ناشران کودک و نوجوان

در این بخش کتابک، ناشران مطرح کودکان و نوجوانان معرفی شده‌اند.

زیر دسته بندی ها
انتشارات فاطمی در سال ۱۳۶۱ با هدف تولید منابع علمی و آموزشی معتبر و به منظور پرورش استعدادهای نسل جوان و نیز ترویج علم تاسیس شد و تاکنون بیش از ۱۷۰۰ عنوان کتاب و نشریه‌ی علمی منتشر کرده است. انتشارات فاطمی در چهار حوزه به شرح زیر فعالیت می‌کند: آموزش عالی (کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد)آموزش و پرورش (از پیش دبستانی تا پیش دانشگاهی)علمی عمومی (زندگی‌نامه‌ی دانشمندان، تاریخ و فلسفه‌ی علم و علم به زبان ساده)کودکان و نوجوانان (ادبیات داستانی و کتاب‌های علمی و آموزشی)
شنبه, ۱۴ مرداد
«کتاب‌های میچکا» (واحد کودک و نوجوان انتشارات مبتکران ) فعالیت خود را از سال ۱۳۸۵ و با انتشار آثاری همچون «شب‎بخیر ماه»،«شازده‎غوک شاخدار» و «‎داستی هرچه می‎بیند، می‎خواهد بردارد»آغاز کرد.
شنبه, ۱۰ آذر
کتاب‌های نردبان در یک نگاه:
یکشنبه, ۲۷ آبان
موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، نام اختصاری «کتاب تاک» را برای کتاب‌های کودک و نوجوان خود برگزید.
شنبه, ۲۱ مهر
انتشارات پرتقال از اردیبهشت ۱۳۹۵فعالیت خود در زمینه‌ی ادبیات کودک و نوجوان را آغاز کرده است. ابوذر نصری مدیر مسوول این انتشارات است. این ناشر برای مخاطبان ۱۰ تا ۱۷ ساله کتاب منتشر می کند.
چهارشنبه, ۶ بهمن
موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در پی فعالیت های گسترده پژوهشی، از سال ۱۳۸۴ انتشار شماری از آثار پژوهشی در زمینه تاریخ ادبیات کودکان، مطالعات کودکی، زندگینامه کوشندگان ادبیات کودکان و آموزش و پرورش و همچنین موضوع هایی در چارچوب ترویج خواندن را در دستور کار خود قرار داده است و تا کنون آثاری در این زمینه منتشر کرده است و عنوان هایی دیگر را نیز در دست بررسی و انتشار دارد. فهرست کتاب های مؤسسه  
شنبه, ۲۳ آذر
انگیزه اصلی این حرکت معرفی و چاپ برگزیدگان ادبیات در حوزه های داستان، شعر و نمایشنامه بود. که این پروژه در نهایت در سال ۱۳۸۰ با انتشار بیش از ۲۵۰ دفتر از هنرمندان معاصر خاتمه یافت. کتاب نیستان علاوه بر پروژه «گزیده ادبیات معاصر»، حدود ۴۰۰ عنوان در حوزه های ادبیات، ادبیات دینی، ‌مذهب و کودک و نوجوان منتشر کرده است.
جمعه, ۲۲ آذر
گرايش اصلي کتاب‌های نظر در حوزه‌ی هنر و به ويژه هنر معاصر ايران و جهان متمرکز است. مجموعه آثار نشر نظر تصويری از جريان‌های هنری در پيش روی خواننده قرار خواهد داد. همچنين نشر نظر کتاب‌های متنوعی را با عنوان کتاب خروس برای سنين مختلف و مخاطبين در سطوح دانش متفاوت منتشر می کند. علاوه بر انتشار کتاب‌هایی در حوزه‌ی ادبیات کودک و نوجوان بخش دیگری از این آثار به مسائل تحليلی و زير بنايی هنر برای کودکان می پردازد.
جمعه, ۲۲ آذر
جمعه, ۲۲ آذر
موسسهٔ مادران امروز (مام)  که موسسه ای غیر تجاری است ،در تاریخ ۱۳مرداد ماه سال ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۱۰۳۴۹ به منظور سازماندهی تلاش‌های گروهی در زمینهٔ توانمندسازی خانواده‌ها برای بهبود رابطهٔ اعضای خانواده و بویژه با هدف توجهی علمی به نیازهای کودکان و نوجوانان از طریق  مادران متولد شد و کارهای عملی خود را نیز از آذرماه همان سال آغاز کرد.
