اخبار حوزه کودکی

۵۵۰۷ سند موجود است.
گرامی‌داشت روز آتش‌نشان در مراکز «با من بخوان»

گرامی‌داشت روز آتش‌نشان در مراکز «با من بخوان»

هفتم مهرماه روز ملی آتش‌نشان نامیده شده است. «با من بخوان» به این مناسبت از کتابداران و ترویجگران خود در مناطق مختلف درخواست کرد تا در این روز فعالیت‌ها و برنامه‌هایی را ترتیب دهند و کودکان را با شغل آتش‌نشانی و ارزش‌هایی چون دیگردوستی آشنا کنند. مراکز و ترویج‌گران بسیاری از مناطق گوناگون ایران، از روستاهایی در دامنه‌ی البرز گرفته تا کتابخانه‌هایی در حاشیه‌ی ساحل نیلگون جزیره‌ی قشم، به این پیشنهاد جامه عمل پوشاندند. به این ترتیب، در این روز کودکان و نوجوانانی در استان‌های کرمانشاه، قزوین، تهران، هرمزگان و لرستان با دشواری‌های کار آتش‌نشانی و فداکاری‌های آتش‌نشانان آشنا شدند و نکاتی را درباره‌ی مواجهه با آتش، ایمنی و راه‌های پیشگیری از خطر آموختند. بازدید از ایستگاه‌های آتش‌نشانی، بلندخوانی کتاب «هزار پرنده رنگی و آهوی سرخ» و تقدیر از آتش‌نشانان از جمله فعالیت‌های مراکز «با من بخوان» برای آشنایی کودکان با این روز و تلاش‌های آتش‌نشانان بود.

چهارشنبه, ۲۱ مهر, ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۱
کتابخانه‌ی ریجاب: از زلزله کرمانشاه تا ساختمان جدید

کتابخانه ریجاب: از زلزله کرمانشاه تا ساختمان جدید

گزارش جشن بازگشایی کتابخانه‌ی «با من بخوان» ریجاب

دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ جشن بازگشایی کتابخانه‌ی «با من بخوان» ریجاب کرمانشاه در مکان جدید برگزار شد. در این مراسم، کودکان و نوجوانان عضو کتابخانه، کتابداران، نماینده‌ی «با من بخوان» در منطقه، و تعدادی از والدین حضور داشتند.

يکشنبه, ۱۸ مهر, ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۸
ترجمه و انتشار دو مجموعه رمان‌های گرافیکی ایرانی در ترکیه

ترجمه و انتشار دو مجموعه رمان‌های گرافیکی ایرانی در ترکیه

به تازگی انتشارات مُهنا Muhenna در ترکیه، دو مجموعه رمان گرافیکی «قورتش بده» و «راهنمای خرابکاری» را به زبان ترکی ترجمه و در نمایشگاه کتاب «افیون قره حصار» رونمایی کرده است. عادله خلیفی نویسنده این دو مجموعه رمان است و گل یلدز آنها را به زبان ترکی ترجمه کرده و ندا نور، ویراستار این مجموعه در زبان ترکی است.

سه شنبه, ۶ مهر, ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۳
بازگشایی کتابخانه روستای ملکی در جزیره قشم

بازگشایی کتابخانه روستای ملکی در جزیره قشم

امسال در یکی از روزهای گرم شهریور ماه ۱۴۰۰ کودکان و نوجوانان روستای مِلْکی در جزیره‌ی قشم شاهد بازگشایی کتابخانه‌ی «با من بخوان» بودند و با راه‌اندازی دوباره‌ی این کتابخانه در مکانی جدید، به استقبال سال تحصیلی پیش‌رو رفتند.

دوشنبه, ۲۹ شهريور, ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۸

بررسی اصول گزارش‌نویسی در نهمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»

بررسی اصول گزارش‌نویسی در نهمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»

نهمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»، چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ با موضوع «گزارش‌نویسی» برگزار شد و کتابداران و ترویج‌گران کتاب درباره‌ی اهمیت و اصول گزارش‌نویسی در کتابخانه‌های «با من بخوان» گفت‌وگو و تبادل نظر کردند. مهمان این نشست هورزاد عطاری از کمیته‌ی کتابخانه‌های «با من بخوان» بود.

