مصاحبه ها

 تئاتر کودک بستر تئاتر ملی است

عباس جهانگیریان، نویسنده تئاتر کودک معتقد است کشوری که تئاتر کودک ندارد، تئاتر ملی هم نخواهد داشت. به همین خاطر، دست اندرکاران تئاتر کودک، بهتر است به تماشاگران اعتماد کنند و نخستین سالن تئاتر خصوصی کشور را راه‌اندازی کنند.

نوشته : editor71 /
تعداد دیدگاه: 0 /
کتاب‌ها گامی برای تقویت ارتباط والدین و کودکان

نصرت سلیمانی از مربیان برتر شهرستان بشرویه واقع در خراسان جنوبی است که از پاییز ۱۳۹۴ به برنامه‌ی «با من بخوان» پیوسته است.

نوشته : editor71 /
تعداد دیدگاه: 0 /
شاگردانم نسبت به سایر کودکان در یادگیری توانمندتر شده‌اند

رقیه باقری از مربیان برنامه‌ی «با من بخوان» در شهرستان خوسف واقع در استان خراسان جنوبی است. او از سال ۱۳۹۳ با شرکت در کارگاه‌هایی که از سوی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در استان خراسان جنوبی برگزار شد، به «با من بخوان» پیوست و فعالیت خود را در قالب این برنامه آغاز کرد.

نوشته : editor71 /
تعداد دیدگاه: 0 /
گفتار شاگردانم پس از اجرای برنامه «با من بخوان» بهبود یافته است

مریم حاجی‌زاده، در نخستین همایش دوسالانه‌ی «با من بخوان» به عنوان یکی از ده مربی برتر این برنامه‌ی ترویج کتابخوانی برگزیده شد و تندیس جبار باغچه‌بان را از آن خود کرد.

نوشته : editor71 /
تعداد دیدگاه: 0 /
لزوم سرمایه‌گذاری کانون در شناسایی و تولید اسباب‌بازی بومی

مصطفی میرفندرسکی، متولد ۱۳۳۴ است و در دانشگاه تهران طراحی صنعتی خوانده و در دوره‌های مختلف، در پروژه‌های مختلف داخلی و خارجی حضور داشته است.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: 0 /
پایان رویاها، آغازی دوباره برای سینمای کودک

محمدعلی طالبی، یک کانونی قدیمی است که فعالیت هنری‌اش را در کتاب‌خانه‌های کانون تهران آغاز کرد، و دو دهه بعد، به عنوان یکی از برترین فیلم‌سازان حوزه‌ی کودک و نوجوان کشور و جهان مطرح شد. در کارنامه‌ی هنری‌اش ساخت آثاری مانند چکمه، تیک‌تاک، کیسه‌ی برنج، شهر موش‌ها ۱ و سریال تلویزیونی گل پامچال را ثبت کرده است.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: 0 /
کارگاه قصه گویی دیجیتال راهی برای ترویج خواندن

گروه قصه‌گویی دیجیتال شهرزاد ازشهریور سال ۱۳۹۱ در آموزشگاه آریا به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد. از آن زمان تاکنون، ضمن برگزاری کارگاه‌های مستمر قصه‌گویی دیجیتال ویژه‌ی نوجوانان، بر جنبه‌ی پژوهشی این حوزه نیز تاکید ویژه‌ای داشته است. در زیر گفت وگوی کتابک را با گروه شهرزاد می خوانید.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: 0 /
تلاش برای زنده نگه داشتن ادبیات کهن

سوسن طاقدیس درباره بازآفرینی و بازنویسی متون کهن برای کودکان و نوجوانان اظهار کرد: بسیاری‌ از روایت‌ها و قصه‌های ادبیات کهن مناسب بچه‌ها نیست و نباید کار شود. برای نمونه در اوایل انقلاب نویسندگان روی «کلیله و دمنه» متمرکز شده بودند و فکر می‌کردند، چون در «کلیله و دمنه» از شخصیت‌های حیوانی استفاده شده، داستان‌هایش مناسب کودکان و نوجوانان است، در حالی‌که داستان‌های «کلیله و دمنه» حاوی پندها و اندرزهایی برای همه مخاطبان است و برخی از داستان‌هایش مناسب کودکان و نوجوانان نیست.

نوشته : editor71 /
تعداد دیدگاه: 0 /
محمدرضا یوسفی

محمدرضا یوسفی، نویسنده و منتقد ادبی، با بیان این‌که بازآفرینی حتی اگر به‌صورت متوسط هم انجام شود از بازنویسی و ساده‌نویسی بهتر است و عامل مهمی در رشد و توسعه ادبیات کودک محسوب می‌شود، گفت: نویسندگان ما باید کار خلاقانه انجام دهند و براساس درک و دریافتشان از متون کهن، آثار جدیدی خلق کنند تا دیگران بتوانند به خوبی با این منابع ارتباط برقرار کنند.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: 0 /
کتاب‌فروشی Big Blue Marble Bookstore

به نقل از گاردین- کتاب‌فروشی Big Blue Marble در ماه نوامبر سال ۲۰۰۵ افتتاح شد. خانم «شیلا آلن آولین» همیشه آرزو داشت مکانی اجتماعی مانند یک کتاب‌فروشی باز کند. کتاب‌فروشی‌ها بخش اعظمی از خاطرات وی را در شهر «واشنگتن» رقم زده بودند. «شیلا» پس از اتمام دوره‌ی کارشناسی در دانشگاه در «ویسکانسین» اقامت گزید و در یک کتاب‌فروشی شروع به کار کرد. وقتی به «فیلادلفیا» برگشت تصمیم گرفت کتاب‌فروشی خود را دایر کند. دختر وی «زیویا» کمی پیش از افتتاح این کتاب‌فروشی به دنیا آمد و در این مکان بزرگ شد. در این مطلب، مصاحبه‌ی وی را با مجله‌ی «گاردین» می‌خوانید:

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: 0 /

عضویت در کانال تلگرام