آمبر براون یک مداد شمعی نیست

آمبر براون یک مداد شمعی نیست

اسمش آمبر براون است، اسمی که به خاطر آن مورد تمسخر بچه های مدرسه قرار می گیرد چون هم نام و هم نام خانوادگی اش در زبان انگلیسی دو رنگ نزدیک به هم است و به او می گویند مداد شمعی. ولی این دختر نگران مسخره کردن بچه ها به خاطر اسمش نیست.

البته کمی هست ولی نه خیلی زیاد چون در مقایسه با سایر مشکلاتش، چیز چندان مهمی نیست؛ این دختر نمی داند از دست پدر و مادرش چه کند چون آن ها از هم جدا شده اند. از سوی دیگر جاستین دانیل که بهترین دوستش است و همیشه در حساب و دیکته به هم کمک می کنند و وسایل شان را هم به هم قرض می دهند، قرار است به شهر دیگری برود.

"آمبر براون یک مداد شمعی نیست"، نخستین جلد از مجموعه ای نه جلدی است از ماجراها و داستان های دخترکی بامزه و حساس و شیطان به اسم آمبر براون با عنوان هایی چون "آبله مرغان خوردنی نیست"، "آمبر براون احساس آبی دارد"، همیشه آمبر براون"، آمبر براون از حسودی کبود می شود"، من آمبر براون" و ... . داستان ها با زبانی ساده و روان و شیرین به شیرینی خود آمبر از زبان او یعنی قهرمان قصه روایت می شود. هنر نویسنده و البته مترجم در انتقال زبان دخترکی در سنین آخر دبستان قابل توجه و شگفت انگیز است به طوری که کودکان این سنین به راحتی می توانند خود را به جای قهرمان قصه بگذارند. آمبر از دغدغه های خود و زندگی اش می گوید، از مشکلاتی که با جدا شدن پدر و مادرش برایش به وجود آمده و اینکه مجبور است این موضوع را بپذیرد و بالاخره هم با آن به نوعی کنار می آید چون چاره ای ندارد! چاشنی طنز چه در زبان و چه در ماجراها، در سراسر کتاب، خنده بر لب مخاطب می آورد و لذت خواندن را برایش دوچندان می کند. تصاویر سیاه و سفید و ساده اما هنرمندانه ی تونی راس نیز پا به پای متن پیش می روند.

 

گزیده‌هایی از کتاب

راستش یکی از چیزهایی است که اصلا دوست ندارم،
چیزهایی که بیش تر از تقسیم ازشان متنفرم این ها هستند:
۱)جوانه های بلژیکی ۲)دیدن بچه هایی که دست توی بینی شان
می کنند وبعد توی دهن شان ۳)آدم هایی که دوستشان دارم، ازم دور بشوند.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Amber Brown Is Not A Crayon
ناشران
نویسنده
Paula Danziger, پائولا دانزیگر
برگردان
  • فرمهر منجزی
سال نشر
۱۳۸۸

دیدگاه ها

این دختر دقیقا ۹ سالگی ام را به یادم انداخت

خیلی کتاب زیبا و روانی است  به خوبی با شخصیت داستان همذات پنداری کردم . فکر می کنم بچه ها هم خیلی آن را دوست داشته باشند


این کتاب را نخوندم ولی می دونم آمبر براون یک بچه دست و پا چلفتیه!


ديدگاه شما