کتاب کودک و نوجوان: بن در تعطیلات

بن در تعطیلات

بن پسری خجالتی و کم حرف است وبه همین دلیل همکلاسی هایش به او میگو می گویند. او به جمع کردن صدف هم علاقمند است. بنابراین زمانی که خانم فریمن معلم کلاس سال بعد به آنان پیشنهاد می کند یک کار تحقیقی برای تابستان انجام دهند، بن تصمیم می گیرد مجموعه صدف هایش را کامل کند. او هیچ فرصتی را برای انجام این کار از دست نمی دهد: چه در تعطیلات با مادرش در کنار ساحل کامبرساندز و چه همراه خاله اش جنا در یک ساحل صخره ای.

در این مدت او بدون آنکه خودش متوجه شود آرام آرام از لاک خود بیرون می آید، تا آنجا که سگی را از شکاف صخره نجات می دهد و با صاحبان سگ دوست شده و یک تخته موج سواری هدیه می گیرد.

او برخلاف گذشته در کلاس حرف می زند و حتی گاهی اظهارنظر می کند و همین امر موجب تعجب مادر، خاله و همکلاسی هایش می شود. هنگامی که دکتر هاچر محقق علوم طبیعی او و کیت را برنده نهایی پروژه تابستانی معرفی می کند و قرار می شود با آنان به سفر تحقیقاتی برود بن ازخوشحالی در پوست خود نمی گنجد و به ویژه در حین قایق سواری زمانی که سگ های آبی آن ها را محاصره می کنند و او می تواند آن ها را از نزدیک لمس کند، اوج را سیر می کند، چون یکی از آرزوهایش برآورده می شود.

قرار گرفتن کودک در موقعیت اجتماعی و کارگروهی سبب می شود که خجالت او کم کم برطرف شده و اعتماد به نفس لازم را بدست آورد. این اثر همچنین نمونه مناسبی برای آموزگاران و مربیان است که بدانند چگونه می توان سطح کلاس ها را بالا ببرند و هر چه پویاتر کنند و رفتاری در شأن دانش آموزان داشته باشند. 

گزیده‌هایی از کتاب

یک صدف فوق العاده از نوع کاووری بود.
وقتی او وحنا به خانه برگشتند، اِلن توی آشپزخانه بود.
اِلن فوری فهمید بن چه صدفی پیدا کرده است:"خدای من! یک کاووری
این را همین جا پیدا کردی، بن؟"
بن سرش را تکان داد.
-همین الان، توی ساحل پر از ریگ.
-اوه! چقدر باهوشی!
اِلن مشغول تعریف کردن از آن صدف کوچولو
با سه تا خال قهوه ای شد.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
The shrimp
ناشران
نویسنده
Emilly Smith, امیلی اسمیت
ویراستار
  • فاطمه ستوده
برگردان
  • فرمهر منجزی
فهرست کتاب های ماه
سال نشر
۱۳۸۹

ديدگاه شما