جایزه ای بی وایت

The E.B.‎ White Read Aloud Awards
جایزه ای بی وایت

جایزه کتاب های مناسب بلند خوانی"ای بی وایت" در سال ۲۰۰۴ از سوی انجمن کتاب فروشی های کودکان (Association of Booksellers for Children) بنیاد نهاده شد.

کتاب هایی این جایزه را می برند که استانداردهای جهانی برای بلند خوانی را که در آثار ای بی وایت،"استوارت لیتل"، "کارتونک شارلوت" و "قوی شیپور زن" دیده می شود، دارا باشند.

جایزه به دو گروه کتاب های تصویری و کتاب های کودکان بزرگتر اهدا شود. کتاب های شعر نیز می توانند این جایزه را دریافت کنند. هر سال در ماه ژانویه کتاب فروشی های عضو انجمن، کتاب های جدیدی را که  در سال گذشته منتشر کرده اند و مناسب برای بلند خوانی می دانند، اعلام می کنند. این کتاب ها، کتاب هایی هستند که کتابفروش ها آن ها را دوست دارند و آن ها را به مشتریان خود برای بلندخوانی پیشنهاد می کنند و آن‌ها را شایسته  توجه بیشتر از سوی رسانه ها می دانند.

معیار گزینش کتاب های مناسب "بلندخوانی" دارا بودن متن پویا و پر تحرک، درونمایه وموضوع سرگرم کننده و جهانی است. در زمینه کتاب های تصویری کتاب هایی شانس برنده شدن دارند که متن و تصویر از ارتباط محکمی برخوردار باشند و ساختار کتاب دارای تعلیقی پر کشش باشد، کتاب هایی که بتوان آن ها را بارها و بارها خواند. خواننده را شگفت زده یا کنجکاو کند و یا به خنده وادارد و تخته ی پرشی برای گفتگو باشد.

کتاب های راه یافته به لیست نهایی نخستین دوشنبه ماه آوریل اعلام می شوند. در هر گروه ۴ کتاب از سوی کمیته ی جایزه ABC انتخاب می شوند و برندگان در ماه می در نمایشگاه کتاب امریکا اعلام می شوند.

جایزه لوحی است کریستالی که به شکل یک کتاب طراحی شده است که بر روی آن مدال ای بی وایت، نام کتاب، نام دریافت کننده و سال دریافت جایزه حک شده است.

در لیست نامزد های سال ۲۰۰۹  نویسندگان سر شناسی همانند لوئیس لوری و کیت دی کامیلو دیده می شود.

لیست کتاب های برنده سال های گذشته

 

راهنما

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.