موش فاضلاب (مجموعه‌ کتاب موجودات حال به هم زن)

موش فاضلاب (مجموعه‌ کتاب موجودات حال به هم زن)

کتاب «موش فاضلاب» سومین جلد از مجموعه کتاب «موجودات حال به‌هم‌زن» کتابی طنز برای آشنایی کودکان با موش‌های فاضلاب است.

کتاب‌های مجموعه کتاب «موجودات حال به‌هم‌زن» ترکیبی از دیالوگ‌های طنزآلود و مطالب علمی است. در سومین جلد این مجموعه، نویسنده به سراغ موش‌های فاضلاب رفته است. در هر صفحه تصاویر بامزه با دیالوگ‌هایی که از زبان موش فاضلاب نوشته شده است ترکیب شده‌اند. جملات با اندازه‌ی فونت متفاوت و تنوع رنگ نیز به جذابیت کتاب کمک کرده‌اند. در کتاب به این سرفصل‌ها پرداخته شده است: شباهت‌ها و تفاوت‌های موش خانگی و موش فاضلاب، ویژگی‌های جالب بدن و اندام‌های آن، رژیم غذایی موش فاضلاب و بیماری‌هایی که ممکن است منتفل کنند و رابطه‌ی انسان و موش فاضلاب.

«الیس گراول» نویسنده‌ی کانادایی کتاب‌های کودک و نوجوان است که تا کنون بیش از ۳۰ عنوان کتاب منتشر کرده است. کتاب‌های او به بیش از ۱۲ زبان دنیا ترجمه شده‌اند. گراول از کودکی علاقه‌ی زیادی به جانوران، به‌خصوص جانوران حال به‌هم‌زن داشته است. او در مجموعه کتاب «موجودات حال به‌هم‌زن» جانوران نه چندان دلچسب را تبدیل به جانورانی بامزه کرده است. هر کدام از جانوران شخصیتی خاص خود دارند و اطلاعات علمی به جای آن‌که با زبانی خشک و رسمی مطرح شود به شکلی طنزآلود به مخاطب ارائه می‌شود.

از مجموعه کتاب «موجودات حال به هم زن» ۶ عنوان دیگر نیز ترجمه و منتشر شده است: «مگس»، «کرم»، «حلزون بی‌صدف»، «شپش»، «عنکبوت» و «وزغ».

کتاب «موش فاضلاب» برای بلندخوانی مناسب است.

کاربردها و فعالیت ها

۱- مقایسه‌ی ویژگی‌های پستانداران با جانوران دیگر

در کتاب به پستاندار بودن موش فاضلاب و شباهت آن به انسان اشاره شده است. جدولی تصویری تهیه کنید و شباهت‌ها و تفاوت‌های انسان و موش به عنوان دو جانور عضو گروه پستانداران را به شکل تصویری بکشید (پوشش بدن، تولید مثل، دستگاه تنفس و غیره)

این جدول را برای مقایسه‌ی ویژگی‌های موش به عنوان یک پستاندار و دسته‌های دیگر مهره‌داران (پرندگان، خزندگان، دوزیستان و ماهی‌ها) نیز می‌توانید درست کنید.

 

۲- موش برگی بسازید!

از کتاب برگ‌ها، منتشر شده توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کمک بگیرید و با برگ‌ها شکل موش فاضلاب را درست کنید.

 

۳- پژوهش کنید!

در قسمتی از کتاب به موش خانگی و شباهت‌ها و تفاوت‌های آن با موش فاضلاب اشاره شده است. درباره‌ی موش خانگی بیشتر پژوهش کنید و پوستری تصویری درباره‌ی شباهت‌ها و تفاوت‌های این دو موجود بسازید.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
The Rat: The Disgusting Critters Series
ناشر
نویسنده
Elise Gravel, الیس گراول
ویراستار
  • گروه کتاب چ
برگردان
  • نسترن فتحی
تصویرگر
  • Elise Gravel
  • الیس گراول
فهرست کتاب های ماه
پدیدآورندگان
سال نشر
۱۳۹۷

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.