سیاه دل

عنوان لاتین
Ink Heart

«مگی» ١٢ ساله قادر است با بلند خواندن کتاب، شخصیت های داستان را از دنیای درونی به دنیای بیرونی بکشاند. این نیروی جادویی که از پدرش آموخته سبب دردسرهایی برای او و خانواده اش می شود. اما سرانجام با کمک همین قدرت بر یک شخصیت منفی کتاب که جان گرفته و قصد نابودی پدر و مادرش را دارد، پیروز می شود.

«سیاه دل» یک داستان فانتزی ناب، پر کشش و هیجان است که بر کتاب و کتابخوانی توجه ویژه دارد. شخصیت داستان «مگی» دختر شجاعی است که این شجاعت و قدرت را از کتاب خواندن و همذات پنداری با شخصیت های داستان ها آموخته است. برای او تحمل فراز و فرودهای زندگی بدون کتاب خواندن میسر نیست. پدر مگی که کارش صحافی کتاب است در اثر بلند خواندن کتاب «سیاه دل» یکی از شخصیت های منفی آن را زنده می کند که موجب مشکلاتی می شود. زمانی که پدر و مگی نویسنده را پیدا می کنند و او از اعمال این شخصیت با خبر می شود، برای از بین بردن او تصمیم به تغییر پایان داستان می گیرد. یعنی در واقع خالق اثر تصمیم می گیرد مخلوق خبیث و خیانتکار خود را از بین ببرد و این نکته قابل توجه در کتاب است.

شخصیت های این داستان فانتزی که ریشه در واقعیت دارد باور پذیر و انسانی اند. مخاطبان نوجوان این داستان می توانند با مگی و شخصیت مستقل او که بیشتر وقت ها در برابر کلیشه های از پیش تعیین شده مقاومت می کند همذات پنداری کنند. در این داستان که موضوعی نو و تازه دارد علاوه بر معرفی کتاب های کودکان و نام بردن از شخصیت های آن ها، فضای دلپذیری بر کتاب حاکم است ناشی از کشمکش بین خیر و شر. نویسنده با توصیف های زیبا و تاثیر گذار داستان را روایت می کند. ترجمه روان و یکدست، بر جذابیت آن می افزاید. تصویر روی جلد زیبا و هنرمندانه است.

کتاب کارکرد روانشناسی و سرگرمی دارد و به خواننده لذت خواندن را می بخشد و برای کتاب خوان کردن نوجوانان توصیه می شود.

 

 

گزیده‌هایی از کتاب

مگی با خواندن کتاب سرباز حلبی را زنده از دل کتاب بیرون کشید؛ درست مثل این
که او به یکباره از سقف پایین افتاده است. او از طبقه سوم پایین آمد وسرنیزه اش میان
زمین و دو تا قلوه سنگ گیر کرد. پیش از آنکه مگی بتواند او را بگیرد، عجوزه دستش را
دراز کرد وسرباز حلبی را گرفت و طوری نگاهش کرد که انگار یک اسباب بازی نقاشی شده است.

تهیه کننده
ژاله فروهر
سال نشر
۱۳۸۸
نویسنده
Cornelia Caroline Funke
Submitted by editor3 on