منابع آموزشی موجود در پایگاه کتابک

آخرین مقاله‌ها و نوشته‌ها در کتابک

فعالیت پیشنهادی برای کتاب این کتاب پر از اشتباه است

فعالیت پیشنهادی برای کتاب این کتاب پر از اشتباه است

«این کتاب پر از اشتباه است» چون یک چشم بزرگ‌تر از آن یکی نقاشی شد، وای اشتباه شد! و یک نقاشی عجیب که خراب شده، یک قورباغه-گربه-گاو عجیب؟ اما می‌شود آن را به بهترین بوته نقاشی تبدیل کرد. و لکه‌های جوهری که این طرف و آن طرف پخش شده‌اند، انگار که از اول قرار بوده مانند برگ‌های شناور در باد باشند.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب یکی برای همه، همه برای یکی

فعالیت پیشنهادی برای کتاب یکی برای همه، همه برای یکی

«یکی برای همه، همه برای یکی» داستان موش کنجکاوی است که با داشتن مشکلی کوچک در پاهایش تصمیم می‌گیرد برای دیدن جهان اطراف از خانواده خداحافظی کند و راهی سفری ناشناخته شود. موش کوچولو یکی از پاهایش از دیگری بلندتر است و سبیل‌های کوتاهی دارد و این باعث می‌شود که مدام زمین بخورد. او در این سفر با دوستانی آشنا می‌شود که هر یک از آن‌ها هم مشکلی کوچک دارند و البته به‌جایش توانایی خاص‌تر. در انتهای داستان هر یک از ۵ دوست که باهم هم‌سفر می‌شوند متوجه می‌شوند اگر توانایی انجام کاری را ندارند، دیگران می‌توانند کمک‌شان کنند و آن‌ها هم در کاری که دیگران توانایی انجام‌اش را ندارند مفید خواهند بود.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب قانون‌های آبکی

فعالیت پیشنهادی برای کتاب قانون‌های آبکی

کتاب «قانون‌های آبکی» داستان موجودات زنده یک برکه است که با این‌که در آب زندگی می‌کنند، اما یک قانون مهم دارند: همه باید در مصرف آب صرفه‌جویی کنند!

فعالیت پیشنهادی برای کتاب کلاس قصه‌خوانی خانم بروکس

فعالیت پیشنهادی برای کتاب کلاس قصه‌خوانی خانم بروکس

کتاب «کلاس قصه‌خوانی خانم بروکس»، ماجرای دختر کوچکی است که برخلاف بقیه همکلاسی‌ها و مربی کتابخوانی‌اش اصلا از کتاب خوشش نمی‌آید. به نظر او همه کتاب‌ها لوس و بی مزه هستند. اما اوضاع به طرز خاص و عجیبی عوض می‌‍شود.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب چرا صبر کنم؟

فعالیت پیشنهادی برای کتاب چرا صبر کنم؟

کتاب «چرا صبر کنم؟» از مجموعه فیلی و فیگی، ماجرای غافلگیری فیلی به دست فیگی است. غافلگیری که فیگی برای اعلام آن کمی زود دست به کار می‌شود. و همین باعث می‌شود تا فیلی پیش از غافل‌گیر شدن از فکر کردن به آن حسابی کلافه شود. آن‌ قدر که شب‌هنگام با چشم‌های بسته از عصبانیت فریاد «ما الکی هی صبر کردیم، صبر کردیم...» سر بدهد. اما نه! صبر کنید، بالاخره زمان غافلگیر شدن فیلی رسیده است، حالا کافیست به بالای سرش نگاهی بیاندازد!

فعالیت پیشنهادی برای کتاب برسد به دست معلم عزیزم

فعالیت پیشنهادی برای کتاب برسد به دست معلم عزیزم

«برسد به دست معلم عزیزم» داستان دختری به نام امیلی است که تصور می‌کند یک نهنگ آبی در حوض خانه‌شان زندگی می‌کند و برای معلم‌اش درباره آن می‌نویسد. داستان در واقع مجموعه‌ای از نامه‌های امیلی و معلم برای یکدیگر است.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب ویلف ترسوی بزرگ، سلطان جنگل می‌شود

