وقتی شخصیت‌های کارتونی فسیل شوند

چشمان خود را ببندید و تصور کنید شخصیت‌های کارتونی واقعی هستند! حالا تصور کنید که رفته‌اید به چند هزار سال دیگر و قرار است فسیل شخصیت‌های کارتونی را در یک موزه تماشا کنید. تصور کردید؟ به نظر شما آثار این موزه چه شکل و شمایلی دارند؟

باید بگویم که خیلی هم نمی‌خواهد ذهن خودتان را درگیر این مسأله کنید چرا که هنرمندی به نام «فیلیپ هوداس» اهل شهر پراگ (پایتخت جمهوری چک)، به این تصور جامه عمل پوشانده است. او جمجمه شخصیت‌های محبوب انیمیشن‌ها را به صورت فسیل‌هایی به جا مانده از تاریخ، در یک موزه خیالی به نمایش گذاشته است. «فیلیپ هوداس»، ویترین موزه‌ای را به تصویر کشیده که در آن فسیل‌ شخصیت‌های محبوب کارتون‌ها مانند فسیل دایناسورهای منقرض‌شده در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته‌اند.

در این موزه خیالی شما می‌توانید فسیل شخصیت‌هایی چون گوفی، اسکروج مک‌داک، باب اسفنجی، مینی‌موس، ملوان زبل و توئیتی را تماشا کنید. جالب است بدانید هر کدام از این فسیل‌ها به همراه ابزاری که با آن در میان مردم شناخته شده هستند به نمایش درآمده‌اند و همین هم باعث شده تا دوست‌داشتنی‌تر شوند. مثلا کلاه سبز گوفی، پاپیون قرمز خال‌خالی مینی‌موس و یا پیپ ملوان زبل. گذشته از این‌ها «فیلپ هوداس» برای اینکه فضای موزه‌ای را هرچه بهتر و بیشتر برای ما تداعی کند هر کدام از این آثار را به همراه زیرنویسی حاوی اسم علمی و توضیحی مختصر در مورد آن شخصیت ارائه داده است.

فکرش را بکنید اگر «فیلیپ هوداس» همین کار را با شخصیت‌های کارتونی ایرانی مثل شخصیت‌های انیمیشن شکرستان یا شخصیت‌های عروسکی محبوبمان مثل خاله قورباغه یا زیزیگولو انجام می‌داد چیزی جالبی می‌شد، مگر نه؟ شما هم فکر کنید ببینید آیا می‌توانید با روشی خلاقانه شخصیت‌های کارتونی، عروسکی و یا حتی فرهنگی خودمان را خارج از قالب‌ها کلیشه‌ای گذشته معرفی کنید؟

برگردان:
سمانه آقایی آبچوئیه
گردآورنده:
سمانه آقایی
کلیدواژه:
Submitted by skyfa on