فهرست مراکز فراگیر کانون در دسترس کودکان با نیازهای ویژه

فهرست مراکز فراگیر کانون در دسترس کودکان با نیازهای ویژه

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، فهرستی از اسامی، نشانی و شماره تماس‌های مراکز فراگیر خود را در سراسر کشور برای دسترسی کودکان و نوجوانان توان‌یاب۱ به این امکانات فرهنگی منتشر کرده است.

نخستین مرکز فراگیر کانون، ۱۵ سال پیش در روز ۱۲ آذرماه ۱۳۸۰ در پارک فدک واقع در منطقه‌ی نارمک تهران، کار خود را با تغییر کاربری، مناسب‌سازی و در همین حال تجهیز مرکز شماره ۲۱ کانون به امکاناتی ویژه آغاز کرد تا این کودکان طعم شیرین در کنار هم‌سالان بودن را در مراکز کانون تجربه کنند.

چندی بعد نتایج موفق این اقدام که بر مبنای نفی هرگونه جداسازی و تحقق ایده‌ی فراگیری و آموزش کودکان به سازگاری در کنار یکدیگر شکل گرفته بود، باعث شد کانون سه مرکز دیگر خود را در تهران و یک مرکز دیگر در شهرری را نیز به مرکز فراگیر تبدیل کند.

در این مراکز کودکان و نوجوانان توان‌یاب (نابینا، کم‌بینا، ناشنوا، کم‌شنوا و معلول جسمی حرکتی) در کنار دیگر هم‌سالان خود با استفاده از کتاب‌های بریل، گویا و تجهیزات دیداری و شنیداری و ابزارهای به‌روز زیر نظر مربیان متخصص از خدمات کانون بهره‌مند می‌شوند.

پس از آن شهرهای اصفهان و بندرعباس نیز شاهد گشایش دو مرکز فراگیر کانون بود اما روند راه‌اندازی این مراکز در سه سال گذشته از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ خورشیدی چنان سرعت گرفت که امسال و در روز جهانی معلولان (کودکان توان‌یاب) تعداد این مراکز به ۳۹ مرکز در سراسر کشور رسید.

این آمار بدان معنی است که هم‌اکنون تمامی استان‌های کشور دارای دست‌کم یک مرکز فراگیر هستند.

در همین حال کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان روز ۱۳ آذر ۱۳۹۵ افزونبر برپایی جشن‌های مختلفی به مناسبت روز جهانی کودکان توان‌یاب، این گسترش بی‌سابقه مراکز فراگیر خود در سطح کشور را به اطلاع مخاطبان رساند.

اکنون فهرستی از اسامی، نشانی و شماره تماس‌های این مراکز در سراسر کشور در قالب یک بروشور منتشر شده است تا خانواده‌های کودکان توان‌یاب بتوانند امکان حضور فرزندان خود را در این مراکز کانون فراهم کنند.

این در حالی است که استان تهران در این فهرست با ۵ مرکز، استان گلستان با سه مرکز و استان‌های گیلان و قم با دو مرکز در صدر آمار مراکز فراگیر کانون قرار گرفته‌اند و دیگر استان‌ها نیز هریک صاحب یک مرکز فراگیر هستند.

گفتنی است این فهرست از طریق وب‌گاه اینترنتی کانون به نشانی www.kanoonnews.ir و صفحه‌های دیگر کانون در شبکه‌های اجتماعی در اختیار مخاطبان قرار گرفته است.

فهرست مراکز فراگیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سراسر کشور 

۱. در سایت کتابک، واژه‌ی توان‌یاب، جایگزین واژه‌ی معلول شده است.

اطلاعات:
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۱۲:۵۸
منبع:
وب سایت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
متن سفارشی:

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.