کتاب کودک و نوجوان: تاریخ مصور جهان

تاریخ مصور جهان: دنیای باستان، انسان های عصر حجر، مصر باستان، یونان باستان و امپراتوری روم چگونه زندگی می کردند؟

"تا حدود ١١ هزار سال قبل، انسان ها به شیوه ساده ای می زیستند که طی میلیون ها سال به تدریج پیشرفته تر شد. مردم در گروه های کوچک خانوادگی زندگی می کردند و با جمع آوری گیاهان خودرو و شکار حیوانات وحشی روزگار می گذراندند... مدام در پی یافتن منابع خوراکی جدید یا گله های حیوانات درحرکت بودند...."

" سال های سال هرم بزرگ جیزه مرتفع ترین بنای دنیا بود. قاعده ی این بنا ٢٣٠ متر مربع است و ارتفاع اولیه آن ١۴٧ متر بود. حدود دو میلیون و سیصدهزار بلوک سنگی که هر یک ٢/۵ تن وزن دارند در ساخت آن به کار رفته است. این بنا قدیمی ترین بنا از عجایب هفتگانه است." این هرم در حدود ٢۶٠٠ سال پیش ساخته شده است!

در یونان باستان "روستاییان گاو نر پرورش می دادند و با آن زمین های شان را شخم می زدند و بارهای سنگین را جا به جا می کردند و برای بردن کالاهای شان به بازار از الاغ استفاده می کردند.... زندگی روستایی بسیار پر مخاطره بود چون خطرات طبیعی، مثل خشکسالی، سیل و حمله گرگ ها و جنگ مدام زندگی روستا نشینان را تهدید می کرد."

این کتاب، مخاطب را با روند شکل گیری چند تمدن بزرگ باستانی آشنا می کند و تا جایی که یافته های باستان شناسی و اسناد و مدارک اجازه می دهند، جزئیات زندگی مردم سرزمین هایی را نیز که این تمدن های بزرگ در آن ها شکل گرفته اند، به او نشان می دهد. مخاطب با خواندن این کتاب، هم به عظمت تلاش های انسان برای تبدیل از "آن که بوده است" به " آن که شده است" پی می برد و هم در می یابد که همه ی آن چه امروز دارد، دستاورد هزاران سال رنج، کوشش، اندیشه و آزمون و خطاهای بشری است.

این کتاب همچنین باورها، دانش ها، هنرها، صنایع  و دستاوردهای شگفت انگیز و از همه مهم تر برخی از جنبه های زندگی کودکان در این تمدن ها را به مخاطب می شناساند، با تصویرها و عکس های رنگی و جذاب، درک او را از متن کامل تر می کند و به  ساختن تصویرهای ذهنی از آن چه می خواند، یاری می رساند.

وجود فعالیت هایی در میانه ی هر فصل همراه با راهنما و عکس، که کودک می تواند به تنهایی یا گروهی آن ها را انجام دهد، همچون تهیه ی جامه ی یونانی، ساخت کاشی نیلوفری مصری و درست کردن مگس طلایی! خواندن کتاب را برای کودکان لذت بخش تر و ملموس تر  می کند.                                                        

شناسنامه کتاب:
ناشران
نویسنده
شارلوت هردمن، فیلیپ استیل، ریچارد تامس
ویراستار
  • لیدا کاووسی
برگردان
  • تبسم آتشین جان
سال نشر
۱۳۸۸

عضویت در کانال تلگرام