اخبار حوزه کودکی

۵۴۶۱ سند موجود است.
پایگاه ترویج خواندن کتابک 12 ساله شد

پایگاه ترویج خواندن کتابک ۱۲ ساله شد

کتابک، تنها نهاد ترویجگر مجازی کتاب کودکان و نوجوانان و ادبیات کودکان در ایران ۱۲ ساله شد. ۱۲ سال برای ماندگاری و پایداری چنین نهادی آن هم در ایران که به سبب اوضاع ناپایدار و شکننده اقتصادی که بزرگترین درگیری هر سازمانی تأمین منابع مالی بوده است، آسان به دست نیامده است. ۱۲ در فرهنگ ایران، عدد پُربودگی یا کمال است؛ زیرا بر پایه فرهنگ مزدیسنایی نبرد اهورا و اهریمن در جهان، ۱۲ هزار سال یا چهار فصل سه هزارساله به درازا می‌کشد، در پایان آن که سرفراز از این نبرد سخت بیرون می‌آید، اهورا و نیروهای اهورایی هستند.

چهارشنبه, ۱ بهمن, ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۶
فراخوان هفته‌ی بلندخوانی- ۲ تا ۸ بهمن‌ماه ۱۳۹۹

فراخوان هفته‌ی بلندخوانی- ۲ تا ۸ بهمن‌ماه ۱۳۹۹

در خانه‌ با هم بخوانیم!

دوشنبه, ۲۹ دي, ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۲
دومین نشست کتابداران «با من بخوان» با موضوع ایمنی، امنیت و سلامت در کتابخانه‌ها

دومین نشست کتابداران «با من بخوان» با موضوع ایمنی، امنیت و سلامت

روز چهارشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۹ دومین نشست مجازی کتابدارانِ «با من بخوان» برگزار شد. موضوع این نشستِ مجازی «ایمنی، امنیت و سلامت در کتابخانه‌ها» بود.

شنبه, ۲۷ دي, ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۰
یادگیری و شکوفایی در انجمن شکوفان ادامه دارد

یادگیری و شکوفایی در انجمن شکوفان ادامه دارد

گزارشی از «با من بخوان» در انجمن آموزشی حمایتی کودکان محمودآباد

بسیاری از کودکان در روستاهای حاشیه‌ای تهران، به دلایل گوناگون سال‌هاست از آموزش باکیفیت بی‌بهره‌اند و برای دست‌یابی به حق آموزش با چالش‌های بسیاری روبه‌رو هستند.

چهارشنبه, ۲۴ دي, ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۶
گزارشی از پروژه «خواندن با خانواده» در مؤسسه توانمندسازی مهروماه

یادگیری و خواندن از خانه آغاز می‌شود

يکشنبه, ۲۱ دي, ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۵
تبریک سال نو میلادی با تصویری از «دختر انار»

تبریک سال نو میلادی با تصویری از «دختر انار»

شاخه‌ی ملی دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY) در هلند، امسال تبریک سال نو میلادی ۲۰۲۱ خود را با تصویری از کتاب «دختر انار» نوشته‌ی محمدهادی محمدی و تصویرگری ندا راستین‌مهر همراه کرده است تا پیام‌آور صلح و دوستی میان فرهنگ

چهارشنبه, ۱۷ دي, ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۰
 مجموعه 8 جلدی کتاب‌های «به فرزندتان کمک کنید!» منتشر شد

مجموعه ۸ جلدی کتاب‌های «به فرزندتان کمک کنید!» منتشر شد

«به فرزندتان کمک کنید» عنوان یکی از موفق‌ترین مجموعه‌هایی است که در دهه اخیر برای کمک به خانواده‌ها منتشر شده است، تا جهت یادگیری کودکان و نوجوانان را از مدرسه به سوی خانواده برگرداند. فلسفه تدوین این کتاب‌ها به گفته‌ی خود دبیر مجموعه که یکی از موفق‌ترین مجموعه کتاب‌های کمک به یادگیری کودکان و دانش‌آموزان را در جهان تدوین کرده است، چنین است: «داشتن آموزگاران خوب، آموزش و برنامه‌هایی که بر پایه‌ی پژوهش پایه‌گذاری شده‌اند، بهترین رویکرد و برنامه را برای دانش‌آموزان فراهم می‌کند تا مطمئن شویم «هیچ دانش‌آموزی جا نمانده است».

