کارگاه های موضوعی پژوهش پیش دبستان

چگونه می توان کودکان پیش از دبستان را جست و جو گر و پژوهشگر تربیت کرد؟

کودک در مرحله ی نوزادی تا یک سالگی با نگاه کردن به آنچه در اطرافش قرار دارد، گوش دادن به صداهای مختلف و با دست زدن به هر آنچه در دسترس اوست، به کشف می پردازد و با بهره گیری از حس های دیدن، شنیدن و لمس کردن، پاسخ های ساده ای به شکل پیام های مجرد از جست و جوهای خود دریافت می کند.

وقتی کودک بشقاب غذایش را وارونه می کند، کاغذ روزنامه را پاره می کند، دستش را به بخاری می زند و... برای پاسخ دادن به پرسش های ذهنی خود در حال جست و جوست. فرصت دادن به او در همین سال ها برای کشف و پاسخ به پرسش هایش (به دور از خطرهای احتمالی)، به ایجاد مهارت های پژوهشی او در آینده کمک در خور توجهی خواهد کرد.

از سه سالگی به بعد، کودکان با کتاب های داستانی تصویری آشنا می شوند و به تدریج به باز شناختن اشیا و قصه ها از راه تصاویر کتاب ها می پردازند.

در دوره ی پیش دبستانی (آمادگی)، کودک می تواند به روش مشارکتی و میدانی با استفاده از ابزار مشاهده (کاربرد حواس) و شیوه ی پرسش و پاسخ، به کمک مربی در طبیعت پژوهش کند.

پیاده روی در باد!

یک روز که باد می وزد، بیرون از خانه قدم بزنید، یا فقط چند دقیقه ای بیرون بایستید.

نوشته : editor3 /
تعداد دیدگاه: ۰ /

وسایل مورد نیاز: پنکه یا باد، نوارهای باریک کاغذی، دستگاه منگنه یا چسب، کاه یا چوب باریک یا نی. 

نوشته : editor9 /
تعداد دیدگاه: ۰ /
بیایید با هم اختراع کنیم!

 ۲۵ آذر روز پژوهش است. بهانه ای برای یادآوری حس جست‌و‌جوگری و ساختن و آفریدن که در هر کودکی وجود دارد. کودکان برای پرورش و بروز این توانایی خود به حمایت و آگاهی ما نیاز دارند. این مطلب می تواند به پدر و مادرها و آموزگاران نگاه تازه ای در این باره ببخشد.

نوشته : editor9 /
تعداد دیدگاه: ۰ /
شناخت درخت

ممکن است کودک شما باور نکند که درختان موجوات زنده هستند. تجربه های بسیار با گیاهان به او کمک خواهد کرد که درک کند آن ها زنده اند!

نوشته : editor3 /
تعداد دیدگاه: ۰ /
آموزش مفاهیم ساده ی ریاضی و علوم با کمک اسفنج (برای ٣ -٥ سال)

اسفنج ها در هر اندازه و شکلی برای تجربه کردن مفاهیم ریاضی و علوم بسیار مناسب هستند. کودک تان می تواند مفاهیم خشک/تر، سنگین/سبک، سخت/نرم را با کمک اسفنج بفهمد. درک این مفاهیم متضاد یا نسبی، راه ساده ای برای یادگیری خاصیت های فیزیکی پایه، همانند حالت های مختلف اجسام و فرآیند تغییر و علت و معلولی است. کودک شما می آموزد که چگونه آب، ماهیت اولیه ی اسفنج را تغییر می دهد. او تغییرات بافت، شکل، اندازه و وزن را که از مفاهیم مهم ریاضی در وزن کردن و اندازه گیری به شمار می آیند، مشاهده می کند.

نوشته : editor3 /
تعداد دیدگاه: ۱ /
نقش آموزگاران در پژوهش پیش دبستانی ها

یکی از مهم ترین عناصر پژوهش علمی، شما مربیان هستید. به عنوان یک آموزگار نیازی نیست که کارشناس علوم باشید و پاسخ همه ی پرسش ها را بدانید.

نوشته : editor3 /
تعداد دیدگاه: ۰ /
آنچه از توفان به جا می ماند

هنگامی که پس از توفان به بیرون از خانه می روید، به چه چیز توجه می کنید؟ دنبال چیزهایی بگردید که پیش از توفان وضع دیگری داشتند: چاله های آب، هرزآب ها، برگ های روی زمین، کرم های مرده ی روی پیاده رو.

نوشته : editor3 /
تعداد دیدگاه: ۰ /
چاپ با نور خورشید

در این فعالیت، هنر و علم را در هم می آمیزید و در پایان یک شاهکار "چاپ خورشیدی" خواهید داشت. در این فعالیت افزون بر این که کودک شما با یک تکنیک قدیمی و جذاب آشنا می شود، در می یابد که اشیای گوناگون در برابر نور واکنش های گوناگونی نشان می دهند.

نوشته : editor3 /
تعداد دیدگاه: ۰ /

عضویت در کانال تلگرام