منابع آموزشی موجود در پایگاه کتابک

آخرین مقاله‌ها و نوشته‌ها در کتابک

فعالیت پیشنهادی برای کتاب بابا و دایناسور

فعالیت پیشنهادی برای کتاب بابا و دایناسور

«بابا و دایناسور» داستان پسری است که می‌خواهد مانند پدرش شجاع باشد. او از یک دایناسور کمک می‌گیرد که از هیچ‌چیز نمی‌ترسد. تا این‌که دایناسور گم می‌شود و این‌جا پدر به کمک او می‌آید. پسر درک می‌کند که ترسیدن ایرادی ندارد و دوباره دایناسورش را می‌یابد.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب لافکادیو، شیری که جواب گلوله را با گلوله داد

فعالیت پیشنهادی برای کتاب لافکادیو، شیری که جواب گلوله را با گلوله داد

کتاب «لافکادیو، شیری که جواب گلوله را با گلوله داد» اولین داستان شل سیلور استاین برای کودکان بوده است. این داستان مثل دیگر داستان‌های این نویسنده از مفاهیم عمیق و فلسفی برخوردار است. نمی‌توان گفت داستان فقط مخصوص کودکان است؛ بلکه بزرگسالان هم می‌توانند با بارها خواندن از آن لذت ببرند و به فکر فرو روند. «لافکادیو»، شیری بود که از شیر بودن خسته شده بود و مسیری جدید در پیش گرفت اما آن مسیر نیز نتوانست روح ناآرام او را آرامش بخشد.

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب شنگ و شنگبان

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه کتاب شنگ و شنگبان

مجموعه کتاب «شنگ و شنگبان» داستان یک شنگ، دوستانش و شنگبان است. آن‌ها در هر جلد ماجرای تازه‌ای را از سر می‌گذرانند. از این مجموعه سه عنوان «من شنگم»، «شنگ در فضا» و «شنگ به مدرسه می‌رود» منتشر شده است.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب کاکل قرمز وسط کتاب خواندن پدرش می‌پرد

فعالیت پیشنهادی برای کتاب کاکل قرمز وسط کتاب خواندن پدرش می‌پرد

هربار پدر می‌خواهد قصه بخواند، «کاکل قرمزی وسط کتاب خواندن پدرش می‌پرد». او نمی‌‌گذارد مسیر داستان طی شود و به شخصیت داستان راه اصلی را نشان می‌دهد بنابراین پدر نمی‌تواند داستان را ادامه بدهد. در این داستان رابطه دل‌انگیز پدران و فرزندان و تاثیر قصه‌گویی بر آن را می‌بینیم.

پیش از بلندخوانی کتاب «کاکل قرمزی وسط کتاب خواندن پدرش می‌پرد» بهتر است مطئن شوید کودکان ۳ داستان «هنسل و گرتل»، «شنل قرمزی» و «جوجه کوچولو» را شنیده‌اند و با آن‌ها آشنا هستند. به این شکل لذت بلندخوانی کتاب افزایش پیدا خواهد کرد.

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه داستان‌های معلم دوست داشتنی ما

فعالیت پیشنهادی برای مجموعه داستان‌های معلم دوست داشتنی ما

مجموعه کتاب‌های «داستان‌های معلم دوست‌داشتنی ما» مجموعه داستان‌هایی‌ است درباره اضطراب و دلشوره. گاهی دلشوره یک آموزگار را بیان می‌کند، گاهی دلشوره‌های کودکان را موضوع خود قرار می‌دهد. گاهی ماجرای وارد شدن به فضایی جدید است و گاهی قضیه یک آزمون مهم. اما در نهایت همه داستان‌ها به ما می‌گویند که باید تمام توان و انرژی‌ات را جمع کنی و با ترس‌ات روبه‌رو شوی و بالاخره به آرامش برسی.

تاکنون ۴ جلد از این مجموعه در ایران با عنوان‌های «دلشورهٔ روز اول»، «گردش علمی افتضاح»، «امتحان اصلی» و «غم و غصهٔ روز آخر» منتشر شده است.

