موزه‌های کودک و نوجوان

در این بخش کتابک، مهم‌ترین موزه‌های فعال در پیوند با کودکی به همراه شرحی کوتاه از فعالیت‌هایشان، معرفی شده‌اند.

زیر دسته بندی ها
نشانی موزه کودکی ایرانک: بلوار میرداماد، نرسیده به میدان مادر، انتهای خیابان شهید بهزاد حصاری، ساختمان آرشیو اسناد ملی، موزه کودکی ایرانکنشانی اینستاگرام موزه کودکی ایرانک: iranak_org@   «موزه کودکی ایرانک» که اکنون در محل تالار گنجینه سازمان اسناد کتابخانه ملی با پشتیبانی بخش خصوصی (گروه توسعه کسب و کار آذرستان و دفتر پیمانکاری مهندس محمد عطاردیان) و از سوی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در حال برگزاری است، تنها نمایش گوشه‌ای از گستره و ژرفای فرهنگ کودکی در ایران در بازه تاریخی بیش از سه هزارساله است.
سه شنبه, ۳۰ آذر
این موزه با عنوان «موزه کودک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان» درتاریخ 20 مهر ماه سال 1379 در مساحتی به وسعت 500 متر مربع تاسیس گردید. هدف از تاسیس این موزه، حفظ آثار، منابع و تولیدات ارزشمند کانون از سال‌های آغازین افتتاح کانون پرورش فکری تا به حال بوده است. دربیست سالی که از عمر موزه می‌گذرد، گنجینه‌ای ارزشمند و فاخر از تصویرگری هنرمندان برجسته، منابع صوتی و تصویری، پوستر، ماکت، عروسک‌های نمایشی و آیینی، نشان و تندیس، تجهیزات کاربردی و اسناد و مدارک معتبر در حوزه هنر و ادبیات کودک، سازماندهی ومجموعه‌سازی شده‌اند. این آثار و منابع در‌بخش نمایشی در معرض دید علاقه مندان و بازدید کنندگان فردی یا گروهی (دانش آموزی، دانشجویی، اولیا و مربیان و... ) و در‌بخش مطالعاتی، پژوهشی نیزمورد بهره‌برداری اساتید، هنرمندان، پژوهشگران و دست اندرکاران فعالیت‌های مرتبط با کودک ونوجوان قرار دارد. این موزه در نوزدهمین سال فعالیت خود، پس از انجام بازدیدها ونظارت‌های کارشناسی وزارت محترم میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، تحت عنوان «موزه ملی هنر و ادبیات کودک» ثبت گردید.
سه شنبه, ۲ دی
چشمان خود را ببندید و تصور کنید شخصیت‌های کارتونی واقعی هستند! حالا تصور کنید که رفته‌اید به چند هزار سال دیگر و قرار است فسیل شخصیت‌های کارتونی را در یک موزه تماشا کنید. تصور کردید؟ به نظر شما آثار این موزه چه شکل و شمایلی دارند؟
دوشنبه, ۲۳ تیر
«آسترید آنا امیلیا لیندگرن» نویسنده‌ای اهل کشور سوئد است که تاکنون کتاب‌های زیادی برای کودکان و نوجوانان نوشته، تا جایی‌که خیلی از کتاب‌هایش به ۸۵ زبان ترجمه و در بیش از ۱۰۰ کشور جهان منتشر شده است. کتاب‌های این نویسنده به گونه‌ای تأثیرگذار و مهم بوده که در سال ۲۰۰۵ مجموعه‌ای از نسخه‌های اصلی و دست‌نوشته‌هایش از طرف سازمان یونسکو به‌عنوان بخشی از میراث فرهنگی جهان به ثبت رسید.
چهارشنبه, ۲۲ آبان
تقریباً همه ما شخصیت‌های کارتونی «تام و جری» را می‌شناسیم. ماجرای یک گربه که همه همتش را روی به دامان انداختن یک موش گذاشته و تقریباً همیشه هم ناکام است.
چهارشنبه, ۸ آبان
کشور: بوسنی و هرزگوین موزه «کودکی در جنگ» تنها موزه‌ جهان است که منحصراً روی کودکانی که تحت تأثیر جنگ قرار گرفته‌اند، کار می‌کند. این موزه با فراهم‌آوردن فضایی مناسب برای مردم کشور بوسنی‌وهرزگوین فرصتی نادر را به وجود آورده تا آن‌ها بتوانند به شکل مناسبی با آسیب‌هایی که از جنگ متحمل شده‌اند، روبرو شوند. 
چهارشنبه, ۳ مهر
«یادم هست که»، «من هم یکی از آن‌ها را داشتم» این‌ها جملاتی هستند که به وفور در یک موزه کودکی شنیده می‌شود. تاکنون چندین موزه در جهان به عنوان «موزه کودکی» شناخته شده‌اند.
چهارشنبه, ۲۷ شهریور
واقع در سنت پاول، ایالت مینه سوتا از زمان برپایی این موزه بزرگ در محل کنونی‌اش در منطقه پایین شهر سنت پاول، ۶ میلیون کودک و خانواده‌هایشان از این موزه بازدید کرده‌اند. همه این‌ها به دلیل تجربیات وسیعی است که این موزه فراهم می‌کند؛ تجربیاتی شامل بوم محلی منطقه، شهر شبیه‌سازی‌شده و هنر.
