهایی به سیاهی آبنوس داشته‌باشد!» چندی نگذشت که ملکه دختری به دنیا آورد به سفیدی برف و به سرخی خون که موهایی به سیاهی آبنوس داشت، به همین جهت نام او را سفیدبرفی گذاشتند. اما ملکه هنگام تولد کودک درگذشت.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب یکی برای همه، همه برای یکی

فعالیت پیشنهادی برای کتاب یکی برای همه، همه برای یکی

«یکی برای همه، همه برای یکی» داستان موش کنجکاوی است که با داشتن مشکلی کوچک در پاهایش تصمیم می‌گیرد برای دیدن جهان اطراف از خانواده خداحافظی کند و راهی سفری ناشناخته شود. موش کوچولو یکی از پاهایش از دیگری بلندتر است و سبیل‌های کوتاهی دارد و این باعث می‌شود که مدام زمین بخورد. او در این سفر با دوستانی آشنا می‌شود که هر یک از آن‌ها هم مشکلی کوچک دارند و البته به‌جایش توانایی خاص‌تر. در انتهای داستان هر یک از ۵ دوست که باهم هم‌سفر می‌شوند متوجه می‌شوند اگر توانایی انجام کاری را ندارند، دیگران می‌توانند کمک‌شان کنند و آن‌ها هم در کاری که دیگران توانایی انجام‌اش را ندارند مفید خواهند بود.

یکی برای همه، همه برای یکی

یکی برای همه، همه برای یکی

«یکی برای همه، همه برای یکی» داستان موش کوچولویی است که یک پایش بلندتر از پای دیگرش است و یک روز تصمیم می‌­گیرد برای دیدن ناشناخته­‌های دنیا به سفر برود. در این سفر دوستان جدیدی پیدا می‌­کند، دوستانی که هر یک مشکلی کوچک دارند و همگی با هم پیمان می‌‌بندند که با هم دوست بمانند و دنیا را بگردند و در این مسیر به هم کمک کنند.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب قانون‌های آبکی

فعالیت پیشنهادی برای کتاب قانون‌های آبکی

کتاب «قانون‌های آبکی» داستان موجودات زنده یک برکه است که با این‌که در آب زندگی می‌کنند، اما یک قانون مهم دارند: همه باید در مصرف آب صرفه‌جویی کنند!

قانون‌های آبکی

قانون‌های آبکی

کتاب «قانون‌های آبکی» داستان موجودات زنده یک برکه است که با این‌که در آب زندگی می‌کنند، اما یک قانون مهم دارند: همه باید در مصرف آب صرفه‌جویی کنند!

شعر کبوتر کاغذی از محمود کیانوش

شعر کبوتر کاغذی از محمود کیانوش

بادبادک سفیدم

باد که آمد هوا رفت

کَلّه و دم تکان داد

یواش یواش بالا رفت

تو آسمان آبی

شد مثل یک کبوتر

نخ را که شُل می‌کردم

بازهم می‌رفت بالاتر

فعالیت پیشنهادی برای کتاب کلاس قصه‌خوانی خانم بروکس

فعالیت پیشنهادی برای کتاب کلاس قصه‌خوانی خانم بروکس

کتاب «کلاس قصه‌خوانی خانم بروکس»، ماجرای دختر کوچکی است که برخلاف بقیه همکلاسی‌ها و مربی کتابخوانی‌اش اصلا از کتاب خوشش نمی‌آید. به نظر او همه کتاب‌ها لوس و بی مزه هستند. اما اوضاع به طرز خاص و عجیبی عوض می‌‍شود.

کلاس قصه خوانی خانم بروکس

کلاس قصه خوانی خانم بروکس

کتاب «کلاس قصه‌خوانی خانم بروکس»، ماجرای دختر کوچکی است که برخلاف بقیه همکلاسی‌ها و مربی کتابخوانی‌اش اصلا از کتاب خوشش نمی‌آید. به نظر او همه کتاب‌ها لوس و بی مزه هستند. اما اوضاع به طرز خاص و عجیبی عوض می‌‍شود.

چرا صبر کنم؟

چرا صبر کنم؟

«چرا صبر کنم؟» یکی دیگر از مجموعه داستان‌های فیلی و فیگی است. روی جلد کتاب تنها تصویر بزرگ فیلی را با چشمانی خیره، خرطومی آویزان و دستانی بند چانه‌اش می‌بینیم. فیلی منتظر یک غافلگیری است که فیگی قرار است به او پیشکش کند و برای دریافت آن باید تا صفحات پایانی کتاب صبر کند. اگر شما هم می‌خواهید بدانید این غافل‌گیری ارزش صبر کردن را دارد یا نه، لطفا بدون اینکه کتاب را از آخر به اول بخوانید، در مسیر این غافل‌گیری با فیلی همراه شوید!

فعالیت پیشنهادی برای کتاب چرا صبر کنم؟

فعالیت پیشنهادی برای کتاب چرا صبر کنم؟

کتاب «چرا صبر کنم؟» از مجموعه فیلی و فیگی، ماجرای غافلگیری فیلی به دست فیگی است. غافلگیری که فیگی برای اعلام آن کمی زود دست به کار می‌شود. و همین باعث می‌شود تا فیلی پیش از غافل‌گیر شدن از فکر کردن به آن حسابی کلافه شود. آن‌ قدر که شب‌هنگام با چشم‌های بسته از عصبانیت فریاد «ما الکی هی صبر کردیم، صبر کردیم...» سر بدهد. اما نه! صبر کنید، بالاخره زمان غافلگیر شدن فیلی رسیده است، حالا کافیست به بالای سرش نگاهی بیاندازد!

ژان خوشبخت

ژان خوشبخت

پس از آن‌که هفت سال دوران خدمت ژان به استادش پایان یافت، به او گفت: «استاد، دوره خدمت من تمام شده و می‌خواهم نزد مادرم برگردم. مزد مرا بدهید.» استاد جواب داد: تو در کمال وفاداری و درستکاری به من خدمت کردی و چنین خدمتی سزاوار مزدی شایسته است.» پس یک شمش طلا را در سفرهای پیچید و آن‌را روی دوش خود گذاشت و راه بازگشت به سوی خانه را در پیش گرفت. در طی راه بر اثر سنگینی بار مجبور بود دائم یک پایش را جلوی پای دیگر بگذارد، در حالی که مرد دیگر سرزنده و خوشحال سوار بر اسبی چابک به حال یورتمه از کنار او می‌گذشت.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب برسد به دست معلم عزیزم

فعالیت پیشنهادی برای کتاب برسد به دست معلم عزیزم

«برسد به دست معلم عزیزم» داستان دختری به نام امیلی است که تصور می‌کند یک نهنگ آبی در حوض خانه‌شان زندگی می‌کند و برای معلم‌اش درباره آن می‌نویسد. داستان در واقع مجموعه‌ای از نامه‌های امیلی و معلم برای یکدیگر است.

پری چشم آبی و پیشی کوچولو

پری چشم آبی و پیشی کوچولو

روزی بود، روزگاری بود. در جایی دور جنگل خیلی خیلی بزرگی بود. این جنگل پر بود از درخت‌های سبز و قشنگ و حیوان‌های کوچک و بزرگ. در این جنگل چند تا پری هم زندگی می‌کردند. همه‌ی پری‌ها قشنگ بودند و بال‌های زیبایی مثل بال پروانه داشتند. ولی یک پری کوچک بود که از همه‌ی پری‌ها قشنگ‌تر بود. این پری چشم‌های آبی زیبایی داشت برای همین بود که همه او را پری چشم آبی صدا می‌زدند. پری چشم آبی از صبح تا شب توی جنگل می‌گشت، زیر درخت‌ها می‌نشست و با حیوان‌های کوچک جنگل بازی می‌کرد. حیوان‌های جنگل پری چشم آبی را خیلی دوست می‌داشتند.

شعر بره‌ی کوچولو از محمود کیانوش

شعر بره‌ی کوچولو از محمود کیانوش

بره‌ی خوشگل سفید

کوچک چاق تُپُلی

چشم سیاه لب کلفت

برف تن زبان گلی

بَع بَع تو به گوش من

چهچه بلبلان باغ

چشم تو با نگاه گرم

مثل شب پر از چراغ

گوسفندی

گوسفندی

یکی بود، یکی نبود. پادشاهی بود یک پسر داشت، خیلی عاقل و کاردان. روزی هوس بلوک[۱] گردشی به کله‌اش زد! پسر را صدا زد و گفت: «ای فرزند! ما می‌خواهیم چند صباحی تو مُلک مان گردش بکنیم. زهر چشمی از رعیت بگیریم، مردم را سرکیسه کنیم بلکه خزانه را پر کنیم. تو باید بعد از من بیدارکار باشی و سر موقع اگر من نیامدم باج و خراج را از مردم بستانی. این را هم به تو می‌گویم که مادرت آبستن است و می‌دانی که من چقدر بدم می‌آید دختر بزاد! اگر انشاالله پسر زایید چه بهتر، می‌دهی نقاره بزنند و هفت شبانه روز شهر را چراغانی کنند و اگر خدای نکرده دختر زایید، بی اینکه بگذاری کسی بفهمد از بین می‌بریش. می‌کشیش و خونش را تو شیشه می‌کنی و جلوی اتاق من آویزان می‌کنی تا من بیایم.»

فعالیت پیشنهادی برای کتاب ویلف ترسوی بزرگ، سلطان جنگل می‌شود

فعالیت پیشنهادی برای کتاب ویلف ترسوی بزرگ، سلطان جنگل می‌شود

مجموعه  ۵جلدی کتاب‌های «ویلف ترسوی بزرگ»، همگی درباره‌ پسر بچه‌ای به نام ویلف، ترس‌هایش و موقعیت‌هایی است که تصمیم می‌گیرد تا ترس‌هایش را کنار بگذارد و برای نجات دیگران کاری کند. این موقعیت‌ها همگی بیشتر جنبه فانتزی دارند تا واقعی، اما راه‌هایی که ویلف پیدا می‌کند تا بر ترسش غلبه کند و جزوه‌ای که در تمام طول ماجرا همراه خود دارد، می‌تواند در شرایط واقعی هم ایده‌هایی برای کودکان داشته باشد. این مجموعه ۵ جلدی شامل کتاب‌های زیر است: «ویلف ترسوی بزرگ دنیا را نجات می‌دهد»، «ویلف ترسوی بزرگ با دزدان دریایی می‌جنگد»، «ویلف ترسوی بزرگ، سلطان جنگل می‌شود»، «ویلف ترسوی بزرگ به فضا می‌رود»، «ویلف ترسوی بزرگ دایناسورها را نجات می‌دهد».

ویلف ترسوی بزرگ، سلطان جنگل می‌شود

ویلف ترسوی بزرگ، سلطان جنگل می‌شود (مجموعه ۵ جلدی ویلف ترسوی بزرگ)

کتاب «ویلف ترسوی بزرگ، سلطان جنگل می‌شود»، کتاب سوم از مجموعه کتاب‌‌ ۵ جلدی «ویلف ترسوی بزرگ»، درباره‌ پسر کوچکی به نام ویلف است که تقریبا از همه چیز می‌ترسد. او خواهر کوچکی به نام دات دارد، که همیشه از سر تا پا کثیف است، و همسایه‌ای به نام آلن که دوست دارد بدترین و شرورترین آدم روی زمین باشد. در این کتاب آلن می‌خواهد در سفری به آفریقا، پادشاه جانوران شود تا دنیا را نابود کند، اما این ویلف است که قصد دارد تا جلوی او را بگیرد.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب ما توی کتابیم!

