همچون ستارگان

عنوان لاتین
The same stuff as star

مادر، آنجل سیزده ساله و برادرش برنی هفت ساله رابه مادرشوهرش می سپارد. پدر به دلیل قتل و سرقت در زندان به سر می برد و مادر نیز حوصله و توان نگهداری از بچه ها را ندارد. آنجل در خانه ی مادربزرگ پدری شرایطی سخت و بحرانی را سپری می کند و در عین حال مواظب برادرش نیز هست.

آشنایی با مردی عجیب که در کاروان زندگی می کند و در شب های صاف به رصد ستارگان می پردازد، باعث علاقه مندی آنجل به این سرگرمی تازه می شود و این مرد که بعدها درمی یابد عمویش بوده است، در هنگام مرگ، تلکسوپ خود را به او می بخشد. سرانجام امید زندگی دوباره و در کنار هم، برای خانواده می درخشد.

این داستان واقع گرا علاوه بر تصویر زندگی و تنهایی یک دختر نوجوان و نیاز او به پدر و مادر به عنوان سرپرست، مخاطب را با نجوم، ستارگان مختلف و ویژگی های آن ها آشنا می کند و نوید می دهد که در عین ناامیدی و تنهایی می توان با علاقه به چیز و سرگرمی خاصی، امید را به زندگی تاباند. آنجل با رفتن به کتابخانه و امانت کتاب، حسی ناشناخته و گرمابخش در وجودش می جوشد و برای مفهوم بخشیدن به زندگی دست به مبارزه می زند. زبان عاطفی و تاثیرگذار داستان و ایجاد فضایی ادبی توام با آرامش، داستان را برای مخاطب پرکشش می سازد. نوجوانی که در زندگی خانوادگی مشکلاتی دارد، می تواند با شخصیت داستان همذات پنداری داشته باشد و در عین حال کتابی است که مخاطب را به نجوم علاقمند می سازد. 

برگردان
نیلوفر مهدیان
تهیه کننده
شهلا انتظاریان
سال نشر
۱۳۸۶
ناشران
نویسنده
Katherine Paterson, کاترین پاترسون
پدیدآورندگان
Submitted by admin on