تازه‌ترین رهنمودهای ایفلا برای خدمات کتابخانه‌های کودکان

رهنمودهای ایفلا برای خدمات کتابخانه‌های کودکان

گروه کودک و نوجوان کتابخانههای ایفلا (فدراسیون بین‌المللی انجمن‌ها و مؤسسات کتابداری) رهنمودهای خدمات کتابخانهای برای کودکان را که در سال ۲۰۰۳ منتشر شده بود، با هدف کارآمدی بیشتر در ارائهی خدمات بازبینی کرده است. استانداردهای ایفلا به صورت بینالمللی بررسی، منتشر و بهروزرسانی میشوند. این رهنمودها  قواعد، راهنماها و بهترین شیوههای برنامهریزی و اجرای یک فعالیت یا خدمت را بازتاب میدهند و تا امروز دربارهی آنها توافق جمعی وجود دارد.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب رامونا همیشه راموناست

فعالیت پیشنهادی برای کتاب رامونا همیشه راموناست

کتاب «رامونا همیشه راموناست» جلد هفتم از مجموعه کتاب «رامونا» ست. داستان این جلد داستان بزرگ شدن راموناست. رامونای شیطان که نمی‌شد دقیقه‌ای او را به حال خود گذاشت؛ الان تنها در خانه می‌ماند تا مادر و پدر و خواهرش «بئاتریس» به خانه برگردند. او در این مدت سعی می‌کند دختر خوبی باشد تا از رفتن به خانه مادربزرگ «هوی» نجات پیدا کند و در این‌کار به نظر می‌رسد کاملاً موفق است.

بازنمایی اختلال‌های شایع روانی در داستان‌ و پویانمایی، بررسی پویانمایی «وینی پو»

بازنمایی اختلال‌های شایع روانی در داستان‌ و پویانمایی، بررسی پویانمایی «وینی پو»

«وینی پو» (Winnie-the-Pooh) نام پویانمایی معروفی است که بر اساس داستانی با همین نام، نوشته‌ی آلن الکساندر میلن، ساخته شده است.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب دس دسی باباش می‌یاد!

فعالیت پیشنهادی برای کتاب دس دسی باباش می‌یاد!

کتاب «دس دسی باباش می‌یاد» کتابی است پر از بازی و رنگ و شور. بازی‌های کودکانهٔ قدیمی و بازی‌های فراموش شده. کتاب، بازی‌های آهنگین کودکان قدیم را برای نسلی دیگر بازخوانی و یادآوری می‌کند.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب روباه کوچک

فعالیت پیشنهادی برای کتاب روباه کوچک

«روباه کوچک» در مرز رویا و واقعیت در کنجکاوی خود در طبیعت ما را با خود همراه می‌کند. خاطره‌هایش را به یاد می‌آورد، مظاهر مختلف طبیعت مانند بوها، باد را تجربه می‌کند و وقتی گرفتار می‌شود دوستی او را نجات می‌دهد.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب مرگ بالای درخت سیب

فعالیت پیشنهادی برای کتاب مرگ بالای درخت سیب

کتاب «مرگ بالای درخت سیب» کتابی است در ستایش مرگ. از آن‌جایی که همه ما انسان‌ها در تمامی دوران‌ها به دنبال زندگی جاودانه هستیم، شنیدن این داستان دوباره آرزوی دیرینه‌مان را به ما یادآور می‌شود. آرزوی زیستن برای همیشه و زندگی بدون مرگ.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب مادر جون! چرا اسمم یادت رفته؟!

فعالیت پیشنهادی برای کتاب مادر جون! چرا اسمم یادت رفته؟!

کتاب «مادرجون! چرا اسمم یادت رفته؟!» مثل یک کتاب شعر است، شعرهایی بی‌قافیه. شعرهایی که «پرل» برای ما می‌گوید و ما را با این‌کار شریک دردهای زندگی‌اش می‌کند. کتاب «مادرجون! چرا اسمم یادت رفته؟!» کتابی است درباره عشق، دوست داشتن و خانواده. کتابی است درباره «پرل»، دختری تنها.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب با آیدا، تا همیشه

فعالیت پیشنهادی برای کتاب با آیدا، تا همیشه

کتاب «با آیدا تا همیشه» داستانی است درخصوص دوست داشتن و از دست دادن. «با آیدا تا همیشه» داستانی است پر از احساس که قرار است به خواننده کمک کند تا با احساس غم و درد نبود دیگری کنار آید. این کتاب داستان دو خرس قطبی واقعی است که در باغ وحش نیویورک زندگی می‌کردند و «کران لیویس» این داستان را به کتابی زیبا برای کودکان تبدیل کرده است.

وقتی اندوه به دیدارم می‌آید: اِوا اِلند از عواطف دشوارمان می‌گوید

وقتی اندوه به دیدارم می‌آید: اِوا اِلند از عواطف دشوارمان می‌گوید

کتاب وقتی اندوه به دیدارم می‌آید کتابی لطیف و غم‌انگیز است که به شکل کاغذی برای کودکان منتشر شده تا کمک‌شان کند عواطف دشوار را تحمل کنند. نخستین اثر اوا الند حاوی پیام مثبت و قدرتمند پذیرش است که خواننده را تشویق می‌کند با تمام عواطف‌اش روبه‌رو شده و آن‌ها را بپذیرد، حتی عواطفی که منفی محسوب می‌شوند، مانند ناراحتی. با پذیرش این احساسات می‌توانیم آن‌ها را بهتر درک و پردازش کنیم. این کتاب، پُر از احساس است و الند با استفاده از این داستان امیدبخش و الهام‌بخش، نکته‌های عملی پیش روی‌مان می‌گذارد. تصاویر کاملاً با متن می‌خواند و پالت رنگی آرامش‌بخش و اطمینان‌بخشی را به نمایش می‌گذارند. در متن زیر اِلند از منبع الهامش برای نگارش وقتی اندوه به دیدارم می‌آید صحبت می‌کند و از این می‌گوید این‌که چقدر پذیرش عواطف‌مان می‌تواند برای سلامت‌مان مهم باشد.

