دستی که بوسه می‌زند

دستی که بوسه می‌زند

داستان کتاب «دستی که بوسه می‌زند» راز قدیمی مامان راکنی را بیان می‌کند که نسل اندر نسل به او منتقل شده، راز آرامش و جدایی، رازی که همه در سنی باید آن را بدانیم و بپذیریم تا بتوانیم جدایی را تاب بیاوریم.

چستر کوچولو قرار است اولین شب ماندن در مدرسه را تجربه کند، اما ترس جدایی از مادر برایش سخت و سنگین است. مادر بوسه جادویی را بر کف دستانش می‌زند و به او یادآوری می‌کند که این بوسه دوستت دارم با هیچ آب و وسیله‌ای از او دور نمی‌شود. چستر هم بوسه جادویی را به مادر پس می‌دهد تا مادر هم دور شدن چستر را با یادآوری دوستت دارم او تحمل نماید.

به نظر می‌رسد کتاب «دستی که بوسه می‌زند» برای کودکانی است که در آستانه جدایی قرار دارند، کودکانی که قرار است مدرسه یا مهدکودک را آغاز کنند یا کودکانی که به دلیلی باید دوره‌ای جدایی از مادر یا والد دیگری را تجربه کنند. اما داستان «دستی که بوسه می‌زند» تنها داستانی برای کودکان نیست. این کتاب به مادران و پدرانی هم تعلق دارد که دوری از فرزند را به سختی تحمل می‌کنند. این کتاب هم روزنه آرامشی است برای کودکی که قرار است جدا شود و هم یاریگر والدی است که فشار جدایی را به سختی تاب می‌آورد.

«اودری پن» نویسنده کتاب کارش را از رقص باله شروع کرده؛ اما همیشه برای نوشتن شور و شوق داشته تا بالاخره تصمیم گرفته داستانی را که همیشه برای کودکان غمگین یا مادران افسرده از دوری هم بیان می‌کرده به کتاب تبدیل کند. کتاب «دستی که بوسه می‌زند» خوش اقبال می‌شود و در بیشتر کشورهای جهان خوانده می‌شود و در نهایت تبدیل به مجموعه کتابی می‌شود که «اودری پن» جلدهای دیگر آن را نیز چاپ می‌کند. «اودری پن» برای اولین و دومین کتاب‌هایش با نام‌های «سیب خوشحال به من گفت» و «آبی خارج از فصل» جایزه‌هایی را دریافت می‌کند؛ اما کتاب «دستی که بوسه می‌زند» پرفروش‌ترین کتاب از نگاه مجله تایم می‌شود و جایزه دستاورد برجسته آموزش را دریافت می‌کند. این کتاب از سوی انجمن آموزش ملی آمریکا نیز جز ۱۰۰ کتاب برتر جای گرفته است.

گزیده‌هایی از کتاب

مامان خندید و به چستر گفت: «هروقت احساس تنهایی کردی و کمی دلت برای خانه تنگ شد، دستت را فشار بده روی گونه‌ات تا یادت بیاید که مامان دوستت دارد. آن‌وقت یک عالمه بوسه روی صورتت حس می‌کنی و شاد و خوشحال می‌شوی.»

کاربردها و فعالیت ها

پس از بلندخوانی با پرسش‌هایی مانند پرسش‌های زیر با کودکان گفت‌وگو کنید:

  • می‌توانی به من بگویی کتاب در مورد چه چیزی بود؟
  • روز اولی که به مهدکودک یا مدرسه رفتی چه احساسی داشتی؟
  • روز اول رفتن به مهدکودک یا مدرسه برای بهتر شدن حالت به چه چیزهای فکر کردی؟
  • تا به حال از مادر و پدرت دور بوده‌ای؟ چه احساسی داشته‌ای؟
  • اگر قرار باشد یک شب در مهدکودک یا مدرسه بمانی چه می‌کنی؟ چه چیزهایی را برای آن شب آماده می‌کنی؟

                                    ادامه‌ی فعالیت‌های این کتاب را در صفحه‌ی فعالیت پیشنهادی برای کتاب دستی که بوسه می‌زند بخوانید.

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
The Kissing Hand
پروفایل نویسنده
نویسنده
Penn Audrey, اودری پن
پروفایل مترجم
پروفایل ویراستار
ویراستار
  • شهلا انتظاریان
تصویرگر
  • Ruth E.‎ Harper and Nancy M.‎ Leak
  • روث‌ای‌هارپر, نانسی‌ام‌لیک
نگارنده معرفی کتاب:
برگردان (متن)
  • منا خاطری
سال نشر
۱۳۹۸
راهنمای کتاب:
دسته بندی های کتاب

دیدگاه ها

سلام من وپسرم اين كتابو خيلي دوست داريم تصاويرش خيلي خوبه شب مدرسه رفتن حيوونا براي پسرم تفكربرانگيز بود


ديدگاه شما

پرسش و پاسخ