شنبه, ۲۷ شهريور, ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۴
سی‌و‌هفتمین کنگره‌ی جهانی ادبیات کودکانIBBY  به میزبانی مسکو برگزار شد

سی‌و‌هفتمین کنگره‌ی جهانی ادبیات کودکانIBBY به میزبانی مسکو برگزار شد

۱۹ تا ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ (۱۰ تا ۱۲ سپتامبر ۲۰۲۱) سی‌و‌هفتمین کنگره‌ی دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY World Congress) در شهر مسکو روسیه برگزار شد. این رویداد مهم ادبیات کودکان که قرار بود در سپتامبر ۲۰۲۰ برگزار شود پس از یکسال تاخیر به دلیل همه‌گیری کرونا، سرانجام در روز ۱۰ سپتامبر ۲۰۲۱ طی مراسمی با سخنرانی مینجوو ژانگ، رئیس هیات مدیره دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان، و دیگر سخنرانان مدعو افتتاح شد و با برنامه‌های متنوع به مدت سه روز میزبان کارشناسان، پژوهشگران و علاقه‌مندان ادبیات کودک از کشورهای گوناگون جهان بود

سه شنبه, ۲۳ شهريور, ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۰
تقدیر از کرم‌های کتاب در کرمانشاه

تقدیر از کرم‌های کتاب در کرمانشاه

گزارش مراسم کرم کتاب در کتابخانه‌های «با من بخوان» استان کرمانشاه

شنبه, ۱۳ شهريور, ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۶
هر کوچه یک کتابدار!

هر کوچه یک کتابدار!

ابتکار جالب کتابخانه‌ی «با من بخوان» در خرم‌آباد برای کودکان محله

تابستان حال‌وهوای خود را دارد؛ از آب‌بازی، دوچرخه‌سواری و فوتبال بازی کردن در کوچه گرفته تا خوردن بستنی‌یخی که چه کیفی دارد. در فصل تابستان کوچه‌های پیرامون کتابخانه‌ی «با من بخوان» در شهر خرم‌آباد همانند بسیاری از محله‌های مناطق مختلف ایران پر از سروصدای بازی بچه‌هاست. بچه‌هایی که اغلب بدون امکانات تفریحی و فرهنگی روزهای گرم تابستان را در کوچه‌ها سپری می‌کنند.

شنبه, ۶ شهريور, ۱۴۰۰ - ۰۰:۱۷
چگونه کودکان دارای نیازهای ویژه را به کتابخانه جذب کنیم؟

چگونه کودکان دارای نیازهای ویژه را به کتابخانه جذب کنیم؟

گزارش هشتمین نشست کتابداران «با من بخوان» در فضای مجازی

هشتمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»، چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ برگزار شد. موضوع این نشست «کودکان با نیازهای ویژه در کتابخانه»‌ بود. کودکان دارای نیازهای ویژه طیف وسیعی از کودکان را در برمی‌گیرد، از کودکان دارای معلولیت و مشکلات ذهنی، جسمی و حرکتی تا کودکانی که در طیف اوتیسم قرار دارند. این کودکان باید خدمات ویژه‌ای دریافت کنند و در روند آموزش، به توجه، امکانات و یا تدابیر ویژه‌ای، علاوه بر آن‌چه برای همه‌ی کودکان موجود است، نیاز دارند. آن‌ها نیز مانند دیگر کودکان حق دارند کتاب‌های باکیفیت بخوانند؛ اما متاسفانه به دلایل گوناگون حضورشان در جامعه و نیز کتابخانه‌ها کم‌تر از دیگر کودکان است. به دلیل اهمیت این موضوع نشست مردادماه کتابخانه‌های «با من بخوان» به نیازها و راه‌های ارتباط گرفتن با کودکان دارای نیازهای ویژه اختصاص یافت و کتابداران، ترویجگران کتاب و مربیان بلندخوانی درباره‌ی روش‌های ارتباط بهتر کتابخانه‌ها با کودکان دارای نیازهای ویژه در کتابخانه‌های «با من بخوان» گفت‌وگو و تبادل نظر کردند. مهمان این نشست طاهره بشیر، کتابدار و مربی مرکز فراگیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، بود. گزارش این نشست یک ساعت و نیمه را در ادامه بخوانید.

يکشنبه, ۲۴ مرداد, ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۴
زهره قایینی نامزد جایزه‌ی ایبی- آی‌رید سال 2022 شد

زهره قایینی از سوی دو نهاد معتبر ادبیات کودکان در جهان نامزد جایزه‌ی ایبی- آی‌رید سال ۲۰۲۲ شد

زهره‌ قایینی نامزد دریافت دومین دوره‌ی جایزه‌ی ترویج‌گر برجسته‌ی خواندن ایبی- آی‌رید IBBY-iRead (من می‌خوانم) شد. این جایزه را «بنیاد آی‌رید شنژن» با همکاری «دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان» (ایبی)، برای قدردانی از ترویجگران برجسته‌ی کتاب‌خوانی در گستره‌ی جهانی، بنیاد گذاشته است. دو نهاد معتبر ادبیات کودکان، شورای کتاب کودک به‌عنوان شاخه‌ی ملی ایبی در ایران، و شاخه‌ی ملیِ ایبی در کشور کانادا، امسال زهره قایینی را به عنوان نامزد این جایزه معرفی کرده‌اند. این دومین بار است که زهره قایینی نامزد جایزه‌ی آی‌رید می‌شود. این نویسنده، پژوهشگر و ترویجگر ادبیات کودکان در سال ۲۰۲۰ نیز از سوی ایبی کانادا برای دریافت نخستین دوره‌ی این جایزه معرفی شد و در فهرست ۱۸ ترویج‌گر برجسته‌ی نامزد دریافت این جایزه قرار گرفت.