فعالیت پیشنهادی برای کتاب ما توی کتابیم!

«ما توی کتابیم!» از مجموعه داستان‌های فیلی و فیگی است که این بار خواننده را با یک موقعیت بسیار شگرف و هیجان‌انگیز روبه‌رو می‌کند. فیلی و فیگی متوجه می‌شوند در یک کتاب هستند و خواننده‌ای آن‌ها را می‌خواند. آن‌ها از کشف‌شان ذوق‌زده می‌شوند و تلاش می‌کنند با خواننده ارتباط بگیرند.

مَلی

مَلی

یکی بود، یکی نبود. پیرزنی بود سه تا دختر داشت. اسم دختر بزرگه نمکی و میانه ناز و کوچکه مَلی بود. ملی از همه‌ی این‌ها خوشگل‌تر و زرنگ‌تر بود. یک گربه‌ی عزیز کرده‌ای هم داشت که شب و روز پهلوش بود و هیچ وقت از خودش او را جدا نمی‌کرد و از بس دوستش می‌داشت اسم خودش را روی گربه گذاشته بود، خودش و همه به گربه می‌گفتند: «مَلی.»

شعر منظره از محمود کیانوش

شعر منظره از محمود کیانوش

پاشو، پاشو، کوچولو

از پنجره نگاه کن

با چشم‌های قشنگت

به منظره نگاه کن

آن بالا، بالا خورشید

تابیده در آسمان

یک رشته کوه پایین‌تر

پایین‌ترش درختان

میمون و نهنگ

میمون و نهنگ

نهنگ و میمونی کنار رودخانه‌ای زندگی می‌کردند و سال‌های سال بود که باهم دشمن بودند. روزی میمون بالای درختی نشسته بود و به اطراف نگاه می‌کرد. چشمش به درختان پر از میوه‌ی آن طرف رودخانه افتاد. با خودش فکر کرد چطور می‌توانم به آن طرف رودخانه بروم و از آن میوه‌ها بخورم. به پایین درخت نگاه کرد. نهنگ کنار رودخانه خوابیده بود.

گرامی‌داشت روز آتش‌نشان در مراکز «با من بخوان»

گرامی‌داشت روز آتش‌نشان در مراکز «با من بخوان»

هفتم مهرماه روز ملی آتش‌نشان نامیده شده است. «با من بخوان» به این مناسبت از کتابداران و ترویجگران خود در مناطق مختلف درخواست کرد تا در این روز فعالیت‌ها و برنامه‌هایی را ترتیب دهند و کودکان را با شغل آتش‌نشانی و ارزش‌هایی چون دیگردوستی آشنا کنند. مراکز و ترویج‌گران بسیاری از مناطق گوناگون ایران، از روستاهایی در دامنه‌ی البرز گرفته تا کتابخانه‌هایی در حاشیه‌ی ساحل نیلگون جزیره‌ی قشم، به این پیشنهاد جامه عمل پوشاندند. به این ترتیب، در این روز کودکان و نوجوانانی در استان‌های کرمانشاه، قزوین، تهران، هرمزگان و لرستان با دشواری‌های کار آتش‌نشانی و فداکاری‌های آتش‌نشانان آشنا شدند و نکاتی را درباره‌ی مواجهه با آتش، ایمنی و راه‌های پیشگیری از خطر آموختند. بازدید از ایستگاه‌های آتش‌نشانی، بلندخوانی کتاب «هزار پرنده رنگی و آهوی سرخ» و تقدیر از آتش‌نشانان از جمله فعالیت‌های مراکز «با من بخوان» برای آشنایی کودکان با این روز و تلاش‌های آتش‌نشانان بود.

کچلک

کچلک

یکی بود، یکی نبود. غیر از خدا هیچ کس نبود. یک پیرزن فقیر بود یک پسر داشت به اسم کچلک. یک روز پیرزن به کچلک گفت: «در دنیا دیگر هیچ آرزویی ندارم جز اینکه تو را داماد ببینم.» کچلک گفت: «من هم خیلی دلم می‌خواهد که تو دستی بالا کنی و برای من یک زن حسابی بگیری.» گفت: «کی را برات بگیرم؟» گفت: «اگر خوب می‌خواهی، من عاشق دختر پادشاه شده‌ام و از عشقش شب و روز آرام ندارم. تو برو دختر پادشاه را برام خواستگاری کن.»

ژوزالیتو، پسری که همه‌ی کارکنان کشتی را نجات داد

ژوزالیتو، پسری که همه‌ی کارکنان کشتی را نجات داد

شب از نیمه گذشته بود. کریستف کلمب روی عرشه‌ی کشتی آمد و فریاد کشید: «طوفان دیگر آرام شده است. همه‌ی شما می‌توانید بروید و استراحت کنید.»

این چهارمین بار بود که کریستف کلمب و ملوانانش برای پیدا کردن راه تازه‌ای به هندوستان، در دریا سفر می‌کردند. ولی ژوزالیتو اولین بار بود که به سفر دریا می‌رفت. او سیزده سال داشت و کوچک‌ترین کارگر کشتی بود.

آمبر براون

آمبر براون

آمبر یعنی کهربایی و براون یعنی قهوه‌ای. این دو رنگ در کنار همدیگر می‌شوند اسم و فامیل یک دختر ۹ ساله.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب لمس خوب لمس بد

فعالیت پیشنهادی برای کتاب لمس خوب لمس بد

کتاب «لمس خوب لمس بد» کتابی است برای همه والدین. والدینی که می‌خواهند در خصوص آزارهای جنسی به کودکشان هشدار دهند، ولی نگرانند که چگونه باید در این مسیر گام بردارند. صحبت از آزار جنسی صحبت سختی است مخصوصاً اگر قرار باشد که با کودکان و برای مراقبت از آن‌ها عنوان شود. مادر و پدر معمولاً نگران این هستند که اطلاعاتی نادرست به فرزندشان بدهند، اطلاعاتی که باعث ترس آن‌ها شود و یا آن‌ها را سردرگم کند. کتاب «لمس خوب لمس بد» در این زمینه می‌تواند یاری‌رسان آن‌ها باشد.

لمس خوب لمس بد

لمس خوب لمس بد

کتاب «لمس خوب لمس بد» کتابی است برای همه والدین. والدینی که می‌خواهند در خصوص آزارهای جنسی به کودکشان هشدار دهند، ولی نگرانند که چگونه باید در این مسیر گام بردارند. صحبت از آزار جنسی صحبت سختی است مخصوصاً اگر قرار باشد که با کودکان و برای مراقبت از آن‌ها عنوان شود. مادر و پدر معمولاً نگران این هستند که اطلاعاتی نادرست به فرزندشان بدهند، اطلاعاتی که باعث ترس آن‌ها شود و یا آن‌ها را سردرگم کند. کتاب «لمس خوب لمس بد» در این زمینه می‌تواند یاری‌رسان آن‌ها باشد.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب مسابقه‌ی حسادت

فعالیت پیشنهادی برای کتاب مسابقه‌ی حسادت

کتاب «مسابقه‌ی حسادت» داستان آشنای حسادت کردن است که این‌بار میان دو برادر رخ می‌دهد. آن‌ها مدام با هم دعوا می‌کنند چون فکر می‌کنند والدین و دوستانشان یکی را به دیگری ترجیح می‌دهند. در حالی‌که اطرافیان تلاش می‌کنند به آن‌ها نشان دهند که هر دو را به یک اندازه دوست دارند.

مسابقه‌ی حسادت

مسابقه‌ی حسادت

کتاب «مسابقه­‌ی حسادت» داستان آشنای حسادت کردن است که این‌بار میان دو برادر رخ می‌دهد. آن‌ها مدام با هم دعوا می‌کنند چون فکر می‌کنند والدین و دوستان‌شان یکی را به دیگری ترجیح می‌دهند. در حالی‌که اطرافیان تلاش می‌کنند به آن‌ها نشان دهند که هر دو را به یک اندازه دوست دارند.

فرانکلین

فرانکلین

«فرانکلین» را می‌شناسید؟ پسری کوچک به رنگ سبز با یک لاک!... پسری که در سال ۱۹۸۷ در یکی از شهرهای فرانسوی زبان کانادا به دنیا آمده اما همچنان بچه مانده و بزرگ نشده است. بله فرانکلین یک لاک‌پشت است. می‌دانید چرا بچه مانده؟ چون در کتاب‌های داستان نوشته‌ی خانم پاولت بورژوا و تصویرگری براندا کلارک زندگی می‌کند. بله. او یک شخصیت داستانی است و بزرگ‌شدن شخصیت‌های داستانی با بزرگ شدن آدم‌ها فرق می‌کند.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب ماجرای عجیب ماموت گمشده

فعالیت پیشنهادی برای کتاب ماجرای عجیب ماموت گمشده

کتاب «ماجرای عجیب ماموت گم شده» داستان پسرکی به نام اسکار است که به کمک دوست بزرگ ماموت خود می‌رود تا برادر کوچک بازیگوشش را پیدا کند و به موزه برگرداند.

 فعالیت پیشنهادی برای کتاب خرگوش و بازیافت

فعالیت پیشنهادی برای کتاب خرگوش و بازیافت

مینا در کتاب «خرگوش و بازیافت» یک بچه خرگوش خلاق است که می‌خواهد مسابقه تقویم سالانه بازیافت را ببرد. او اطلاعات زیادی درباره بازیافت دارد، اما نمی‌تواند بهترین ایده برای پوستر خود را انتخاب کند. خانواده مینا سعی می‌کنند با انجام روش‌های مختلف بازیافت، او را کمک کنند.

بزی

بزی

یکی بود، یکی نبود غیر از خدا هیچ کس نبود. خیاطی بود که در این دار دنیا سه پسر داشت، این‌ها در دکان وردستش بودند، یک روز این خیاط یک بز ماده خرید که صبح به صبح شیرش را بدوشند و قاتق نانشان کنند. وقتی این بز را خرید، قرار گذاشت هر روز یکی از پسرها صبح، بز را ببرد به صحرا بچراند و غروب بیاورد خانه و توی طویله ببندنش. روز اول نوبت پسر بزرگ بود. بز را توی چمن‌ها چراند، سیر و پر خوراند تا غروب شد. غروب که شد گفت: «بزی سیر شدی؟» گفت: «بله آن قدر خوردم که توی شکمم به اندازه‌ی یک برگ خالی باقی نمانده.» پسر گفت: «حالا که این طور است برویم خانه.» طناب بزی را گرفت و آوردش خانه بردش توی طویله بستش، آمد توی اتاق پهلوی باباش. باباش پرسید: «بچه جان بزی سیر شد؟» گفت: «بله آن قدر خورده که جای یک برگ هم توی شکمش نیست.» پدر برای اینکه خوب مطمئن بشود رفت توی طویله از بزی پرسید: «سیر شدی؟» بزی گفت: «چه جور سیر شدم مگر تو سنگ و کلوخ علف پیدا می‌شود؟ که من بخورم سیر بشم، مرا برد وسط سنگ و کلوخ‌ها بست. هی این ور و آن ور جستم، علفی گیرم نیامد بخورم.» پدر اوقاتش تلخ شد. نیم ذرع[۱] را ورداشت به هوای پسر بزرگ که ‌ای دروغگو مگر من به تو نگفتم این حیوان را ببر سیر کن، این جوری حرف مرا شنیدی! حیوان را گرسنه گذاشتی حالا دروغ هم می‌گویی. پسر آمد حرف بزند پدر خِرش[۲] را گرفت. گفت: «یا الله از خانه من برو بیرون.» پسر ناچار آمد بیرون.

