اخبار حوزه کودکی

۵۴۹۷ سند موجود است.
تازه‌ترین رهنمودهای ایفلا برای خدمات کتابخانه‌های کودکان

رهنمودهای ایفلا برای خدمات کتابخانه‌های کودکان

گروه کودک و نوجوان کتابخانههای ایفلا (فدراسیون بین‌المللی انجمن‌ها و مؤسسات کتابداری) رهنمودهای خدمات کتابخانهای برای کودکان را که در سال ۲۰۰۳ منتشر شده بود، با هدف کارآمدی بیشتر در ارائهی خدمات بازبینی کرده است. استانداردهای ایفلا به صورت بینالمللی بررسی، منتشر و بهروزرسانی میشوند. این رهنمودها  قواعد، راهنماها و بهترین شیوههای برنامهریزی و اجرای یک فعالیت یا خدمت را بازتاب میدهند و تا امروز دربارهی آنها توافق جمعی وجود دارد.

دوشنبه, ۲۸ تير, ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۶
نشست مجازی کتابداران «با من بخوان» با موضوع فعال کردن نوجوانان در کتابخانه‌

نشست مجازی کتابداران «با من بخوان» با موضوع فعال کردن نوجوانان در کتابخانه‌

هفتمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»، چهارشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۰ برگزار شد. موضوع نشست این ماه جذب نوجوانان و فعال کردن هر چه‌ بیش‌تر آنان در کتابخانه بود. کارشناسان، کتابداران و ترویجگران کتاب در این نشست درباره‌ی روش ارتباط‌گیری بهتر کتابخانه‌ها با نوجوانان در کتابخانه‌های «با من بخوان» گفت‌وگو و تبادل نظر کردند. کارشناس مهمان این نشست شیدا اکبری بود. گزارش این نشست دو ساعته را در ادامه بخوانید.

سه شنبه, ۲۲ تير, ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۵
گشایش شش کتابخانه‌‌ی «با من بخوان» در بهار 1400

گشایش شش کتابخانه‌‌ی «با من بخوان» در بهار ۱۴۰۰

زندگی در سال ۱۴۰۰ نیز با محدودیت‌‌های ناشی از همه‌گیری ادامه پیدا کرد. محدودیت‌هایی که زندگی کودکان آسیپ‌پذیر و محروم را بیش از دیگران دستخوش تغییر کرده است. بسیاری از تحصیل باز مانده‌اند و بسیاری هم تنها به آموزش بی‌کیفیت دسترسی دارند. از این رو خواندن و تجربه‌ی لذت ادبیات در زندگی‌ این کودکان جایی ندارد. در چنین شرایطی ضرورت ترویج‌ کتابخوانی و به‌کارگیری شیوه‌های آموزش خلاق از راه ادبیات روشن‌تر می‌شود. گشایش ۶ کتابخانه در ۵ استان تهران، سیستان و بلوچستان، کرمانشاه، لرستان و هرمزگان در بهار ۱۴۰۰ بخشی از تلاش‌های برنامه‌ی «با من بخوان» برای ماندن در کنار کودکان این سرزمین و پشتیبانی از حق دسترسی آنان به آموزش و کتاب‌های باکیفیت است.

شنبه, ۵ تير, ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۸
سفر ترویج‌گر «با من بخوان» به منطقه‌ی بشاگرد هرمزگان

سفر ترویج‌گر «با من بخوان» به منطقه‌ی بشاگرد هرمزگان

کتاب‌خوانی و راه‌اندازی کتابخانه‌های کلاسی در روستاهای کمدارک، دولت‌آباد و حسین‌آباد

زهرا شوندی از سفیران فعال «با من بخوان» است که از سال ۱۳۹۷ به کار ترویج‌ کتابخوانی در منطقه‌‌ی بشاگرد در استان هرمزگان مشغول است. منطقه‌ی بشاگرد در شرق استان هرمزگان و در فاصله‌ی حدود ۳۰۰ کیلومتری از بندرعباس واقع است. بشاگرد روستاهای متعددی در اطراف خود دارد، فاقد جاده‌‌های آسفالت است و به دلیل دوری از مرکز استان و نداشتن امکانات اولیه‌ی زندگی، از جمله‌ی محروم‌ترین مناطق استان هرمزگان به شمار می‌آید.

سه شنبه, ۱ تير, ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۳
ارتباط کتابخانه با خانواده‌ها: فرصت‌ها و چالش‌ها

ارتباط کتابخانه با خانواده‌ها: فرصت‌ها و چالش‌ها

در ششمین نشست مجازی ماهانه کتابداران با من بخوان چه گذشت؟

ششمین نشست مجازی کتابدارانِ «با من بخوان»، چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ برگزار شد. موضوع این نشست ارتباط کتابخانه و خانواده‌ها بود. در این جلسه‌ی آنلاین که کتابداران، ترویجگران کتاب و مربیان بلندخوانی از مناطق مختلف کشور در آن حضور داشتند درباره‌ی روش‌های بهبود و گسترش ارتباط با خانواده‌ها در کتابخانه‌های «با من بخوان» گفت‌وگو و تبادل نظر شد. مهمان این نشست زهره قایینی، سرپرست موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و برنامه «با من بخوان»، بود.

