منابع آموزشی موجود در پایگاه کتابک

آخرین مقاله‌ها و نوشته‌ها در کتابک

فعالیت پیشنهادی برای کتاب اسباب‌بازی عزیزم!

فعالیت پیشنهادی برای کتاب اسباب‌بازی عزیزم!

«اسباب‌بازی عزیزم!» یکی از کتاب‌های مجموعه ‌داستان‌های «فیلی و فیگی» است. در این قسمت فیلی پیشنهاد می‌دهد اسباب‌بازی جدید فیگی را به هوا پرت کنند! ولی اگر اسباب بازی جدید فیگی شکست چی؟ با هم قهر می‌کنند؟

فعالیت پیشنهادی برای کتاب چتر

فعالیت پیشنهادی برای کتاب چتر

وقتی کتاب «چتر» را باز می­‌کنی، می­فهمی که قرار نیست داستانی برای تو گفته شود بلکه این تو هستی که باید داستانت را بگویی. داستان‌­هایی که هر کدام از ما از کتاب «چتر» می‌گوییم شاید همگی کلیتی یکسان داشته باشند؛ اما هر فرد برای داستانش جزئیات و نگاه خودش را وارد می­‌کند و این‌جاست که نویسندگان و تصویرگران کتاب به خواننده آن، چه کودک و چه بزرگ اجازه خیال­‌پردازی و خلاقیت می‌­دهند.

روی جلد کتاب «چتر» سگ آویزان به چتر قرمزی را می‌بینیم که به زرافه­‌ای خیره شده ­است. پس حتما کتاب قرار است ما را به سفری برای دیدار جانوران زیبا ببرد.

رازها و رمزها در قصه‌های عامیانه

رازها و رمزها در قصه‌های عامیانه

گویندگان اولیه‌ی قصه‌های عامیانه حرف‌های گنگ، نامفهوم و عجیب‌وغریب به زبان نمی‌آوردند و شنونده را به حیرت و تعجب وانمی‌داشتند. آن‌ها واقعیت را به زبانی بسیار ساده اما عمیق و لطیف بیان کرده‌اند و حتی یک واژه یا یک جمله را بیهوده و بی‌نتیجه نگفته‌اند. عده‌ی زیادی از مردم که به‌دست آوردن کوچک‌ترین موفقیت در زندگی برای آن‌ها از محالات روزگار بوده است، درهمراهی با قصه‌های عامیانه هر کار مشکل و حل نشدنی را با آمیختن به معجزه و کارهای شگفت، برای‌شان عملی می‌شد.

بررسی زبان‌سازی آذریزدی در یک داستان از کلیله و دمنه

بررسی زبان‌سازی آذریزدی در یک داستان از کلیله و دمنه

 با توجه به این که در ادب فارسی سه متن کهن وجود دارد که بازنویسی آذریزدی از آخرین آن‌ها یعنی انوار سهیلی برگرفته شده است، نیاز است که روند دگرگونی متنی در آن‌ها به درستی دیده شود تا پدیده زبان‌سازی آذریزدی در دوره معاصر به درستی شناخته شود.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب خرس کوچولو و درخت آرزوها

فعالیت پیشنهادی برای کتاب خرس کوچولو و درخت آرزوها

در کتاب «خرس کوچولو و درخت آرزوها» می‌خوانید: برتی، خرس کوچولو، که دلش نمی‌خواهد اسباب‌بازی‌اش را به برادر کوچکش بدهد، قهر می‌کند و به بالای درخت نزدیک خانه‌شان می‌رود. وای چه درخت عجیبی! گرسنه که بشوی به تو کلوچه می‌دهد، سردت که بشود، برایت پتو می‌فرستد، تاریک که بشود، چراغ برایت روشن می‌کند. چه درخت مهربانی! ولی مگر ممکن است؟  

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب ریاضی خیلی خیلی بامزه

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب ریاضی خیلی خیلی بامزه

کتاب‌های مجموعه «ریاضی خیلی خیلی بامزه‌» از آن دست کتاب‌هایی هستند که شما را عاشق ریاضی می‌کنند و لج‌تان را درمی‌آورند که چطور این همه سال با ریاضی مشکل داشتید! «لورا آوردک» در این کتاب‌ها یک سری مسئله‌ بامزه ریاضی را در قالب داستان‌هایی خنده‌دار برای کودکان مطرح کرده است. این داستان‌ها آن‌قدر بامزه و عجیب‌وغریب‌اند که حتی اگر ریاضی را هم دوست نداشته باشید، بی‌شک خودتان و کودکان با خواندن آن‌ها می‌خندید و تا یکی، ۲ تا از مسئله‌ها را حل نکنید کتاب را کنار نمی‌گذارید.