يکشنبه, ۱۴ دي, ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۹
همکاری برنامه‌ی «با من بخوان» و انجمن حمایت از کودکان کار

طعم شیرین لذت یادگیری و نشاط کودکی: ارمغان همکاری برنامه‌ی «با من بخوان» و انجمن حمایت از کودکان کار

با همه‌گیر شدن بیماری کووید-۱۹، در سراسر جهان، آموزش کودکان دچار وقفه‌ها و محدودیت‌های فراوان شده است. در این دوران، بسیاری از کودکان به دلایل گوناگون امکان بهره‌مندی از حق آموزش را از دست داده‎‌اند یا با چالش‌ها و دشواری‌هایی روبه‌رو شده‌اند. در کشور ما، کودکانی که به سبب کار در کودکی یا مهاجرت، در شرایط عادی نیز برای برخورداری از آموزشِ باکیفیت محدودیت‌های فراوانی دارند، اکنون در وضعیتی بسیار دشوارتر به سر می‌برند. انجمن حمایت از کودکان کار و برنامه‌ی «با من بخوان» که سال‌ها برای کاستن از موانع موجود در راه رشد این گروه از کودکان کوشیده‌اند، بر آن شدند تا در سال تحصیلی جدید، همکاری مشترکی را برای آموزش کودکان در مراکز زیر پوشش این انجمن آغاز کنند.

سه شنبه, ۹ دي, ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۳
کتاب هفت اسب هفت رنگ در فهرست کتاب ‌برای کودکان با نیاز ویژه دوسالانه دفتر بین المللی IBBY

کتاب هفت اسب هفت رنگ در فهرست کتاب ‌برای کودکان با نیاز ویژه دوسالانه دفتر بین المللی IBBY

کتاب حسی لمسی «یه چیزی اینجاست»، طراح و سازنده سمانه نادری در بخش کتاب‌های حسی و لمسی و کتاب «هفت اسب هفت رنگ» نویسنده محمدهادی محمدی، تصویرگر نوشین صفاخو، انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان نامزد به این مجموعه راه پیدا کردند.

يکشنبه, ۷ دي, ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۲
کتابداران کتابخانه‌‌های «با من بخوان» در فضای مجازی گرد هم آمدند

کتابداران کتابخانه‌‌های «با من بخوان» در فضای مجازی گرد هم آمدند

گزارش نخستین نشست مجازی کتابداران «با من بخوان»

روز چهارشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۹ نخستین نشست مجازی کتابداران کتابخانه‌های «با من بخوان» برگزار شد. این نشست‌ها با هدف پیگیری فعالیت‌های کتابخانه‌ها، به اشتراک گذاشتن تجربیات کتابداران از سراسر کشور با یک‌دیگر و پرداختن به موضوعات مورد نیاز کتابداران تدارک دیده شده است.

موضوع نشست نخست کتابداران، فعالیت کتابخانه‌ها در زمان همه‌گیری بیماری کووید ۱۹بود. در این نشست مجازی دو نفر از کتابداران «با من بخوان» از تجربه‌ی متفاوت چند ماه گذشته گفتند و فعالیت‌های خود در دوره‌ی همه‌گیری ویروس کرونا را به‌طور مفصل شرح دادند.

يکشنبه, ۷ دي, ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۶
انتشار دو کتاب دوست داشتنی از سولوتارف تصویرگر و نویسنده فرانسوی

انتشار دو کتاب دوست داشتنی از سولوتارف تصویرگر و نویسنده فرانسوی

«گرگوار سولوتارف» نویسنده و تصویرگر داستان‌های تصویری از فرانسه، هم در داستان‌هایی که می‌نویسد و هم در تصویرگری‌هایش صاحب سبک است.او تاکنون بیش از ۱۵۰ اثر برای کودکان و نوجوانان آفریده است. سولوتارف از جنبه سبک و به کارگیری عناصر دیداری تحت‌تاثیر «موریس سنداک» تصویرگر و نویسنده نامدار امریکایی و «تومی اونگرر» و نقاشان بزرگ قرن بیستم بوده است.

