همچون ستارگان

همچون ستارگان

مادر، آنجل سیزده ساله و برادرش برنی هفت ساله رابه مادرشوهرش می سپارد. پدر به دلیل قتل و سرقت در زندان به سر می برد و مادر نیز حوصله و توان نگهداری از بچه ها را ندارد. آنجل در خانه ی مادربزرگ پدری شرایطی سخت و بحرانی را سپری می کند و در عین حال مواظب برادرش نیز هست.

آشنایی با مردی عجیب که در کاروان زندگی می کند و در شب های صاف به رصد ستارگان می پردازد، باعث علاقه مندی آنجل به این سرگرمی تازه می شود و این مرد که بعدها درمی یابد عمویش بوده است، در هنگام مرگ، تلکسوپ خود را به او می بخشد. سرانجام امید زندگی دوباره و در کنار هم، برای خانواده می درخشد.

این داستان واقع گرا علاوه بر تصویر زندگی و تنهایی یک دختر نوجوان و نیاز او به پدر و مادر به عنوان سرپرست، مخاطب را با نجوم، ستارگان مختلف و ویژگی های آن ها آشنا می کند و نوید می دهد که در عین ناامیدی و تنهایی می توان با علاقه به چیز و سرگرمی خاصی، امید را به زندگی تاباند. آنجل با رفتن به کتابخانه و امانت کتاب، حسی ناشناخته و گرمابخش در وجودش می جوشد و برای مفهوم بخشیدن به زندگی دست به مبارزه می زند. زبان عاطفی و تاثیرگذار داستان و ایجاد فضایی ادبی توام با آرامش، داستان را برای مخاطب پرکشش می سازد. نوجوانی که در زندگی خانوادگی مشکلاتی دارد، می تواند با شخصیت داستان همذات پنداری داشته باشد و در عین حال کتابی است که مخاطب را به نجوم علاقمند می سازد. 

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
The same stuff as star
ناشران
نویسنده
Katherine Paterson, کاترین پاترسون
برگردان
  • نیلوفر مهدیان
پدیدآورندگان
سال نشر
۱۳۸۶

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.