سه شنبه, ۲۵ خرداد, ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۶
از نمایشگاه آنلاین کتاب کودک بولونیا به رایگان دیدن کنید!

از نمایشگاه آنلاین کتاب کودک بولونیا به رایگان دیدن کنید!

نمایشگاه کتاب کودک بولونیا یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین رخدادهای بین‌المللی در حوزه ادبیات کودکان است که از امروز ۲۴ خرداد (۱۴ جون) درهای خود را به رایگان بر روی همه علاقه‌مندان می‌گشاید تا بتوانند از نشست‌ها و کنفرانس‌های گوناگون ادبی و خبری، مراسم اعلام جوایز، کارگاه‌ها و نمایشگاه‌ها د

دوشنبه, ۲۴ خرداد, ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۰
روز جهانی مبارزه با کار کودکان ۲۰21

روز جهانی مبارزه با کار کودکان ۲۰۲۱

بعد از آشوب و هیاهویی که ویروس کووید- ۱۹ در سال ۲۰۲۰ برپا کرد، سال جدید سال امید و برچیده شدن همه مشکلات خواهد بود. شعار روز جهانی مبارزه با کار کودکان در ۲۰۲۱ «حذف کار کودکان» اعلام شده است.

يکشنبه, ۲۳ خرداد, ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۹
گزارش پنجمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»

گزارش پنجمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»

چگونه برای فعالیت‌های کتابخانه برنامه‌ریزی کنیم؟

دوشنبه, ۲۷ ارديبهشت, ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۰
گفت‌وگو با مارلون مارمل ترویج‌گر اهل فیلیپین

گفت‌وگو با مارلون مارمل ترویج‌گر اهل فیلیپین

ترویج‌گران خواندن در سراسر دنیا انگیزه‌ها و دل‌مشغولی‌های مشترکی دارند. هر چند ترویج کتاب و کتاب‌خوانی در هر گوشه‌ای از جهان با توجه تفاوت‌های اقتصادی، فرهنگی و جغرافیایی هر منطقه، شیوه‌ی منحصر به خود را می‌طلبد، ارتباط و تعامل ترویج‌گران و استفاده از تجربه‌های جهانی می‌تواند در ارتقای سطح سواد و مهارت‌های ترویج خواندن و گسترش فرهنگ کتابخوانی موثر باشد و به بهبود وضعیت کودکانِ جهان بیانجامد. برنامه‌ی «با من بخوان» توانسته است الهام‌بخش مارلون مارمل، ترویجگر فیلیپینی، باشد. او و دانش‌آموزان‌اش در هفته‌ی بلندخوانی با برنامه‌ی «با من بخوان» و کودکان و خانواده‌های ایرانی همراه شدند.

دوشنبه, ۶ ارديبهشت, ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۲
نامه‌ی پرمهر باب گراهام به کودکان گوریه در استان خوزستان

نامه‌ی پرمهر باب گراهام به کودکان گوریه در استان خوزستان

باب گراهام  نویسنده و تصویرگر برجسته‌ی استرالیایی و نامزد جایزه‌ی هانس کریستین اندرسن ۲۰۱۲ که در ایران اغلب او را با کتاب «چگونه می‌توان بال شکسته‌ای را درمان کرد» می‌شناسند، پس از دیدن عکس‌هایی از نشست بلندخوانی کودکان کتابخانه‌ی «با من بخوان» در

شنبه, ۴ ارديبهشت, ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۵
دوستی با درختان را به کودکان بیاموزیم!

دوستی با درختان را به کودکان بیاموزیم!

گزارشی از فعالیت‌های «با من بخوان» در هفته‌ی درخت‌کاری

چهارشنبه, ۱۸ فروردين, ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۱
گزارش چهارمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»

اهمیت حفظ محیط زیست و ترویج آن در کتابخانه‌ها

گزارش چهارمین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»

دوشنبه, ۱۶ فروردين, ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۳
مختصری درباره‌ی ژان کلود مورلوا برنده‌ی جایزه‌ی یادبود آسترید لیندگرن 2021

مختصری درباره‌ی ژان کلود مورلوا برنده‌ی جایزه‌ی یادبود آسترید لیندگرن ۲۰۲۱

بازنوگرایی خلاقانه‌ی سنتِ قصه‌ی پریان

ژان کلود مورلوا یکی از نویسندگان برجسته‌ی ادبیات کودک و نوجوان فرانسه است. او با عشق خاصی که به قصه‌های پریان، فانتزی و فابل دارد با نزدیک شدن به سنت‌های ادبی دنیاهایی را خلق کرده است که هیچ‌کدام شباهتی به دیگری ندارد.

