روزشمار ترویج خواندن

در این صفحه می توانید اطلاعاتی از لیست کتاب ها، مقالات، خبرهای مرتبط با روزشمار ترویج خواندن را مشاهده کنید.

زیر دسته بندی ها
«روز جهانی سوادآموزی» هر سال در 17 شهریورماه برابر با 8 سپتامبر در سراسر جهان جشن گرفته می‌شود. در چنین روزی در سال 1344 هجری شمسی برابر با 1965 میلادی کنگره جهانی مبارزه با بی‌سوادی برای اولین بار در تهران تشکیل جلسه داد تا برنامه آموزش و پرورش را در سطح بین‌المللی مورد بحث و بررسی قرار دهد.
پنجشنبه, ۲ شهریور
سومین شنبه ماه آگوست «روز جهانی زنبور عسل» است. حدود 20000 گونه مختلف زنبور در سراسر جهان وجود دارد. اولین بار روز جهانی زنبور عسل در سال 2009 برگزار شد. هدف از برگزاری روز جهانی زنبور عسل ترویج زنبورداری و افزایش آگاهی در مورد مزایای متعدد زنبور عسل است.  از عسل به عنوان یک شیرین کننده برای انواع غذاها استفاده می‌شود. علاوه بر نقش تغذیه‌ای بسیار ارزشمند عسل از آن به عنوان دارو برای درمان برخی از بیماری‌ها استفاده می‌شود. زنبورها همچنین نقش مهمی در گرده افشانی دارند که خود باعث افزایش عملکرد تولید محصولات کشاورزی می‌شود. 
جمعه, ۲۷ مرداد
۱۷ آگوست ۱۹۳۲ میلادی «زادروز ژان ژاک سامپه» تصویرگر و کاریکاتوریست فرانسوی است. او در شهر بوردو فرانسه چشم به جهان گشود. پس از آنکه در نوجوانی از مدرسه اخراج شد تلاش کرد در اداره‌های مختلف مشغول به کار شود اما هیچ کدام او را نپذیرفتند. ژان ژاک سامپه در ۱۸ سالگی به ارتش پیوست چون ارتش تنها جایی بود که به او کار و رختخواب می‌داد. او  زمانی که به ارتش پیوست، کشیدن نقاشی را آغاز کرد. پس از اتمام دوره‌ی خدمت‌اش با گوسینی نویسنده‌ی مشهور فرانسوی در هفته‌نامه‌ای بلژیکی آشنا شد.
دوشنبه, ۲۳ مرداد
«روز جهانی مارمولک» هر سال در ۱۴ آگوست جشن گرفته می‌شود. مارمولک‌ها خزندگان خونسردی هستند که در زیستگاه‌های مختلف زندگی می‌کنند. این جانوران از لحاظ تغذیه‌ به سه دسته حشره خوار، همه چیزخوار و گوشتخوار تقسیم می‌شوند.
یکشنبه, ۲۲ مرداد
۱۳ آگوست برابر با ۲۲ امردادماه «روز جهانی گرگ» است. این جانوران دو گونه اصلی دارند: گرگ اتیوپیایی (500 نمونه) و گرگ خاکستری (250000 نمونه) در نیمکره شمالی. این حیوانات با هم زندگی می‌کنند و به صورت یک گله که توسط یک آلفای نر و یک آلفا ماده اداره می‌شود، زندگی و شکار می‌کنند. زوزه هر گرگ منحصر به فرد است، مانند اثر انگشت انسان!
یکشنبه, ۲۲ مرداد
۱۲ آگوست برابر با ۲۱ ام امرداد روز یکی از باشکوه‌ترین موجودات زمین یعنی «روز جهانی فیل» است. فیل‌ها بزرگترین مغز را در میان حیوانات خشکی دارند. آنها موجوداتی باهوش، آگاه، اجتماعی و همدل هستند. در دهه گذشته، تعداد فیل‌ها به میزان ۶۲ درصد کاهش یافته است و ممکن است تا پایان دهه آینده بیشتر آنها منقرض شوند. تخمین زده می‌شود که هر روز ۱۰۰ فیل آفریقایی توسط شکارچیان غیرقانونی کشته می‌شوند. تقاضای عاج در بازارهای آسیایی منجر به کشتار هزاران فیل شده است. روز جهانی فیل برای افزایش آگاهی و ایجاد تغییر برای نجات این موجودات باشکوه ایجاد شد.
جمعه, ۲۰ مرداد
«روز جهانی شیر» در 10 ام آگوست با هدف افزایش آگاهی در مورد مشکلاتی که شیرها با آن روبرو هستند برگزار می‌شود. شیرها به دلیل بدن بزرگ و یال‌های سنگین و براقشان، «پادشاه جنگل» نامیده می‌شوند. غرش قدرتمند یک شیر بی‌نظیر است و حتی پنج مایل دورتر هم شنیده می‌شود. امروزه تعداد آنها در سراسر جهان به دلیل شکار غیرقانونی کاهش یافته است. بنابراین، روز جهانی شیر با جمع‌آوری کمک‌های مالی و افزایش اقدامات حفاظتی توجه را به این گونه در معرض خطر جلب می‌کند.
