هفته ی کتاب و کتابخوانی در مدرسه ی آزاده اصفهان

هفته ی کتاب و کتابخوانی در مدرسه ی آزاده اصفهان
نویسنده: 
نهضت قریشی نژاد

به مناسبت هفته ی کتاب وکتابخوانی، در مدرسه ی راهنمایی دخترانه ی آزاده اصفهان، برنامه های متنوعی باشرکت نویسندگان کودک و نوجوان و مشارکت فعال دانش آموزان و دبیران ومسولان این مدرسه برگزارشد که شرح آن ها در زیر می آید:     

  •  برگزاری نمایشگاه کتاب های برگزیده ی نوجوانان در سالن مدرسه، که با استقبال فراوان دانش آموزان روبه رو شد. فروش کتاب های نمایشگاه با معرفی آن ها همراه بود.
  • دعوت از آقای محمدرضا محمدی نویسنده ی مجموعه داستان "لوبایه" برای سخنرانی در زمینه ی کتاب و کتابخوانی و نوشتن. پس از سخنرانی ایشان، که خود از فرهنگیان اصفهان و مدیر یک دبستان غیرانتفاعی است،  برنامه ی پرسش و پاسخ درباره ی نویسندگی برگزارشد.
  • برگزاری جلسات معرفی کتاب های طنز در هر ۱۲ کلاس و سه پایه ی تحصیلی راهنمایی. (مراجعه شود به  گزارش "خواندیم و خندیدیم و یاد گرفتیم" دربخش تجربه های ترویج کتابک).
  •  برگزاری اردوی کتابخوانی در پارک ناژوان و کنار زاینده رود  که خوشبختانه پس از ماه ها  پر آب شده بود، برای چهار کلاس اول. دانش آموزان ضمن بازی و تفریح در دامن طبیعت، به نوشتن در مورد مدرسه ی دلخواه شان پرداختند. سپس چند فصل از کتاب "شیطون ترین دختر مدرسه" برای آن ها بلند خوانی شد.

هفته ی کتاب و کتابخوانی در مدرسه ی راهنمایی دخترانه ی آزاده اصفهان

  • برگزاری بالماسکه ی کتاب در هر ۱۲ کلاس. دانش آموزان با ذوق و شوق لباس شخصیت مورد علاقه شان را در کتابی که خوانده بودند، پوشیدند و با کتاب وارد مراسم بالماسکه شدند. در باره ی کتاب و شخصیت مورد علاقه شان صحبت کردند و صحنه هایی از آن را به نمایش در آوردند.

هفته ی کتاب و کتابخوانی در مدرسه ی راهنمایی دخترانه ی آزاده اصفهان

 ایده ی بالماسکه ی کتاب را در یک تجربه ی تاریخی در سایت کتابک خواندم و در اجرا آن را جالب و دلنشین یافتم. شور و هیجان، شکل کلاس و گریم و مشارکت دانش آموزان، دیدنی بود. ازجمله ابتکارهای جالب دانش آموزان این بود که سه نفر در نقش سه شخصیت مختلف یک کتاب ظاهر شدند و صحنه هایی از کتاب را هم نمایش دادند.

در هر کلاس بیش از ۲۰ کتاب معرفی شد و در پایان دانش آموزان حدود ۱۵ دقیقه در باره کتاب های شان باهم به گفت و گو پرداختند.

راهنما

عضویت در کانال تلگرام