فعالیت پیشنهادی برای کتاب ویلف ترسوی بزرگ، سلطان جنگل می‌شود

مجموعه  ۵جلدی کتاب‌های «ویلف ترسوی بزرگ»، همگی درباره‌ پسر بچه‌ای به نام ویلف، ترس‌هایش و موقعیت‌هایی است که تصمیم می‌گیرد تا ترس‌هایش را کنار بگذارد و برای نجات دیگران کاری کند. این موقعیت‌ها همگی بیشتر جنبه فانتزی دارند تا واقعی، اما راه‌هایی که ویلف پیدا می‌کند تا بر ترسش غلبه کند و جزوه‌ای که در تمام طول ماجرا همراه خود دارد، می‌تواند در شرایط واقعی هم ایده‌هایی برای کودکان داشته باشد. این مجموعه ۵ جلدی شامل کتاب‌های زیر است: «ویلف ترسوی بزرگ دنیا را نجات می‌دهد»، «ویلف ترسوی بزرگ با دزدان دریایی می‌جنگد»، «ویلف ترسوی بزرگ، سلطان جنگل می‌شود»، «ویلف ترسوی بزرگ به فضا می‌رود»، «ویلف ترسوی بزرگ دایناسورها را نجات می‌دهد».

فعالیت پیشنهادی برای کتاب ما توی کتابیم!

فعالیت پیشنهادی برای کتاب ما توی کتابیم!

«ما توی کتابیم!» از مجموعه داستان‌های فیلی و فیگی است که این بار خواننده را با یک موقعیت بسیار شگرف و هیجان‌انگیز روبه‌رو می‌کند. فیلی و فیگی متوجه می‌شوند در یک کتاب هستند و خواننده‌ای آن‌ها را می‌خواند. آن‌ها از کشف‌شان ذوق‌زده می‌شوند و تلاش می‌کنند با خواننده ارتباط بگیرند.

آمبر براون

آمبر براون

آمبر یعنی کهربایی و براون یعنی قهوه‌ای. این دو رنگ در کنار همدیگر می‌شوند اسم و فامیل یک دختر ۹ ساله.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب لمس خوب لمس بد

فعالیت پیشنهادی برای کتاب لمس خوب لمس بد

کتاب «لمس خوب لمس بد» کتابی است برای همه والدین. والدینی که می‌خواهند در خصوص آزارهای جنسی به کودکشان هشدار دهند، ولی نگرانند که چگونه باید در این مسیر گام بردارند. صحبت از آزار جنسی صحبت سختی است مخصوصاً اگر قرار باشد که با کودکان و برای مراقبت از آن‌ها عنوان شود. مادر و پدر معمولاً نگران این هستند که اطلاعاتی نادرست به فرزندشان بدهند، اطلاعاتی که باعث ترس آن‌ها شود و یا آن‌ها را سردرگم کند. کتاب «لمس خوب لمس بد» در این زمینه می‌تواند یاری‌رسان آن‌ها باشد.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب مسابقه‌ی حسادت

فعالیت پیشنهادی برای کتاب مسابقه‌ی حسادت

کتاب «مسابقه‌ی حسادت» داستان آشنای حسادت کردن است که این‌بار میان دو برادر رخ می‌دهد. آن‌ها مدام با هم دعوا می‌کنند چون فکر می‌کنند والدین و دوستانشان یکی را به دیگری ترجیح می‌دهند. در حالی‌که اطرافیان تلاش می‌کنند به آن‌ها نشان دهند که هر دو را به یک اندازه دوست دارند.

فرانکلین

فرانکلین

«فرانکلین» را می‌شناسید؟ پسری کوچک به رنگ سبز با یک لاک!... پسری که در سال ۱۹۸۷ در یکی از شهرهای فرانسوی زبان کانادا به دنیا آمده اما همچنان بچه مانده و بزرگ نشده است. بله فرانکلین یک لاک‌پشت است. می‌دانید چرا بچه مانده؟ چون در کتاب‌های داستان نوشته‌ی خانم پاولت بورژوا و تصویرگری براندا کلارک زندگی می‌کند. بله. او یک شخصیت داستانی است و بزرگ‌شدن شخصیت‌های داستانی با بزرگ شدن آدم‌ها فرق می‌کند.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب ماجرای عجیب ماموت گمشده

فعالیت پیشنهادی برای کتاب ماجرای عجیب ماموت گمشده

کتاب «ماجرای عجیب ماموت گم شده» داستان پسرکی به نام اسکار است که به کمک دوست بزرگ ماموت خود می‌رود تا برادر کوچک بازیگوشش را پیدا کند و به موزه برگرداند.

 فعالیت پیشنهادی برای کتاب خرگوش و بازیافت

فعالیت پیشنهادی برای کتاب خرگوش و بازیافت

مینا در کتاب «خرگوش و بازیافت» یک بچه خرگوش خلاق است که می‌خواهد مسابقه تقویم سالانه بازیافت را ببرد. او اطلاعات زیادی درباره بازیافت دارد، اما نمی‌تواند بهترین ایده برای پوستر خود را انتخاب کند. خانواده مینا سعی می‌کنند با انجام روش‌های مختلف بازیافت، او را کمک کنند.