شعر قناری از محمود کیانوش

شعر قناری از محمود کیانوش

یک روز صبح جمعه

دلتنگ و خسته بودم

از بس که در اتاقم

تنها نشسته بودم

دیدم که چشم‌هایم

دیگر نمی‌توانند

خط درشت را هم

با راحتی بخوانند

باد بهار از در

کتاب‌خانه‌ی دیجیتال چیست و چه مزایایی دارد؟ (بخش اول)

کتاب‌خانه‌ی دیجیتال چیست و چه مزایایی دارد؟ (بخش اول)

کتابخانه‌ی دیجیتال، پایگاه داده‌ی آنلاین است که مجموعه‌ای از متن، تصویرهای ثابت و متحرک، صدا، اسناد دیجیتالی و یا فرمت‌های دیگر رسانه دیجیتال است. این کتاب‌خانه از راه اینترنت قابل دسترسی است. در کتاب‌خانه‌های دیجیتال، نسخه‌های چاپی تبدیل به محتواهای دیجیتالی شده‌اند، مانند تصویرهایی که از صفحه‌های کتاب‌هایی است که در خطر از بین رفتن هستند. هم‌چنین محتواهای مدرن دیجیتالی می‌تواند فرسته‌ها (پُست‌ها) ارسال شده در رسانه‌های اجتماعی باشد. کتاب‌خانه‌ی دیجیتال همراه با ذخیره‌ی محتوا، امکاناتی را برای سازماندهی این محتواها، جست‌وجو و بازیابی آن‌ها فراهم کرده است.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب نرو دیگه!

فعالیت پیشنهادی برای کتاب نرو دیگه!

«نرو دیگه!» این‌طور آغاز می‌شود، فیلی و فیگی یک روز خوش دیگر را کنار هم سپری کرده‌اند و حالا کنار هم نشسته‌اند.
ناگهان فیگی با نگاه کردن به ساعت‌اش اعلام می‌کند که باید برود. شنیدن این خبر برای فیلی اصلا خوشایند نیست.او بدون جویا شدن دلیل تصمیم فیگی، می‌خواهد در تقلایی نفس‌گیر با دست و پا زدن‌های پر سر‌ و صدا جلوی رفتن‌اش را بگیرد. تا این‌که...

نرو دیگه!

نرو دیگه!

«نرو دیگه!» از مجموعه کتاب «فیلی و فیگی» ماجرای یک روز دیگر از دوستی آن‌ها است. روزی که به نظر خوب می‌رسد، درست مثل دیروز البته قبل از آن‌که فیگی اعلام کند وقت رفتن‌اش فرا رسیده است.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب دیدی پرواز کردم!

فعالیت پیشنهادی برای کتاب دیدی پرواز کردم!

«دیدی پرواز کردم!» یکی دیگر از کتاب‌های مجموعه کتاب‌ «فیلی و فیگی» است. با دیدن عنوان و تصویر روی جلد کتاب به نظر می‌رسد در این قسمت پرواز موفقیت‌آمیز فیگی در انتظار خواننده است. بله در این قسمت قرار است شاهد پرواز‌ موفقیت‌آمیز یک خوک باشیم. اما او به کمک احتیاج دارد و فیلی فکر می‎کند این کار نشدنی است و کمکی از دست او ساخته نیست. البته تا وقتی که سر و کله یک پلیکان پیدا می‌شود.

دیدی پرواز کردم!

دیدی پرواز کردم!

«دیدی پرواز کردم!» یکی دیگر از داستان‌های مجموعه کتاب‌ «فیلی و فیگی» است. با دیدن عنوان و تصویر روی جلد کتاب به نظر می‌رسد در این قسمت پرواز موفقیت آمیز فیگی در انتظار خواننده است. اما مگر یک خوک می‌تواند پرواز کند؟! بر خلاف فیلی، فیگی فکر می‌کند بتواند پرواز کند، شما چه فکر می‌کنید؟

مرد سه زنه

مرد سه زنه

یکی بود، یکی نبود. غیر از خدا هیچ کس نبود. یک مردی بود سه تا زن داشت. رفت برای زن اولیش یک انگشتر خرید بهش داد و گفت: «به آن دو تای دیگر نگو که آن‌ها حسودی می‌کنند.» آن وقت برای زن دومیش گوشواره گرفت و سپرد بهش، که: «به هووهای دیگرت نگو.» برای زن سومیش النگو خرید باز هم سپرد که، به زن‌های دیگرش نگوید.

میراثک آمد تا کودکان را با زیبایی‌های ایران آشنا کند

میراثک آمد تا کودکان را با زیبایی‌های ایران آشنا کند

۱۸ مهرماه روز تولد میراثک است. میراثک در یک روز پاییزی که هوا نه خیلی گرم بود و نه خیلی سرد پا به دنیای ما آدم‌ها گذاشت. او آمد تا با کودکان همراه شود و آن‌ها را با زیبایی‌های فرهنگی و طبیعی ایران آشنا کند. از اولین روزی که بچه‌ها با میراثک همراه شدند ۳ سال می‌گذرد.

نیل گیمن

نیل گیمن

نیل گیمن در سال ۱۹۶۰ در همپشایر انگلستان متولد شد و از سال ۱۹۹۲ در ایالات متحده و در حال حاضر در نزدیکی مینیاپولیس زندگی می‌کند.

کتابخانه‌ی ریجاب: از زلزله کرمانشاه تا ساختمان جدید

کتابخانه ریجاب: از زلزله کرمانشاه تا ساختمان جدید

گزارش جشن بازگشایی کتابخانه‌ی «با من بخوان» ریجاب

دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ جشن بازگشایی کتابخانه‌ی «با من بخوان» ریجاب کرمانشاه در مکان جدید برگزار شد. در این مراسم، کودکان و نوجوانان عضو کتابخانه، کتابداران، نماینده‌ی «با من بخوان» در منطقه، و تعدادی از والدین حضور داشتند.

لالایی آذربایجان شرقی (میانه) خواب شیرین، صوتی

لالایی آذربایجان شرقی (میانه) خواب شیرین، صوتی

ترجمه لالایی خواب شیرین

لالایی گفتم تا تو بخوابی

آنقدر منتظر خوابیدنت می‌مانم تا ماه هم بخواب برود

جونم به لبم اومد

تا تو به این قد بالا برسی

***

نخودی و دیو

نخودی و دیو

زن و شوهری بودند که بچه نداشتند و خیلی هم از خدا بچه می‌خواستند. یک روز زنک آمد دیزی آبگوشت را تو تنور بگذارد یک نخود از دیزی پرید بیرون، شد به صورت یک دختر. اتفاقاً همان وقت زن‌های همسایه آمده بودند تو خانه‌ی این‌ها.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب درخت آرزو

فعالیت پیشنهادی برای کتاب درخت آرزو

داستان «درخت آرزو» توسط یک درخت بلوط کهنسال که دوستانش به او قرمز می‌گویند روایت می‌شود. توی محله سال‌های سال است که آدم‌ها به او درخت آرزو می‌گویند. کاترین اپلگیت این رمان  را در تابستان ۲۰۱۶ نوشته است، وقتی از نحوه برخورد کشور خود با مهاجرین تازه وارد سرشار از ناامیدی بود.

درخت آرزو

درخت آرزو

کتاب «درخت آرزو» اثر «کاترین اپلگیت» حکایتی فریبنده و ساده است که در آن احترام، مقاومت و امید پیروز می‌شود. داستان توسط یک درخت بلوط کهنسال که دوستانش به او قرمز می‌گویند روایت می‌شود. اما توی محله سال‌های سال است که آدم‌ها به او می‌گویند درخت آرزو. هرفصل کتاب با کلماتی وحدت‌بخش و هم‌دلانه آغاز می‌شود و با جمله‌ای زیبا و تفکر برانگیز به پایان می‌رسد.

در سرزمین خورشید، پروازت را بلند بگیر!

در سرزمین خورشید، پروازت را بلند بگیر!

روز کودک در ایران به یاد دخترکان خوراسان هستیم، آن جا که آشیانه‌ی خورشید است و افغانستان نامیده می‌شود. جایی که اکنون دوباره درهای مکتب‌ها یا مدرسه‌‌های دخترانه آن به دستور طالبان قفل خورده است. در بزرگداشت این روز، با الهام از سخن زیبای «توران میرهادی» که برای شکستن هر بند و قفلی همیشه می‌گفت «پروازت را بلند بگیر!» آرزو می کنیم و امیدواریم که سیاهی این شب تار با تابیدن نور زندگی بشکند.
 
فعالیت پیشنهادی برای کتاب خرس یا اردک

فعالیت پیشنهادی برای کتاب خرس یا اردک

کتاب «خرس یا اردک» داستانی است شیرین با طنزی پنهان برای آموزش مفهوم خودباوری به کودکان و این‌که باوجود تفاوت‌هایی که با دیگران دارند می‌توانند با آن‌ها دوست باشند.

شعر روزگارت جاودان نوروز باد از پروین دولت‌آبادی

شعر روزگارت جاودان نوروز باد از پروین دولت‌آبادی

می‌دَمَد خورشید و می آرد نُوید

کز بهاران تازه گردد زندگی

مژده آرد سبزه‌ی رقصانِ شاد

از جوانی، سرخوشی، پایندگی

در بهار عُمری، ای باغ امید

برگ و بار زندگی از آنِ توست

گاو پیشانی سفید

گاو پیشانی سفید

مردی بود یک پسر داشت که اسمش گرگین بود و خیلی این پسر را دوست می‌داشت. هنوز این پسر دست چپ و راست خودش را نشناخته بود که مادرش عمرش را داد به شما!

یک سال از مرگ این زن گذشت، پدر گرگین یک زن دیگر گرفت. این زن سر نه ماه یک پسر زایید و گرگین صاحب یک نابرادری شد.

فعالیت پیشنهادی برای مجوعه کتاب اولین تجربه‌های تو

فعالیت پیشنهادی برای مجوعه کتاب اولین تجربه‌های تو

مجموعه کتاب‌های «اولین تجربه‌های تو» با زبانی شاد و ساده کودکانی را که قرار است برای اولین بار کارهایی را انجام دهند، به خوبی با شرایط جدید و ویژگی‌هایش آن کار آشنا می‌کند. از این مجموعه کتاب‌های «اولین روز مدرسه»، «در بیمارستان»، «در مطب دکتر»، «تولد نوزاد جدید»، «در آرایشگاه» و در «استخر شنا» «سوار شدن به هواپیما»، «رفتن به خانه‌ی جدید»، «رفتن به دندانپزشکی» و «سگ جدید» منتشر شده است.