شنبه, ۱۶ شهریور
واقع در هوستون ایالت تگزاس فرزندتان را به این موزه کودک که طراحی بسیار ماهرانه‌ای دارد ببرید و وارد دنیای دیگری شوید: دنیای کودکان! کیدتروپولیس یک شهر شبیه‌سازی‌شده بزرگ است که بچه‌ها آن را اداره می‌کنند: تمام اجزای یک شهر واقعی مثل شهرداری، بانک، خبرگزاری، کلینیک دامپزشکی و... در این شهر وجود دارد و با هدف آموزش مشاغل و اقتصاد به کودکان طراحی شده است.
چهارشنبه, ۶ شهریور
بوستون، ایالت ماساچوست این موزه صد ساله شهر بوستون که همواره مرکز توجه بوده است، تمرکزش را بر «قدرت بازی» و زمینه‌سازی وقوع تجربیاتی برای کودکان جهت یادگیری مهارت‌های زندگی قرار داده است.
چهارشنبه, ۲۶ تیر
چندین سال پیش به همت نوجوان ۱۳ ساله‌ای در گوشه‌ای از کهن‌شهر نطنز موزه‌ای برپا شده است. موزه‌ای که توانست نام سعید محمدجواهری را به عنوان کوچک‌ترین موزه‌دار ایران سر زبان‌ها بیاندازد. او این موزه را در زیرزمین خانه خودشان راه انداخت و اسم آن را کُلوک گذاشت. چرا که او معتقد بود که خودش در بین موزه داران پیشکسوت مثل یک کوزه شکسته است، کلمه «کُلوک» (در زبان محلی شهر نطنز) به معنی کوزه شکسته است.
چهارشنبه, ۱۲ تیر
صدایش را می‌شنوید؟ صدای همان پسربچه‌ای که می‌گفت: فقط بچه‌ها هستند که می‌دانند دنبال چه هستند، آن‌ها وقتشان را صرف یک عروسک پارچه‌ای می‌کنند و عروسک برایشان عزیز می‌شود و اگر آن را ازشان بگیرند، به گریه می‌افتند ... .
یکشنبه, ۹ تیر
واقع در فیلادلفیا، ایالت پنسیلوانیا نام این موزه به تنهایی، کودکان را تشویق به رفتن و بازی کردن می‌کند. تک تک بخش‌های این موزه دوطبقه، طوری طراحی شده است که شما در معرض یادگیری کاملاً سرگرم‌کننده‌ای قرار خواهید گرفت. بچه‌ها می‌توانند به گردش در فیلادلفیای کوچک‌سازی شده بپردازند و هواپیماها، اتوموبیل‌ها، رودخانه و ایستگاه قدیمی قطار را ببینند. کودکان بزرگ‌تر عاشق بخش آلیس در سرزمین عجایب خواهند شد و کودکان نوپا می‌توانند به راحتی در باغ افسانه‌ای بازی کنند. یادتان باشد حتماً چند دوری با چرخ و فلک ۱۹۰۸ بزنید تا بعداً پشیمان نشوید.
چهارشنبه, ۸ خرداد
کشور: بلژیک یک خبرنگار جوان با موهای طلایی به همراه یک سگ سفید شما را یاد چه چیزی می‌اندازد؟ خوب فکر کنید! درست حدس زدید «تن‌تن و میلو»!
چهارشنبه, ۱ خرداد
این موزه تحت نظارت و مدیریت موسسه آلس لبن Alsleben قرار دارد. موزه در ساختمان یک برج قدیمی به اسم ویسم «Wissem» هست. این برج در کنار رودخانه‌ای کوچک و فضای سبز بزرگی ساخته شده است.
چهارشنبه, ۲۵ اردیبهشت
از همان کودکی وقتی کارتون‌های دوست داشتنی مثل تام وجری، ای‌کی‌یوسان، پسر شجاع، پینوکیو و یا رابین‌هود را می‌دیدیم احتمالاً برای بعضی از ما این سؤال پیش آمده که این شخصیت‌های دوست‌داشتنی چگونه حرکت می‌کنند و حرف می‌زنند؟ این را می‌دانستیم که این‌ها فقط نقاشی هستند اما اینکه نقاشی‌ها چطور به پدیده‌ای متحرک تبدیل می‌شوند برایمان عجیب بود!
چهارشنبه, ۱۸ اردیبهشت
آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که قصه‌ها هم می‌توانند موزه داشته باشند؟ جایی که بتوان در آن قصه‌ها را از نزدیک دید و شاید با شخصیت‌های داستانی صحبت کرد، چیزی که احتمالاً آرزوی خیلی از ما بوده و هست!
سه شنبه, ۱۰ اردیبهشت
واقع در ایندیاناپولیس ایالت ایندیانا
سه شنبه, ۲۷ فروردین
موزه اسباب‌بازی‌ استانبول در سال ۲۰۰۵ تأسیس شد و محبوب‌ترین نمونه‌های تاریخ اسباب‌بازی، از سال‌های دهه ۱۷۰۰ تا به امروز، را در خود جای داده است و در کاخی قدیمی قرار دارد.
سه شنبه, ۲۰ فروردین
در بریتانیا، هفت قصه تنها مکانی است که به هنر کتاب کودکان اختصاص داده شده است و یکی از معدود جاهایی از این دست در جهان است. هر آنچه که آن‌ها انجام می‌دهند بچه‌ها و بزرگسالان را تحت تأثیر قرار می‌دهد تا بهترین‌های ادبیات کودکان را انتخاب کنند، به اشتراک بگذارند، بخوانند و لذت ببرند.
سه شنبه, ۱۴ اسفند