دوشنبه, ۱۸ مرداد, ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۵
تازه‌ترین رهنمودهای ایفلا برای خدمات کتابخانه‌های کودکان

رهنمودهای ایفلا برای خدمات کتابخانه‌های کودکان

گروه کودک و نوجوان کتابخانههای ایفلا (فدراسیون بین‌المللی انجمن‌ها و مؤسسات کتابداری) رهنمودهای خدمات کتابخانهای برای کودکان را که در سال ۲۰۰۳ منتشر شده بود، با هدف کارآمدی بیشتر در ارائهی خدمات بازبینی کرده است. استانداردهای ایفلا به صورت بینالمللی بررسی، منتشر و بهروزرسانی میشوند. این رهنمودها  قواعد، راهنماها و بهترین شیوههای برنامهریزی و اجرای یک فعالیت یا خدمت را بازتاب میدهند و تا امروز دربارهی آنها توافق جمعی وجود دارد.

دوشنبه, ۲۸ تير, ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۶
نشست مجازی کتابداران «با من بخوان» با موضوع فعال کردن نوجوانان در کتابخانه‌

نشست مجازی کتابداران «با من بخوان» با موضوع فعال کردن نوجوانان در کتابخانه‌

هفتمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»، چهارشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۰ برگزار شد. موضوع نشست این ماه جذب نوجوانان و فعال کردن هر چه‌ بیش‌تر آنان در کتابخانه بود. کارشناسان، کتابداران و ترویجگران کتاب در این نشست درباره‌ی روش ارتباط‌گیری بهتر کتابخانه‌ها با نوجوانان در کتابخانه‌های «با من بخوان» گفت‌وگو و تبادل نظر کردند. کارشناس مهمان این نشست شیدا اکبری بود. گزارش این نشست دو ساعته را در ادامه بخوانید.

سه شنبه, ۲۲ تير, ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۵
گشایش شش کتابخانه‌‌ی «با من بخوان» در بهار 1400

گشایش شش کتابخانه‌‌ی «با من بخوان» در بهار ۱۴۰۰

زندگی در سال ۱۴۰۰ نیز با محدودیت‌‌های ناشی از همه‌گیری ادامه پیدا کرد. محدودیت‌هایی که زندگی کودکان آسیپ‌پذیر و محروم را بیش از دیگران دستخوش تغییر کرده است. بسیاری از تحصیل باز مانده‌اند و بسیاری هم تنها به آموزش بی‌کیفیت دسترسی دارند. از این رو خواندن و تجربه‌ی لذت ادبیات در زندگی‌ این کودکان جایی ندارد. در چنین شرایطی ضرورت ترویج‌ کتابخوانی و به‌کارگیری شیوه‌های آموزش خلاق از راه ادبیات روشن‌تر می‌شود. گشایش ۶ کتابخانه در ۵ استان تهران، سیستان و بلوچستان، کرمانشاه، لرستان و هرمزگان در بهار ۱۴۰۰ بخشی از تلاش‌های برنامه‌ی «با من بخوان» برای ماندن در کنار کودکان این سرزمین و پشتیبانی از حق دسترسی آنان به آموزش و کتاب‌های باکیفیت است.

شنبه, ۵ تير, ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۸
سفر ترویج‌گر «با من بخوان» به منطقه‌ی بشاگرد هرمزگان

سفر ترویج‌گر «با من بخوان» به منطقه‌ی بشاگرد هرمزگان

کتاب‌خوانی و راه‌اندازی کتابخانه‌های کلاسی در روستاهای کمدارک، دولت‌آباد و حسین‌آباد

زهرا شوندی از سفیران فعال «با من بخوان» است که از سال ۱۳۹۷ به کار ترویج‌ کتابخوانی در منطقه‌‌ی بشاگرد در استان هرمزگان مشغول است. منطقه‌ی بشاگرد در شرق استان هرمزگان و در فاصله‌ی حدود ۳۰۰ کیلومتری از بندرعباس واقع است. بشاگرد روستاهای متعددی در اطراف خود دارد، فاقد جاده‌‌های آسفالت است و به دلیل دوری از مرکز استان و نداشتن امکانات اولیه‌ی زندگی، از جمله‌ی محروم‌ترین مناطق استان هرمزگان به شمار می‌آید.