اولین روز مدرسه (مجموعه کتاب اولین تجربه‌های تو)

اولین روز مدرسه (مجموعه کتاب اولین تجربه‌های تو)

کتاب «اولین روز مدرسه» از مجموعه کتاب «اولین تجربه‌های تو» داستان خواهر و برادر دوقلویی است که برای اولین روز مدرسه آماده می‌شوند. یکی از آن‌ها از محیط مدرسه و معلم‌ها احساس خجالت می‌کند. اما بعد از گذراندن یک روز در محیط مدرسه با همراهی پدر و مادرشان و در کنار سایر کودکان، هر دو هنگام بازگشت به خانه، از پیدا کردن دوستان جدید خوشحال هستند و حس می‌کنند در مدرسه به آن‌ها خوش گذشته است.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب رزی گودنس، دخترک مهندس

فعالیت پیشنهادی برای کتاب رزی گودنس، دخترک مهندس

کتاب «رزی گودنس، دخترک مهندس» از مجموعه کتاب «راهت را پیدا کن»، داستان دختری به نام رزی است که در دبستان درس می‌خواند و آرزو دارد مهندس شود. اما از شکست‌هایش ناامید می‌شود تا زمانی که می‌آموزد از هر شکست می‌تواند درس‌هایی بیاموزد و با تلاش بیشتر موفق شود.

مرتبط با کتاب «رزی گودنس، دخترک مهندس» کتاب کاری شامل ۴۰ فعالیت برای اختراع کردن، نقاشی کشیدن و ساختن با عنوان «پروژه‌های بزرگ برای مهندسان کوچک» منتشر شده است. فعالیت‌های پیشنهادی زیر را علاوه بر فعالیت‌های کتاب‌های کار می‌توانید انجام دهید.

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی معلم، 13 مهر

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی معلم، ۱۳ مهر

سال‌هاست که به پیشنهاد سازمان جهانی یونسکو روز ۵ اکتبر (معادل با ۱۳ مهرماه) به عنوان روز جهانی معلم نام‌گذاری شده است. با وجود این، کشورهای گوناگون بنا به دلایل ملی و میهنی خود، هریک روزی خاص را در تقویم‌شان برای بزرگداشت این مقام در نظر گرفته‌اند. در ادامه، تقویم کشورهای گوناگون را ورق می‌زنیم تا با دلیل این نام‌گذاری‌ها بیشتر آشنا شویم:

فعالیت پیشنهادی برای کتاب ماری ادلند، دخترک دانشمند

فعالیت پیشنهادی برای کتاب ماری ادلند، دخترک دانشمند

کتاب «ماری ادلند، دخترک دانشمند» از مجموعه کتاب «راهت را پیدا کن»، داستان دختر کنجکاوی به نام رزی است که پرسش‌های زیادی دارد و مانند یک دانشمند برای یافتن پاسخ پرسش‌هایش پرسش‌های بیشتری طرح می‌کند، فرضیه می‌سازد و آن‌ها را آزمایش می‌کند.

مرتبط با کتاب «ماری ادلند، دخترک دانشمند» کتاب کاری شامل ۴۰ فعالیت برای کشف کردن، نقاشی کشیدن و ساختن با عنوان «پروژه‌های بزرگ برای دانشمندان کوچک» منتشر شده است. فعالیت‌های پیشنهادی زیر را علاوه بر فعالیت‌های کتاب‌های کار می‌توانید انجام دهید.

ماری ادلند، دخترک دانشمند (مجموعه کتاب راهت را پیدا کن)

ماری ادلند، دخترک دانشمند (مجموعه کتاب راهت را پیدا کن)

کتاب «ماری ادلند، دخترک دانشمند» از مجموعه کتاب «راهت را پیدا کن»، داستان دختر کنجکاوی به نام رزی است که پرسش‌های زیادی دارد و مانند یک دانشمند برای یافتن پاسخ پرسش‌هایش پرسش‌های بیشتری طرح می‌کند، فرضیه می‌سازد و آن‌ها را آزمایش می‌کند.

شکارچی شجاع جنگل

شکارچی شجاع جنگل

در یکی از روزهای آخر زمستان که برف نازکی دشت و صحرا را پوشانده بود، شکارچی شجاع تفنگ و دامش را برداشت که برای شکار به جنگل برود. وقتی‌که از کوچه‌های ده می‌گذشت بچه‌ها او را به هم نشان می‌دادند و می‌گفتند: «شکارچی شجاع حتماً امروز هم دست خالی از جنگل برنمی‌گردد.»

شعر جویبار و رود و دریا از محمود کیانوش

شعر جویبار و رود و دریا از محمود کیانوش

یک روز، چشمه ساری،

باریک چون نواری،

از کوه سر درآورد،

گردید جویباری.

با خنده و ترانه

بر کوه شد روانه،

از مارپیچ دره

می‌رفت شادمانه.

استینک

استینک

«استینک» یا در واقع «جیمز مودی» برادر کوچک جودی مودی معروف است. دیوانه‌ی علوم و ریاضی است و علاقه‌ی فراوانی به دایره‌المعارف‌ها دارد. در تک تک کتاب‌هایش مدام سوال می‌پرسد، کندوکاو و کنجکاوی می‌کند و دوست دارد از همه‌چیز سر در بیاورد. انرژی‌اش تمامی ندارد و گاهی اوقات یک‌دفعه‌ای به سرش می‌زند کارهایی انجام بدهد و بیشتر اوقات دوستانش هم در ماجراجویی‌ها با او همراه می‌شوند.

بازنمایی سندرم استکهلم در داستان و پویانمایی دیو و دلبر، بخش دوم

بازنمایی سندرم استکهلم در داستان و پویانمایی دیو و دلبر، بخش دوم

در افراد دچار «سندرم استکهلم و اختلال استرس پساآسیب»، نشانه‌هایی مشترک است. تفاوت این دو اختلال، احساس تعلق خاطر، دلتنگی نسبت به گروگانگیر یا فرد آسیب‌رسان و حتی نگرانی نسبت به سرنوشت او در افراد دچار سندرم استکهلم است. در پویانمایی «دیو و دلبر»، هنگامی که بل از قلعه‌ی دیو فرار می‌کند و دیو به دنبالش می‌رود، گرگ‌ها در جنگل به بل حمله می‌کنند، دیو از او دفاع می‌کند و زخمی می‌شود. در ادامه‌ی داستان، بل برای دیو دلسوزی می‌کند و نگران حالش است. وقتی دشمنان دیو می‌خواهند به قلعه‌ی او حمله کنند و او را از بین ببرند، بل به آن‌ها می‌گوید که این دیو، خوش‌قلب است و نباید به او آسیب بزنند. این توجه و دغدغه نسبت به گروگانگیر، ویژگی مبتلایان به سندرم استکهلم است.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب قورررک!

فعالیت پیشنهادی برای کتاب قورررک!

«قورررک!» داستان خوکی است که یک روز به کنار برکه قورباغه‌­ها می­‌آید و قورقور می‌­کند. این کار او تعجب همه جانوران جنگل را بر می­‌انگیزد و در نهایت قورباغه­‌ها متوجه می‌­شوند که او فقط با این کار می‌خواسته با آن‌ها دوست شود.

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب آمبر براون

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب آمبر براون

مجموعه کتاب‌های «آمبر براون»، درباره‌ی ماجراهای یک دختر دبستانی به نام آمبر است و ماجراهایی که او در زندگی شخصی و مدرسه‌اش با آن‌ها روبرو می‌شود و تمام احساساتی که طی این اتفاقات تجربه می‌کند. احساسات و تصمیم‌های او همگی به نوعی تحت تاثیر شرایط او به عنوان کودکی است که پدر و مادرش از هم جدا شده‌اند. او در تمام مدت از این اتفاق و شرایطی که باعث می‌شود تا به مسایلی فکر کند که به قول خودش بچه‌ها اصلا نباید درگیر فکر کردن به آن‌ها باشند، ناراضی است. اما در پایان می‌پذیرد که زندگی پر از تغییراتی است که همیشه هم بد نیستند. این مجموعه ۹ جلدی شامل کتاب‌های زیر است: «آمبر براون یک مداد شمعی نیست»، «آمبر براون، آبله مرغان خوردنی نیست»، «آمبر براون به کلاس چهارم می‌رود»، «آمبر براون امتیاز بیشتری می‌خواهد»، «همیشه آمبر براون»، «آمبر براون از عصبانیت قرمز می‌شود»، «آمبر براون احساس آبی دارد»، «من، آمبر براون»، «آمبر براون از حسودی کبود می‌شود».

آمبر بروان یک مداد شمعی نیست (مجموعه کتاب آمبر براون)

آمبر بروان یک مداد شمعی نیست (مجموعه کتاب آمبر براون)

کتاب «آمبر براون یک مداد شمعی نیست» اولین جلد از مجموعه‌ ۹ جلدی «آمبر براون» است. در این کتاب آمبر ۹ ساله که پدر و مادرش از هم جدا شده‌اند و پدرش اکنون دور از آن‌ها و در پاریس زندگی می‌کند، با چالش جدید روبرو می‌شود. جاستین، صمیمی‌ترین دوست او به خاطر کار پدرش باید همراه خانواده از آن شهر برود. حالا باز قرار است همه چیز به هم بریزد و آمبر به شدت ناراحت است.

شکارچی کامل

شکارچی کامل

روزی و روزگاری جوانی که در حرفه قفل‌سازی مهارت بسیار داشت به پدرش گفت که اکنون می‌خواهد به راه بیفتد و بخت و اقبال خود را در جهان گسترده بیازماید. پدر پاسخ داد: «بسیار خوب، من از این حرف بسیار خوشحالم.» و مقداری پول برای مخارج سفر در اختیار پسر گذاشت. جوان بی مقصد و هدف راه جهان را در پیش گرفت و به هرکجا رسید جویای کار شد. پس از گذشت چند وقت، دریافت که حرفه قفل‌سازی دیگر نیازهای او را برآورده نمی‌سازد و به علاوه دیگر این حرفه را دوست ندارد، بلکه مایل است شکارچی شود. در این هنگام شکارچی‌ای را دید که جامه سبز بر تن داشت و از او پرسید از کجا می‌آید و به کجا می‌رود. جوان پاسخ داد که کارگر قفل‌ساز است، اما دیگر آن پیشه را دوست ندارد و می‌خواهد شکارچی شود و آیا حاضر است او را به شاگردی بپذیرد؟

قورررک!

قورررک!

«قورررک!» داستان خوکی است که یک روز به کنار برکه قورباغه­‌ها می‌­آید و قورقور می‌­کند. این کار او تعجب همه جانوران جنگل را بر می‌­انگیزاند و در نهایت متوجه می‌­شوند که او فقط با این کار می‌خواسته با آن‌ها دوست شود.

آقا کوچولو

آقا کوچولو

«آقا کوچولو» یکی از شخصیت‌هایی است که نویسنده‌ی هلندی مجموعه‌ی محبوب قورباغه ماکس‌فلت هاوس خلق کرده است. البته قورباغه در این مجموعه، شخصیت فرعی شده و به بیشتر شناخته شدن آقا کوچولو کمک می‌کند.

