روزشمار ترویج خواندن تیر‌ماه

فهرست کتابک به مناسبت روز نه به پلاستیک، 21 تیر

فهرست کتابک به مناسبت روز نه به پلاستیک، ۲۱ تیر

۲۱ تیر روزی است برای تمرین استفاده کمتر از کیسه های پلاستیکی و آگاهی درباره ی خطرات آن‌ها.
کیسه های پلاستیکی از سال ١۹۷۷ وارد زندگی ما شده اند و اکنون زندگی بدون آن‌ها برای ما ناممکن به نظر می رسد. سالانه بین ۵٠٠ میلیارد تا ١ تریلیون کیسه پلاستیکی در جهان استفاده می شود.

ادامهٔ نوشته ...
فهرست کتاب به مناسبت روز قلم، 14 تیر

فهرست کتاب به مناسبت روز قلم، ۱۴ تیر

البته توجه به قلم در سرزمین ما پیشینه‌ای دیرینه دارد. سده‌ها پیش در ایران باستان، تیرگان (سیزدهم تیرماه) یکی از مهم‌ترین جشن‌های ایران باستان بوده که آیین‌های مخصوصی داشته و یکی از آن‌ها پاسداشت قلم بوده است. یکی از دلایلی که برای این جشن ذکر شده، این است که در این روز، هوشنگ، پادشاه پیشدادی ایران، نویسندگان و کاتبان را به رسمیت شناخت و آنان را گرامی داشت، مردم جشن گرفتند و آن جشن به یاد ارجمندی قلم بر جای ماند. دلیل دیگری هم که برای این جشن ثبت شده، این است که به نوشته‌ی ابوریحان بیرونی، سیزدهم تیرماه، روز ستاره‌ی تیر یا عطارد است و چون عطارد، کاتب ستارگان است، می‌توان سیزدهم تیرماه را روز نویسنده نامید. پس از انقلاب نیز نویسندگان و شاعران سرشناسی چون محمدعلی سپانلو سیزدهم تیرماه را به عنوان روز قلم و نویسنده پیشنهاد دادند، تا این‌که چهاردهم تیرماه از جانب انجمن قلم به عنوان روز قلم نام‌گذاری شد. با این حال این مناسبت هنوز چندان در میان مردم و حتی اصحاب قلم و اندیشه شناخته‌شده نیست.

ادامهٔ نوشته ...
فهرست کتاب به مناسبت زادروز فرشید مثقالی، 13 تیر

فهرست کتاب به مناسبت زادروز فرشید مثقالی، ۱۳ تیر

فرشید مثقالی تصویرگر کتاب‌های کودکان، سال ۱۳۲۴ در اصفهان به دنیا آمد. فرشید مثقالی برای اولین بار در نمایشگاه بین المللی كتاب كودک بولونیا در ایتالیا شرکت کرد و برای تصویرگری «ماهی سیاه کوچولو» برنده ی جایزه ی اول نمایشگاه شد. این کتاب، آن سال در دوسالانه‌ی تصویرگری براتیسلاوا نیز دیپلم افتخار گرفت. در سال ۱۹۷۴، فرشید مثقالی از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نامزد دریافت جایزه‌ی اندرسن شد و این جایزه را از آنِ خود کرد.

ادامهٔ نوشته ...
فهرست کتاب به مناسبت جشن تیرگان، 10 تیر

فهرست کتاب به مناسبت جشن تیرگان، ۱۰ تیر

برگزاری جشن‌های ایرانی یکی از راه‌هایی است که به کمک آن می‌توان کودکان را با میراث فرهنگی ایران آشنا کرد.در آستانه تیرماه به تقویم ایرانی که نگاهی بیاندازیم، یکی از جذاب‌ترین جشن‌های ایرانی خودنمایی می‌کند؛ جشن تیرگان.

ادامهٔ نوشته ...
فهرست کتاب به مناسبت زادروز صمد بهرنگی، 2 تیر

فهرست کتاب به مناسبت زادروز صمد بهرنگی، ۲ تیر

صمد بهرنگی، نویسنده، آموزگار و گردآورنده ادبیات عامیانه مردم آذربایجان است.

ادامهٔ نوشته ...
فهرست کتاب به مناسبت زادروز آنتوان دوسنت اگزوپری، 9 تیر

فهرست کتاب به مناسبت زادروز آنتوان دوسنت اگزوپری، ۹ تیر

آنتوان دو سنت اگزوپری، خلبان و نویسنده ی «شازده كوچولو»، یكی از شاهكارهای ادبیات كودكان است. سنت اگزوپری، فرزند سوم ژان دو سنت اگزوپری در سال ۱۹۰۰ در شهر لیون فرانسه به دنیا آمد.
شاهکار سنت اگزوپری «شازده کوچولو» در سال ۱۹۴۳ منتشر شد. او نوشتن «شازده كوچولو» را از سال ۱۹۴۱ آغاز كرد و با آبرنگ و مداد آن را تصویرگری كرد.

ادامهٔ نوشته ...