پسرک و ناخدای شجاع

عنوان لاتین
Little Tim & the brave sea captain

پسرک در خانه ای ساحلی در كنار دریا زندگی می كند. و بهترین دوستانش قایقران پیر و ناخدای شجاع آنقدر از لذت و هیجانات زندگی و سفر های دریایی برای او گفته اند، كه پسرك مصمم است تا به زودی ملوان شود و به سفر دریایی برود. اما افسوس، زمانی كه او این آرزو را با پدر و مادرش در میان می گذارد، آن ها می خندند و به او می گویند كه برای این كار بسیار كوچك است.

پسرک اندوهگین می شود و تصمیم می گیرد كه در اولین فرصت از خانه فرار كند و به دریا برود. این اتفاق بسیار زود تر از آن كه پسرك انتظارش را داشته باشد رخ می دهد. روزی قایقران پیر پسرک را برای بازدید از كشتی بخار به دریا می برد. و در آنجاست كه پسرك بصورت تصادفی- عمدی در كشتی بخار جا می ماند و مجبور می شود تا سفر دریایی پر ماجرایش را آغاز كند. سفری كه برخلاف تصوراتش آنقدر ها هم ساده و لذت بخش نیست. در آن جا نیز قوانینی وجود دارد كه باید از آن تبعیت كرد و كارهای سختی كه باید انجام داد. پسرك در این سفر ماجراهای بسیاری را پشت سر می گذارد و چیزهای بسیاری از خود سفر و هم چنین از ناخدای پیر كه قهرمانی واقعی است می آموزد.

این اثر كتابی تصویری در مفهوم كلاسیک آن است، كه در آن تصاویر و متن بصورت متقارن حضور دارند و هر كدام ماجرا را تعریفی از نوع خود می كنند.

این داستان یكی از چندین كتابی است كه در مورد تیم (پسرک) و اتفاقات پیرامون او در حدود دهه ۵۰-۴۰ به وسیله ادوارد اردیزون خلق شده است. این نویسنده و تصویرگر خود در سال ۱۹۰۰ به دنیا آمد. و زمانیكه پنج ساله بود با خانواده اش به ایپسویچ نقل مكان كردند و تا چهارده سالگی ادوارد در آن جا زندگی كردند. و این دقیقا در ایپسویچ است كه علاقه شدید او به دریا و كشتی های بخار شكل می گیرد، علاقه ای كه در بسیاری از كتاب های او نشانی از آن را می توان دید. اردیزون هنرمندی برجسته است كه اعتقاد دارد پنهان كردن دنیای واقعی از چشم كودكان، فریبكاری محسوب می شود.

نكته بسیار جالب در مورد مجموعه كتاب های تیم این است كه او غالبا از خانه فرار می كنند و یا كارهایی می كند كه تقریبا خود را به كشتن می دهد و زمانی كه به خانه باز می گردد همواره نقش یك قهرمان را دارد و پدر و مادرش آنقدر از دیدن او خوشحال هستند كه فراموش می كنند او را تنبیه كنند.

كتاب پسرك و ناخدای شجاع در سال ۱۹۳۶ برای اولین بار به چاپ رسیده است. و به دلیل داستان پركشش و تصاویر جذاب آن بارها تجدید چاپ شده و هنوز هم یكی از كتاب های محبوب كودكان به شمار می آید.

برگردان
طاهره آدينه پور
تهیه کننده
سحر ترهنده
سال نشر
۱۳۸۳
نویسنده
Edward Ardizzone, ادوارد ارديزون
Submitted by admin on