یک عروسک برای فرزانه

یک عروسک برای فرزانه

روز آخر سال بود. مادر هما می‌خواست برای خرید از خانه بیرون برود. هما گفت: «مادر، اجازه می‌دهید که من هم با شما بیایم؟ من می‌خواهم با پول‌هایی که دارم خرید کنم.» مادر گفت: «هما، می‌خواهی چه بخری؟» هما گفت: «یک اسباب بازی.» مادر گفت: «برای کی؟» هما گفت: «معلوم است، برای خودم.» مادر گفت: «من خیال کردم که می‌خواهی برای کسی عیدی بخری.» هما گفت: «نه، مادر. چه فایده دارد که با پولم برای دیگری چیز بخرم؟» مادر گفت: «هما جان، وقتی که من و پدرت برای تو عیدی می‌خریم خوشحال می‌شوی؟» هما گفت: «بله، مادر جان.» مادر گفت: «ما هم که به تو عیدی می‌دهیم خوشحال می‌شویم. عیدی دادن هم به اندازه‌ی عیدی گرفتن آدم را خوشحال می‌کند.»

فهرست کتابک به مناسبت روز گرامی‌داشت مولوی، 8 مهر

فهرست کتابک به مناسبت روز گرامی‌داشت مولوی، ۸ مهر

کمتر کسی است که جلال‌الدین محمد بلخی یکی از مشهورترین شاعران پارسی‌گوی را نشناسد. وی در ششم ربیع‌الاول سال ۶۰۴ هجری در شهر بلخ دیده به جهان گشود و نام کامل او «محمد ابن محمد ابن حسین حسینی خطیبی بکری بلخی» بوده است. در دوران حیات، وی را به القاب «جلال‌الدین»، «خداوندگار» و «مولانا خداوندگار» نامیده‌اند. اما در قرن‌های بعد (ظاهراً از قرن ۹) القاب «مولوی»، «مولانا»، «مولوی رومی» و «ملای رومی» برای وی به کار رفته ‌است و بنا بر برخی اشعارش، تخلص او را «خاموش» و «خَموش» و «خامُش» دانسته‌اند. زبان مادری وی پارسی بوده است.

او فرزند مولانا محمد بن حسین خطیبی معروف به بهاءالدین ولد و سلطان‌العلماست که از بزرگان صوفیه و مردی عارف بوده است. او پس از فوت پدرش بهاء‌الدین ولد راه پدر را ادامه داد و به هدایت و ارشاد مردم عمر خود را سپری کرد.

مولوی در هجده سالگی با گوهر خاتون دختر خواجه لالای سمرقندی ازدواج کرد که حاصل این ازدواج سه پسر و یک دختر بود. مولانا در عین حالی که مردم را تربیت می‌کرد از تربیت خود نیز غافل نبود تا جایی که به شاگردی محقق ترمذی درآمد. سپس در شهر حلب علم فقه را از کمال‌الدین عدیم فرا گرفت و پس از مدتی که به شهر دمشق رفت از دیدار با محی‌الدین عربی، عارف و متفکر زمانش نیز کمال استفاده‌ را برد و از آنجا عازم شهر قونیه شد و بنا به درخواست سید برهان‌الدین، طریق ریاضت را در پیش گرفت. پس از مرگ محقق ترمذی، به مدت ۵ سال، مدرس علوم دینی شد که نتیجه‌ی آن تربیت چهارصد شاگرد است.

هرچند که مولوی در طول زندگی شصت‌وهشت ساله‌ی خود با بزرگانی همچون محقق ترمذی، شیخ عطار، کمال‌الدین عدیم و محی‌الدین عربی حشرونشرهایی داشته و از هرکدام توشه‌ای براندوخته است، هیچ‌کدام از آن‌ها مثل شمس تبریزی در زندگی‌اش تأثیرگذار نبوده‌اند. تا جایی که رابطه‌اش با او شاید از حد تعلیم‌وتعلم بسی فراتر رفته و رابطه‌ای عاشقانه گردیده است. چنانکه پس از آشنایی با شمس، خود را اسیر دست‌وپابسته‌ی شمس دیده است.

پس از غیبت شمس از زندگی مولانا، وی با صلاح الدین زرکوب دمخور گردید، الفت او با این عارف ساده‌دل، سبب حسادت عده‌ای شد. پس از مرگ صلاح‌الدین، حسان‌الدین چلبی را به عنوان یار صمیمی خود برگزید. منظومه‌ی عمیق مثنوی معنوی حاصل لحظه‌هایی از هم‌صحبتی مولانا با حسام‌الدین است. علاوه بر کتاب فوق، مولانا دارای آثار منظوم و منثور دیگری نیز هست: از آن جمله می‌توان به دیوان شمس، فیه ما فیه، مکتوبات و مجالس سبعه اشاره کرد. اشعار وی در سرتاسر دنیا به زبان‌های مختلفی ترجمه شده و از محبوبیت بالایی برخوردار است.

مولانا در غروب خورشید روز یکشنبه پنجم جمادی‌الاخر سال ۶۷۲ هجری قمری بر اثر بیماری ناگهانی درگذشت.

به پیشنهاد کشور ترکیه، سال ۲۰۰۷ که مقارن با هشتصدمین سال تولد این عارف بزرگ بود، سال جهانی مولانا نامیده شد. پس از آن، تصمیم بر آن شد که روز تولد مولانا را روز بزرگداشت وی بنامند که این روز معادل با ۸ مهر است.

فهرست کتابک به مناسبت روز ملی آتش‌نشانی و ایمنی، 7 مهر

فهرست کتابک به مناسبت روز ملی آتش‌نشانی و ایمنی، ۷ مهر

دیدن ماشین قرمزرنگ آتش‌نشانی و شنیدن صدای آژیرِ آن در خیابان برای همه‌ی ما و به‌ویژه کودکان دلهره‌آور است. اما آتش‌نشانان این افراد غیور و شجاع همان کسانی هستند که با حضور به‌موقع در محل حادثه، از بروز فاجعه‌ی بیشتر جلوگیری می‌کنند. آن‌ها از طریق خاموش کردن، کنترل یا هدایت آتش‌های ناخواسته به مقابله با آتش می‌پردازند. آتش‌نشانان امدادگران آموزش‌دیده‌ای هستند و وظیفه‌ی اصلی آن‌ها خاموش کردن آتش‌سوزی‌های خطرناکی است که جان اشخاص، اموال فردی و ملی و محیط‌زیست را تهدید می‌کند؛ همچنین نجات دادن افراد آسیب‌دیده در تصادفات شهری و جاده‌ای، ساختمان‌های فروریخته و سایر حوادث از دیگر وظایف آنان محسوب می‌شود.

در سال ۱۳۷۹، به پیشنهاد ستاد هماهنگی امور ایمنی و آتش‌نشانی کشور و سپس تأیید شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور، روز هفتم مهرماه به عنوان روز «آتش‌نشانی و ایمنی در ایران» نام‌گذاری شد. هدف از این انتخاب زنده نگه‌ داشتن حماسه‌ و ازخودگذشتگی آتش‌نشانانی است که در چنین روزی در سال ۱۳۵۹، در راه دفاع از میهن، جان خود را از دست دادند. در این روز، دشمن عراقی، با حمله‌ی هوایی، پالایشگاه آبادان را هدف قرار داد. بلافاصله، آتش‌نشانانِ منطقه و شهر‌های اطراف برای مهار آتش به پالایشگاه رفتند، اما حین عملیات خاموش کردن آتش، مجدداً هواپیماهای دشمن پالایشگاه را بمباران کردند. این اتفاق منجر به شهادت تعداد زیادی از آتش‌نشانان در این روز شد.

دیگر دلیل این نام‌گذاری، ترویج ایمنی و پیشگیری از حوادث در سطح کشور و ایجاد زمینه‌های مناسب برای آموزش همگانی مردم در راستای پیشگیری از بروز حوادث مختلف و حفاظت از سرمایه‌های ملی ایران است.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب من هنری فنچ هستم

فعالیت پیشنهادی برای کتاب من هنری فنچ هستم

«من هنری فنچ هستم»، کتابی است در مورد پرنده‌ای کوچک، به نام هنری، که با خانواده‌اش در یک گروه بزرگ زندگی می‌کند. آن‌ها هر روز را تکراری و بدون کار خاصی سپری می‌کنند. اما یک روز هنری متوجه چیزی می‌شود، او می‌تواند فکر کند!

من هنری فنچ هستم

من هنری فنچ هستم

«من هنری فنچ هستم»، کتابی است در مورد پرنده‌ای کوچک، به نام هنری، که با خانواده‌اش در یک گروه بزرگ زندگی می‌کند. آن‌ها هر روز را تکراری و بدون کار خاصی سپری می‌کنند. اما یک روز هنری متوجه چیزی می‌شود، او می‌تواند فکر کند!

ترجمه و انتشار دو مجموعه رمان‌های گرافیکی ایرانی در ترکیه

ترجمه و انتشار دو مجموعه رمان‌های گرافیکی ایرانی در ترکیه

به تازگی انتشارات مُهنا Muhenna در ترکیه، دو مجموعه رمان گرافیکی «قورتش بده» و «راهنمای خرابکاری» را به زبان ترکی ترجمه و در نمایشگاه کتاب «افیون قره حصار» رونمایی کرده است. عادله خلیفی نویسنده این دو مجموعه رمان است و گل یلدز آنها را به زبان ترکی ترجمه کرده و ندا نور، ویراستار این مجموعه در زبان ترکی است.

حال و هوای متفاوت کتابخانه «با من بخوان» زلان در روز شعر و ادب

حال و هوای متفاوت کتابخانه «با من بخوان» زلان در روز شعر و ادب

کودکان و نوجوانان روستای زلان به مناسبت روز «شعر و ادب» میزبان فریدون میراحمدی از شاعران کرد دوست‌دار کودکان بودند. آن‌ها دیداری با این شاعر جوانرودی داشتند و روز شعر و ادب  را در کنار هم جشن گرفتند. گزارش این روز به یادماندنی در کتابخانه‌ی «با من بخوان» زلان را در ادامه بخوانید:

شعر کجا رفتی؟ از محمود کیانوش

شعر کجا رفتی؟ از محمود کیانوش

کجا رفتی؟

 

 

 

 

- کبوتر جان، کجا رفتی؟                           - نمی‌آیم، نمی‌آیم.

بیا بر بام ما بنشین.                                   بگو بامت صفایش کو؟

 فعالیت پیشنهادی برای کتاب 25 شغل ماشا فیلیپنکو

فعالیت پیشنهادی برای کتاب ۲۵ شغل ماشا فیلیپنکو

کتاب «۲۵ شغل ماشا فیلیپنکو» در مورد دانش آموز سال سوم دبستان، ماشا فیلیپنکو است. او که علاقه‌ای به درس خواندن ندارد، در بازدید یکی از اعضای شورای شهر، انشایی می‌نویسد که به نظر پروفسور پر از ایده‌های خلاقانه است. او از ماشا دعوت می‌کند تا به مراکز تجاری و خدماتی شهر که دارای مشکل هستند برود و به شیوه‌ خودش راه حل پیدا کند.