جمعه, ۲۰ مرداد
نهم آگوست زادروز پاملا لیندون تراورس (۱۸۹۹ - ۱۹۹۶ م.) است. پاملا لیندون تراورس نویسنده‌ و بازیگر و سخنران انگلیسی زبان اهل استرالیا است. او با مجموعه کتاب‌های کودکانه‌ی مری پاپینز، پرستاری اسرارآمیز با توانایی‌های مافوق طبیعی، به شهرت رسید.پاما تراورس داستان‌های دیگری نیز برای کودکان و بزرگسالان نوشته است. والت دیسنی در سال ۱۹۶۴ از چهار جلد مجموعه کتاب‌های مری پاپینز فیلم‌های موزیکال تهیه کرد. کتابک برای زادروز پاملا لیندون تراورس کتاب‌های زیر را به شما معرفی می‌کند:
پنجشنبه, ۱۹ مرداد
8 آگوست «روز جهانی گربه» است. روزی برای بزرگداشت یکی از رایج‌ترین و قدیمی‌ترین حیوانات خانگی انسان. اولین ثبت تاریخی بشر در مورد گربه‌ها را می‌توان در فرهنگ تمدن مصر باستان یافت. در مصر مفدت اولین خدای گربه شناخته شده بود و به عنوان محافظ در برابر مارها، عقرب‌ها و شر تلقی می‌شد، بنابراین برای آنها گربه‌ها فقط خدایان نبودند، بلکه نقش محافظ را داشتند.
یکشنبه, ۱۵ مرداد
«روز جهانی ببر» هر ساله در 29 جولای جشن گرفته می‌شود. ببرها را به راحتی می‌توان با نوارهای نارنجی و سیاه روی صورت و بدنشان شناسایی کرد.روز جهانی ببر اولین بار در سال 2010 جشن گرفته شد، زیرا مشخص شد که 97 درصد از ببرهای وحشی در قرن گذشته ناپدید شده‌اند. از دست دادن زیستگاه، تغییرات آب و هوایی و شکار غیرقانونی تنها برخی از عوامل کاهش جمعیت ببرها هستند. هدف از نامگذاری این روز حفظ ببرها و همچنین حفاظت و گسترش زیستگاه آنها نیز می‌باشد. 
یکشنبه, ۱۵ مرداد
«هلن بئاتریكس پاتر» نویسنده و تصویرگر کودک و محقق در ۲۸ جولای ۱۸۶۶ در لندن به دنیا آمد. بئاتریكس از کودکی حیوانات زیادی در خانه داشت و خود را با آنها سرگرم می‌کرد. او ساعت‌ها به تماشای حیوانات خود می‌نشست و آنها را طراحی می‌کرد. بئاتریكس علاقه زیادی به طبیعت، حیوانات، گل‌ها و گیاهان داشت. او طراحی‌های دقیق و زیبایی از قارچ‌ها و جلبک‌ها می‌كرد. 
شنبه, ۱۴ مرداد
۲۶ جولای برابر با ۴ امرداد «روز جهانی حفاظت از اکوسیستم مانگرو (حرا)» است. این روز توسط یونسکو در کنفرانس عمومی سال 2015 به منظور افزایش آگاهی در مورد اکوسیستم حیاتی حرا به تصویب رسید. هدف این روز ترویج حفظ و رشد پایدار جنگل‌های حرا است. در طول 40 سال گذشته، مساحت پوشیده از جنگل‌های حرا تقریباً به نصف کاهش یافته است. جنگل‌های حرا در مناطق ساحلی گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد می‌کنند. آنها می‌توانند شوری بالا، سیل، جزر و مد و سطوح کم اکسیژن را تحمل کنند. به همین دلیل است که تنها ۱۱۰ گونه در این باتلاق‌های شور زیست می‌کنند.
شنبه, ۱۴ مرداد
روز ترافل (شیرینی پزی) یا اسپرینکل هر سال در 23 جولای جشن گرفته می‌شود. همانطور که از نام آن پیداست، این روز در واقع برای جشن گرفتن لذت حاصل از وجود اسپرینکل یا همان تکه‌های رنگارنگ شکری که همه ما می‌شناسیم و دوست داریم، می‌باشد. اسپرینکل برای تزیین مواد غذایی مثل شیرینی و بستنی در سرتاسر جهان استفاده می‌شود.
دوشنبه, ۲۶ تیر
روزشمار را در بخش پیوست دریافت کنید.
شنبه, ۱۱ دی
روزشمار را در بخش پیوست دریافت کنید.
شنبه, ۱۱ دی
روزشمار خرداد را در بخش پیوست دریافت کنید.
شنبه, ۱۱ دی
روزشمار اردیبهشت را در بخش پیوست دریافت کنید.
شنبه, ۱۱ دی
روزشمار را در بخش پیوست دریافت کنید.
شنبه, ۱۱ دی
روزشمار را می توانید در بخش پیوست دریافت کنید.
یکشنبه, ۱۶ آبان
روزشمار را در بخش پیوست دریافت کنید.
شنبه, ۱۵ آبان