کتاب‌های مجموعه «ریاضی خیلی خیلی بامزه» فعالیت‌محور هستند. علاوه بر حل مسایل ریاضی داخل کتاب می‌توانید پیشنهادات زیر را نیز اجرا کنید.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب خوشحال شدی؟

فعالیت پیشنهادی برای کتاب خوشحال شدی؟

«خوش‌حال شدی؟» یکی دیگر از کتاب‌های مجموعه فیلی فیگی است. فیلی تنها و  بی‌حوصله نشسته و جای فیگی کنارش حسابی خالی است. کمی بعد فیگی از راه می‌رسد و از دور متوجه ناراحتی فیلی می‌شود. پس تصمیم می‌گیرد کاری کند تا او خوش‌حال شود. فیگی فکر می‌کند که خوش‌حال کردن فیلی برایش کار راحتی است چون او می‌داند فیلی از چه چیزهایی خوشش می‌آید. او حواسش نیست که او خوش‌حالی فیلی برای سوارکاری، دلقک‌بازی و ربات‌ها را فقط وقت‌هایی دیده است که کنار هم بوده‌اند و نمی‌داند اگر خودش کنار فیلی نباشد دیگر دیدن آن چیزها برای او  آن‌قدرها هم خوش‌حال کننده نیستند. بعد از همه‌ی تلاش‌های اسبی، دلقکی و رباتی فیگی می‌فهمد فیلی برای خوش‌حال بودن علاوه بر دوست‌هایش احتیاج به یک عینک جدید هم دارد!

فعالیت‌هایی برای کتاب خودکار قرمزی کوچولو

فعالیت پیشنهادی برای کتاب خودکار قرمزی کوچولو

«خودکار قرمزی کوچولو»، تازه‌ترین اثر خواهران نامزد دریافت جایزه، ژانت استیونس و سوزان استیونس کرامل است. پاک‌کن، مداد، ماژیک شبرنگ، قیچی و پونز باید با همکاری یکدیگر، خودکار قرمزی کوچولو که در گودال وحشتناک بی‌بازگشت (سطل زباله) افتاده است را نجات دهند.

فعالیت‎هایی که در ادامه متن آمده است به شما کمک خواهند کرد تا همراه کودکانتان به کنکاش در کتاب بپردازید. همراه با این فعالیت‌ها می‌توانید یک تئاتر ساده درست کنید و وسائل مدرسه را به جای شخصیت‎های آن قرار دهید، معما حل

 

کنید و خیلی فعالیت‌های دیگر انجام دهید‍! با کمی تخیل، خوانندگان خردسال با شور و شوق به تقاضایی که ماژیک شبرنگ در کتاب دارد پاسخ می‌دهند: چه کسی کمکمان می‌کند تا دنیا را نجات دهیم؟

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب کله‌خرها

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب کله‌خرها

«کله‌خرها» مجموعه‌ای سه جلدی است. در جلد نخست که آن هم «کله‌خرها» نام دارد، با خانواده‌ی بولد آشنا می‌شویم. خانم و آقای بولد، کفتارهایی هستند که خودشان را جای آدم‌ها جا زده‌اند تا زندگی جدیدی را در خانه شماره ۴۱ خیابان فرفیلد در انگلیس آغاز کنند. خانم بولد کلاه‌های عجیب و غریب درست می‌کند و آقای بولد برای ترقه‌های کریسمس لطیفه می‌نویسد. آن‌ها صاحب دو فرزند به اسم‌های بتی و بابی می‌شوند. با این‌که به زندگی آدمی عادت کرده‌اند، آقای بولد دل‌اش هوای آفریقا را می‌کند. پس تصمیم می‌گیرند به پارک حفاظت شده بروند و آن‌جا با تونی که یک کفتار پیر است، آشنا می‌شوند. اما سرنوشت دردناکی پیش روی تونی است و خانواده‌ی بولد تصمیم می‌گیرند او را نجات دهند.