25 شغل ماشا فیلیپنکو

۲۵ شغل ماشا فیلیپنکو

کتاب «۲۵ شغل ماشا فیلیپنکو» در مورد دانش آموز سال سوم دبستان، ماشا فیلیپنکو است. او که علاقه‌ای به درس خواندن ندارد، در بازدید یکی از اعضای شورای شهر، انشایی می‌نویسد که به نظر پروفسور پر از ایده‌های خلاقانه است. او از ماشا دعوت می‌کند تا به مراکز تجاری و خدماتی شهر که دارای مشکل هستند برود و به شیوه‌ خودش راه حل پیدا کند.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب مشکل زرافه‌ای

فعالیت پیشنهادی برای کتاب مشکل زرافه‌ای

کتاب «مشکل زرافه‌ای» در مورد ادوارد زرافه است. او اصلا از داشتن گردن به این درازی احساس خوش‎آیندی ندارد. حتی از نظرش گردنش اصلا مفید نیست. اما سایروس لاک‌پشت، جور دیگری به این ماجرا نگاه می‌کند.

مشکل زرافه‌ای

مشکل زرافه‌ای

کتاب «مشکل زرافه‌ای» در مورد ادوارد زرافه است. او اصلا از داشتن گردن به این درازی احساس خوش‎آیندی ندارد. حتی از نظرش گردنش اصلا مفید نیست. اما سایروس لاک‌پشت جور دیگری به این ماجرا نگاه می‌کند.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب سلام ترس!

فعالیت پیشنهادی برای کتاب سلام ترس!

کتاب «سلام ترس!» با زبانی ساده و به ظاهر برای کودکان، امکان شناخت احساس ترس را برای همه گروه‌های سنی فراهم کرده است. این کتاب مخاطب را با ترس و انواع مختلف آن آشنا می‌کند.

در انجام فعالیت‌های در پیوند با کتاب‌هایی که به موضوع ترس می‌پردازند، به این موضوع دقت کنید که توصیه روانشناسان این است که نباید ترس‌های کودک را آن‌قدر از پس ذهن او بالا آورد که دچار ناآرامی شود. به‌خصوص اگر ما کتابدار یا مربی‌ای هستیم که فقط چند ساعتی در روز با کودک در ارتباط هستیم و همه ابعاد زندگی او را نمی‌شناسیم و در کنترل ما نیست و در عین حال متخصص حوزه روانشناسی هم نیستیم و بسیاری از امور را به تجربه می‌دانیم. پس حواسمان باشد و با احتیاط و با مطالعه کافی به این موضوع بپردازیم.

سلام ترس!

سلام ترس!

«سلام ترس!» کتابی در مورد شناخت احساس ترس است. عنوان کتاب از همان ابتدا روشن می‌کند که باید با ترس آشنا شد و به او سلام کرد.

سپیده‌ی طلایی و غروب نقره‌ای

سپیده‌ی طلایی و غروب نقره‌ای

آن شب قرار بود که مادر و پدر دوستم به خانه‌ی من بیایند. دوست من سرخ پوستی از مردم آلاسکاست. وقتی که من چیزهایی را که برای شام آن شب خریده بودم از سبد بیرون می‌آوردم، او کنارم نشسته بود. وانمود می‌کرد که از دیدن چیزهایی که من خریده‌ام غرق تعجب و تحسین شده است. می‌گفت: «به نظر می‌رسد که ما امشب شامی بسیار عالی و دل‌چسب خواهیم داشت.» وقتی که در میان آن چیزها چشمش به چند قطعه گوشت ماهی آزاد افتاد، فریادی کشید و گفت: «زودباش! زود این‌ها را از اینجا بردار! وای بر ما، اگر پدر و مادر من سر برسند و آن‌ها را ببینند! اگر آن‌ها بدانند که تو گوشت سپیده‌ی طلایی و غروب نقره‌ای، شاهزاده‌ی دریا، را می‌خوری، هرگز حاضر نمی‌شوند که با تو سر یک سفره بنشینند و مهمان تو باشند.»

شعر باغ الفبا از محمود کیانوش

شعر باغ الفبا از محمود کیانوش

- کیست؟ کیست؟

- های! هو!

باد خَزانَم، بگو

باغ الفبا کجاست؟

آمده‌ام، تند و سرد،

تا ببرم برگ زرد،

بازکن، اینجا کجاست؟

- باد سرد،

قاه، قاه!

سید مهدی اعتصامی از تجربه‌ی خواندن «توران دختر ایران» و «زیر خط کودکی» می‌گوید

سید مهدی اعتصامی، مدیر مدرسه‌ای در اصفهان، به تازگی با سایت‌های آموزک و کتابک آشنا شده است. او در برگه‌ی اینستاگرام خود، از این آشنایی می‌گوید.

یک معرفی، پنجره‌ای به دنیای کودکی.

افسوس که سایت کتابک و آموزک را دیر شناختم! البته از دور یک اسمی شنیده بودم ولی اواخر سال ۱۳۹۸ در جریان سلسله جلسات فرزندپروری دوست استادم، رسول محمودی این سایت واقعاً بی نظیر را معرفی کرد. اینجا بود که با جوهر کار کتابک ارتباط گرفتم و به راستی مجذوب این سایت پایان ناپذیر شدم!

نمی‌دانم برای معرفی یک سایت گسترده و در عین حال عمیق، چه چیزی بگویم که در فضای بد تجاری شده کشورمان، بدتر نشود!

شاید این سایت یکی از ضروری‌ترین پنجره‌ها برای جامعه ایران امروز باشد. این را نمی‌گویم تا شما خواننده این متن کوتاه را در همین جا ترغیب به رجوع این سایت کنم. شما هم وقتی ساعتی در این سایت به مطالعه و درگیری وجودی نشستید، با من هم عقیده می‌شوید؛ البته به شرط آنکه اندکی دلتان به کودکان این سرزمین، کتاب‌هایشان، آموزششان، قلمشان، بِه زیستی‌شان، قصه‌هایشان، نهادشان، اصل کودکی‌شان و... بسوزد!

سایت کتابک خیلی زنده، فنی، محققانه، تجربی و بین رشته‌ای است. اگر بخواهم فقط ویژگی‌های آن را نام ببرم، این کپشن اجازه نخواهد داد. اهل توصیه نیستم، می‌توانید حرف‌های من را آزمایش کنید!

_ سایت کتابک، آموزک و کتاب هُدهُد، به صورت تخصصی به مواد خواندن؛ کتاب، نویسه، قلم، قصه، شعر و... می‌پردازد. کسانی که علاقه مند و دردمند مواد خواندنی هستند از این پنجره اُفق گشا، می‌توانند پیوسته بهره ببرند.

_کتابک و همهٔ پنجره‌های خانه تاریخ ادبیات کودکان، همکاری طیف‌های متنوعی را جلب کرده است که همین مزیت، گستردگی و عمق آن را منجر شده است. این ویژگی به نظرم یکی از میراث ارزشمند توران میرهادی است که هرگز "من" نبود بلکه همیشه و در هرحال مروج "ما" بود.

این سایت بزرگ و غنی کاملاً غیر دولتی و کاری مردمی است و توانسته طیف‌های مختلف از طبقه‌های مختلف جامعه را درگیر مسئلهٔ “کودکی” بکند.

_کتابک، آموزک و کل مؤسسه تاریخ ادبیات کودکان، به "کودکان" می‌اندیشد و این اندیشیدن را از تاریخ، فرهنگ و نظر تا عمل، تولیدات و نمونه، با پژوهیدن طی کرده است و می‌کند. بله، "کودکی" برای آن‌ها مسئله است؛ کودکی فارسی زبانان و ایران، در امروز.

سیاست، رانت، تجارت، نرخ به روز و چند عامل دیگر بدبختی کودکان، مسئلهٔ آن‌ها هرگز نیست. دال مرکزی آن‌ها "کودکی" است.

کتابک و همهٔ پنجره‌های مؤسسه تاریخ ادبیات کودکان، یک شبکه‌ای از ارتباطات را برای ما ایجاد می‌کند؛ مثلاً ارتباط با نشرها، مدرسه‌ها، دانشمندان، نظریه‌ها و...؛ این ارزشمند است که ما بتوانیم با کلید واژه‌های مؤثر یک نوشته تا جایی که حوصله داریم پیش برویم و سَرَک بکشیم.

کتابک و همهٔ این خانواده عزیز، حلقهٔ پیوند جامعه با نظام دانش است؛ خیلی‌ها در دانشگاه‌ها درس خواندند، مؤسسه زدند، کتاب‌ها چاپ کردند و...، ولی نتوانستند نسبتی با اکنون جامعه ایران برقرار کنند؛ یا نسبتی ناقص و گژ بر قرار کردند یا به نرخ روز سود کردند! ولی کتابک پیوند مبارکی با جامعه ایران برقرار کرده و همچنان ادامه می‌دهد.

_کتابک، گسترده و عمیق حرکت می‌کند؛ برخی سایت‌ها خیلی ادعا می‌کنند و پنجره‌های مختلف باز کرده‌اند، ولی جلو که می‌روی بی پشتوانه بودن آنها را حس می‌کنی! برخی‌ها هم در یک موضوع خیلی خاص، پشتوانه دارند ولی تک رشته‌ای، آن‌ها را با چالش‌هایی روبرو می‌کند. اما کتابک در هر دو بُعد زنده است. البته از کسانی همچون محمدهادی محمدی و همه مشارکت کنندگان این سایت پژوهشی برای کودکان، جز این انتظار نمی‌رود.

_کتابک توجه به بوم ایران و زبان فارسی دارد؛

کودک اینجا و اکنون درد و میزان کتابک است.

او هم‌چنین در دو پست دیگر، از تجربه‌ی خواندن دو کتاب توران دختر ایران و زیر خط کودکی می‌گوید:

کتاب‌های مفید و اثر بخش چقدر انرژی زا و روحیه دهنده هستند.
امروزم با کتاب توران، دختر ایران رنگ و بو گرفت.
این کتاب یکی از کتاب‌های پژوهشگری اصیل و توانا، محمدهادی محمدی است. محمدی که عمر خود را تماماً وقف کودکان این سرزمین کرده است، در این کتاب تار و پود کودکی را در دل تاریخ و فرهنگ این سرزمین می‌کاود و کنش‌ها و کوشش‌های توران میرهادی را توضیح می‌دهد. پژوهش‌های او همگی چنین ساختار و سیاق چند وجهی را دارد: از طرفی دربارهٔ (کودکی) صحبت می‌کند. از طرف دیگر تاریخ و فرهنگ این کشور را ورق می زند. از طرف سوم از اندیشه‌های دانشمندان و نظریه پردازان در این زمینه دریغ نمی‌کند و در بُعد چهارم البته کوشش‌ها و زیستن‌های دختر ایران، توران را به نسل امروز نشان می‌دهد.
چنین سیاق پژوهشی و آداب قلمی مورد نیاز ایران امروز است؛ که بهتر متوجه (خود) در افق تاریخی باشیم و جایگاه نظریه‌های غربی روشن باشد و (ما) مانده از توران‌ها، پیش از آن که فردا برآید! یاریگر ما و کودکان ما باشد.
پ.ن: بهار ۱۳۹۹

