جایزه ها در جهان

در این بخش کتابک، مهم‌ترین جایزه‌ها و یادبودهای جهان در حوزه‌ی ادبیات و تصویرگری آثار کودکان و نوجوانان معرفی شده است.

زیر دسته بندی ها
فهرست افتخار دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان، فهرستی از آثار برگزیده و تازه منتشر شده‌ای است که هر دو سال یکبار، با هدف ستایش از نویسندگان، تصویرگران و مترجمان کشورهای عضو دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان منتشر می‌شود. نویسندگان،‌ تصویرگران، مترجمان و ناشرانی که  آثارشان در فهرست افتخار دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان معرفی شده‌اند در کنگره جهانی دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان دیپلم افتخار داده می‌شود.
دوشنبه, ۴ تیر
جایزه‌ی تيودور سیوس گیزل به نویسندگان و تصویرگرانی اهدا می‌شود که برجسته‌ترین کتاب را برای نوآموزان به زبان انگلیسی در امریکا منتشر کرده‌اند. آثار برنده‌ی این جایزه هم باید دارای ارزش ادبی و هنری باشند و هم از تخیل و خلاقیت بالایی برخوردار باشند و نوآموزان را به خواندن تشویق کنند.
دوشنبه, ۱۱ اردیبهشت
جایزه ادبی «هانس کریستین اندرسن» جایزه بین المللی دانمارکی است که در سال ۲۰۱۰ راه‌اندازی شده و هر دو سال یک‌بار به نویسنده‌ای تعلق می‌گیرد که آثارش به داستان‌های «هانس کریستین اندرسن» شباهت داشته باشد. هدف از اهدا این جایزه نشان دادن تاثیر آثار هانس کریستین اندرسن بر نویسندگان سراسر دنیا و ستایش نویسندگانی است که سبک و کیفیت داستان سراییشان همانند اندرسن از کیفیت بالایی برخوردار است.
چهارشنبه, ۱۲ آبان
مسابقه بین المللی تصویرگری کتاب کودک جزیره نامی از سوی برگزار کنندگان جشنواره کتاب کودک «جزیره ی نامی» (کره جنوبی) برگزار می شود.
یکشنبه, ۱۳ اسفند
Typhlo & Tactus جایزه ای برای کتاب های تصویری برجسته و قابل لمس (TiB) برای کودکان نابینا است.
سه شنبه, ۲۳ خرداد
دوسالانه ی تصویرگری براتیسلاوا مهم ترین و منحصر به فردترین رویداد در زمینه ی تصویرگری کتاب کودک و نوجوان است که با پشتیبانی یونسکو و همکاری شعبه های ملی دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان در کشور اسلواکی برگزار می شود.
دوشنبه, ۲۲ فروردین
نمایشگاه کتاب کودک بولونیا، برای تمرکز ویژه اش بر روی تصویرگری کتاب‌های کودکان شناخته شده است. نمایشگاهی که سال‌ها است هر سال برگزار می‌شود و یک رویداد مهم در تبادل اطلاعات و فرهنگ در دنیای ادبیات کودک جهان است.
دوشنبه, ۱۱ بهمن
این جایزه در یادبودی است برای النور فارژن، نویسنده، شاعر، نمایش نامه نویس و طنز نویس ادبیات کودکان انگلستان.
شنبه, ۲۴ مهر
جایزه ی جیمز آدامز به کتاب هایی اهدا می شود که در طول یک سال گذشته منتشر شده باشند و به طور موثر صلح، عدالت اجتماعی و وحدت جهانی و برابری جنسی و نژادی را ترویج می کنند و از معیارهای متداول برتری در کتاب های ادبی برخوردار باشند.
یکشنبه, ۱۲ اردیبهشت
جایزه ی ناسن از سوی انجمن ملی نیازهای آموزشی ویژه بریتانیا از سال ۱۹۹۱ برای شناسایی کتاب ها، نویسندگان و ناشرانی که در راه ارتقا و ترویج ادبیات و منابع آموزشی کودکان با نیازهای آموزشی ویژه تلاش می کنند، بنیانگزاری شده است.
یکشنبه, ۲۷ دی
یكی از برجسته ترین جوایز در ادبیات كودك و نوجوان است كه هر سال در انگلستان با داوری کودکان و نوجوانان، به نویسندگان برگزیده اهدا می شود.
سه شنبه, ۲۱ مهر
"جایزه کتاب های خردسالان" جایزه‌ای است که هر ساله به بهترین کتاب های منتشر شده در انگلستان برای نوزادان، نوپایان و کودکان پیش دبستانی تعلق می گیرد.
پنجشنبه, ۹ مهر
"جایزه ی ادبیات کودک اتصالات" در سال ۲۰۰۹ از سوی دختر شیخ امارات متحده عربی با هدف بالا بردن کیفیت کتاب کودکان عرب زبان بنیانگذاری شده است.
سه شنبه, ۲۰ مرداد
جایزه مقام افتخاری ادبیات کودک و نوجوان بریتانیا از سال ۱۹۹۹ هر دو سال یک بار به یک نویسنده یا تصویرگر برجسته بریتانیایی به پاس دستاوردهای‌شان در زمینه ادبیات کودک اهدا می‌شود.
پنجشنبه, ۱۵ مرداد
جایزه بائوباب جایزه ای بین المللی است كه برای تشویق نویسندگان افریقایی از سال ۲۰۰۸ برگزار می شود.
چهارشنبه, ۱۴ مرداد
جایزه کتاب های مناسب بلند خوانی"ای بی وایت" در سال ۲۰۰۴ از سوی انجمن کتاب فروشی های کودکان (Association of Booksellers for Children) بنیاد نهاده شد.
شنبه, ۲۰ تیر
جایزه کیت گرین وی در سال ۱۹۵۵ برای تصویرگری کتاب های کودکان بر پا شد و به نام کیت گرین وی، تصویرگر محبوب سده نوزدهم نام گذاری شده است.
یکشنبه, ۱۴ تیر
جایزه سید فلشمن جایزه ای است برای طنز نویسان برجسته ادبیات کودکان.
یکشنبه, ۱۴ تیر
جایزه بادبادک طلایی از سال ۱۹۷۱ از سوی انجمن نویسندگان وتصویرگران کتاب کودک سالانه به بهترین کتاب داستانی، غیر داستانی، متن کتاب های تصویری و تصویرگری کتاب های تصویری اهدا می شود.
چهارشنبه, ۶ خرداد
جایزه کارنگی در سال ۱۹۳۶ برای بزرگداشت یاد اندرو کارنگی (۱۹۱۹- ۱۸۳۵) انسان بشر دوست متولد اسکاتلند در انگلستان بنیاد نهاده شد. او بیش از ۲۸۰۰ کتابخانه در سراسر دنیای انگلیسی زبان ساخت.
چهارشنبه, ۳۰ اردیبهشت