چهارشنبه, ۳ دي, ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۷
خواندن با خانواده: برنامه‌ا‌ی نو از گروه «با من بخوان»

خواندن با خانواده: برنامه‌ا‌ی نو از گروه «با من بخوان»

برنامه‌ی «خواندن با خانواده»، پروژه‌ی تازه‌‌ی موسسه‌ی پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و زیرمجموعه‌ای از برنامه‌ی «با من بخوان» است. هدف اصلی این پروژه بردن برنامه‌ی کتابخوانی و سوادآموزی به درون خانواده‌ها و تبدیل خانه‌ها به محیط‌های سرشار از سواد است. محیط‌هایی که در آن کودکان از راه کتابخوانی، آواورزی و الفباورزی و انجام ‌فعالیت‌های در پیوند و قرار گرفتن در فضای طراحی شده، در معرض سواد قرار می‌گیرند و مهارت‌های سواد را از نوزادی و نوپایی تا ورود به مدرسه می‌آموزند و کودکان بزرگ‌تر درسال‌های بالاتر دبستان و دبیرستان با خواندن کتاب برای خود و خواهران و برادران کوچک‌تر مهارت‌های خواندن خود را تقویت می‌کنند و بر دامنه‌ی دانش و آگاهی خود می‌افزایند. این برنامه در مناطق کم‌برخوردار اجرا می‌شود و گروه هدف خانواده‌هایی هستند که در شرایط معمول نمی‌توانند برای فرزندان‌شان کتاب فراهم کنند، بیش‌تر والدین کم‌سواد یا بی‌سوادند و از نقش خود در بهبود شرایط آموزشی کودکان‌شان آگاه نیستند.

شنبه, ۲۹ آذر, ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۶
گزارش تصویری «با من بخوان» از روز جهانی کامی‌شی‌بای 2020

گزارش تصویری «با من بخوان» از روز جهانی کامی‌شی‌بای ۲۰۲۰

۷ دسامبر برابر با ۱۷ آذر روز جهانی کامیشیبای نامیده شده است. امسال اگرچه همهگیری کرونا، دسترسی کودکان به کتاب و کتابخانه را دشوارتر کرده است اما ترویجگران «با من بخوان» همراه با دیگر دوست‌داران کامی‌شی‌بای در سراسر جهان امسال هم این روز را جشن گرفتند و برای کودکان کامی‌شیبای اجرا کردند.

چهارشنبه, ۲۶ آذر, ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۳
کتابخانه روستای پارنده‌ در پنجشیر افغانستان: رویایی که به واقعیت پیوست!

کتابخانه روستای پارنده‌ در پنجشیر افغانستان: رویایی که به واقعیت پیوست!

پاییز امسال به جز سرما، برای مردم افغانستان خشونت و ناامنی نیز به همراه داشت اما در میان صدای گلوله‌ها و اشک‌ها، صدای خنده و شادی کودکان نیز به گوش می‌رسید. خنده‌ای که ارمغان کتاب و یادگیری سواد بود. کتابخانهی روستای پارنده در منطقه‌ی پنجشیر افغانستان همان مکانی است که شور و شوق خواندن را برای کودکان و نوجوانان این منطقه به ارمغان آورده است. ۱۱ آبان ماه ۱۳۹۹ بود که کتابخانه‌ی پارنده گشایش یافت و این کتابخانهی زیبا در دره‌ی پنجشیر افغانستان به‌طور رسمی کار خود را آغاز کرد و قرار است بخشی از فعالیت‌های آن به برنامه‌ی «با من بخوان» اختصاص یابد. «گروه دوستداران با من بخوان» نیز در تامین منابع کتابخانه‌ای و آموزش کتابداران و ترویج‌گران این کتابخانه همکاری دارد تا با کتاب‌های باکیفیت و روش‌های خلاق آموزشی، فضای فرهنگی کودکان این منطقه را غنی‌تر سازد.