سید مهدی اعتصامی از تجربه‌ی خواندن "توران دختر ایران" و "زیر خط کودکی" می‌گوید

خرید کتاب توران دختر ایران

کاش پیش از این‌ها با قلم و جنس پژوهش‌های محمدهادی محمدی آشنا می‌شدم! اما به هرحال خوشحال‌ام که امروز طعم قلم و اندیشه‌ی او را چشیدم.
زیر خط کودکی کتابی بود که با آن امروزم لذت بخش شد.
کتاب را با هدف آشنایی با سبک تحلیل‌ها و کاویدن‌های محمدی شروع به خواندن کردم. در طول خواندن هدفم وسیع‌تر شد; محمدی به خوبی فضا را ترسیم می‌کند; به موقع طرح پرسش می‌کند و پاسخ کیفی با مفاهیم متناسب می‌آورد.
جالب‌تر اینکه او به خوبی از نظریه‌های مختلف علوم انسانی بهره می‌برد. یعنی نسبت نظریه (که معمولاً از اندیشمندان غربی هست) و واقعیت (زیست آذر یزدی+اجتماع ما) به خوبی حفظ می‌شود; تا جایی که نظریه برای ما فهم پذیرتر می‌شود وحتی به سمت خلق نظریه و مفهوم میل دارد.
به نظرم این جنس پژوهش‌ها (با مدل‌های متنوع و...) مورد نیاز جامعه‌ی ماست.
به هرحال سبک فکر کردن محمدی قشنگ است; حداقل برای من.
در پایان به‌جای شروع; از دوست استادم رسول محمودی متشکرم که واسطه‌ی آشنای‌ام شد.
پ.ن: تابستان ۱۳۹۹

 

خرید کتاب زیر خط کودکی

 

باید بروم دست‌شویی

باید بروم دست‌شویی

کتاب «باید بروم دست‌شویی» یک کتاب بامزه برای آموزش رفتن به دست‌شویی‌ است که در آن سگ کوچولو به‌طور اتفاقی مجبور می‌شود از دست‌شویی بزرگ‌ترها استفاده کند. در این کتاب، علاوه بر آموزش غیر مستقیم رفتن به دست‌شویی، با جانوران مختلفی که در داستان حضور دارند هم آشنا می‌شویم.

به یاد فرنگیس(معصومه) سهراب که هم چنان امتداد مهر است در گذرگاهی که از مهر آغاز می‌شود

به یاد فرنگیس (معصومه) سهراب که هم چنان امتداد مهر است در گذرگاهی که از مهر آغاز می‌شود

به یاد بانویی که مهر را در آرامش می‌خواست، مهر را در صلح می‌خواست تا کودکان زیر سایه‌ی درخت زندگی، دانش بیاموزند و به مهر بزرگ شوند. 
بازنمایی سندرم استکهلم در داستان و پویانمایی دیو و دلبر، بخش اول

بازنمایی سندرم استکهلم در داستان و پویانمایی دیو و دلبر، بخش اول

دیو و دلبر قصه‌ای نوشته رمان‌نویس فرانسوی گابریل-سوزان بربو دو ویلنوو است که در سال ۱۷۴۰ به چاپ رسید. نویسنده‌ای فرانسوی، به نام Jeanne-Marie Leprince de Beaumont(ژان ماری لپرینس دو بی مونت) این قصه را کوتاه و بازنویسی کرد و در سال ۱۷۵۶ میلادی منتشر کرد.

مامان فیل کوچولو

مامان فیل کوچولو

«مامان فیل کوچولو» داستان تصویری زیبایی درباره روابط ساده، عاشقانه و حمایت‌گر یک مادر و فرزندش است. نویسنده و تصویرگر این اثر با تصاویری ساده و هنرمندانه و متنی کوتاه از زاویه دید و زبان کودک خردسال و متناسب با درک او این رابطه را به زیبایی به تصویر می‌کشد. روای این داستان، فیل کوچولو در داستان از کارهایی که با مادرش انجام می‌دهند می‌گوید، آن‌ها با هم بازی می‌کنند، به خرید می‌روند و....

بابای فیل کوچولو

بابای فیل کوچولو

«بابای فیل کوچولو»، داستان تصویری زیبایی‌ست درباره یک فیل کوچک که با زبان و زاویه دید کودکانه و شیرین از رابطه خود و پدرش می‌گوید، در بخش بخش این کتاب اشتیاق بالای فیل کوچولو به گذراندن وقت با پدرش هنرمندانه به تصویر کشیده شده است.

چشم‌های تیزبین

چشم‌های تیزبین

صدای برخورد ظرف‌های چینی از پشت پرده‌ی حصیری به گوش می‌رسید. دو جوان کنار میزی در پشت پرده نشسته بودند. نور آفتاب از لای حصیری به ظرف‌های بلور روی میز و موهای مشکی آن دو جوان می‌تافت. جوان‌ها هر یک کتابچه‌ای به دست داشتند که اسم غذاها در آن چاپ شده بود. آن‌ها خواستند غذا انتخاب کنند. بعد از مدتی یکی از آن‌ها کتابچه را روی میز گذاشت. نگاهی به دوستش کرد و گفت: «دوست من، چینگ، من نمی‌دانستم که تو این قدر نزدیک بین هستی. با اینکه سرت را تقریباً به آن نوشته چسبانده‌ای، هنوز نتوانسته‌ای نام غذاها را بخوانی. می‌خواهی کمکت کنم؟»

شعر دریا از محمود کیانوش

شعر دریا از محمود کیانوش

هر کجا چشم می‌رود آب است

از افق تا افق همه دریاست.

آب آیینه‌ای است پهناور

صورت آسمان در آن پیداست.

خنده‌ی گرم و روشن خورشید

بر تن سردِ آب می‌ریزد.

موج در پیش موج می‌خوابد

فعالیت پیشنهادی برای کتاب چگونه شیر باشیم؟

فعالیت پیشنهادی برای کتاب چگونه شیر باشیم؟

کتاب «چگونه یک شیر باشیم؟» داستانی است برای کسانی که متفاوت هستند و مسیری که برای پذیرش خود و پذیرفته شدن در جامعه طی می‌کنند.

بازگشایی کتابخانه روستای ملکی در جزیره قشم

بازگشایی کتابخانه روستای ملکی در جزیره قشم

امسال در یکی از روزهای گرم شهریور ماه ۱۴۰۰ کودکان و نوجوانان روستای مِلْکی در جزیره‌ی قشم شاهد بازگشایی کتابخانه‌ی «با من بخوان» بودند و با راه‌اندازی دوباره‌ی این کتابخانه در مکانی جدید، به استقبال سال تحصیلی پیش‌رو رفتند.

گفت‌وگو با فرزاد فربد، مترجم و مدیر انتشارات پریان، بخش پایانی

گفت‌وگو با فرزاد فربد، مترجم و مدیر انتشارات پریان، بخش پایانی

پیش از شروع مطالعه، دوبخش پیشین را بخوانید:
گفت‌وگو با فرزاد فربد، مترجم و مدیر انتشارات پریان، بخش نخست

دیک دامپزشک

دیک دامپزشک (مجموعه کتاب شغل آینده‌ی من)

کتاب «دیک دامپزشک» از مجموعه‌‌ کتاب «شغل آینده من» درباره‌ خانم دامپزشک شهر و یک روز کاری اوست. او از صبح با مراجعه به درمانگاه جانوران کارش را شروع می‌کند و مشکلات جانوران را یکی یکی حل می‌کند. اما فقط در درمانگاه نمی‌ماند و برای برطرف کردن مشکل گاو مزرعه به مزرعه‌ یکی از اهالی هم می‌رود. او با مهربانی و صبر و حوصله مشکلات همه‌ بیمارانش را برطرف می‌کند.

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب شغل آینده من

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب شغل آینده من

مجموعه کتاب‌ «شغل آینده‌ی من»، با زبانی بسیار شاد و ساده، کودکان را با تعدادی از شغل‌های جامعه و حتی ارتباطی که می‌توانند با هم داشته باشند آشنا می‌کند. این مجموعه شامل یازده جلد است: «دیک دامپزشک»، «دیزی دکتر»، «رالف راننده»، «پنی پرستار»، «آنی آرایشگر»، «پلی پلیس»، «مونا معلم»، «مک مزرعه دار»، «فابیو فوتبالیست»، «بیلی بنا» و «اشلی آتش‌نشان».

فعالیت پیشنهادی برای کتاب ویرجینیا گرگ می‌‌شود

فعالیت پیشنهادی برای کتاب ویرجینیا گرگ می‌‌شود

«ویرجینیا گرگ می‌­شود» داستان دختری است به نام ویرجینیا که یک روز صبح بعد از بیدار شدن احساس غم و ناراحتی و خشم دارد، یک احساس گرگی. صداهای بلند آزارش می‌­دهند، پاسخ دوستانش که برای بازی پیش او آمده‌اند را نمی‌­دهد، تمام وسایل خانه را به‌هم می‌ریزد و حرف نمی‌زند. خواهرش متوجه حال گرگی ویرجینا می‌شود و به‌دنبال راه‌حلی می­گرد تا حال او را خوب کند، اما هیچ فایده‌ای ندارد. تا این‌که ونسا شروع به نقاشی کردن سرزمینی که ویرجینیا دوست دارد می‌کند و همه آن‌چه خواهرش دوست دارد را در این سرزمین نقاشی می‌کند. ویرجینیا با دیدن نقاشی و فضایی که خواهرش خلق کرده شروع به حرف‌زدن می‌کند و کم‌کم  احساس خوبی پیدا می‌کند.

ویرجینیا گرگ می‌‌شود

ویرجینیا گرگ می‌‌شود

«ویرجینیا گرگ می‌­شود» داستانی در مورد تجربه احساس ناخوشایند عصبانیت، خشم و ناراحتی یک دختر است و راه حل کنار آمدن با این احساس.

 چرا دیو یک‌شاخ گریه می‌کند؟

چرا دیو یک‌شاخ گریه می‌کند؟

سال‌ها پیش در کوهی که نزدیک دهکده‌ی کوچکی بود، دیوی زندگی می‌کرد. آن کوه و آن دهکده و آن دیو هر یک اسمی داشتند. اما آن‌قدر روزها و ماه‌ها و سال‌ها آمدند و رفتند که همه‌ی مردم اسم آن کوه و آن دهکده و آن دیو را فراموش کردند. ولی چون آن دیو فقط یک‌ شاخ داشت، ما او را دیو یک‌شاخ می‌نامیم.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب آن‌جا که شادی آغاز می‌شود

فعالیت پیشنهادی برای کتاب آن‌جا که شادی آغاز می‌شود

در کتاب «آن‌جا که شادی آغاز می‌شود» میزبان احساسی دلپذیر و خواستنی هستیم، شادی. هنگامی شادی آغاز می‌شود که آن را شناخته باشی، به‌راستی شادی چیست؟ آیا مفهوم شادی برای همه یکسان است؟ شادی همیشه یک نام ندارد و همواره پایدار نیست. برای شاد بودن شاید لازم نیست تلاش کنی و دائم دنبال آن باشی. چون شادی همیشه هست و باید در خودت جست‌وجو کنی.

