کتاب کودک و نوجوان: برسد به دست معلم عزیزم

برسد به دست معلم عزیزم

در تعطیلات تابستان امیلی متوجه می شود که یک نهنگ آبی در حوض خانه‌ی‌شان زندگی می کند. او به معلمش نامه می نویسد و از او کمک می خواهد. این نامه نگاری در طول تابستان ادامه پیدا می کند و معلم در حالیکه هر بار اطلاعاتی درباره ی نهنگ ها به امیلی می دهد به یادآوری می کند که امکان ندارد یک نهنگ در حوض خانه‌ی‌شان باشد. پس از مدتی امیلی نهنگش را در ساحل اقیانوس می بیند.

کودکان خیالباف هستند و معلم ها مطمئن ترین فرد از نظر کودکان برای در میان گذاشتن چنین رازی هستند. معلم هم وظیفه خود را که آموزش است، فراموش نمی‌کند به امیلی هم ویژگی نهنگ ها را یادآوری کند و هم او را به سوی واقع بینی هدایت می‌کند و خودش هم به دنیای خیال و باور کودک نزدیک می شود. تصاویر کتاب زیبا هستند و ماجرا را بسیار کامل‌تر بیان می کند.


تعطیلات تابستان است و امیلی متوجه می شود توی حوض خانه شان یک نهنگ آبی زندگی می کند. برای همین، فوری قلم وکاغذ بر می دارد و برای معلمش نامه می نویسد.چرا؟ چون او درباره ی نهنگ های آبی چیزی نمی داند و می ترسد بلایی سر نهنگش بیاید.

این داستان در قالب نامه نوشته شده است و ماجرا طی نامه نگاری های امیلی با معلمش تعریف می شود. معلم اصرار دارد که به امیلی بگوید پیدا شدنِ نهنگ در حوض خانه شان غیر ممکن است، ولی امیلی نهنگ را باور کرده.
کتاب برسد به دست معلم عزیزم داستانی تخیلی و در عین حال واقعی، درباره دنیای شگفت انگیز کودکی، است. آقای جیمز می خواهد بگوید برای کودک هیچ چیز غیر ممکنی وجود ندارد.
هم چنین، طی مکاتبه های امیلی و معلمش، خواننده اطلاعاتی درباره ی نهنگ ها  کسب می کند و یاد می گیرد که آن ها چه شکلی هستند، در کجا زندگی می کنند، غذای شان چیست و... .
زبانِ این اثر ساده و روان  و متنِ آن کوتاه است، برای همین، پیشنهاد خوبی است برای تمرین روخوانی دانش آموزان دوم و سوم دبستان، معلم ها می توانند، با الهامِ از ایده این کتاب، بچه ها را نسبت به نامه نگاری ترغیب و مهارت های نوشتاری آن ها را تقویت کنند؛ هم چنین، می توانند آن ها را تشویق کنند تا درباره نهنگ مطالعه و تحقیق کنند.
علاوه بر متنِ ساده و زیبای کتاب، تصویر سازی های سایمن جیمز نیز قابل توجه است؛ تصاویری متناسب با داستان، که رنگ های شاد وخوشایند دارند و پسندِ کودکان هستند. برای همین، این داستان می تواند برای بچه های کوچک تر هم جذاب و شنیدنی باشد. پدرها و مادرها می توانند داستانِ برسد به دست معلم عزیزم را برای بچه های کلاس اولی شان بخوانند و درباره امیلی، معلمش، دوستی امیلی با نهنگ، زندگی نهنگ ها و... با هم دیگر گفت و گو کنند.


یکی از بهترین کتاب‌های کودکی که این چند ماه اخیر خوانده‌ام «برسد به دست معلم عزیزم» بوده. کتابی سرشار از تخیل و احساس. یک کتاب تصویری کودک که با خواندنش هر آدمی را _فرقی نمی‌کند بزرگ باشد یا کوچک_ از فرط احساسات ناب تبدیل به یک پروانه‌ کوچک می‌کند؛ یا دست کم ته دل‌تان آرزو می‌کنید کاش معلم «امیلی» بودید تا نامه‌هایش را جور دیگری پاسخ می‌دادید.
خیلی خب. بگذارید بگویم داستان از چه قرار است. «برسد به دست معلم عزیزم» با عنوان انگلیسی «Dear Mr.Blueberry» قصه دختر بچه‌ کوچکی‌ست که یک شب توی حوضِ حیاط خانه‌شان یک نهنگ پیدا می‌کند. بله یک نهنگ. یک نهنگ که جلوی چشم‌های امیلی شروع می‌کند به بالا پایین رفتن و شیرجه زدن. آن هم درست در حوض کوچک حیاط‌شان. ما در اولین صفحه‌های کتاب تصویر امیلی چهار پنج‌ساله را می‌بینم که پای پنجره نشسته و به نهنگ‌اش نگاه می‌کند و به سرش می‌زند تا از این اتفاق شگفت‌انگیز برای معلمش بنویسد:

معلم عزیزم
من عاشق نهنگ‌ها هستم و به نظرم امروز توی حوض خانه‌مان یک نهنگ دیدم.
می‌شود لطفا در مورد نهنگ‌ها اطلاعاتی برایم بفرستید. چون می‌ترسم نکند بلایی سر نهنگ‌مان بیاید.
                                                                      با احترام
                                                                         امیلی

معلم عزیز، آدم با حوصله‌ای‌ست. او هیچ کدام از نامه‌های امیلی را بی‌پاسخ نمی‌گذارد. اما اصلا دلش نمی‌خواهد تخیل‌اش را درگیر نامه‌های امیلی کند. به همین دلیل از همان اولین نامه تصمیم خودش را می‌گیرد تا به امیلی یاد بدهد یک نهنگ هرگز نمی‌تواند توی یک حوض جا شود یا زندگی کند. پس امیلی حتما اشتباه می‌کند. با این که معلم عزیز، یک معلم عزیز است و امیلی باور دارد که او بیشتر از هرکسی در دنیا می‌داند، حرف‌های معلمش را نمی‌پذیرد و همچنان از نهنگ توی حوض برایش نامه می‌نویسد.
امیلی طبق پاسخ‌هایی که معلم عزیز برایش می‌نویسد و اطلاعاتی که در اختیارش قرار می‌دهد سعی دارد شرایط حوض و حیاط خانه‌شان را برای نهنگ مهیا کند. به خاطر همین دست به کارهای عجیب و دور از ذهنی می‌زند. هر روز پیش از رفتن به مدرسه نمک‌های نمکدان را توی حوض خالی می‌کند تا آب حوض به آب شور تبدیل شود و آن‌قدر به او احساس نزدیکی می‌کند تا بالاخره اسم «آرتور» را برای نهنگ خانگی‌اش انتخاب می‌کند.
در طول داستان ما چیزی جز چند نامه‌ دو سه جمله‌ای نمی‌خوانیم. امیلی برای معلم نامه می‌نویسد و معلم عزیز همچنان اصرار دارد تا به امیلی یاد بدهد پیدا شدن نهنگ در یک حوض غیرممکن است. اما چیزی که ما در داستان می‌بینیم برخلاف این است: امیلی یک دوست و حیوان خانگی پیدا کرده است، آن هم یک نهنگ به نام «آرتور»!
همان‌طور که نوشتم «برسد به دست معلم عزیزم» سرشار از احساس و عاطفه و تخیل است. تخیلات یک کودک چهارپنج ساله و رابطه‌ عمیقی که او با نهنگ خانگی‌اش برقرار می‌کند، تخیلات و ذهن خواننده‌ بزرگسال را هم درگیر خودش می‌کند و برای چند لحظه به او می‌قبولاند که پیدا شدن یک نهنگ در حوض خانه شاید عجیب باشد، اما غیر ممکن نیست.
در این کتاب تصویری ما با هیچ شخصیت دیگری رو به رو نیستیم. هیچ خبری از پدر (جز در یکی از فریم‌های تصویرگری که گوشه‌ی کادر در حال روزنامه خواندن است) و مادر امیلی نیست. امیلی‌ست و نهنگ خانگي‌اش؛ و کلماتی که به ما یادآور می‌شود معلمی هست که امیلی او را داناتر و امن‌تر از هرکس دیگری می‌داند تا درباره‌ی این اتفاق بزرگ برایش حرف بزند.
چیزی که از جذابیت داستان نه تنها در ابتدا و میانه‌ی داستان کم نکرده، بلکه به آن قوت بخشیده، پایان‌بندی بسیار خوب داستان است. فریمی که امیلی و نهنگ خانگی‌اش آرتور در ساحل دریایی بی‌کران کنار هم ایستاده‌اند و لبخند می‌زنند. بعد از این فریم است که خواننده ـ حتی خواننده‌ بزرگسال ـ باور می‌کند که در تمام طول داستان معلم عزیز اشتباه می‌کرده و حق با امیلی بوده: یک نهنگ خانگی در حوض خانه‌ی آن‌ها زندگی می‌کرده!

 

گزیده‌هایی از کتاب

معلم عزیزم.
امشب کمی ناراحتم. آرتور رفته.به نظرم از
نامه ی شما متوجه چیزی شده وتصمیم گرفته
دوباره مهاجرت کند.

با احترام امیلی
 

شناسنامه کتاب:
عنوان اصلی:
Dear Mr Blueberry
ناشر
نویسنده
Simon James, سایمن جیمز
برگردان
  • محبوبه نجف خانی
فهرست کتاب های ماه
سال نشر
۱۳۹۱
راهنمای کتاب:
تحلیل کننده کتابشناسی:
قسمت نخست: فاطمه مرتضایی فرد، قسمت دوم: پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان سال پانزدهم شماره ۷، قسمت سوم: فریبا دیندار

ديدگاه شما

کپچا
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.