کتاب‌خانه‌ی دیجیتال چیست و چه مزایایی دارد؟ (بخش اول)

کتاب‌خانه‌ی دیجیتال چیست و چه مزایایی دارد؟ (بخش اول)

کتابخانه‌ی دیجیتال، پایگاه داده‌ی آنلاین است که مجموعه‌ای از متن، تصویرهای ثابت و متحرک، صدا، اسناد دیجیتالی و یا فرمت‌های دیگر رسانه دیجیتال است. این کتاب‌خانه از راه اینترنت قابل دسترسی است. در کتاب‌خانه‌های دیجیتال، نسخه‌های چاپی تبدیل به محتواهای دیجیتالی شده‌اند، مانند تصویرهایی که از صفحه‌های کتاب‌هایی است که در خطر از بین رفتن هستند. هم‌چنین محتواهای مدرن دیجیتالی می‌تواند فرسته‌ها (پُست‌ها) ارسال شده در رسانه‌های اجتماعی باشد. کتاب‌خانه‌ی دیجیتال همراه با ذخیره‌ی محتوا، امکاناتی را برای سازماندهی این محتواها، جست‌وجو و بازیابی آن‌ها فراهم کرده است.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب نرو دیگه!

فعالیت پیشنهادی برای کتاب نرو دیگه!

«نرو دیگه!» این‌طور آغاز می‌شود، فیلی و فیگی یک روز خوش دیگر را کنار هم سپری کرده‌اند و حالا کنار هم نشسته‌اند.
ناگهان فیگی با نگاه کردن به ساعت‌اش اعلام می‌کند که باید برود. شنیدن این خبر برای فیلی اصلا خوشایند نیست.او بدون جویا شدن دلیل تصمیم فیگی، می‌خواهد در تقلایی نفس‌گیر با دست و پا زدن‌های پر سر‌ و صدا جلوی رفتن‌اش را بگیرد. تا این‌که...

فعالیت پیشنهادی برای کتاب دیدی پرواز کردم!

فعالیت پیشنهادی برای کتاب دیدی پرواز کردم!

«دیدی پرواز کردم!» یکی دیگر از کتاب‌های مجموعه کتاب‌ «فیلی و فیگی» است. با دیدن عنوان و تصویر روی جلد کتاب به نظر می‌رسد در این قسمت پرواز موفقیت‌آمیز فیگی در انتظار خواننده است. بله در این قسمت قرار است شاهد پرواز‌ موفقیت‌آمیز یک خوک باشیم. اما او به کمک احتیاج دارد و فیلی فکر می‎کند این کار نشدنی است و کمکی از دست او ساخته نیست. البته تا وقتی که سر و کله یک پلیکان پیدا می‌شود.

میراثک آمد تا کودکان را با زیبایی‌های ایران آشنا کند

میراثک آمد تا کودکان را با زیبایی‌های ایران آشنا کند

۱۸ مهرماه روز تولد میراثک است. میراثک در یک روز پاییزی که هوا نه خیلی گرم بود و نه خیلی سرد پا به دنیای ما آدم‌ها گذاشت. او آمد تا با کودکان همراه شود و آن‌ها را با زیبایی‌های فرهنگی و طبیعی ایران آشنا کند. از اولین روزی که بچه‌ها با میراثک همراه شدند ۳ سال می‌گذرد.

در سرزمین خورشید، پروازت را بلند بگیر!

در سرزمین خورشید، پروازت را بلند بگیر!

روز کودک در ایران به یاد دخترکان خوراسان هستیم، آن جا که آشیانه‌ی خورشید است و افغانستان نامیده می‌شود. جایی که اکنون دوباره درهای مکتب‌ها یا مدرسه‌‌های دخترانه آن به دستور طالبان قفل خورده است. در بزرگداشت این روز، با الهام از سخن زیبای «توران میرهادی» که برای شکستن هر بند و قفلی همیشه می‌گفت «پروازت را بلند بگیر!» آرزو می کنیم و امیدواریم که سیاهی این شب تار با تابیدن نور زندگی بشکند.
 
فعالیت پیشنهادی برای کتاب خرس یا اردک

فعالیت پیشنهادی برای کتاب خرس یا اردک

کتاب «خرس یا اردک» داستانی است شیرین با طنزی پنهان برای آموزش مفهوم خودباوری به کودکان و این‌که باوجود تفاوت‌هایی که با دیگران دارند می‌توانند با آن‌ها دوست باشند.

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.