جایزه کارنگی

جایزه کارنگی

جایزه کارنگی در سال ۱۹۳۶ برای بزرگداشت یاد اندرو کارنگی (۱۹۱۹- ۱۸۳۵) انسان بشر دوست متولد اسکاتلند در انگلستان بنیاد نهاده شد. او بیش از ۲۸۰۰ کتابخانه در سراسر دنیای انگلیسی زبان ساخت.

این مدال هر سال از سوی انجمن کتابخانه بریتانیا به برجسته ترین اثر در حوزه ادبیات کودک و نوجوان تعلق می گیرد. برنده این جایزه یک مدال طلا و کتاب هایی به ارزش ۵۰۰ پوند برای اهدا به یک کتابخانه عمومی یا آموزشگاهی دریافت می کند. هیئت داوران کارنگی شامل ۱۲ کتابدار کودک ونوجوان هستند.

کتاب های نامزد، از سوی دانش آموزان بسیاری از مدرسه ها نیز خوانده می شوند و بازخورد شان به هیئت داوران کارنگی فرستاده می شود. رای دانش آموزان در تصمیم گیری نقشی ندارد و تنها برای برانگیختن کودکان برای خواندن، لذت بردن و بحث و گفتگو کردن درباره بهترین کتاب های معرفی شده از سوی کتابداران برنامه ریزی شده است.

نام برندگان در ماه جون سال آینده اعلام می شوند. کتاب های نامزد دریافت مدال باید به زبان انگلیسی نوشته و برای نخستین بار در سال گذشته درانگلستان منتشر شده باشد.

نخستین برنده این مدال آرتور رنسام با کتاب "Pigeon Post" بود. از برندگان نام آشنای این جایزه در ایران می توان فیلیپ پولمن را نام برد. کتاب "سپیده های شمالی" او مدال کارنگی ۱۹۹۵ و مدال "کارنگی کارنگی ها" را در هفتادمین سالگرد اهدا این جایزه از آن خود کرده است.

لیست برندگان کارنگی

راهنما
ایمیل: 
ckg@cilip.org.uk
نوع محتوا: 
مکان

ديدگاه شما