دوشنبه, ۲۴ آذر, ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۵
آموزگاران سیریک، نخستین شرکت‌کنندگان دوره‌‌های آموزش مجازی ادبیات کودکان

آموزگاران سیریک، نخستین شرکت‌کنندگان دوره‌‌های آموزش مجازی ادبیات کودکان

همه‌گیری ویروس کرونا بسیاری از برنامه‌ریزی‌ها را دستخوش تغییر کرد. مانند برنامه‌ی گروهی از آموزگاران منطقه‌ی سیریک، در استان هرمزگان، که با شور و اشتیاق آماده‌ی اجرای برنامه‌ی «با من بخوان» در سیریک و روستاهای مجاور بودند. این آموزگاران پس از تهیه‌ی کتاب‌ها و بسته‌های آموزش خلاق سواد پایه در زمستان سال گذشته، پس از ماه‌ها انتظار به سبب همه‌گیری بیماری کرونا، سرانجام توانستند با پشتیبانی یکی از نیکوکاران و پی‌گیری و تلاش‌های خود در نخستین کارگاه مجازی ادبیات کودکان موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان شرکت کنند. 

شنبه, ۱۵ آذر, ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۰
به استقبال روز جهانی کامی‌شی‌بای 2020 برویم!

به استقبال روز جهانی کامی‌شی‌بای ۲۰۲۰ برویم!

امسال ۷ دسامبر برابر با ۱۷ آذر روز جهانی کامی‌شی‌بای است. انجمن بین‌المللی کامی‌شی‌بای ژاپن (IKAJAاز سال ۲۰۱۸ این روز را به نام روز جهانی کامی‌شی‌بای نام‌گذاری کرده است و در این روز از علاقه‌م

دوشنبه, ۱۰ آذر, ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۰
کتابخانه «با من بخوان» شهرستان روانسر گشایش یافت

افتتاح کتابخانه‌ای دیگر در روزگار کرونا: کتابخانه «با من بخوان» روانسر گشایش یافت

کتابخانه‌ی «با من بخوان» دیگری روز چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ در دبستان نیایش شهرستان روانسر استان کرمانشاه افتتاح شد.

يکشنبه, ۹ آذر, ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۲
کتابخانه‌ روجا در روستای کووه‌ای جزیره‌ قشم گشایش یافت

کتابخانه‌ روجا در روستای کووه‌ای جزیره‌ قشم گشایش یافت

در تیر ماه سال ۱۳۹۹، در روستای کووه‌ای که در شرق جزیره‌ی قشم قرار دارد، اتاقی در موسسه‌ی فرهنگی و هنری دریای علم به برنامه‌ی «با من بخوان» سپرده شد. این اتاق اکنون کتابخانه‌ای کودک‌محور است که کتاب‌های باکیفیت را برای کودکان و نوجوانان روستای کووه‌ای و روستاهای پیرامون آن به ارمغان آورده است.  

دوشنبه, ۳ آذر, ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۱
کتابخانه‌ی با من بخوان «یار مهربان» پذیرای کودکان اراک

کتابخانه‌ی با من بخوان «یار مهربان» پذیرای کودکان اراک

کتابخانه‌ی با من بخوان «یار مهربان» در نیمه‌ی شهریور ماه ۱۳۹۹، هم‌زمان با آغاز سال تحصیلی، افتتاح شد. این کتابخانه که در دبستان دخترانه‌ی رضوان در شهر اراک در استان مرکزی قرار دارد، پذیرای بیش از ۴۰۰ دانش‌آموز همین مدرسه و دانش‌آموزان مراکز پیرامون است.

يکشنبه, ۲ آذر, ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۵
کتاب «صمد ساختار یک اسطوره» بار دیگر منتشر شد

کتاب «صمد ساختار یک اسطوره» بار دیگر منتشر شد

پس از سال‌ها که کتاب صمد، ساختار یک اسطوره نایاب بود، اکنون این کتاب دوباره در دسترس علاقه‌مندان به ادبیات کودکان، مطالعات جامعه‌شناسی و اهل فرهنگ و سیاست قرار گرفته است. در این اثر پیوند ادبیات کودکان و یکی از شخصیت‌های آن با جریان انقلاب ایران بررسی شده است.

سه شنبه, ۲۷ آبان, ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۲