آن‌جا که شادی آغاز می‌شود

آن‌جا که شادی آغاز می‌شود

در کتاب «آن‌جا که شادی آغاز می‌شود» میزبان احساسی دلپذیر و خواستنی هستیم، شادی. هنگامی شادی آغاز می‌شود که آن را شناخته باشی، به‌راستی شادی چیست؟ آیا مفهوم شادی برای همه یکسان است؟ شادی همیشه یک نام ندارد و همواره پایدار نیست. برای شاد بودن شاید لازم نیست تلاش کنی و دائم دنبال آن باشی. چون شادی همیشه هست و باید در خودت جست‌وجو کنی.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب عمو نوروز

فعالیت پیشنهادی برای کتاب عمو نوروز

کتاب «عمو نوروز» درباره‌ی افسانه‌ کهن عمو نوروز است، مردی که در اول بهار برای آوردن عید، به سمت شهر حرکت می‌کند. پیرزنی که باغش خارج شهر است و عاشق عمو نوروز، هر سال روز اول بهار از خواب بیدار می‌شود و خانه و باغچه را آب و جارو می‌کند، سفره را برای پذیرایی از عمو نوروز می‌‌چیند و لباس‌های زیبا می‌پوشد. اما از خستگی خوابش می‌برد و وقتی بیدار می‌شود، می‌فهمد که عمو نوروز باز هم آمده و رفته!

عمو نوروز

عمو نوروز

کتاب «عمو نوروز» درباره‌ی افسانه‌ کهن عمو نوروز است، مردی که در اول بهار برای آوردن عید، به سمت شهر حرکت می‌کند. پیرزنی که باغش خارج شهر است و عاشق عمو نوروز، هر سال روز اول بهار از خواب بیدار می‌شود و خانه و باغچه را آب و جارو می‌کند، سفره را برای پذیرایی از عمو نوروز می‌‌چیند و لباس‌های زیبا می‌پوشد. اما از خستگی خوابش می‌برد و وقتی بیدار می‌شود، می‌فهمد که عمو نوروز باز هم آمده و رفته!

 بررسی کتاب «روزی که پدرم را با دو ماهی طلایی عوض کردم»، شگردهایی برای خواندن یک کتاب خوب بررسی کتاب «روزی که پدرم را با دو ماهی طلایی عوض کردم»، شگردهایی برای خواندن یک کتاب خوب بررسی کتاب «روزی که پدرم را با دو ماهی طلایی عوض کردم»، شگردهایی برای خواندن یک کتاب خوب

بررسی کتاب «روزی که پدرم را با دو ماهی طلایی عوض کردم»، شگردهایی برای خواندن یک کتاب خوب

بررسی اصول گزارش‌نویسی در نهمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»

بررسی اصول گزارش‌نویسی در نهمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»

نهمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»، چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ با موضوع «گزارش‌نویسی» برگزار شد و کتابداران و ترویج‌گران کتاب درباره‌ی اهمیت و اصول گزارش‌نویسی در کتابخانه‌های «با من بخوان» گفت‌وگو و تبادل نظر کردند. مهمان این نشست هورزاد عطاری از کمیته‌ی کتابخانه‌های «با من بخوان» بود.

شعر بهار آمد از پروین دولت آبادی

شعر بهار آمد از پروین دولت آبادی

بهار آمد، گل آمد

نسرین و سنبل آمد

گل‌های سرخ و زیبا

در باغ خانه‌ی ما

چشم‌ها را بازکردند

با خنده ناز کردند

بنفشه دسته دسته

کنار جو نشسته

بلبل سرگشته

بلبل سرگشته

بچه‌ها! «شب دراز است و قلندر بیدار و بیکار»...

بنابراین پس از افسانه زنگوله به پا داستان بلبل سرگشته را بشنوید! این هم از همان افسانه‌های کهن است که به همه جا رفته است.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب دختری به نام لاک‌پشت

فعالیت پیشنهادی برای کتاب دختری به نام لاک‌پشت

«دختری به نام لاک‌پشت» داستان دختر یازده ساله‌ای به نام لاک‌پشت است که مجبور می‌شود از مادرش جدا شود و پیش بستگانش زندگی کند. داستان چالش‌های زندگی لاک‌پشت و چگونگی غلبه‌اش بر آن‌ها را روایت می‌کند.

نام اصلی کتاب «دختری به نام لاک‌پشت» Turtle in Paradise (لاک‌پشت در بهشت) است، که نویسنده امریکایی جنیفر ال. هالم داستان آن را با الهام از زندگی مادر مادربزرگش نوشته است.

دختری به نام لاک‌پشت

دختری به نام لاک‌پشت

«دختری به نام لاک‌پشت» داستان دختر یازده ساله‌ای به نام لاک‌پشت است که مجبور می‌شود از مادرش جدا شود و پیش بستگانش زندگی کند. داستان چالش‌های زندگی لاک‌پشت و چگونگی غلبه‌اش بر آن‌ها را روایت می‌کند.

سی‌و‌هفتمین کنگره‌ی جهانی ادبیات کودکانIBBY  به میزبانی مسکو برگزار شد

سی‌و‌هفتمین کنگره‌ی جهانی ادبیات کودکانIBBY به میزبانی مسکو برگزار شد

۱۹ تا ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ (۱۰ تا ۱۲ سپتامبر ۲۰۲۱) سی‌و‌هفتمین کنگره‌ی دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY World Congress) در شهر مسکو روسیه برگزار شد. این رویداد مهم ادبیات کودکان که قرار بود در سپتامبر ۲۰۲۰ برگزار شود پس از یکسال تاخیر به دلیل همه‌گیری کرونا، سرانجام در روز ۱۰ سپتامبر ۲۰۲۱ طی مراسمی با سخنرانی مینجوو ژانگ، رئیس هیات مدیره دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان، و دیگر سخنرانان مدعو افتتاح شد و با برنامه‌های متنوع به مدت سه روز میزبان کارشناسان، پژوهشگران و علاقه‌مندان ادبیات کودک از کشورهای گوناگون جهان بود

جای نشستن

جای نشستن

زن و شوهر خسته و وامانده وارد دفتر معاملاتی شدند، روی دیوارها  پر از نقشه زمین‌های فروشی و آگهی آپارتمان‌های اجاره‌ای بود، توی دفتر دو تا میز تحریر بزرگ دیده می‌شد. کسی که پشت میز بالای دفتر نشسته بود عینک به چشم داشت و روزنامه مطالعه می‌کرد. دومی که داشت با تلفن حرف می‌زد کچل بود.

کک به تنور

کک به تنور

یکی بود، یکی نبود. ککی بود با مورچه‌ای، که باهم یار و یاور بودند و یک روز کک به مورچه گفت: «من خیلی گرسنه‌ام، باید با یک چیزی شکمم را وصله پینه کنم.» مورچهه گفت: «منم مثل تو» گفتند: «خوب، چه بگیریم، چه نگیریم، اگر گردو بگیریم پوست دارد، کشمش بگیریم دم دارد، سنجد بگیریم هسته دارد. بهتر این است که گندم بگیریم، ببریم آسیاب آرد کنیم، بیاریم خانه، نان بپزیم و بخوریم.»

سارا و ببری

سارا و ببری

عصر بود. یک دختر کوچک قشنگ با مادرش از کوچه‌ای می‌گذشت. این دختر سارا بود. سارا با مادرش به خانه‌ی خاله مریم می‌رفت تا ببری را ببیند.

خاله مریم گربه‌ی بزرگ و قشنگی داشت. گربه‌ی خاله مریم یک ماه بود که پنج تا بچه زاییده بود. همه‌ی بچه گربه‌ها قشنگ بودند. سارا، روزی که بچه گربه‌ها را دید یکی از آن‌ها را به خاله مریم نشان داد و گفت: «این یکی از همه قشنگ‌تر است. شکلش درست مثل شکل ببر است.» سارا خودش ببر ندیده بود ولی پدرش عکس ببر را به او نشان داده بود.

زندگی با رویا

زندگی با رویا

نگاهی به سه کتاب «فضانوردها در کوره آجر پزی»، «گاوهای آرزو»، «آواره بی خورشید»

هدف این مقاله، مقایسه سه کتاب «فضانوردها در کوره آجر پزی»، «گاوهای آرزو» و «آواره بی خورشید» است که در فاصله سال‌های شصت و هفت تا هشتاد و دو، برای گروه سنی نوجوان نوشته شده است.

حیوانی که ببر و فیل و کرگدن را ترساند

حیوانی که ببر و فیل و کرگدن را ترساند

روزی هزارپایی از جنگل می‌گذشت. به خانه‌ی خرگوشی رسید. وارد خانه‌ی خرگوش شد و در جای گرم و نرم خرگوش خوابید. در آن وقت خرگوش در خانه نبود وگرنه هزارپا جرأت نمی‌کرد حتی یکی از پاهایش را هم آنجا بگذارد. ولی هنوز خوب گرمش نشده بود که خرگوش به خانه برگشت. خرگوش از همان دم در فهمید که یکی وارد خانه‌اش شده است. فریاد کشید: «آهای! ای کسی که بی‌اجازه وارد خانه‌ی دیگران می‌شوی! بیا بیرون، این خانه صاحب دارد.»

موهای علی

موهای علی

مادر توی خانه بود. علی و دوستش فرید، پیش مادر آمدند. علی گفت: «مادر، فرید می‌خواهد برود و موهایش را کوتاه کند. اجازه می‌دهید که من هم با او بروم و موهایم را کوتاه کنم؟»

مادر گفت: «بله، تو هم برو.»

علی و فرید از خانه بیرون آمدند. سر کوچه‌ی آن‌ها یک آرایشگاه بود. علی و فرید توی آرایشگاه رفتند. آرایشگر آن‌ها را می‌شناخت. علی و فرید به آرایشگر سلام کردند. آرایشگر از دیدن آن‌ها خوشحال شد. گفت: «بچه‌ها، خوش آمدید. خوب، اول موهای کدام تان را کوتاه کنم؟»

لالایی کرمانی عزیز جان، صوتی

لالایی کرمانی عزیز جان، صوتی

اولالالای لالایی
عزیز ، جون دل مایی
اولالالا گلٍ قَندم
عزیزٍ جون دلبندم
نكن گریه نکن ناله
به قنداقٍت نمی‌بندم (پارچه ای که نوزاد را در آن می‌پیچند)
اولا لالا گل نرگس
نبینم داغتو هرگز (از دست‌دادن عزیز)
اولا لالا گل لیلو

معرفی بازی آد قویدی

معرفی بازی آد قویدی

«آد قویدی» نوعی بازی فکری- حرکتی است که به شکل دسته‌جمعی و با نام‌گذاری افراد توسط سردسته و شناسایی نام‌ها توسط شیطان در میان نوجوانان و جوانان تبریزی انجام می‌شود.

فهرست کتابک به مناسبت روز ملی سینما

فهرست کتابک به مناسبت روز ملی سینما، ۲۱ شهریور

ورود نخستين دوربين فيلم‌بردارى و نمايش فيلم به ایران، در سال ۱۲۷۹ شمسی برابر با ۱۹۰۰ میلادی توسط مظفرالدين‌شاه انجام شد و نخستين فيلم‌بردار ايرانى نيز ابراهيم ‌خان عکاس‌باشى محسوب مى‌شود. در سال ۱۳۷۹ در چهارمین جشن بزرگ سینمای ایران و همزمان با بزرگداشت صدمین سال ورود سینما به ایران بود که ۲۱ شهریور ماه به عنوان «روز ملی سینما» شناخته شد و هر سال جشن خانه سینما در این روز برگزار می شود و ۲۱ شهریور ماه به عنوان روزی نمادین وارد تقویم شد.

گفت‌وگو با فرزاد فربد، مترجم و مدیر انتشارات پریان، بخش دوم