سه شنبه, ۱ تير, ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۳
ارتباط کتابخانه با خانواده‌ها: فرصت‌ها و چالش‌ها

ارتباط کتابخانه با خانواده‌ها: فرصت‌ها و چالش‌ها

در ششمین نشست مجازی ماهانه کتابداران با من بخوان چه گذشت؟

ششمین نشست مجازی کتابدارانِ «با من بخوان»، چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ برگزار شد. موضوع این نشست ارتباط کتابخانه و خانواده‌ها بود. در این جلسه‌ی آنلاین که کتابداران، ترویجگران کتاب و مربیان بلندخوانی از مناطق مختلف کشور در آن حضور داشتند درباره‌ی روش‌های بهبود و گسترش ارتباط با خانواده‌ها در کتابخانه‌های «با من بخوان» گفت‌وگو و تبادل نظر شد. مهمان این نشست زهره قایینی، سرپرست موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و برنامه «با من بخوان»، بود.

سه شنبه, ۲۵ خرداد, ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۶
از نمایشگاه آنلاین کتاب کودک بولونیا به رایگان دیدن کنید!

از نمایشگاه آنلاین کتاب کودک بولونیا به رایگان دیدن کنید!

نمایشگاه کتاب کودک بولونیا یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین رخدادهای بین‌المللی در حوزه ادبیات کودکان است که از امروز ۲۴ خرداد (۱۴ جون) درهای خود را به رایگان بر روی همه علاقه‌مندان می‌گشاید تا بتوانند از نشست‌ها و کنفرانس‌های گوناگون ادبی و خبری، مراسم اعلام جوایز، کارگاه‌ها و نمایشگاه‌ها د

دوشنبه, ۲۴ خرداد, ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۰
روز جهانی مبارزه با کار کودکان ۲۰21

روز جهانی مبارزه با کار کودکان ۲۰۲۱

بعد از آشوب و هیاهویی که ویروس کووید- ۱۹ در سال ۲۰۲۰ برپا کرد، سال جدید سال امید و برچیده شدن همه مشکلات خواهد بود. شعار روز جهانی مبارزه با کار کودکان در ۲۰۲۱ «حذف کار کودکان» اعلام شده است.

يکشنبه, ۲۳ خرداد, ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۹
گزارش پنجمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»

گزارش پنجمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»

چگونه برای فعالیت‌های کتابخانه برنامه‌ریزی کنیم؟

دوشنبه, ۲۷ ارديبهشت, ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۰
گفت‌وگو با مارلون مارمل ترویج‌گر اهل فیلیپین

گفت‌وگو با مارلون مارمل ترویج‌گر اهل فیلیپین

ترویج‌گران خواندن در سراسر دنیا انگیزه‌ها و دل‌مشغولی‌های مشترکی دارند. هر چند ترویج کتاب و کتاب‌خوانی در هر گوشه‌ای از جهان با توجه تفاوت‌های اقتصادی، فرهنگی و جغرافیایی هر منطقه، شیوه‌ی منحصر به خود را می‌طلبد، ارتباط و تعامل ترویج‌گران و استفاده از تجربه‌های جهانی می‌تواند در ارتقای سطح سواد و مهارت‌های ترویج خواندن و گسترش فرهنگ کتابخوانی موثر باشد و به بهبود وضعیت کودکانِ جهان بیانجامد. برنامه‌ی «با من بخوان» توانسته است الهام‌بخش مارلون مارمل، ترویجگر فیلیپینی، باشد. او و دانش‌آموزان‌اش در هفته‌ی بلندخوانی با برنامه‌ی «با من بخوان» و کودکان و خانواده‌های ایرانی همراه شدند.

دوشنبه, ۶ ارديبهشت, ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۲
نامه‌ی پرمهر باب گراهام به کودکان گوریه در استان خوزستان

نامه‌ی پرمهر باب گراهام به کودکان گوریه در استان خوزستان

باب گراهام  نویسنده و تصویرگر برجسته‌ی استرالیایی و نامزد جایزه‌ی هانس کریستین اندرسن ۲۰۱۲ که در ایران اغلب او را با کتاب «چگونه می‌توان بال شکسته‌ای را درمان کرد» می‌شناسند، پس از دیدن عکس‌هایی از نشست بلندخوانی کودکان کتابخانه‌ی «با من بخوان» در

شنبه, ۴ ارديبهشت, ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۵