کی از کتاب بد گنده می‌ترسد؟

عنوان لاتین
?woh's afraid of the big bad book

داستان «کی از کتاب بد گنده می‌ترسد؟» از مجموعه کتاب «ماجراهای هرب» درباره پسربچه‌ای به نام هرب است که از کتاب‌هایش به خوبی مراقبت نمی‌کند. او یک روز به طور جادویی وارد داستان‌ها می‌شود و با پیامد خراب کردن کتاب‌هایش روبه‌رو می‌شود. در این مسیر او داستان‌های قدیمی‌تری را نیز مرور می‌کند.

هرب خیلی قصه‌ها را دوست دارد و هر شب قبل از خواب کتاب می‌خواند. یک شب او وارد قصه‌ کتاب‌هایش می‌شود و حسابی توی دردسر می‌افتد. آخر او کتاب‌ها را خط‌خطی کرده بود یا بریده بود یا چسب‌چسبی‌شان کرده بود. شخصیت‌های کتاب حالا که خراب‌کار را پیدا کرده‌اند می‌خواهند ادبش کنند. او از این قصه به آن قصه می‌رود و تلاش می‌کند؛ اما اشتباه‌هایش درست نمی‌شود. در یکی از داستان‌ها از فرشته جادویی کمک می‌گیرد و نجات پیدا می‌کند. وقتی از قصه‌ها بیرون می‌آید با کمک دوستانش خراب‌کاری‌هایش را درست می‌کند، البته نه دقیقا همه آن‌ها را.

این کتاب دومین جلد از مجموعه کتاب «ماجراهای هرب» است. اولین جلد از این مجموعه «مواظب گرگ‌های توی کتاب قصه باشید!» نام دارد.

در داستان «مواظب گرگ‌های توی کتاب قصه باشید!» گرگ‌های قصه شنل‌قرمزی وارد داستان‌های دیگری می‌شوند و ماجراهایی می‌سازند. یک شب گرگ‌های کتاب شنل‌قرمزی بیرون می‌آیند و از اتاق هرب سر درمی‌آورند. هرب برای این‌که او را نخورند به آن‌ها می‌گوید که باید اول پیش‌غذا بخورند. بنابراین از کتاب قصه پریان یک ژله برمی‌دارد. غافل از این‌که پری بدجنس از کتاب بیرون می‌آید و به گرگ‌ها می‌گوید که سرشان کلاه رفته. هرب هم کتاب قصه پریان را برمی‌دارد و پری نگهبان را از آن بیرون می‌آورد. پری که عصبانی است با یک جادوی اشتباه، لباسی مجلسی به تن گرگ کوچک می‌کند و گرگ هم از لباس خوشش می‌آید. او به جای سیندرلا به جشن شاهزاده می‌رود. پری نگهبان با جادویی دیگر گرگ بزرگ را به کرم ابریشم تبدیل می‌کند و او را در کتاب شنل‌قرمزی می‌گذارد. خودش هم به مرخصی می‌رود. هرب هم کتاب‌ها را روی هم می‌گذارد و سنگین‌ترین چیزی که دارد را روی آن‌ها می‌گذارد تا مبادا کسی از قصه‌ها بیرون بیاید.

برای خواندن داستان‌های مجموعه کتاب «ماجراهای هرب» لازم است کودک پیش از آن با قصه‌های شارل پرو و برادران گریم آشنا باشد تا اشاره‌های نویسنده را متوجه شود. پرداختن به داستان‌های قدیمی در بستری تازه و جذاب و خنده‌دار برای نسل نو جذابیت این داستان‌هاست.

خواندن نوشته‌های کتاب با اندازه‌ها و شکل‌های متفاوتی که دارند، گاهی به یک بازی تبدیل می‌شود. برخی صفحه‌ها هم قطعی متفاوت با صفحه‌های دیگر دارند. این مجموعه کتاب برای آشنایی با داستان‌های نام‌دار قدیمی و پرورش مهارت‌های زبانی و رشد تخیل کودک مناسب است.

«لورن چایلد» نویسنده و تصویرگر زبردست این کتاب است. او نویسنده‌ نام‌دار انگلیسی است که جایزه‌های بسیاری نیز دریافت کرده است؛ از جمله جایزه مقام افتخاری ادبیات کودکان انگلستان. کتاب‌های «چایلد» به زبان‌های بسیاری برگردانده شده است. او هنرمند سفیر صلح یونسکو نیز هست.

«محبوبه نجف‌خانی» مترجم توانمند ایرانی این کتاب را به فارسی برگرداننده است. او در کودکی به همراه پدربزرگ و مادربزرگ خود شاهنامه‌خوانی می‌کرده برای همین به کتاب علاقه دارد. او عضو شورای کتاب کودک و انجمن نویسندگان کودک و نوجوان است. «نجف‌خانی»کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی را از مدرسه عالی ترجمه سابق (دانشگاه علامه طباطبایی فعلی)گرفته است. او چندین مجموعه کتاب را ترجمه کرده و فعالیت‌های بسیاری در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی داشته و دارد. 

کتاب «مواظب گرگ‌های توی کتاب قصه باشید!» برنده مدال برنز اسماتیز در سال 2000 شده است. کتاب «کی از کتاب بد گنده می‌ترسد؟» نیز نامزد مدال کیت گرین اوی بوده است. این مدال سالانه به برجسته‌ترین اثر تصویری که چاپ آن در بریتانیا باشد، اهدا می‌شود.

گزیده‌هایی از کتاب

خیلی خُب، خیلی خُب، لباس خوابت را سفت بچسب.

فکر کنم باید مثل همیشه کمکت کنم. وای، نمی‌دانم این چوب جادویم را کجا گذاشتم؟

برگردان
محبوبه نجف‌خانی
تصویرگر
تصویرگر
Lauren Child, لورن چایلد
سال نشر
1393
نویسنده
Lauren Child, لورن چایلد
Submitted by editor on