روزشمار ترویج خواندن امرداد‌ماه

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی انسان‌ دوستی، 29 امرداد

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی انسان‌ دوستی، ۲۹ امرداد

۱۹ اوت ۲۰۰۳ دفتر سازمان ملل در عراق با بمب منفجر شد و ۲۱ نفر به همراه کمیسر عالی حقوق بشر و نماینده ویژه دبیر سازمان ملل در عراق کشته شدند. بدین ترتیب این روز از سوی سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی انسان دوستی تعیین شد.

ادامهٔ نوشته ...
فهرست کتابک به مناسبت زادروز ادیت نسبیت بلاند، 25 امرداد

فهرست کتابک به مناسبت زادروز ادیت نسبیت بلاند، ۲۵ امرداد

ادیت نسبیت نویسنده و شاعر انگلیسی است که ۴۰ رمان و مجموعه داستان برای کودکان نوشته است. داستان «بچه های راه آهن» او از آثار کلاسیک کودکان به شمار می‌رود. «قصر افسون شده» او نیز از جایگاه ویژه‌ای در میان اهالی ادب برخوردار است. نسبیت، که همیشه از نام اختصاری «ای. نسبیت» استفاده می‌کرد، پس از سال‌ها مقاله نویسی در روزنامه‌ها برای بزرگسالان، به نوشتن برای کودکان روی آورد و کتاب‌هایش از پرفروش‌ترین کتاب‌های کودکان بوده است. او پیشگام زنان فانتزی نویس است.

ادامهٔ نوشته ...
فهرست کتابک به مناسبت زادروز انید بلایتون، 21 امرداد

فهرست کتابک به مناسبت زادروز انید بلایتون، ۲۱ امرداد

انید بلایتون از نویسندگان محبوب ادبیات کودکان انگلستان است که شماری از داستان‌هایش را با نام مری پولاک نوشته است. او یکی از موفق‌ترین و پرکارترین داستان سرایان سده‌ی بیستم است

ادامهٔ نوشته ...
 فهرست کتابک به مناسبت روز ملی دریاچه‌ی خزر، 21 امرداد

فهرست کتابک به مناسبت روز ملی دریاچه‌ی خزر، ۲۱ امرداد

۲۱ امرداد روز ملی دریای خزر، گرامیداشت گنجینه ارزشمند محیط زیست ایران است. دریای خزر به عنوان بزرگ‌ترین دریاچه جهان، یکی از ارزشمندترین مواهب طبیعی کشور و حضورش در شمال این سرزمین غنیمتی برای ایران به‌شمار می‌رود. آنچه که ارزش بسیاری به این دریاچه می‌بخشد حضور ۴۰۰ گونه آبزی در آن است که در میان آن‌ها ماهیان خاویاری مهم‌ترین ساکنان این دریاچه به شمار می‌روند.  دریای خزر دارای ذخایر عظیمی از سوخت‌های هیدروکربنی می‌باشد. این دریا از نظر منابع نفت و گاز بسیار غنی است و ذخایر نفتی آن حدود ۱۷ تا ۳۵ میلیارد بشکه برآورد می‌شود.

ادامهٔ نوشته ...
فهرست کتابک به مناسبت زادروز تووه یانسون، 19 امرداد

فهرست کتابک به مناسبت زادروز تووه یانسون، ۱۹ امرداد

تووه ماریکا یانسون، زاده‌ی ۹ آگوست ۱۹۱۴ و درگذشته‌ی ۲۷ ژوئن ۲۰۰۱، نویسنده‌ی کتاب‌های مصور، تصویرساز، نقاش و رمان‌نویس فنلاندی بود.یانسون در خانوادهای هنری به دنیا آمد و از سال ۱۹۳۰ تا ۱۹۳۸ به تحصیل در رشته‌ی هنر در شهرهای استکهلم، هلسینکی و پاریس پرداخت.

ادامهٔ نوشته ...
فهرست کتابک به مناسبت زادروز محمد قاضی، 12 امرداد

فهرست کتابک به مناسبت زادروز محمد قاضی، ۱۲ امرداد

محمد قاضی فرزند میرزاعبدالخالق قاضی در ۱۲ مرداد ۱۲۹۲ در شهر مهاباد در استان آذربایجان غربی ایران به دنیا آمد. محمد قاضی پس از بازنشستگی به فعالیت در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان پرداخت که حاصل این دوره ترجمه‌ی کتاب‌های «باخانمان» ازهکتورمالو، ماجراجوی جوان از ژاک ژروند و زوربای یونانی از نیکوس کازانتزاکیس است. از آثار مهم ترجمه ‌شده توسط او می‌توان به دن کیشوت اثر سروانتس، نان و شراب اثر اینیاتسیو سیلونه، آزادی یا مرگ، و در زیر یوغ نام برد. وی از زبان فرانسوی به فارسی ترجمه می‌کرد. همچنین چند اثر را از کردی به فارسی برگرداند.

ادامهٔ نوشته ...
 فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی دوستی، 9 امرداد

فهرست کتابک به مناسبت روز جهانی دوستی، ۹ امرداد

روزجهانی دوستی (Friendship Day) یک روز برای بزرگداشت و جشن گرفتن دوستی است. در سال ۲۰۱۱، سازمان ملل متحد با هدف گسترش دوستی میان مردم، کشورها، و فرهنگ‌های مختلف، روز ۳۰ ژوئیه (۸ مرداد) را به نام روز جهانی دوستی معرفی کرد.
پیش از سازمان ملل متحد، اولین بار، جویس هال، مؤسس کارت‌های تبریک هالمارک در سال ۱۹۳۰، روز ۲ اوت را به عنوان روز دوستی معرفی کرد تا مردم بتوانند با ارسال کارت تبریک، مراتب دوستی خود را به یکدیگر ابراز کنند. سپس در سال ۱۹۹۸، نین عنان، همسر کوفی عنان، دبیرکل سازمان ملل متحد، شخصیت کارتونی وینی پوه را به عنوان سفیر دوستی در جهان، معرفی کرد. این مناسبت با همکاری سازمان ملل و شرکت والت دیزنی و به میزبانی کتی لی گیفورد، برگزار شد.
بسیاری از دوستان در این روز برای یکدیگر هدیه و کارت ارسال می‌کنند. دستبندهای دوستی در هند، نپال، بنگلادش و بخشی از آمریکای جنوبی طرفدارهای زیادی دارد. با گسترش شبکه‌های اجتماعی، بسیاری از افراد این روز را به صورت آنلاین جشن می‌گیرند. در حال حاضر، روز دوستی در جهان به جای ۳۰ ژوئیه، بیشتر ۲ اوت برگزار می‌شود. با این حال، ۲۷ ژوئیه سال ۲۰۱۱، طی شصتمین جلسه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ۳۰ ژوئیه به عنوان روز جهانی دوستی، نام‌گذاری شد.

ادامهٔ نوشته ...
 فهرست کتابک به مناسبت زادروز ماریا گریپه، 4 امرداد

فهرست کتابک به مناسبت زادروز ماریا گریپه، ۴ امرداد

ماریا گریپه نویسنده‌ی سوئدی بود که برای کودکان و نوجوانان می‌نوشت و در کارنامه ادبی اش ۳۸ عنوان کتاب وجود دارد که به ۳۰ زبان مختلف ترجمه شده‌اند.

ادامهٔ نوشته ...