جودی دمدمی

جودی دمدمی

«جودی دمدمی» ملکه‌ی خلق‌وخوها و احوال جورواجور است. روزهایی سرحال و خوش‌اخلاق است و اوضاع را با گشاده‌رویی اداره می‌کند. روزهایی هم با خلق تنگ و اوقات‌تلخی رفتار می‌کند. در واقع حال و هوای جودی هم مثل هر آدم معمولی دیگری وقت‌هایی خوش است و وقت‌هایی ناخوش. او چه در خوشی و چه در ناخوشی کنار خانواده و دوستانش به دنبال تجربه‌های جدید است و با خلاقیت راه‌های تازه برای نزدیک شدن به خواسته‌هایش پیدا می‌کند؛ یک روز دوست دارد مشهور باشد، یک روز انجمن تشکیل بدهد. یک روز می‌خواهد دنیا را نجات بدهد، یک روز ملکه شود و خیلی تجربیات دیگر. تجربه‌هایی که داستان‌ها و ماجراهایی مفرح و سرگرم کننده را رقم می‌زند و خیلی وقت‌ها خواننده را می‌خنداند.

کتاب‌های مصور لمسی

کتاب‌های مصور لمسی

«سازمان انگشتان رویایی»[۲]، برنده‌ی «جایزه‌ی آساهی ایبی» در سال ۲۰۱۸، ۲۵ سال پیشینه‌ی تولید کتاب برای کودکان کم‌بینا را دارد و آن‌ها را به دورنمای چشمگیر جهان پیرامون‌شان فرا می‌خواند. در این مقاله، پایه‌گذار سازمان انگشتان رویایی، داستان الهام‌بخش، چالش‌برانگیز و موفقیت این پروژه‌ی مهم در فرانسه را با ما درمیان می‌گذارد.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب مادربزرگ‌ها

فعالیت پیشنهادی برای کتاب مادربزرگ‌ها

«کتاب مادربزرگ‌ها» کتابی شیرین از مجموعه کتاب «دنیای دوست داشتنی من» است که درباره شخصیت‌های گوناگون مادربزرگ‌هاست. این کتاب راه‌های گوناگون محبت کردن مادربزرگ به نوه را نیز نشان می‌دهد.

خر کوچولو

خر کوچولو

خر کوچولو از دل مجموعه داستان‌های یک نویسنده‌ی ادبیات کودک هلندی به نام «ریندرت کرم هاوت» می‌آید و در کشور خودش و بسیاری از کشورهای دیگر مشهور شده است. می‌دانید چرا؟ برای رسیدن به جواب می‌توانیم ویژگی‌های شخصیتی خر کوچولو را در داستان‌هایش بررسی کنیم.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب دو پرنده

فعالیت پیشنهادی برای کتاب دو پرنده

کتاب «دو پرنده» داستان یک دوستی عمیق است. قرار است در این کتاب با دوست داشتن، دوست داشته شدن، همراهی کردن و هم‌دلی کردن آشنا شویم.

پرنده‌ای تنها روی درخت نشسته و پرنده‌ای دیگر به سراغ او می‌آید. پرنده دوم به پرنده اول کمک می‌کند که راه‌های شاد بودن و زندگی کردن را یاد بگیرد. او را همراهی می‌کند و در هر جا یاری‌رسان او می‌شود. بالاخره روزی فرا می‌رسد که پرنده دوم دیگر نیست. این‌جاست که پرنده اول تلاش می‌کند که زندگی آموخته شده‌اش را زندگی کند؛ و می‌داند که پرنده دوم با این‌که دیگر نیست، اما همیشه همراه اوست.

فعالیت پیشنهادی برای کتاب پدربزرگ‌ها

فعالیت پیشنهادی برای کتاب پدربزرگ‌ها

«کتاب پدربزرگ‌ها» کتابی دل‌چسب از مجموعه کتاب «دنیای دوست داشتنی من» است. کتابی درباره تفاوت‌های رفتاری پدربزرگ‌ها که به نزدیکی بیشتر و احترام بیشتر به پدربزرگ‌ها و سالمندان کمک می‌کند.

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.