کتاب کودک و نوجوان: مارتا و دوچرخه

مارتا و دوچرخه

مارتا گاو نارنجی در دهکده‌ای کوچک و کم‌جمعیت با صاحبش آقای پینشو زندگی می‌کند. با دیدن دوچرخه‌سواران مارتا تصمیم می‌گیرد دوچرخه‌ای از وسایل اوراقی بسازد و در مسابقه شرکت کند.

او با تمرین زیاد در مسابقه برنده و مشهور می‌شود. پس از آن با دیدن بالون وسایل سفر برای رفتن به سرزمین بالن‌ها را آماده می‌کند. پس از پرس وجوی زیاد و بالا رفتن از کوهی خطرناک سرانجام به سرزمین بالن‌ها می‌رسد و با بالنی به سفر خود ادامه می‌دهد و با پدیده‌های دیگر آشنا می‌شود. در ساحل اقیانوس با تدارک تجهیزات مناسب به زیر دریا می‌رود و با شگفتی‌های اعماق آب آشنا می‌شود. در بازگشت دوستانش از او به گرمی استقبال می‌کنند. مارتا هم برای آن‌ها از جاهایی که دیده تعریف می‌کند و آن‌ها را تشویق می‌کند تا حصار پیرامون مزرعه را بردارند و به ماجراجویی بپردازند.

 مارتا گاو نارنجی در چهار کتاب، بنام‌های «مارتا و دوچرخه»، «مارتا در سرزمین بالون ها»، «مارتا و هشت پا» و «بازگشت مارتا» به ماجراجویی و سفر دور دنیا می‌پردازد و تجربه می‌اندوزد. حس کنجکاوی و ذهن جستجوگر و پرسش‌گر کودکان در سن ۴ تا ۹سال در وجود مارتا نیز به چشم می‌خورد و کودکان با همذات‌پنداری اعتماد به نفس لازم را برای تجربه کردن بدست می‌آورند.                                                                                      

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Marta et la bicyclette
نویسنده
Germano Zullo, جرمانو زولو
ویراستار
  • پریسا پورروستا, فاطمه حسن زاده
برگردان
  • سوسن علومی
فهرست کتاب های ماه
سال نشر
۱۳۸۹

ديدگاه شما