جمعه, ۲۲ آذر
سابقه فعالیت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که با هدف ایجاد امکانات لازم جهت رشد و پرورش فکری و ذوقی کودکان و نوجوانان تاسیس شده است به میانه دهه چهل شمسی در سال ۱۳۴۴ باز می گردد و عرصه فرهنگ، ادب، تعلیم و تربیت و هنر ایران در این سالها شاهد رشد، بالندگی و تکامل  این نهاد تاثیر گذار بوده است.
جمعه, ۲۲ آذر
نشر قطره فعالیت خود را در دی ماه ۱۳۶۷ شروع کرد که از آن تاریخ تا کنون حدود ۱۷۰۰ عنوان کتاب در زمینه‌های مختلف به چاپ رسانده است. هم‌چنین نشر قطره در سه سال اخیر هر روز بیش از یک کتاب چاپ اول و تجدید چاپ منتشر کرده است.  
جمعه, ۲۲ آذر
شرکت انتشارات علمی و فرهنگی دارای سابقه ای طولانی و میراثی غنی در عرصۀ چاپ و نشر است که از ادغام دو مؤسسۀ انتشاراتی قدرتمند به نام های « بنگاه ترجمه و نشر کتاب» و «مؤسسۀ انتشارات فرانکلین » به وجود آمد.  دو بنگاه نکونامی که با همت و نیکخواهی مردانی کارآفرین در حوزۀ فرهنگ این مرزوبوم تشکیل شد؛ با پایمردی دیگر بزرگواران عرصۀ سخن استمرار یافت. هریک از این دو مؤسسه در کوران حوادث گوناگون، تغییرات عدیده ای را از سر گذراندند؛ اما از کار چاپ و نشر باز نماندند.
جمعه, ۲۲ آذر
«شرکت انتشارات سروش» در آبان ماه ۱۳۷۴ به ثبت رسید. دفتر مرکزی انتشارات سروش در ساختمانی ۹ طبقه متعلق به سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران واقع در تهران تقاطع خیابانهای شهید مطهری و شهید مفتح قرار دارد.
جمعه, ۲۲ آذر
هدف نشر راز بارش، معرفی و ارائه­ی آثار برتر ادبیات کودکان از دیدگاه ادبی و تصویری است. رهنمود و پیشنهادهای منتقدان، کارشناسان و پدیدآورندگان این گستره، راه دشوار برگزیدن و انتشار چنین آثاری رابرای کودکان و نوجوانان ایرانی، که مخاطبان اصلی و « گشایندگان هوشمند» راز بارش­اند، بر ما هموار خواهد کرد .
جمعه, ۲۲ آذر
نشر چکه ناشر کتاب‌های کودک و نوجوان‌، از سال ۱۳۸۸ شروع به فعالیت کرده است. انتشارات چکه برای گروه‌های سنی خردسال، کودک، نوجوان و بزرگسال در قالب داستان، شعر، آموزشی و سرگرمی کتاب منتشر می‌کند که تعدادی از این آثار از سوی جشنواره‌ها جوایزی نیز کسب کرده‌اند.
دوشنبه, ۱۸ آذر
مؤسسه انتشارات امیرکبیر در آبان ماه سال ۱۳۲۸ با خرید سرقفلی نخستین فروشگاه خود در خیابان ناصر خسرو تهران شروع به کار کرد و در تاریخ تیر ماه سال ۱۳۶۴ به نام مؤسسه عام المنفعه غیر انتفاعی انتشارات امیر کبیر به ثبت رسید. انتشارات امیرکبیر با سابقهای ۶۰ ساله، سعی کردهاست، طی این ۶ دهه فعالیت، همواره به شیوه مدرن و روزآمد به چاپ آثار و تولید کتاب بپردازد تا جایی که برخی از بزرگترین منابع و کتاب های مرجع در سطح منطقه خاورمیانه و کشورهای فارسی زبان را این انتشارات چاپ کرده است.  
دوشنبه, ۱۸ آذر
نشر دیبایه از سال ۱۳۸۰ فعالیت خود را آغاز کرده است و در سه حوزه کتاب بزرگسال، کتاب کودک و بسته‌های آموزشی فعالیت می کند.
شنبه, ۱۴ مرداد
انتشارات مبتکران با سرپرستی یحیی دهقانی از سال ۱۳۶۵ فعالیت خود را آغاز کرده است. زمینه ی اصلی فعالیت آن کتاب های کمک آموزشی است، اما در زمینه ی ادبیات کودک نیز فعالیت می کند.
یکشنبه, ۴ بهمن
انتشارات شباویز با سرپرستی فریده خلعت بری از سال ۱۳۶۳ فعالیت خود را در زمینه نشر ادبیات کودک و نوجوان آغاز کرده است.
یکشنبه, ۴ بهمن