شقایق قندهاری

شقایق قندهاری
مشخصات
نام: 
شقایق
نام خانوادگی: 
قندهاری

شقایق قندهاری دی ماه ۱۳۵۵ در تهران به دنیا آمد. فعالیت حرفه‌ای خود را در زمینه‌ی ترجمه‌ی کتاب از سال ۱۳۷۴ آغاز کرد. از جمله ترجمه‌های او می‌توان به "فرزندان معجزه"، "عروسک پدر"، "خانه‌ی خودمان"، "خواهر گمشده"، "فراری"، "گریز پا"، "زندگی اسرار آمیز زنبورها"، "خانه‌ی مرموز"، "الماس" و "قصه‌های جزیره" در چهار جلد اشاره کرد.

او تا به حال موفق به دریافت چندین جایزه‌ی ادبی برای ترجمه‌هایش شده است. او همچنین به پژوهش و نگارش برنامه و نقد در نشریات تخصصی ادبیات کودک و نوجوان هم می‌پردازد.

"خواهر گمشده" نوشته "ویوین آلکوک" کتابی که  سرنوشت کاری و درسی  او را عوض کرد. ۱۲ ساله بود که کتاب را به زبان انگلیسی خواند، داستان کتاب آنقدر برایش جذابیت داشته که وسوسه برگردانندن کتاب به زبان فارسی را در ذهن او می پروراند و باعث می شود تا در رشته‌ی ادبیات انگلیسی ادامه تحصیل دهد. کتاب را در همان ۱۲ سالگی ترجمه می‌کند اما به دلیل کم سن و سالی هیچ ناشری حاضر به چاپ کتاب نمی‌شود تا اینکه مجله‌ی سروش نوجوان آن را به صورت یک مجموعه‌ی دنباله‌دار (پاورقی) چاپ می کند و چند سال بعد انتشارات کتاب نیستان کتاب را به چاپ می رساند.

در ۲۲ سالگی نخستین جایزه خود را برای ترجمه کتاب "خواهر گمشده" و حدود سال های ۷۹ – ۸۰ نیز دومین جایزه خود را برای رمان "عروسک پدر" دریافت کرد.

رمان "سیاه دل" نوشته‌ی "كورنليا فونكه" و کتاب مرجع" نگارش فيلم‌نامه‌ی سينمايی انيميشن" نوشته‌ی "مارلين وبر" از جمله کتاب هایی هستند که برای کانون پرورش فکری کودک و نوجوان برگردانده و مورد تقدیر قرار گرفته است.
 

راهنما

عضویت در کانال تلگرام