چرا بترسم

عنوان لاتین
Scared? From fear to courage

«چرا بترسم» با کودکان درباره ترس‌هایی مانند ترس از تاریکی، رعد و برق، رفتن به دکتر، هیولا، رفتن داخل آب، تنها ماندن و راه‌های مقابله با آن صحبت می‌کند.

 

ترسیدن بد نیست؛ گاهی وقت‌ها به تو هشدار می‌دهد تا مراقب خطر باشی. اما برخی زمان‌ها زنگ خطر درست کار نمی‌کند و ما از چیزهایی می‌ترسیم که ترس ندارند. ترسو بودن ما را از برخی کارها باز می‌دارد. ما ترس‌های مختلفی داریم. هر ترس هم یک راه حل دارد.

 

کتاب «چرا بترسم» انواع ترس‌هایی که ممکن است کودکان با آن مواجه شوند و راه حل مدیریتشان را به‌شکلی کوتاه و مفید توضیح می‌دهد. ترس‌‌هایی مانند ترس از تاریکی، هیولا، زخمی‌شدن در بازی و رفتن به دکتر و راه حل‌هایی مانند: اگر در تاریکی باید به دست‌شویی بروی، می‌توانی از چراغ قوه استفاده کنی یا یک شب‌هایی خواب بد می‌بینی که خیلی ترسناک است، اما وقتی بیدار شوی دیگر تمام شده است. خواب بد، خوبی‌اش این است که واقعیت ندارد. یا در جایی که می‌‌خواهی به دریا یا رودخانه بروی، می‌توانی آهسته آهسته وارد آب بشوی. شاید یک روز غواص شدی!

در پایان کتاب تمرین‌هایی برای بهبود ترس در کودکان آمده است، مانند: تمرین سایه‌بازی، شمارش در هنگام رعد و برق یا سنگ‌بازی در آب. بعد از تمرین‌ها در‌بخش سخنی با پدر و مادرها درباره ترس بیش از اندازه، کارهایی که نباید در مواجهه با ترس بکنیم و موضوعاتی از این دست توضیحاتی داده شده است.

یکی از جذابیت‌های کتاب، صحبت مستقیم با خود کودک است. از او درباره ترس‌هایش پرسیده می‌شود، راه حل‌ها و دلیل ترس‌ها برای او روشن می‌شود و درباره طبیعی بودن ترس‌ برای او توضیح داده می‌شود. نویسنده، یک کتاب کم حجم، اما کاربردی برای بیشتر ترس‌های کودکان ارائه داده است؛ در عین حال اطلاعات مورد نیاز پدر و مادر را نیز فراهم آورده است. تصویرهای کتاب هم مانند اصل موضوع، مختصر اما گویا هستند. «چرا بترسم»برای کمک به کودک و همراهی پدر و مادر با مدیریت ترس‌های او مفید خواهد بود.

نویسنده این داستان «نوریا روکا»است. او نویسنده وتصویرگر کتاب‌های کودکان است و بیش از 40 عنوان کتاب برای کودکان نوشته است.

«رزا‌ام کورتو» تصویرگر کتاب «چرا بترسم»است، اما نامی از او در چاپ فارسی کتاب آورده نشده است. 

برگردان
هستی سعادت
تصویرگر
Rosa M Curto, رزا‌ام کورتو
سال نشر
1388
نویسنده
Nuria Roca, نوریا روکا
نگارنده معرفی کتاب
Submitted by skyfa on