۱۰۰ دانشمند ایران و اسلام

کتاب «١٠٠ دانشمند ایران و اسلام» یک مرجع زندگینامه است. در این کتاب دستاوردهای علمی ١٠٠ دانشمند بزرگ دوره‌ی اسلامی معرفی شده است. دانشمندان معرفی شده در این کتابی یا ایرانی هستند یا در فرهنگ ایرانی پرورش یافته‌اند.

معرفی دانشمندان براساس تاریخ زندگی‌شان تنظیم شده است و از سال ٨٠ قمری تا ١٠۴٨ یعنی نزدیک به ١٠٠٠ سال را در بر می‌گیرد. این امر خوانندگان را با مهم‌ترین پیشرفت‌های علمی از سده یکم تا یازدهم هجری آگاه می‌کند.

 اطلاعات داده شده در کتاب «١٠٠ دانشمند ایران و اسلام» بیشتر به دستاوردهای علمی آنان مربوط  می‌شود اما به ریشه‌های زمینه‌ساز این دستاوردها در دانش پیشینیان هم اشاره شده است. هم چنین گوشه‌هایی از بازتاب دستاوردهای دانشمندان این دوره در جهان غرب و ماندگاری برخی از این دستاوردها تا امروز گزارش شده است.

در پایان کتاب کتاب «١٠٠ دانشمند ایران و اسلام» هم برای استفاده هر چه بهتر و بیشتر کتاب گاه‌شمار پیشینیان، واژه‌نامه، پایگاه‌های اینترنتی مناسب و نمایه ارائه شده است.  

درباره نویسنده کتاب «١٠٠ دانشمند ایران و اسلام»

حسن سالاری، مترجم، نویسنده، ویراستار، پژوهشگر آموزش و پرورش است. او متولد ۱۳۵۵ است و فارغ التحصیل رشته‌ی زیست‌شیمی با مدرک کارشناسی ارشد است.

سالاری تا کنون سه بار برنده‌ی جایزه‌ی کتاب سال، سه بار برنده‌ی جایزه‌ی کتاب فصل و دو بار برنده‌ی جایزه‌ی جشنواره‌ی کتاب‌های آموزشی رشد شده است. او همچنین جایزه‌ی قلم پرنده‌ی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را در سال ۱۳۸۸ دریافت کرده است. کتاب ۱۰۰ دانشمند ایران و اسلام، فرهنگنامه نوجوان: کلید دانش، علم در ایران باستان، دانشنامه تصویری نوآموز از آثار اوست.

کتاب در جهان ویروس ها از کتاب‌هایی است که ترجمه کرده است که در سایت کتابک معرفی شده است.

 

تهیه کننده
فاطمه مرتضایی فرد
سال نشر
۱۳۹۰
ناشران
نویسنده
حسن سالاری
ویراستار
یونس کرمتی
پدیدآورندگان
Submitted by editor3 on