خروس جنگی

عنوان لاتین
Crash

جری اسپینلی از نویسندگان پر افتخار کودک و برنده مدال «نیوبری» است. این کتاب او از سوی چهار نهاد و مؤسسه به عنوان کتاب سال برگزیده شده است.

داستان روایت زندگی دو پسر به نام های پن وب و جان کوکان معروف به خروس جنگی است. راوی داستان جان است. او پسری قوی هیکل، ورزشکار، پرتحرک و بانشاطی است که لحظه ای آرام و قرار ندارد و همیشه در همه رقابت ها برنده است. تحرک و نشاط بالا که با گستاخی و بدجنسی نیز همراه می شود و از این رو به خروس جنگی ملقب می شود. نامی که سخت بدان می بالد. پن وب ریزنقش و خندان، عضو گروه دوستداران صلح و طرفدار محیط زیست، گوشت نمی خورد و حتی با هفت تیر اسباب بازی هم بازی نمی کند همسایه آنهاست. همه چیز آن ها با هم تفاوت دارد. از تربیت، شیوه زندگی، اسباب بازی ها، روابط آن ها با والدین شان، غذایشان . . . . .

خروس جنگی هرگز از آزار و اذیت پن که از نظر او موجودی بی دست و پاست کم نمی گذارد. آیا پن می تواند به اصول تربیتی خود وفادار بماند به دام دشمنی و جنگ متقابل نیافتد و برای تکیه بر قوت های خود که به ظاهر به چشم نمی آیند. از جنگ بپرهیزد و حتی بیش تر از آن، جنگ را به صلح تبدیل کند؟

چه شیوه هایی می تواند در پیش گیرد و چقدر صبوری لازم است ؟

این کتاب سرشار از مفاهیم عمیق انسان دوستانه و عشق به طبیعت و مدارای اجتماعی و عزت نفس است. نویسنده، داستان خود را از جزئیات ملموس و پیش پا افتاده اما واقعی زندگی الهام گرفته است؛ جزئیاتی که در عمق خود بیانی تمثیلی از دنیای بزرگی که رقابت و کشمکش های نه چندان انسانی بر آن حکم رانی می کند اما همچنان انسانیت لطیف ترین و زیباترین پرده آن و جان ماندگار آن است.

گزیده‌هایی از کتاب

محکم به هم تنه زدیم، طوری که اپل های مان به هم می خورد.عین
دو تا قوچ، با کلاهخودمان به هم شاخ زدیم. خرخر کردیم وغرّیدیم.
با این همه واقعا از دست هم عصبانی نبودیم.

برگردان
پروین علی پور
تهیه کننده
الهه محبی
سال نشر
۱۳۸۳
ناشران
نویسنده
Jerry Spinelli, جری اسپینلی
Submitted by editor3 on