شنبه, ۱۴ فروردين, ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۲
پیام و پوستر روز جهانی کتاب کودک در سال ۲۰۲۱ / ۱۴۰۰

پیام و پوستر روز جهانی کتاب کودک در سال ۲۰۲۱ / ۱۴۰۰

موسیقی واژه‌ها

آنگاه‌که کتاب می‌خوانیم، روح ما به پرواز درمی‌آید

 وقتی می‌نویسیم، انگشتان ما آواز سر می‌دهند

واژه‌ها صدای طبل و نوای نی هستند بر صفحه‌ها

مرغانِ آواز خوانند پرکشان و فیل‌هایی نعره‌زنان

شنبه, ۱۴ فروردين, ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۰
نوروز فرخنده باد

نوروز فرخنده باد

عمو گاوه می نوازه
این سبزه وای چه تازه
دُم موشی هم چه نازه
این قمری است نه غازه
هفت سین برای نوروز
این تازه یک آغازه
آغاز شیرین و شاد

نوروز فرخنده باد

 

جمعه, ۲۹ اسفند, ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰
نوروزتان آفتابی و فرخنده باد!

نوروزتان آفتابی و فرخنده باد!

زندگی این است
نقش رنگ ها میان سیاه و سپید
شب برفت و برآمد خورشید
دخترک آمد شاد نواخت
روز نو، روز سبز امید
بر جهان، گرمی و روشنی تابید

نوروزتان آفتابی و فرخنده باد!

جمعه, ۲۹ اسفند, ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰
گزارش فعالیت‌های کمپین «یک ترویج‌گر، یک کیسه کتاب» در سال 1399

گزارش فعالیت‌های کمپین «یک ترویج‌گر، یک کیسه کتاب» در سال ۱۳۹۹

کمپین «یک ترویج‌گر، یک کیسه کتاب» زیرمجموعه‌ای از برنامه‌ی «با من بخوان» است که با همکاری «گروه دوستداران با من بخوان» اجرا می‌شود با این هدف که گروه بزرگ‌تری از کودکان، مربیان، آموزگاران، ترویجگران و کتابداران در گستره وسیع‌تری از ایران از خدمات این برنامه بهره‌مند

دوشنبه, ۲۵ اسفند, ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۲
کتابخانه‌های با من بخوان در سال ۱۳۹۹

کتابخانه‌های با من بخوان در سال ۱۳۹۹

سال ۱۳۹۹ به دلیل همه‌گیری ویروس کووید- ۱۹ و دیگر مسایل اجتماعی و اقتصادی ناشی از آن، بسیارمتفاوت با تمام آن چه پیش از آن برنامه‌ریزی کرده بودیم و انتظار داشتیم گذشت. در این سال پرچالش همه‌ی همکاران کتابخانه‌های «با من بخوان» از کارشناسان و آموزشگران گرفته تا کتابداران، ترویج گران و پشتیبانان مالی تلاش کردند به هر شکلی ممکن ارتباط کودکان با دنیای کتاب‌ها را حفظ کنند. در سال ۱۳۹۹ نوع و حجم فعالیت کتابخانه‌های «با من بخوان» همانند همیشه نبود، اما متوقف نشد و به شیوه‌های دیگری ادامه یافت. در این سال باز هم کتابخانه‌های جدید افتتاح شدند، باز هم کتاب‌ها به دست کودکان رسیدند، شبکه‌ی‌ کتابداران «با من بخوان» تقویت شد و همه‌ی ما دست در دست هم تلاش کردیم نور امید را در دل‌های خودمان و کودکان زنده نگه داریم.

يکشنبه, ۲۴ اسفند, ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۱
گزارش فعالیت‌های گروه دوستداران با من بخوان در سال ۱۳۹۹

گزارش فعالیت‌های گروه دوستداران با من بخوان در سال ۱۳۹۹

دوستداران با من بخوان، گروهی از علاقه‌مندان و کوشندگان ترویج کتاب و کتاب‌خوانی هستند که از سال ۱۳۹۷ همچون هاله‌ای گرد برنامه‌ی «با من بخوان» شکل گرفتند تا با هم‌فکری و تلاش خود برنامه‌ی «با من بخوان» را در ابعاد اجرایی، به‌ویژه تأمین مالی پروژه‌های آن در مناطق محروم، پشتیبانی کنند. این گروه که ابتدا با سه نفر از علاقه‌مندان پایه‌گذاری شد، اکنون با همکاری بیش از ده تن اداره می‌شود.

يکشنبه, ۲۴ اسفند, ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۰
من مسئول گل خودم هستم! در حاشیه داوری داخلی براتیسلاوا

من مسئول گل خودم هستم! در حاشیه داوری داخلی براتیسلاوا

هر سال برای داوری داخلی براتیسلاوا از سوی کانون دعوت می‌شوم. چندین دوره به احترام تصویرگران پرتلاش کشورمان در این نشست ها شرکت ‌کردم و سعی‌ بر این بود که با رعایت اخلاق حرفه‌ای و پیروی از معیاری‌های شناخته شده به آثار برتر رأی دهم.

يکشنبه, ۲۴ اسفند, ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۱