کتاب کودک و نوجوان: خل بازی تابستانی مومین ها

خل بازی تابستانی مومین ها

سرزمین مومین با خانه ای استوانه ای به شکل بخاری های قدیمی اسکاندیناوی در دره ای سبز قرار دارد و موجودات تخیلی شاد و پر جنب  جوشی در آن زندگی می کنند. خانواده مومین ها شامل مامان مومین و بابا مومین و مومین ترول در خانه ای بزرگ در دره ی مومین زندگی می کنند.

آن ها در آرامش زندگی می کردند امّا دوده های آتش فشان مجاور تمام زندگی آنان را از دوده پوشانده است تا اینکه فوران کوه آتشفشان در دریا سیلی بزرگ به پا می کند و دره مومین و خانه ی مومین ها و بقیه موجودات دره را به زیر آب می برد. خانواده در جست و جوی خانه ای جدید در دریا با خانه ای عجیب روبرو می شوند که در آن همه چیز مصنوعی و مرموز است. برای برخی از اعضای خانواده ماجراهای فراوانی رخ می دهد. مومین ترول و دوشیزه اسنوک گرفتار شده ولی می توانند فرار کنند، از طرفی خانواده مومین ها به کمک دیگران نمایشی را در آن خانه مرموز به اجرا درمی آورند و توانایی های بسیاری از ساکنان خانه به کار گرفته می شود.

اجرای قانون و احترام به آن و اهمیت دادن به هنر نمایش و چگونگی اجرای یک نمایش و پرداختن به یکی از بلایای طبیعی یعنی آتشفشان و رو در رویی ساکنان دره با ناملایمات از ویژگی های اثر است. کتاب علاوه بر نکات فوق سرگرم کننده هم است.

تووه یانسون داستان های خانواده ی مومین را در ۱۴ جلد نوشته است. او در سال ۱۹۶۶ جایزه هانس کریستین اندرسن را از آن خود کرد. نخستین داستان های خانواده مومین ها از زبان و پیرنگ ساده ای برخوردار است اما کم کم شخصیت ها و داستان ها پیچیده تر می شوند و کودکانی که در سنین پایین خواندن داستان های این مجموعه را آغاز کرده اند، در نوجوانی نیز می توانند از خواندن داستان های مومین ها لذت ببرند.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Moominsummer madness
ناشران
نویسنده
Tove Jansson, تووه یانسون
برگردان
  • شاهده سعیدی
فهرست کتاب های ماه
پدیدآورندگان
سال نشر
۱۳۸۹

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.