در جلد بعدی، «کله‌خرها نجات می‌دهند»، ماجرای کمک خانواده‌ی بولد به حیواتی که دوست دارند در میان انسان‌ها زندگی کنند روایت می‌شوند و در کتاب «کله‌خرها به تعطیلات می‌رود»، داستان تعطیلات پر ماجرای بولدها، دزدیده ‌شدن بابی و تلاش برای نجات او را می‌خوانیم.

دیو در قصه‌ها

دیو در قصه‌ها

در کتیبه‌هایی که از ایران باستان به‌دست آمده، خدایان دروغین دیده شده که به آن‌ها «دیوه» می‌گفته‌اند. ما امروز به دیوه، «دیو» می‌گوییم.

فردوسی در شاهنامه، دیو را برابر اهریمن (شیطان) می‌داند. در عصر حاضر نیز کسانی هستند که دیگران آن‌ها را به دیو تشبیه می‌کنند، یا این که می‌گویند: این شخص از نسل شیطان است. موسی (ع) پیش از این که به پیغمبری نائل گردد، دو نفر را دید که باهم نزاع می‌کنند. موسی مشتی به یکی از آن‌ها زد، او همان‌دَم افتاد و جان داد. موسی ناراحت شد و گفت: این کار دیو بود.[۱]

فعالیت پیشنهادی برای کتاب از ماکارونی‌های خجالتی تا تخم‌مرغ‌های هیجان‌زده

فعالیت پیشنهادی برای کتاب از ماکارونی‌های خجالتی تا تخم‌مرغ‌های هیجان‌زده

کودکان در سال‌های ابتدایی زندگی خود، ‌بیش از هر زمان دیگری، احساسات ناشناخته را تجربه می‌کنند. به همین دلیل، برای‌شان دشوار است که به نحوی سازنده این تجربه‌های شخصی را ابراز کنند. دقیقاً شبیه آشپزخانه‌ای که پر از خوراکی‌های گوناگون است، هر لحظه سرآشپز درونی‌شان تصمیم می‌گیرد ماده‌ای را با ماده‌ای دیگر ترکیب کند. اما این وسط نقش خود آن‌ها چیست؟ آیا احساسات آن چیزی است که بچه‌ها و حتی ما آدم‌بزرگ‌‌ها را کنترل می‌کند و این سرآشپز می‌تواند هر خوراکی‌ای که دلش خواست، حتی عجیب‌وغریب و بدمزه را به خورد آدم بدهد؟

 

یا ما اجازه داریم کنترل احساسات‌مان را به دست بگیریم؟ کتاب جذاب و دوست‌داشتنی «از ماکارونی‌های خجالتی تا تخم‌مرغ‌های هیجان‌زده» نوشته‌ی «مارک نیمروف» و «جین آنونتسیاتا» با تصویرگری تأثیرگذار «کریستین باتوز» اینجاست تا برای این سؤالات پاسخی پیدا کنیم.

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب لئو و پوپی

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب لئو و پوپی

مجموعه کتاب «لئو و پوپی» درباره مهارت‌های زندگی، در خردسالان است. لئو عروسکی دارد که همه جا با اوست. او ماجراهای بسیاری را همراه پوپی تجربه می‌کند. این کتاب‌ها، داستان‌های ساده و مرتبط با رویدادهای زندگی خردسالان، مانند خرید کفش، رو به رو شدن با باران و رعد و برق، بیماری، رفتن به پارک و غیره است.

«آپولین پزشک می‌شود»، «قایم موشک با پدر»، «لئو و پوپی پاییز را دوست دارند»، «در باغ وحش»، «لئو کتونی می‌خواهد»، «در رستوران»، «چکمه‌های لئو»، «در باغ»، «لئو مریض است»، «در مهد کودک»، «گردش با مادربزرگ»، «در پارک»، «در مزرعه»، «دوچرخه سواری»، «چرخ و فلک»، «به مهد کودک می‌روند»، «باید پوپی را بشوئیم»، «لئو و پوپی شکمو»، «پوپی گرسنه است»، «وقت خواب» و «لب دریا» کتاب‌های این مجموعه هستند.

آذریزدی، بازآفرین یا بازنویس ادبیات کودکان ایران

آذریزدی، بازآفرین یا بازنویس ادبیات کودکان ایران

آذریزدی در نوشتن مجموعه «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب»، بازنویس یا بازآفرین است؟ تفاوت بازنویسی و بازآفرینی چیست؟ بسیاری کوشیده‌اند که با یاری گرفتن از اندیشه‌های خود یا دیگری این دو مقوله را روشن و مرزهای آن را مشخص کنند.

افسانه‌های کودکان و ریشه‌های تاریخی آن

افسانه‌های کودکان و ریشه‌های تاریخی آن

بر اساس باور اسطوره‌ها، ساختار و نظام‌های طبیعی حاصل حوادثی هستند که در آغاز زمان اتفاق افتاده است. ماه نیز همچون خورشید، آب‌ها، گیاهان و حیوانات، تاریخ افسانه‌ای دارد. هر موضوع مهم جهان تاریخی دارد. اسطوره داستانی مقدس بوده و یک «تاریخ حقیقی» است، چون اسطوره همیشه در ارتباط با واقعیت‌ها است.[۱]

روند زبان‌سازی آذریزدی در تاریخ ادبیات کودکان ایران

روند زبان‌سازی آذریزدی در تاریخ ادبیات کودکان ایران

زبان‌سازی آذریزدی در امتداد نوسازی زبان فارسی بود که از دوره مشروطه آغاز شده بود. آذریزدی باید روند زبان‌سازی خود را برپایه تجربه‌هایی انجام می‌داد که از دوره مشروطه شکل گرفته بود. بدون این محور، کار آذریزدی چیزی می‌شد، در اندازه همان کار عبدالله البخاری داستان‌های بیدپای که در دوره خود شاهکاری بزرگ است اما اثری تک افتاده به شمار می‌رود. در حقیقت، ریشه‌های زبان‌سازی کسانی مانند آذریزدی را باید هم پیوست با گذشته تاریخی زبان و نثر فارسی دانست، هم گسست.

 آموزش الف‌بای فارسی از راه ادبیات، لذت و بازی

آموزش الف‌بای فارسی از راه ادبیات، لذت و بازی

به من می‌گن کاکاجون
نه پیرم و نه جوون

تو قارقارم الف‌با
آوای اون چه زیبا

فعالیت پیشنهادی برای کتاب بوسه‌هایی برای بابا

فعالیت پیشنهادی برای کتاب بوسه‌هایی برای بابا

تلاش باباخرس برای خواباندن فرزندش داستان «بوسه‌هایی برای بابا» را می‌سازد. این داستان به مهرورزی و بازی و ارتباط بین پدر و کودک می‌پردازد. در حالی که کودک دوست ندارد بخوابد و بدخلق شده، پدر با بازی او را می‌خواباند.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب فرانکلین به بیمارستان می‌رود

فعالیت پیشنهادی برای کتاب فرانکلین به بیمارستان می‌رود

«فرانکلین به بیمارستان می‌رود» از مجموعه کتاب «فرانکلین» درباره ترس و ناراحتی لاک‌پشت کوچولو از مراحل مختلف درمان است. او همه تلاشش را می‌کند تا کسی نفهمد که ترسیده است. او درمی‌یابد شجاعت به معنی نترسیدن نیست. فرانکلین از عمل کردن می‌ترسد اما ترسش را می‌پذیرد. او می‌داند که برای بهتر شدن حالش به این کار نیاز دارد.

یادگیری کودکان از راه بازی و نمایش

یادگیری کودکان از راه بازی و نمایش

داستان‌های سنتی، منبع الهام‌بخش عالی برای کار در همه‌ی زمینه‌های برنامه آموزشی است. این جلسه‌ی نمایش، همچنان که «جودیت هریس»[۱] شرح می‌دهد، دربرگیرنده بازی‌هایی برای دست‌گرمی، تقلید، نقش‌آفرینی و داستان‌پردازی است.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب پاندا کوچولو، کنار من بمون

فعالیت پیشنهادی برای کتاب پاندا کوچولو، کنار من بمون

بامبولی کوچک در «پاندا کوچولو، کنار من بمون» محیط‌های تازه و ناشناخته را کشف می‌کند. او مهارت‌های خود را می‌سنجد و با همراهی مادر آن‌ها را تقویت می‌کند. این روند باعث شوق او برای رفتن به جاهایی جدید می‌شود.

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.